ترخیص و واردات از شهر شیامن چین

شهر شیامن دارای یک بندر بین‌المللی بزرگ است. بندر Xiamen یک بندر خط ترانک درجه‌یک به‌خوبی توسعه‌یافته در منطقه آسیا و اقیانوسیه به شمار می‌رود. این بندر، هشتمین بندر بزرگ کانتینری در چین بوده و رتبه هفدهم را در جهان دارا می‌باشد.این چهارمین بندر چین با ظرفیت حمل‌ونقل نسل ششم کشتی‌های کانتینری بزرگ است. در ۳۱ آگوست ۲۰۱۰، بندر شیامن، با بندر همسایه ژانگژو را ادغام شد تا بزرگ‌ترین بندر جنوب شرقی چین را تشکیل دهد. از قرن دوازدهم، Xiamen همچنین خاستگاه مهمی برای بسیاری از مهاجران به سنگاپور، مالزی، اندونزی و فیلیپین بود. چینی‌های خارج از کشور از مؤسسات آموزشی و فرهنگی آن حمایت کرده و در نتیجه این شهر به‌عنوان یک کلان‌شهر بندر بزرگ طبقه‌بندی شده است.شیامن یکی از ۷۰ شهر برتر در جهان از نظر تحقیقات علمی به شمار می‌رود که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده است. این شهر خانه چندین دانشگاه بزرگ از جمله Xiamen، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین به‌عنوان عضو پروژه ۹۸۵، Huaqiao، Jimei، دانشگاه فناوری Xiamen و کالج پزشکی Xiamen است. حال که مختصراً با این شهر چین آشنا شدید در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر آن بپردازیم.

 

 

تاریخچه‌ای از شیامن چین

منطقه Xiamen تا حد زیادی توسط فتوحات چین و هان و استعمار گوانگدونگ دور زده شده و از غرب فوجیان از کانال Lingqu بین رودخانه‌های Xiang و Li عبور کرد. برای اولین بار در سال ۲۸۲ پس از میلاد، این منطقه به‌عنوان شهرستان تونگان، تحت فرمان جین سازمان‌دهی شد، اما در مدت‌زمان کوتاهی این وضعیت را از دست داد. شهرستان Tong’an دوباره در سال ۹۳۳ تحت تانگ بعدی تأسیس شد.پس از سقوط مینگ به دست چینگ در سال ۱۶۴۴، وفاداران مینگ جنوبی از جمله کوکسینگا، از شیامن به‌عنوان پایگاهی برای حمله به هان بنرمن های متجاوز با کینگ استفاده کردند. در سال ۱۶۶۱، کوکسینگا هلندی‌ها را از تایوان بیرون کرد و عملیات خود را به آنجا منتقل نمود. پایگاه او در Xiamen در سال ۱۶۶۳ با تهاجم ترکیبی چینگ و هلند سقوط کرد. درنهایت شرکت هند شرقی تجارت گسترده‌ای را با شهر شیامن انجام داد و در سال ۱۶۷۸ یک کارخانه در آنجا احداث نمود. به‌عنوان بندر بین‌المللی اولیه فوجیان، به‌ویژه ژانگژو و مناطق داخلی آن، Xiamen به مرکز تجارت چای چین تبدیل شد و سالانه صدها هزار تن از این محصول را به اروپا و قاره آمریکا ارسال می‌کرد. صادرات اصلی این شهر در زمان گذشته چای، چینی، کاغذ، شکر، برنج، پنبه و تریاک بوده و همچنین برخی از کالاهای تولیدی را نیز وارد می‌کرد.

تاریخچه‌ای از شیامن چین

پس از تأسیس جمهوری چین، منطقه اطراف Xiamen به شهرستان سیمینگ تغییر نام داد. تجارت شیامن در طول این دوره عمدتاً از طریق تایوان انجام می‌شد که در طول جنگ اول چین و ژاپن توسط ژاپن تصرف شد.ژاپنی‌ها متعاقباً در جریان منازعات استعماری بر سر چین، فوجیان را به‌عنوان حوزه نفوذ خود اعلام کردند و ژاپن جزیره Xiamen را از می ۱۹۳۸ تا سپتامبر ۱۹۴۵ در طول جنگ جهانی دوم اشغال کرد. در مراحل پایانی جنگ داخلی چین، کمونیست‌ها Xiamen و Gulangyu را در اکتبر ۱۹۴۹ تصرف کردند اما نتوانستند Kinmen را تصرف کنند. در همان سال، شیامن به یک شهر تحت مدیریت استان تبدیل شد.

 

 

هنگامی‌که دنگ شیائوپینگ سیاست‌های باز خود را آغاز کرد، Xiamen در سال ۱۹۸۰ به یکی از چهار منطقه ویژه اقتصادی در چین تبدیل گشت و با سرمایه‌گذاری‌های ویژه و مقررات تجاری، باعث جذب سرمایه‌گذاری خارجی، به‌ویژه از چینی‌های خارج از کشور شد. ساخت منطقه پردازش صادراتی Huli در منطقه ویژه اقتصادی Xiamen به‌طور رسمی در ۱۵ اکتبر ۱۹۸۱ آغاز شد و در سال ۱۹۸۴، منطقه ویژه اقتصادی Xiamen از مساحت ۲.۵ کیلومترمربع از Huli به ۱۳۱ کیلومترمربع از کل جزیره گسترش یافت، درنتیجه شهر رشد کرده و رونق گرفت.

اقتصاد شیامن چین

Xiamen دارای یک اقتصاد متنوع و توسعه‌یافته است. این شهر یکی از اولین مناطقی است که به شاخص‌های محیط کسب‌وکار بانک جهانی با هدف ایجاد محیط کسب‌وکار رتبه اول جهان مراجعه می‌کند. در سال ۲۰۱۸، محیط کسب‌وکار شیامن در بین ۲۲ شهر در سراسر کشور رتبه دوم را کسب کرد که توسط کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی مورد ارزیابی قرار گرفت. اقدامات این شهر در زمینه‌هایی مانند رسیدگی به مجوزهای ساخت‌وساز، دریافت برق و تجارت فرامرزی در کشور چین پیشرو بوده و سیستم اعتبار اجتماعی آن نیز بهبود یافته است.در سال ۲۰۱۸، شاخص کل اعتبار آن در بین ۳۶ مرکز استان و شهرستان زیر استان، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. مناطق سیمینگ و هولی، منطقه ویژه اقتصادی شیامن را تشکیل می‌دهند. این شهر بر توسعه پنج صنعت عمده تمرکز دارد؛ این صنعت‌ها عبارت‌اند از: اطلاعات الکترونیکی، تولید تجهیزات، گردشگری و فرهنگ، لجستیک مدرن و خدمات مالی.

 

 

Xiamen در تلاش است تا بیش از ۱۰ زنجیره صنعتی بسازد که هر کدام با ارزش خروجی ۱۰۰ میلیارد یوان (۱۴.۷۱ میلیارد دلار) شامل نمایشگرهای پنل، تجهیزات کامپیوتری و ارتباطی، نیمه‌هادی‌ها و مدارهای مجتمع، خدمات نرم‌افزاری و اطلاعاتی، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد جدید، گردشگری و نمایشگاه، خلاقیت فرهنگی، لجستیک مدرن، خدمات مالی، پزشکی بیولوژیکی و کشاورزی مدرن شهری است.تولید ناخالص داخلی شیامن از زمان اصلاحات و بازگشایی چین در چهار دهه پیش، با نرخ متوسط ​​سالانه ۱۵.۴ درصد رشد کرده است. در سال ۲۰۱۸، تولید ناخالص داخلی سرانه آن ۱۱۸۰۱۵ یوان (۱۷۱۰۵ دلار)، درآمد یک‌بارمصرف سرانه ۵۰۹۴۸ یوان و درآمد بودجه مالی عمومی این منطقه: ۱۲۸.۳ میلیارد یوان بوده است. کل ارزش تجارت خارجی در Xiamen 600.5 میلیارد یوان بوده میزان وابستگی این منطقه به تجارت خارجی به ۱۲۵ درصد رسیده است.

تا پایان سال ۲۰۱۸، شیامن در مجموع، ۱۴۸۱۸ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی را وارد خود کرد. سرمایه‌گذاری خارجی قراردادی: ۶۶ میلیارد دلار، سرمایه‌گذاری خارجی واقعی: ۳۷.۹ میلیارد دلار و ۶۲ شرکت خارج از کشور Fortune 500 در ۱۱۲ پروژه در Xiamen سرمایه‌گذاری کردند.

 

 

این شهر دارای روابط اقتصادی و تجاری با ۱۶۲ کشور و منطقه در سراسر جهان است و از سرمایه‌گذاری خارجی، به‌ویژه سرمایه‌های کشور هنگ‌کنگ، ماکائو، تایوان، سنگاپور، ایالات‌متحده، ژاپن، سوئیس، مالزی، فیلیپین، آلمان و بریتانیا سود می‌برد. Xiamen همچنین میزبان نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری و تجارت چین است که هر ساله در اوایل سپتامبر برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سرزمین اصلی چین برگزار می‌شود. چندین منطقه مهم توسعه‌یافته نیز در

این شهر وجود دارند که از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت هستند. این مناطق توسعه عبارت‌اند از:

 • منطقه سرمایه‌گذاری‌هایکانگ
 • منطقه Xiamen چین یا همان فوجیان در منطقه آزاد تجاری آزمایشی
 • منطقه توسعه و رشد مشعل Xiamen برای صنایع فناوری پیشرفته

همچنین چندین صنعت مهم، در اقتصاد شیامن حرف اول را می‌زنند که اسامی آن‌ها را در ذیل برایتان لیست کرده‌ایم:

اقتصاد شیامن چین

 • صنعت نمایش پانل
 • صنعت کامپیوتر و تجهیزات ارتباطی
 • صنعت نیمه‌هادی و مدارهای مجتمع
 • صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات
 • صنعت مواد جدید
 • صنعت گردشگری
 • صنعت نمایشگاهی
 • فرهنگ و صنعت خلاقیت
 • صنعت لجستیک مدرن
 • صنعت خدمات مالی
 • صنعت زیست پزشکی و سلامت
 • صنعت کشاورزی مدرن شهری

واردات از شیامن چین

همان‌طور که اطلاع دارید، کار تجارت و واردات و صادرات از جمله کارهای حیاتی هستند که یک اشتباه کوچک در آن‌ها می‌تواند کل فرایند را تحت تاثیر قرار دهد. برای جلوگیری از این‌گونه اشتباهات تصمیم گرفته‌ایم در ادامه به برخی مراحل مهم که برای واردات از شیامن چین باید طی کنید، اشاره نماییم.

در ابتدا و قبل از هر کاری شما باید مشخص کنید که خودتان می‌خواهید شخصاً وارد تجارت شوید یا یک فرد حقیقی یا حقوقی را به‌عنوان نماینده خود انتخاب می‌نمایید. اگر انتخاب شما گزینه اول است، باید به وزارت بازرگانی مراجعه کرده و برای شروع تجارت کارت بازرگانی دریافت نمایید.

بعد این کار شما باید از طریق روش‌های مثل جستجو در وب‌سایت‌ها و یا حضور در نمایشگاه‌های برگزار شده در این شهر، فهرستی از فروشندگان کالای مدنظر خود را پیدا کنید. بعد از اینکه با چند فروشند آشنا شدید، با توجه به روش‌های اعتبار سنجی و کیفیت و قیمت کالا، باید مناسب‌ترین آن‌ها را برای خرید کالا برگزیده و با او از طریق روش‌های مختلف وارد مذاکره شوید.

بعد از مذاکره و یک توافق اولیه، نوبت به درخواست پروفرما از فروشنده می‌رسد. پروفرما مدرک حاوی مشخصات کالا است که امکان مقایسه قیمت‌ها و انتخاب بهترین کالا را به تجار می‌دهد. اگر با شرایط آمده در پروفرما موافق باشید، باید آن را تایید کرده و اقدام به تنظیم قرارداد نمایید. سپس لازم است که سفارش خود را ثبت کرده و امور بانکی و ارزی مربوطه را حل کنید. بعد از طی تمامی مراحل بالا و پرداخت هزینه به فروشنده، نوبت به انتخاب یک شرکت حمل‌ونقلی برای حمل کالا می‌رسد و در نهایت کالای شما با روش حملی که مشخص کردید به دستتان خواهد رسید.

اما اگر نمایندگی خود را به یک شرکت بسپارید، انجام تمامی مراحل گفته شده در فوق بر عهده آنان خواهد بود و شما دیگر نیازی به این همه دوندگی نخواهید داشت؛ تنها باید در انتخاب شرکت دقت کرده و یک شرکت معتبر و باتجربه انتخاب نمایید.

 

 

صادرات به شیامن چین

علاوه بر اینکه تجار می‌توانند کالاهای مختلف تولیدی را از Xiamen وارد ایران کنند، آن‌ها قادر به انجام صادرات به شیامن نیز هستند؛ تنها باید با اصول و قوانین آن آشنا بوده و در این راه از افراد باتجربه کمک بگیرند. برای کمک به شما عزیزان، ما در ادامه برخی از اصول و قوانینی را که برای صادرات لازم است رعایت کنید را آورده‌ایم.

اولین قدمی که در صادرات باید توسط شما برداشته شود بازاریابی است. اگر با بازار شهر مدنظر آشنایی نداشته باشید، ممکن است کالایی را صادر کنید که در بازار آن مملو بوده و هیچ نیازی به آن نیست. بعد از بازاریابی و انتخاب کالای مناسب برای ارسال، نوبت به اخذ مجوزهای مورد نیاز می‌رسد.

با توجه به کالایی که می‌خواهید صادر کنید این مجوزها متفاوت خواهند بود. بعد از تکمیل تمامی مدارک، باید آن‌ها را به گمرک ارائه کرده و اجازه ترخیص بار را دریافت نمایید. سپس کالای شما بارگیری شده و آماده ارسال به Xiamen می‌شود.

صادرات به شیامن چین

فورواردر از شیامن چین

در تجارت، فورواردرها به‌عنوان بازووانی برای نقل‌وانتقال راحت کالا به شمار می‌روند. برای اغلب تجار، سروکله زدن با شرکت‌های حمل‌ونقلی و همچنین اخذ مجوزها و سایر مدارک مورد نیاز برای حمل کالا یک موضوع چالش‌برانگیز بوده و آن‌ها توانایی و وقت انجام تمام هماهنگی‌های لازم برای انتقال کالا را ندارند. در این میان، فورواردرها به کمک تجار آمده و موجب تسهیل و تسریع کار آنان می‌شوند.

شایان ذکر است که فورواردرها هم می‌توانند اشخاص حقیقی باشند و هم اشخاص حقوقی که با دریافت مبلغی از صاحب بار، بر تمامی فرایندهای حمل بار او نظارت می‌کنند. توجه کنید که این اشخاص هیچ وظیفه‌ای در خصوص حمل فیزیکی بار شما ندارند و این وظیفه بر عهده کریرها خواهد بود. در ادامه به از جمله وظایفی اشاره می‌کنیم که فوروارد از شیامن چین بر عهده دارد:

 • تحویل دادن کالا به گمرک مقصد
 • بیمه باربری محموله
 • جمع‌آوری کالا
 • مشاوره دادن به تاجر
 • تهیه کردن تمامی اسناد مورد نیاز
 • انجام کلیه‌ی امور بیمه برای باربری
 • اخذ مجوز برای ورود موقت

خرید از شیامن چین

یکی از مراحل اصلی واردات از شهر شیامن مربوط به خرید کالا از این شهر است. تاجران باید فروشندگان مورد اعتمادی را در شهر شیامن پیدا کرده و با آگاهی از  برندهای مختلف کالا و همچنین نحوه اصالت سنجی کالا دست به خرید از شیامن چین بزنند. شما می‌توانید برای تسریع بخشیدن به روند تجاری خود پیدا کردن فروشنده و یا سفارش کالا را به یک شرکت بازرگانی معتبر بسپارید.

خرید عمده از شیامن چین

برای خرید عمده از شیامن چین و واردات به کشور نیز مراحل گفته شده همانند بخش واردات از Xiamen خواهد با این تفاوت که در این نوع خرید، نیاز است که بازرگان با بازارهای عمده‌فروشی این شهر آشنا باشد.

 

 

همچنین به این نکته نیز توجه کند که به دلیل وجود اقلام زیادی از کالاها در رنگ‌ها و اشکال متنوع امکان دارد که تاجر در انتخاب خود دچار اشتباه شده و کالای تقلبی خریداری نماید. برای جلوگیری از این کار به شما پیشنهاد می‌شود که حتی‌الامکان سعی کنید از برندهای معروف چینی دست به خرید عمده بزنید.

خرید عمده از شیامن چین

کارگو از شیامن چین

بعد از انجام تمامی مراحل مورد نیاز برای خرید از Xiamen و صرف هزینه‌ها و وقت زیاد برای این‌گونه امور، تصور کنید که کالای شما سالم به مقصد مدنظر شما نرسد! واضح است که در این صورت شما متحمل ضررهای فراوانی می‌شوید.

برای پیشگیری از این نوع امور، باید با مناسب‌ترین کارگو از شیامن چین آشنا شده و یک کارگو مناسب را برای حمل کالاهای خود برگزینید. برای آشنایی بیشتر با بهترین شیوه کارگو از این شهر با مشاوران مجموعه وانیکس ارتباط حاصل نمایید.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی نمودیم شما را با شهر شیامن چین آشنا نماییم؛ اما صحبت درباره‌ی تمامی جنبه‌های این شهر چین، در این مقاله نمی‌گنجید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، شما می‌توانید با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل کرده و سؤالات خود را از آنان جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *