اقتصاد انگلیس چگونه است؟ – آشنایی کامل با اقتصاد کشور انگلیس

اگر بخواهیم از موفقیت‌های قرن ۱۹ کشور انگلستان یاد کنیم باید گفت این کشور بعد از انقلاب صنعتی به حمایت از تولیدات داخلی پرداخت و به این صورت توانست برای مدت زیادی جایگاه نخست دنیا را در اقتصاد به دست آورد. اما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که اقتصاد انگلیس چگونه است؟ و بازارهای مالی انگلیس چه جایگاهی دارند. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم همراه همیشگی وانیکس باشید.

 

 

کلیاتی از اقتصاد انگلیس

 حال با تعریف فوق، سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که اقتصاد انگلیس چگونه است؟ در واقع باید در جواب گفت، اقتصاد انگلستان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است که اندازه‌گیری آن با تولید ناخالص داخلی اسمی (GDP) انجام می‌گیرد؛ همچنین انگلستان دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا را نیز از آن خود کرده است. اقتصاد کشور انگلیس، بزرگترین اقتصاد نسبت به چهار کشور بریتانیا و کشوری صنعتی است که به تولید منسوجات و محصولات شیمیایی پرداخته است؛ اتومبیل، لوکوموتیو و هواپیما از مهم‌ترین و بهترین محصولات صنعتی انگلستان هستند. اقتصاد کشور انگلستان تا قرن ۱۸ کشاورزی بود، اما انقلاب صنعتی باعث شده که این کشور به مرور زمان در طی قرن‌های ۱۸ و ۱۹ به یک منطقه شهری گسترده تبدیل شود.  همچنین قسمت خدمات مالی، نقش بسیار مهمی را در اقتصاد انگلیس به جا آورده است؛ بنابراین بخش خدمات کل اقتصاد، اکنون بزرگترین بخش در انگلستان است.

 

کلیاتی از اقتصاد انگلیس

موقعیت پایتخت این کشور یعنی شهر لندن، به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان در زمینه‌های مالی، بازرگانی، بازاریابی، فناوری، موسیقی، هنر و تعدادی دیگر از کارهای خدماتی با مهارت بالا، باعث جذب افراد و سرمایه‌گذاران در سراسر انگلستان شده است. ضمناً باید این نکته را گفت که اگر فردی اهل بریتانیا باشد، درآمد جهانی و دستاورد سرمایه خود شامل مالیات می‌شود.

 

 

منابع اقتصادی کشور انگلستان چیست؟

حال که دانستید اقتصاد انگلیس چگونه است؟ می‌خواهیم منابع اقتصادی این کشور عظیم را بررسی کنیم؛ همان‌طور که می‌دانید اقتصاد کشورها به عوامل متعدد و زیادی بستگی دارد و نمی‌توان اقتصاد انگلستان را به یک صنعت خیلی خاص مرتبط دانست، اما در ادامه تیم وانیکس شما را با این منابع و نقش آن ها در اقتصاد انگلستان آشنا می‌کند:

صید ماهی

ماهی آب‌های شیرین، از جمله ماهی کپور، سوف، پایک و روچ در رودخانه‌های اطراف و در شرق کشور انگلستان وجود دارند. همچنین ماهی‌هایی نظیر کاد، شاه‌ماهی، ماهی خروس، ماهی پهن، ماهی سرخابی، سوپاپ و کف پا در دریای شمال این کشور صید می‌شوند .علاوه بر موارد فوق، چندین بندر، کارخانه‌های انجماد و فراوری در نزدیکی رودخانه‌ها وجود دارد که باعث پررونق‌تر شدن کار صید در این کشور می‌شود؛ مزارع صدف در امتداد نهرها و مصب‌های اسکی واقع شده‌اند و پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان نیز در آنجا نیز رایج است.

 

 

دامداری

انگلیسی‌ها قاعده استوار و مطمئنی در پرورش گاو دارند. تولید داخلی و دامداری، گوشت گاو مورد نیاز کشور را مهیا می‌کنند. نژادهای گوشت گاو که بریتانیا به‌خاطر آن معروف شده است، در سراسر کشور انگلستان پرورش داده می‌شوند. محله‌های قدیمی انگلستان، جایگاه خود را در این حوزه حفظ کرده‌اند؛ گاوها در این مناطق بعد از پرورش، نگهداری و پرواربندی، از یک منطقه به منطقه دیگر انتقال داده می‌شوند. درنهایت، صنعت گوشت گاو در کشور انگلستان، در اواخر سال ۱۹۹۰ به علت شیوع بیماری آنسفالوپاتی (“بیماری جنون گاوی”) گرفتار شکست‌های پرهزینه‌ای شد.

جنگلداری و کشاورزی

در واقع باید این‌طور بیان کرد که تعداد زیادی از اراضی در انگلستان از طریق کمیسیون جنگل‌ها، تحت مدیریت قرار دارند که علاوه بر تولید چوب، در حفظ و نگهداری حیات‌وحش پایدار بوده و در این مورد بسیار مورد اهمیت قرار دارند. در طول قرن‌های ۱۸ و ۱۹، چوب توسط صنایع آهن و فولاد و کشتی‌سازی به مکرر و تعداد زیاد استفاده می‌شد؛ در حال حاضر نیز تقاضا برای تولید چوب در این کشور برای ساخت مبلمان زیاد است. به همین دلیل، در عملی کردن دستور کار جنگل‌کاری دولت انگلستان، جنگل‌های مخروطی جدید شروع به پرکردن چشم‌انداز کرده اند.

دارایی های سرمایه شده

در واقع باید گفت که خدمات مالی برای اقتصاد انگلستان، در لندن و جنوب شرق مرکزی روبه افزایش است. به‌ویژه شهر لندن که یک محل بزرگ جهانی برای امور مالی، بانکی و بیمه، میزبان نهادهای با قدمتی چندصدساله به شمار می‌رود؛ مانند بانک انگلستان (۱۶۹۴) ، لویدز (۱۶۸۸) و بورس لندن (۱۷۷۳) که در این شهر واقع هستند؛ اگرچه لندن بر این بخش تسلط دارد، خدمات مالی در شهرهای دیگر مانند لیدز، لیورپول و منچستر نیز مهم است.

سیستم مالیاتی انگلستان؛ ساده ترین سیستم مالیاتی

در خصوص بررسی سؤال اقتصاد انگلیس چگونه است؟ باید در ادامه گفت سیستم مالیاتی تأثیر زیادی بر اقتصاد یک کشور دارد. اگرچه تعداد زیادی از منابع و مراجع، سیستم مالیاتی انگلستان را درهم‌رفته و پیچیده توصیف کرده و این سیستم را یکی از طولانی‌ترین مجموعه کدهای مالیاتی در جهان محسوب می‌کنند؛ اما از دیدگاهی عظیم این‌گونه نیست و باید گفت سیستم مالیاتی انگلستان برای اکثر افرادی که قصد مهاجرت دارند نسبتاً ساده است. اگر در انگلستان زندگی و کار می‌کنید، یا برای گذران سیر بازنشستگی انگلستان را انتخاب کرده‌اید، معمولاً موظف به پرداخت مالیات بریتانیا هستید.

سیستم مالیاتی انگلستان؛ ساده ترین سیستم مالیاتی

مالیات‌های پایه بریتانیا شامل مالیات بر درآمد، مالیات بر ملک، عایدی سرمایه، مالیات بر ارث بریتانیا و مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT) است که بسیاری از اینها مالیات‌های تصاعدی هستند. به این معنی که  نرخ بالاتری توسط کسانی که درآمد بالاتری دارند، پرداخت می‌شود.

 

 

درآمد سالانه دولت انگلستان چه مقدار است؟

تا اینجای مقاله دانستید اقتصاد انگلیس چگونه است؟ و سیستم مالیاتی این کشور به چه صورت است؛ اما می‌خواهیم درآمد سالانه دولت انگلستان را بررسی کنیم. باید گفت دولت انگلستان هر ساله حدود ۸۰۰ میلیارد پوند درآمد کسب می‌کند که بیشتر آن از سه مالیات بزرگ یعنی مالیات بر درآمد، سهم بیمه ملی و مالیات بر ارزش افزوده کسب می‌شود. در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲، کل درآمد بریتانیا ۸۱۹ میلیارد پوند یا ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی شده است.

مالیات‌ها با ۹۰ درصد از کل در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۲ مهم‌ترین بخش درآمد دولت هستند. مالیات‌هایی که بیشترین درآمد را به همراه دارد، مالیات بر درآمد و سهم بیمه ملی است که انتظار می‌رود مجموع آنها حدود ۳۷۰ میلیارد پوند افزایش یابد.

۸۸ میلیارد پوند از درآمد دولت، توسط مالیات محاسبه نمی‌شود. درآمدهای غیر مالیاتی شامل درآمدهای دریافتی دولت از شرکت‌های دولتی و پرداخت‌های سود دارایی‌های دولتی است.

بررسی بازارهای مالی انگلیس

در خصوص بازارهای مالی انگلیس باید گفت که بازار بورس لندن بزرگ‌ترین بورس اروپا و از اولین بازارهای مالی انگلیس در کشور است، اما بورس‌های کالای سنتی در انگلیس قدمتی چندصدساله دارند، اما ایده اولیه راه‌اندازی بورس اوراق بهادار لندن به سال ۱۶۹۸ میلادی برمی‌گردد.

بررسی بازارهای مالی انگلیس

بازارهای مالی انگلیس، با پذیرش مجموعه قوانینی توسط کارگزاران و پرداخت حق عضویت مشخصی توسط آن‌ها به سازمان بورس، آغاز به کار نمود. به طورکلی بازارهای مالی انگلیس از نظر ارزش بازار، حجم معاملات و نقدشوندگی رقیب سنتی بورس نیویورک محسوب می‌شوند. همچنین بازارهای مالی انگلیس میزبان طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف کسب‌وکار بوده و منبع بسیار مناسبی برای تأمین مالی شرکت‌ها هستند.

 

 

سخن پایانی با وانیکس

در پایان باید گفت یکی از ویژگی‌های بارز اقتصاد انگلیس، آزادی آن است. طبق بررسی‌ها در سال ۲۰۲۰، اقتصاد انگلیس هفتمین اقتصاد آزاد جهان بوده و نمره ۷۹.۳ را به دست آورده است. نمره کلی اقتصاد این کشور به دلیل یکپارچگی دولت و سلامت مالی در سال جدید ۰.۴ رشد داشته است. انگلیس بین ۴۵ کشور منطقه اروپا در رده سوم قرار گرفته و امتیاز کلی آن بسیار بالاتر از میانگین منطقه‌ای و جهانی است. در این مقاله از شرکت وانیکس سعی کردیم شما را با اقتصاد انگلیس و بازارهای مالی آن آشنا کرده و تمام موارد مهم و مرتبط به آن را بیان کنیم. در نهایت امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *