سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا سکه

چنانچه قصد سرمایه گذاری در طلا و سکه را دارید و بین این دو گزینه مردد هستید باید بگوییم که سکه گزینه بهتری برای سرمایه‎گذاری است. چرا که سکه قابلیت آسان و نیز هزینه معاملاتی کمتر و از نقدشوندگی بالاتری برخوردار است، به همین دلیل سکه را گزینه بهتری برای سرمایه گذاری نسبت به طلا می‌کند. البته باید خرید هریک از این دو گزینه به میزان حباب نسبت به ارزش ذاتی و نوسانات و برآوردهای آتی را مورد توجه قرار داد.به علاوه با توجه به آمارهایی که توسط تحلیلگرها پس از مطالعه رفتار انواع سکه در این دو سال گذشته به‌ دست ‌آورده‌اند، درمی‌یابیم که سرمایه‌گذاری بر روی انواع سکه از جمله ربع‌ و نیم‌ سکه سود بیشتری به همراه خواهد داشت. زیرا در یک محدوده زمانی معین نوسان در این دو نوع سکه بیشتر از سکه‌های تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم بوده است. تا انتهای این مطلب از وانیکس، کمپانی واردات و صادرات همراه ما شوید.

 

 

تفاوت‌ سرمایه گذاری در طلا و سکه

در مورد سرمایه‌گذاری پر سود با طلا باید عوامل زیادی را مورد توجه قرار داد تا به سوددهی قابل ملاحظه‌ای رسید. از قبیل این موارد می‌توان به دستمزد ساخت طلای زینتی، وزن به کار رفته از سنگ‌های اتمی و خارجی بودن طلای مذکور اشاره کرد. افزون بر این تفاوت‌هایی میان سکه و طلا وجود دارد که آگاهی داشتن از آن‌ها می‌تواند کمک خوبی به شما در انتخاب روش سرمایه‌گذاری در میان این دو گزینه نماید.

تفاوت‌ سرمایه گذاری در طلا و سکه

به عنوان نمونه از تفاوت‌هایی که میان سرمایه گذاری طلا یا سکه وجود دارد این مسئله است که طلای ساخته شده دارای کارمزد است، ولی سکه به این صورت نیست. در اصل هنگامی که یک طلای ساخته شده خریداری می شود مبلغی را بابت اجرت ساخت آن پرداخت خواهید نمود که در زمان فروش در قیمت تمام شده دیگر لحاظ نخواهد شد. به همین خاطر همیشه شما طلایی را که خریداری می‌کنید چنانچه در همان زمان بخواهید بفروشید باید با قیمتی پایین‌تری به فروش برسانید.

 

 

سرمایه گذاری در طلا یا سکه با توجه به معایب

در حال حاضر با بالا رفتن بهای طلا و سکه سرمایه گذاری در این عرصه برای افراد با درآمد کمتر سخت شده و این مسئله از معایب اساسی در این حوزه است. از معایب دیگر که در بردارنده حال تمام اشخاصی که به طور فیزیکی اقدام به خرید طلا می‌کنند نیز می‌شود، خطر سرقت و عدم امنیت است. به علاوه، تغییر قوانین که ممکن است صورت پذیرد که خرید طلا فیزیکی را با مالیات و دیگر کسورات قانونی مواجه سازد از گروه معایب خرید طلا محسوب می‌شود.به طور کلی، در صورتی که طلا و سکه صرفا در نظر گرفته شود، مشخص است طلا با اجرت و دستمزدی که دارد در قیمت بالاتری قرار می‌گیرد؛ گرچه کاربرد زینتی نیز دارد. همان طور که گفتیم سکه از اجرت و دستمزد برخوردار نیست و معمولا تقاضای خرید آن به جهت سرمایه‌گذاری است.

بهترین روش سرمایه گذاری در طلا

خرید طلا آن هم به صورت فیزیکی به جهت سرمایه گذاری به نظر کار چندان درستی نیست. صندوق طلا، سبدی دارای اوراق مشتقه است که می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری برای تمامی گروه‌های جامعه در نظر گرفت. بی‌تردید خرید اوراق مشتقه طلا که به صورت واحدهای سرمایه گذاری هستند با قیمت پایین‌تری از هر گرم طلای فیزیکی امکان‌پذیر خواهد بود و این مسئله می‌تواند یک امتیاز اساسی را برای همه سرمایه‌گذاران در عرصه طلا و سکه به حساب بیاید.لازم به ذکر است خطر سرقت با اینگونه سرمایه گذاری در طلا به طور کامل از بین خواهد رفت. سرمایه‌گذاری آنلاین هم به عنوان مزیت به جمع مزایای این صندوق اضافه شده است؛ سبب می‌شود تا افراد بتوانند از طریق اپلیکیشن‌های تلفن همراه و بدون نیاز به مراجعه حضوری اقدام به سرمایه گذاری در گونه‌های صندوق طلا کنند.

 

 

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در طلا یا سکه

در مورد سرمایه گذاری طلا یا سکه این مسئله را باید مد نظر قرار داد، میزان عرضه و تقاضای بازار قیمت سکه را مشخص خواهد کرد؛ به ویژه در مورد حباب آن، بایستی زمانی اقدام به خرید سکه کنید که ثبات تقریبی در بازار طلا و ارز برقرار باشد.

این موضوع بدین خاطر است که در صورتی که بازار دچار نوسانات بسیار و تفاوت قیمت باشد به مقداری که امکان سود وجود دارد، بی‌شک امکان ضرر را هم وجود خواهد داشت. از سوی دیگر قیمت دلار از عوامل‌های موثر بر روی قیمت سکه و طلا است. افزایش قیمت سکه از علت‌های شیب تند افزایش قیمت دلار میباشد.

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در طلا یا سکه

همان‌گونه که در زمان خرید طلا بایستی به عیار و وزن آن دقت نمود در خرید سکه نیز توجه به تاریخ و بسته‌بندی سکه ضروری و از الزامات است و بهترین گزینه برای خرید، صرافی‌ها یا طلافروشی‌های دارای مجوز، با سابقه و مطمئن هستند که ریسک دریافت سکه تقلبی را تا حد زیادی پایین می‌آورند. مسئله مهم دیگر این است که تفاوت ذاتی در بین سکه‌های طرح جدید و قدیم وجود ندارد و عیار و وزن هر دو به یک میزان است و فقط تفاوت آنها در طرح حک‌ شده بر روی سکه‌ها است.

آگاهی از تخلفات سرمایه گذاری در طلا یا سکه

افرادی که تمایل به خرید سکه دارند حتما از واحدهای صنفی مجاز فروش سکه و دارای پروانه کسب خرید خود را انجام دهند و دقت نمایند که آدرس و مشخصات واحد فروش سکه بر روی سکه درج شده باشد. همچنین نیاز است که بررسی کنند هولوگرام اتحادیه بر روی سکه‌ها باید درج شده باشد؛ چرا که در فضای مجازی کارتهای واحدهای معتبر را جعل و سکه‌هایی که تنها با روکش طلا و جعلی هستند را به فروش می‌رسانند.

 

 

لازم به ذکر است که در خرید طلای دست دوم در بهترین وضعیت ممکن الزامی به پرداخت اجرت ندارید یا باید اجرت کمتری بپردازید، که با ریسک تقلبی بودن طلا همراه خواهد بود. خرید طلای آب شده هم امکان خطر تقلبی بودن را دارد که خریدار را با مشکلاتی روبرو می‌کند و به دانش و اشراف کافی به بازار طلا را نیاز دارد. واضح است که شمش از طلای آب شده گزینه کاملا بهتری برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذاری روی شمش مانند طلای آب شده نیست، به این خاطر که دارای اعتبار و با علائم حک شده روی آن هستند.

آگاهی از تخلفات سرمایه گذاری در طلا یا سکه

سخن آخر

از قدیم‌الایام از هر شخصی بخواهید یکی از روش‌های سرمایه گذاری را به شما معرفی کند، در وهله اول سرمایه گذاری طلا و سکه را به شما پیشنهاد خواهد داد. طلا به علت وجود اجرت و دستمزدی که به خاطر ساخت طلای زینتی که هنگام خرید از شما دریافت می‌کنند و در زمانی که شما قصد فروش آن را داشته باشید اجرت و دستمزد پرداخت شده از قیمت تمام شده طلا کسر خواهد شد، به نظر گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نخواهد بود.

 

 

سرمایه گذاری در سکه نسبت به طلا به صرفه‌تر است؛ چرا که به آن اجرت تعلق نخواهد گرفت و ضمن اینکه سکه در بازار معاملاتی با سهولت و در کمترین زمان ممکن می‌توانید سرمایه‌تان را تبدیل به پول نقد  یا ارز نمایید. البته گفتنی است در هنگام خرید طلا یا سکه بایستی نکات مهمی را مورد توجه قرار داد. اگر در میان گزینه ارزهای خارجی و سکه نیز مردد هستید پیشنهاد می‌کنیم سرمایه گذاری سکه را انتخاب نمایید؛ چرا که سکه کمتر از ارزهای خارجی در معرض دستخوش تغییر و تحولات و سیاست‌بازی قدرتمندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *