همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

خسارت عام (General Average) در کشتیرانی چیست؟

در این مواقع چه باید کرد؟ چه بلایی سر کالا و محموله‌های داخل کشتی می‌آید؟ در صنعت دریا یک قانون به نام خسارت عام در کشتیرانی وجود دارد که برای جلوگیری از ضرر وارده به یک صاحب کسب و کار اجرا می‌شود. برای اینکه تنها یک نفر متحمل تمام ضررهای وارده نشود این قانون تدوین شده است که در ادامه آن را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

 

معرفی قانون خسارت عام در کشتیرانی

خسارت عام یا زیان همگانی در کشتیرانی یک اصل از مقررات دریایی است که اساساً تعیین می‌کند که همه ذینفعان محموله دریایی (مالک، فرستنده و غیره) هر گونه خسارت یا ضرری را که ممکن است در نتیجه قربانی داوطلبانه بخشی از کشتی یا محموله برای نجات کل رخ دهد به طور مساوی تقسیم کرده و پرداخت کنند. در مواقع اضطراری، مبنای این اصل این است که طرفی که برای حفظ اموال متعلق به دیگران متحمل ضرر شدید مالی شده است، حق دریافت غرامت را دارد. خسارت عام یکی از قوانین اساسی است که در مقررات دریایی گنجانده شده است. بر اساس این فرض، همه شرکا در یک شرکت دریایی خطر را به نسبت مساوی بین یکدیگر تقسیم می‌کنند.

معرفی قانون خسارت عام در کشتیرانی

اصول خسارت عام در کشتیرانی چیست؟

یونانیان باستان این مفهوم را هنگام بررسی رها کردن کشتی یا محموله ایجاد کردند. با این حال، این ایده احتمالاً بسیار قدیمی‌تر بود. با گذشت زمان و با بهبود پیشنهاد، خطرات و آسیب‌های دیگری نیز شناسایی شد که یک قدم بزرگ بود.

مستقل از بیمه

خسارت عام در کشتیرانی یک بخش پذیرفته شده و جدایی ناپذیر از حمل و نقل است. کسانی که در حمل و نقل افراد و کالاها مشارکت داشتند متوجه شدند که به نوعی محافظت در برابر انواع نادر رویدادها نیاز دارند. به همین دلیل قانون خسارت عام کشتیرانی تایید شد و یک نهاد مستقل از بیمه دریایی است. امروزه، در قراردادها و حمل و نقل دریایی قانون ضرر و زیان همگنی نیز نوشته می‌شود.

 

 

ثابت و یک نواخت

مفهوم خسارت عام تا قرن بیستم در سطح جهانی استاندارد نشده بود. قبل از آن تغییرات عمده ای، هم قانونی و هم عملی، در سراسر جهان وجود داشت. با توجه به ماهیت جهانی حمل و نقل دریایی، این امر به وضوح مشکل‌ساز شد. چندین بار از طریق استانداردسازی جهانی به دنبال حل و فصل بودند، اما در نهایت، راه حل از طریق قوانین یورک آنتورپ ارائه شد.

ویژگی‌های اساسی خسارت عام در حمل و نقل

خسارت عام زمانی اجرا می‌شود که هر گونه فداکاری یا هزینه غیرعادی عمداً و معقولانه برای امنیت کل به منظور حفظ خطر از اموال درگیر در یک حمل و نقل دریایی مشترک انجام یا متحمل شود.

در ادامه هر یک از ویژگی‌ها را جداگانه بررسی می‌کنیم:

 • فداکاری یا هزینه باید حاد باشد

هزینه های عادی یا خسارات وارد شده توسط یک شرکت حمل و نقل دریایی در انجام تعهدات قراردادی شامل خسارت عام نمی‌شود. به عنوان مثال، تجهیزات دریایی تحت تأثیر یک کشتی با شکستگی یا خراب شدن تجهیزات در دریا متفاوت است. موارد حاد و اجتناب ناپذیر شامل این قانون می‌شوند.

 

 

 • باید خطر واقعی و اساسی وجود داشته باشد

به منظور استفاده از «خسارت عام»، وجود خطر واقعی برای کشتی و محموله ضروری است. لازم نیست فوری باشد، اما باید واقعی و قابل توجه باشد.

 

 

بین کارهایی که برای محافظت از همه در مواجهه با خطر قریب الوقوع و کارهایی که به منظور جلوگیری از خطر احتمالی انجام می‌شود، خط باریکی وجود دارد.

اصول خسارت عام در کشتیرانی چیست؟

کشتی در دریا و در حال حرکت بدون موتور در معرض خطر فوری در نظر گرفته می‌شود. این امر حتی اگر آب و هوا و دریا معتدل باشد و خطر دیگری وجود نداشته باشد نیز صدق می کند. با این حال، اگر یک کاپیتان به طور منطقی تصمیم بگیرد که به دنبال بندر امن برای جلوگیری از آب و هوای بد باشد، این به طور کلی به عنوان خسارت عام در نظر گرفته نمی‌شود.

 • نیاز به امنیت همگانی باشد

هر کاری انجام می‌شود باید به خاطر رفاه و امنیت کل باشد، نه فقط درصدی از آن. به عنوان مثال، کالاهای حمل و نقل کشتی را در نظر بگیرید که باید در یخچال نگهداری شوند. هنگامی که کشتی در آب و هوای گرم قرار دارد، سیستم خنک کننده دچار مشکل می‌شود. باید به نزدیکترین بندر برسند تا ماشین‌آلات تعمیر شوند. در این شرایط خطر فقط برای حمل و نقل در اتاق‌های خنک است. کشتی و هر ماده دیگری که حمل می‌شود تحت تأثیر قرار نگرفته است و می‌تواند سفر خود را به پایان برساند. در چنین مثالی، «زیان همگانی» اعمال نمی‌شود.

مثال دیگر، کشتی‌ای است که محموله‌های گران‌قیمتی را حمل می‌کند و برای تاجران مختلفی در یک سواحل ارسال می‌شود. کاپیتان مقداری از محموله را تخلیه می‌کند، بنابراین کشتی سبک می‌شود تا از زیر آب خارج شود و بار دیگر شناور شود. هنگامی که هر گونه خسارت جبران شد، کشتی می‌تواند حرکت کند و محموله باقی مانده را به مقصد برساند.

 • بی طرف انجام شود

اختلاف نظر نسبت به اینکه چگونه می‌توان از رویداد پیش‌آمده به بهترین نحو اجتناب کرد، وجود دارد. ممکن است فرستنده بار گزینه متفاوتی را در نظر بگیرد که بهتر بود. او همچنین ممکن است احساس کند که محموله گیرنده دیگری باید به جای حمل کالای او کنار گذاشته می‌شد. مفهوم خسارت عام در کشتیرانی برای جلوگیری و یا حل و فصل چنین استدلال‌هایی ایجاد شد.

زیان همگانی تضاد را برطرف و تضمین می‌کند که همه فرستنده‌ها به طور مساوی در هر گونه ضرر و زیان ناشی از ریختن هر یک از محموله‌ها به بیرون از کشتی سهیم هستند. فرستنده‌ای که کالاهایش به دلیل خسارت همگانی تخلیه شده است، بدتر از فرستنده‌هایی نیست که بار آنها تخلیه نشده است.

اصل خسارت عام در کشتیرانی و وضع آن در قوانین یورک آنتورپ به کاپیتان کشتی آزادی عمل می‌دهد. او می‌تواند در چنین مواردی بهترین راه را با توجه به خرد و تجربه خود تعیین کند. او باید در مورد عاقلانه‌ترین راه تصمیم بگیرد، او نیازی به در نظر گرفتن هیچ تفاوتی بین مالکان کشتی و فرستنده بار ندارد. او می‌تواند همه چیز را به عنوان یک کل در نظر بگیرد.

چه مواردی شامل خسارت عام در کشتیرانی می شوند؟

 • آسیب به کشتی و ماشین آلات در هنگام شناور شدن مجدد
 • از دست دادن یا آسیب به محموله توسط پرتاب یا مجبور به تخلیه
 • هزینه های تخلیه، ذخیره سازی و بارگیری مجدد محموله هایی که تخلیه شده است
 • هزینه‌های پناهندگی در بندر
 • آتش‌سوزی محموله یا کشتی
 • کمبود پناهگاه‌ها
 • جابجایی بار در هوای سنگین

هر یک از این رویدادها ممکن است منجر به ادعای خدمات نجات شود. هزینه‌های نجات (یعنی نجاتی که مستقل از هر قراردادی انجام می‌شود) در دسته‌بندی جداگانه و متمایز از خسارت عام در کشتیرانی انجام می‌شود. قوانین یورک آنتورپ بیان می کند که هزینه های نجات باید به عنوان زیان همگانی در نظر گرفته شود.

چه مواردی شامل خسارت عام در کشتیرانی می شوند؟

خدمات وانیکس؛ آیا نیاز به حمل و نقل دریایی دارید؟

اگر در مورد بیمه دریایی برای حمل و نقل دریایی خود به کمک دارید، باید با یک شرکت واردات و صادرات حمل و نقل دریایی با تجربه و متخصص کار کنید. شرکت بازرگانی وانیکس متخصص حمل و نقل دریایی است و می‌تواند موقعیت های پیچیده ای مانند خسارت عام در کشتیرانی را مدیریت کند.

 

 

شبکه حمل و نقل دریایی شرکت بازرگانی وانیکس برای ارائه خدماتی شفاف و کارآمد که می‌تواند به شما در رفع کلیه نیازهای حمل و نقل دریایی و بیمه دریایی کمک کند. برای شروع کار خود کافی است با تیم مشاوران ما تماس بگیرید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *