سفته بازی چیست و چه تاثیری در بازار دارد؟

سرمایه‌گذاری از نوع سفته بازی شامل خرید ارز خارجی می‌شود، این عمل به‌عنوان معامله ارزی نیز شناخته می‌شود. در این سناریو، سرمایه‌گذار یک ارز خریداری می‌کند تا بعداً آن ارز را با نرخ افزایش یافته به فروش برساند، آن هم به سرمایه‌گذاری که برای پرداخت هزینه واردات یا تأمین مالی سرمایه‌گذاری خارجی، ارز می‌خرد. تا انتهای مقاله همراه ما شوید.

 

 

تاثیر سفته بازی در بازار

چنانچه سفته‌باز باور داشته باشد که ارزش دارایی خاصی افزایش پیدا خواهد کرد، تاحدی‌که امکان دارد آن دارایی را خریداری می‌نماید. این عمل (به علت افزایش درخواست‌ها)، سبب بالا رفتن هزینه آن دارایی خاص می‌گردد.در صورتی که این عمل سفته‌باز در تمام بازار به‌عنوان نشانه‌ی مثبت محسوب می‌شود، باعث مبادرت دیگر سرمایه‌گذاران به خرید آن دارایی شده سرانجام، باز نیز بهای آن بالاتر خواهد رفت. این موقعیت سبب ایجاد حباب سفته می‌گردد، به عبارتی فعالیت سفته‌بازی موجب می‌شود تا قیمت آن دارایی، بیش از گذشته و ارزش واقعی آن در همان زمان باشد.

تاثیر سفته بازی در بازار
تاثیر سفته بازی در بازار

برخی اوقات برخلاف گفته‌های بالا نیز روی خواهد داد. به عنوان مثال، در صورتی که با استفاده از سفته به جهت سرمایه‌گذاری باور داشته باشد که روند رو به نزولی در بازار وجود دارد یا قیمت دارایی متفاوتی، از ارزش واقعی آن بسیار بیشتر است، تا حد امکان و زمانی که هزینه‌ها بالاتر هستند، آن دارایی را به فروش برسانید و این عمل، سبب پایین رفتن قیمت فروش آن دارایی می‌شود.چنانچه دیگر سرمایه‌گذاران همچون او عمل نمایند، هزینه آن دارایی از هم کمتر خواهد رفت پایان رسیدن به ترکیدن هر نوع حباب سفته‌بازی موجود می‌شود، تا زمانی که فعالیت در بازار، به حالت ثبات و تعادل برسد.

 

 

حد و مرز در سفته بازی

وجود سفته‌بازان موجب اتفاقاتی نیز در بازار می‌شود که تا حدی خوشایند معامله‌گران و سهام‌داران نیست. یکی از رویدادهایی که سبب آن را سفته‌بازی‌های بی‌حدوحصر می‌دانند پدید آمدن حباب‌های قیمتی است. برخی اوقات بالا رفتن قیمت تا به اندازه‌ای افزایش می‌یابد که موجب به وجود آمدن حباب‌های قیمتی می‌گردد.با این همه برخی از سهم‌ها نیز در حوالی این حباب‌ها به‌سختی دچار پایین آمدن قیمت می‌شوند. به عبارتی می‌توان گفت که وجود سفته‌بازان موجب به وجود آمدن بی‌اعتمادی در بازار سرمایه می‌شود. تاثیرات ویرانگر سفته‌بازی به روند نوسانات سنگین هم پرداخته می‌شود. متاسفانه به علت وجود این‌گونه کارکردی در بازار بورس، سهام بسیاری از شرکت‌های کوچک بازیچه دست سفته‌بازها خواهند شد و سرانجام این سهام منجر به سقوط می‌شوند.

مزایای سفته بازی در بازار سرمایه

سفته بازی در دنیای اقتصاد آزاد مزایای ویژه و مخصوص به خودش را دارد، به عنوان مثال:

  • سفته بازان نقدینگی بازار را فراهم می‌نمایند.
  • تفاوت ما بین قیمت پیشنهادی خرید و قیمت پیشنهادی فروش را کاهش می دهد
  • موجب می‌شوند تا تولیدکنندگان ریسک قیمت محصولات خود را تا میزان قابل توجهی پوشش دهند
  • سبب جذب ریسک اضافی که دیگران نمی‌خواهند می‌گردد
  • در بازارهایی که مکانیسم فروش قرض و طلب در آنها وجود دارد، مانند بورس آمریکا، این روش فروش سفته‌بازان از شایعات مرتبط با سیر افزاینده قیمت‌ها جلوگیری می‌کند و مانع از به‌وجودآمدن حباب‌های قیمت سرمایه‌ها می‌شود.

 

 

چه سهم هایی دارای پتانسیل سفته بازی هستند؟

برخی از سهم‌ها در بازار وجود دارند که از دید بنیادی به هر علتی ممکن است از فضای بازار عقب مانده باشند و اندازه اساس این‌گونه سهم‌ها نیز به‌اصطلاح پر نشده و در مکان پایین‌تری قرار خواهد گرفت. سفته‌بازان این سهم‌ها را مشخص و برای این سهم‌ها یک برنامه و نقشه را تعیین می‌کنند و معاملات خود را بر اساس نوسان‌گیری شروع و عملکرد کسب سود و سفته‌بازی را بر روی این سهم‌ها اجرا می‌نمایند.

چه سهم هایی دارای پتانسیل سفته بازی هستند؟
چه سهم هایی دارای پتانسیل سفته بازی هستند؟

هنگامی که سفته‌بازان نقدینگی و سرمایه خود را به بازار سرمایه انتقال می‌دهند در پی آن در خواست برای سهم افزایش می‌یابد و ارزش قیمتی سهم بیشتر می‌شود که همین عملکرد موجب تشکیل حباب قیمتی در برخی از سهم‌ها خواهد شد. بعضی اوقات سفته‌بازان برخلاف این فرایند را عرضه می‌کنند؛ به‌عنوان نمونه یک سهام را در نظر بگیرید که در بازار بنا به هیجانات و فضای که بوده افزایش قیمت داشته و باور سفته‌بازان بر این است که ارزش قیمتی سهام بسیار بیشتر از ارزش حقیقی آن است و به همین خاطر تاحدی‌که امکان‌پذیر است دست به فروش آن سهم به‌خصوص می‌زنند و ارزش قیمتی سهم بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

 با این دیدگاه دیگر سرمایه‌گذاران هم تصمیم خواهند گرفت که دارایی و سرمایه خود را از سهام خارج نمایند و همین کار موجب کاهش بیشتر ارزش قیمتی سهام می‌گردد تا هنگامی که بازار سرمایه مجدد سبب شود که معاملات در این نوع از سهم‌ها به روند عادی خود باز گردند تا از نظر حجم معاملات و ارزش قیمتی به تعادل برسند.

برای آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

چه افرادی می توانند در بازار سفته بازی شرکت کند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم رو روند انجام سرمایه‌گذاری با سفته کار هر فردی نیست؛ چرا که در قدم اول بایستی نسبت به همه‌ی زوایای بازار و مقررات آن  آشنایی کامل داشته باشید و اطلاعات پر اهمیتی و آگاهی داشته باشید یا بی‌گدار نباید به آب بزنید! این روند به‌گونه‌ای غیرقانونی است و هنگامی که سفته‌بازان یک سهام را هدف قرار می‌دهند و موجب به بالارفتن قیمت می‌شود، دیگر سرمایه‌گذاران هم با فضای موجود همراه خواهند شد و دارایی خود را به امید دریافت سود وارد معاملات می‌نمایند.

هنگامی که با سود قابل‌توجهی مواجه می‌گردند دارایی خود را از سهام موردنظر خارج می‌کنند و سرمایه سهام خود را به فروش می‌رسانند، در واقع این فرایند در اکثر موارد سریع‌تر از سفته‌بازان انجام می‌شود و از سود سفته در این پروسه کاهش می‌یابد. با این چگونگی‌ها به این نتیجه می‌رسیم که هر فردی نمی‌تواند پروسه‌های مرتبط با سفته‌بازی را به‌خوبی مدیریت کند.

چه افرادی می توانند در بازار سفته بازی شرکت کند؟
چه افرادی می توانند در بازار سفته بازی شرکت کند؟

سخن آخر

هنگامی که سفته بازی بر روی یک سهام متمرکز می‌شود و درگیر کار بر روی آن است، ظرفیت معاملات در یک روز چندین برابر از حجم میانگین ماه خواهد می‌گردد. این روند چند روز در آن سهام قابل مشاهده است. پس از آن با ارزیابی میزان معاملات می‌توانید متوجه ورود پول هوشمند و سفته‌بازی گردید. درصورتی‌که سهام ارزشمند باشد، با مرور زمان شاهد افزایش هر چه بیشتر حجم معاملات خواهیم بود.

ممکن است راندمان سهام حتی در طی چندین ماه  متوالی خنثی باشد. گفتنی است با افزایش آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مفاهیم و ماهیت‌های بازار بورس اوراق بهادار و شناخت انواع شرکت‌ها می‌توانید سهام دلخواه و مورد قبول را شناسایی کنید. بدین‌گونه به‌سهولت در دام افراد سفته‌باز نخواهید افتاد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از نظر اسلام بورس بازی یا به عبارتی سفته بازی در صورتی که مخالف قوانین و مقررات نباشد و در معاملات شرایط شرع رعایت شده باشد مشکلی ندارد و حرام نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *