همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

شماره پلمپ چیست در بازرگانی بین المللی چه کاربردی دارد

در این مقاله قصد داریم درباره شماره پلمپ در بازرگانی بین المللی صحبت کنیم.

اهمیت پلمپ کانتینرها

با پلمپ کردن کانتینر حاوی کالا، بار شما در مبدأ به‌درستی بسته می‌شود. ازآنجایی‌که فقط یک‌بار اجازه برداشتن پلمپ وجود دارد، تضمین می‌شود که کانتینر شما در طول سفر دریایی خود قبل از تحویل به خریدار باز نشده باقی می‌ماند.

 

 

اهمیت پلمپ کانتینرها
اهمیت پلمپ کانتینرها

این نه‌تنها از سرقت کالاهای شما جلوگیری می‌کند، بلکه خطر دسترسی افراد غیرمجاز به کانتینر شما برای حمل محموله‌های غیرقانونی مانند کالای قاچاق یا مواد مخدر را به حداقل می‌رساند.

رعایت دستورالعمل‌های مختلف برای پلمپ

انواع مختلفی از پلمپ کانتینر در دسترس حمل‌کنندگان وجود دارد که عبارت‌اند از پلمپ قفلی، پلمپ با سیم و پلمپ با پیچ. روش پلمپی که انتخاب می‌کنید، به عوامل زیادی بستگی دارد برای مثال کشوری که کالا را به آن ارسال می‌کنید، یکی از عوامل تأثیرگذار است. پس از انتخاب روش مناسب برای پلمپ، مطمئن شوید که با الزامات منشور ISO PAS 17712 مطابقت داشته باشد. خطوط مختلف حمل‌ونقل ممکن است دستورالعمل‌های خاص خود را در رابطه‌ با انواع مختلف پلمپ کانتینر داشته باشند، اما تفاوت زیادی با هم ندارند. توجه داشته باشید که برخی از مقامات گمرکی در برخی کشورها نیز ممکن است مقررات خاص خود را (برای حفظ امنیت ملی) درمورد پلمپ کانتینر داشته باشند.

محل قراردادن پلمپ کانتینر

محل قراردادن پلمپ کانتینر
محل قراردادن پلمپ کانتینر

داشتن پلمپ کانتینر مهم است، اما اطمینان از اتصال آن در محل مناسب نیز به همان اندازه حیاتی است. هر کانتینر دارای دو در است که به سمت بیرون باز می‌شوند. روی هر در، دو میله قفل وجود دارد. هنگام بستن کانتینر، ابتدا باید درب سمت چپ و سپس درب سمت راست را ببندید. بهترین مکان برای قراردادن پلمپ روی درب سمت راست کانتینر است، زیرا این درب ابتدا باز می‌شود. پلمپ را می‌توانید روی یک یا هر دو میله قفل در سمت راست قرار دهید. برای اطمینان خاطر، ممکن است بخواهید یک پلمپ اضافی به درب سمت چپ اضافه کنید.

 

 

شماره پلمپ کانتینر

پلمپ هر کانتینر دارای شماره شناسایی خاص خود است. مطمئن شوید که شماره شناسایی پلمپ در بازرگانی کانتینر شما دقیقاً همان عددی باشد که در بارنامه شما ذکر شده است. قبل از باز کردن کانتینر، شماره شناسایی پلمپ کانتینر با بارنامه بررسی می‌شود.به خاطر داشته باشید که انواع پلمپ ممکن است شماره مهر یکسانی داشته باشند. به عنوان مثال پلمپ نوار فلزی و پلمپ قفل هر دو ممکن است ۱۱۲۲۳۳ را به عنوان شماره شناسایی خود داشته باشند. به‌منظور اطمینان از حداکثر دقت، توصیه می‌کنیم که از درب کانتینر پس از بسته‌شدن با پلمپ عکس مناسب بگیرید تا از سردرگمی جلوگیری شود.برخی از مقامات گمرکی در بررسی مطابقت شماره پلمپ بسیار سخت‌گیر هستند تا مطمئن شوند محموله دست‌کاری نشده باشد و بار غیرمجاز در داخل کانتینر نباشد. در صورت عدم تطابق شماره پلمپ، ممکن است محموله شما نه‌تنها با تأخیر ترخیص شود، بلکه ممکن است با جریمه سنگینی نیز مواجه شوید.

توجه داشته باشید: به‌عنوان یک فرستنده، مسئولیت ارائه شماره پلمپ کانتینر بر عهده شماست و باید از درج شماره صحیح در بارنامه اطمینان حاصل کنید.

اگر پلمپ کانتینر شکسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟

پلمپ شکسته یا دست‌کاری شده لزوماً به معنای سرقت کالای موجود در کانتینر نیست. بلکه ممکن است به این معنی باشد که بازرسی گمرکی انجام شده است. البته معمولاً مسئول گمرک پس از بازرسی محموله یک مهر دیگر مبنی بر تأیید کالا روی کانتینر می‌زند. اگر شکستگی پلمب به دلیل بازرسی گمرکی نباشد و مشکوک به ورود غیرمجاز باشد، باید همه چیز را مستند کنید. از پلمپ (در صورت وجود) و کانتینر عکس بگیرید. فوراً با شرکت حمل‌ونقل و شرکت بیمه خود تماس بگیرید. با این حال، کانتینر خود را تا زمانی که نماینده خط حمل‌ونقل حضور ندارد، باز نکنید. پس از باز شدن کانتینر، به گرفتن عکس از محتویات ادامه دهید.

 

 

پلمپ کانتینر به معنای امنیت صد درصدی نیست

پلمپ در بازرگانی کانتینر امنیت کامل را تضمین نمی‌کند و برای جلوگیری از سرقت نباید ۱۰۰٪ به آن اعتماد کنید. بلکه کارکرد اصلی آن جلوگیری از ورود کالاهای غیرمجاز است.

پلمپ کانتینر به معنای امنیت صد درصدی نیست
پلمپ کانتینر به معنای امنیت صد درصدی نیست

بااین‌حال، در صورت تمایل می‌توانید اقدامات اضافی را برای محافظت بیشتر انجام دهید. این موارد شامل استفاده از پلمپ در بازرگانی متعدد با انواع اندازه‌ها، سبک‌ها و رنگ‌هاست. ابزارهای دیگری مانند برچسب‌های هشداردهنده نیز می‌توانند برای احتیاط بیشتر در نظر گرفته شوند.

تفاوت بین شماره کانتینر و شماره پلمپ چیست؟

شماره کانتینر که به‌عنوان شماره شناسایی کانتینر نیز شناخته می‌شود، یک شماره مرجع است که برای اهداف قانونی و تجاری به یک کانتینر بار اختصاص داده می‌شود. هم شماره کانتینر و هم شماره شناسایی پلمپ از اقدامات مهم امنیتی و ایجاد ایمنی حمل‌ونقل بین‌المللی هستند و در واردات به‌دقت توسط گمرکات نظارت می‌شوند.

تفاوت بین شماره ظرف و شماره شناسایی پلمپ:

مکان‌یابی آسان / مکان‌یابی دشوار:

شماره کانتینر در سه نقطه از هر کانتینر باری چاپ می‌شود: یکی در انتهای درها، یکی در دیواره جانبی و دیگری در بالای کانتینر. پیداکردن شماره کانتینر بسیار آسان است. از طرفی به هر پلمپ کانتینر یک شماره شناسایی می‌چسبانند که یک آیتم کوچک است. یافتن شماره شناسایی پلمپ در مقایسه با شماره کانتینر آسان نیست.

پیگیری یک محموله:

امکان ردیابی محموله با شماره کانتینر وجود دارد. درحالی‌که شما نمی‌توانید یک محموله را با شماره شناسایی پلمپ آن ردیابی کنید.

استاندارد بین‌المللی کدگذاری:

کانتینرهای بار توسط یک سازمان بین‌المللی به نام BIC (دفتر بین‌المللی کانتینرها) بر اساس استاندارد بین‌المللی ISO 6346 شماره‌گذاری می‌شوند. درصورتی‌که شماره شناسایی پلمپ کانتینرها توسط هر تولیدکننده پلمپ کانتینر طبق قوانین داخلی شرکت تعیین می‌شود.

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

تیم مشاوران وانیکس، متشکل از افراد مجرب همراه و پشتیبان شما در امر واردات کالا خواهند بود. مشاوران وانیکس به‌صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخ­گویی به مشتریان هستند.

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس
معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

تیم وانیکس با شرکت در رویدادهای مهم در زمینه واردات و زمینه کاری خود، همواره سعی در افزایش تجارب افراد خود داشته است، چرا که معتقد است تنها با حضور افراد متخصص در شرکت می­تواند به بزرگ‌ترین هدف خود یعنی جلب رضایت مشتریان خود قدم بردارد.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *