تحلیل بنیادی سهام چیست؟

تحلیل بنیادی سهام

تحلیل بنیادی سهام یا Fundamental Analysis در بازارهای مالی به نوعی تحلیل گفته می‌شود که با استفاده از آن ارزش ذاتی سهام‌های یک شرکت را مشخص می‌کنند. این کار به کمک بررسی عوامل اقتصادی و مالی انجام می‌پذیرد.

امروزه مسئولیت تجزیه و تحلیل ارزش ذاتی سهام‌های مختلف بر عهده تحلیلگران بنیادی بازارهای سرمایه است. این تحلیلگران با در دست داشتن اعداد و ارقام مختلف، به تحلیل سهام می‌پردازند تا ارزش ذاتی آن را مشخص کنند. در واقع تحلیلگران وضعیت اقتصاد در سطح کلان و سطح خرد و خانوار را بررسی کرده و یک دید کلی از این وضعیت را ارائه می‌کنند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به نکات زیر بپردازیم:

 • منظور از سهم بنیادی چیست؟
 • تاثیر دانش تحلیل بنیادی بر عملکرد معاملاتی
 • رویکردهای تحلیل بنیادی
 • چه مفاهیمی در تحلیل بنیادی سهام وجود دارند
 • صورت های مالی در تحلیل بنیادی سهام
 • صورت سود و زیان
 • صورت جریان وجوه نقد
 • مزایای تحلیل بنیادی سهم یک شرکت
 • معایب تحلیل بنیادی سهم شرکت
 • تحلیل بنیادی سهام با وانیکس

منظور از سهم بنیادی چیست؟

در مجموع سهم بنیادی را نوعی از سهم می‌دانند که قیمت بازاری آن از قیمت ذاتی این سهم کمتر است. سهم بنیادی توانایی این را دارد که سودآوری یک شرکت را افزایش دهد و این شرکت را در مسیر پیشرفت حرکت دهد. در واقع سهم بنیادی گونه‌ای از سهم است که درآمد خوبی را عاید یک سازمان می‌کند و فروش آن را بالا می‌‌برد.

منظور از سهم بنیادی چیست؟

تاثیر دانش تحلیل بنیادی بر عملکرد معاملاتی

شاید شما هم دیده باشید که برخی از سرمایه گذاران به دنبال دانش تحلیل بنیادی سهام هستند. بدون شک این دانش بر روی کسب و کارها تاثیر زیادی می‌گذارد و معاملات را به شکلی ویژه پیش می‌برد. این که شما بدانید در کدام شرکت‌ها سرمایه گذاری کنید و چگونه به درآمد بالایی برسید، یکی از اهداف مهمی است که تحلیل بنیادی سهام با خود به همراه دارد. با استفاده از این روش شما می‌توانید اشراف کاملی را نسبت به آینده کاری خود پیدا کنید و با توجه به این اطلاعات، موفقیت بیشتری را به دست آورید.

 

 

همچنین در تحلیل بنیادی یک شرکت شما می‌توانید وضعیت رقبا، سودآوری، قدرت نام تجاری و چگونگی انتخاب تیم‌های مدیریتی را متوجه شوید و آن‌ها را بررسی کنید. حال نوبت به تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در یک زمینه خاص می‌رسد.

رویکردهای تحلیل بنیادی

به طور کلی تحلیل بنیادی سهام با دو رویکرد مختلف همراه است. رویکرد بالا به پایین و رویکرد پایین به بالا. در رویکرد بالا به پایین از کل به جزء می‌رسیم. این رویکرد اغلب در اقتصاد کلان کاربرد دارد و می‌تواند صنایع تجارت را به خوبی تحلیل کند. از نظر میزان بازدهی، رویکرد بالا بن پایین را یک رویکرد مطلوب می‌دانند که می‌تواند سرمایه گذاری‌های شما را در مسیری خوب پیش ببرد.

رویکرد دیگر رویکرد پایین به بالا است. بر خلاف رویکرد بالا به پایین، در این رویکرد شما از جزء به کل می‌رسید. در این رویکرد ابتدا شرکتی که در آن فعالیت دارید بررسی و تجزیه و تحلیل می‌شود و سپس اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مفاهیمی که در تحلیل بنیادی سهام وجود دارند!

 • صورت‌های مالی
 • صورت سود و زیان
 • صورت جریان وجوه نقد

صورت های مالی در تحلیل بنیادی سهم

به گزارش‌هایی که جزییات مالی را در خود جای داده‌اند، صورت مالی گفته می‌شود. دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمدها‌، هزینه‌ها و جریان وجوه نقد از جمله مهم‌ترین صورت‌های مالی هستند که در تحلیل بنیادی یک سهم وجود دارند.

صورت سود و زیان

یکی دیگر از انواع صورت‌های مالی، صورت مالی سود و زیان است. این گونه از صورت‌های مالی همانطور که از نامشان پیداست، در یک بازه زمانی مشخص میزان سود یا زیانی که یک سازمان کرده است را مشخص می‌کنند. در تحلیل بنیادی سهام سود و زیان و صورت‌های مالی مربوط به آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار شده است. صورت مالی سود و زیان اطلاعاتی مثل درآمد، هزینه، سود و زیان را در بر دارد و اغلب به شکل یک نمودار این اطلاعات را به نمایش می‌گذارد.

صورت های مالی در تحلیل بنیادی سهم

صورت جریان وجوه نقد

صورت جریان وجوه نقد به صورتی گفته می‌شود که میزان حرکت پول نقد در یک سازمان تجاری را نمایش می‌دهد. این گونه از صورت‌های مالی به تحلیلگران کمک می‌کند تا بدانند که واحدهای اقتصادی مختلف پول را چگونه رد و بدل کرده و حرکت می‌دهند.

جریان وجوه نقد دارای سه قسمت بسیار مهم است. اولین قسمت جریان نقدی حاصل از عملیات است، دومین قسمت جریان نقدی سرمایه گذاری است و قسمت آخر هم جریان نقدی تامین مالی است.

مزایای تحلیل بنیادی سهم یک شرکت

تحلیل بنیادی سهام مزایای زیادی را با خود به همراه می‌آورد. همین مزایا هستند که باعث شده‌اند دانش تحلیل بنیادی یک سهم از جذابیت بالایی در بازار سرمایه برخوردار شود. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • تصمیمگیری منطقی: همان طور که گفتیم شما به کمک دانش تحلیل سهام شما بنیادی توانایی تصمیم گیری بهتر را خواهید داشت. در این جا شما اطلاعات مختلفی را کسب می‌کنید و می‌توانید داده‌های مالی خود را به خوبی سازماندهی کنید.
 • تمرکز طولانی مدت: برای این که بتوانید در مدت زمانی طولانی بر روی کسب ‌و کار خود تمرکز کنید، لازم است که تحلیل بنیادی سهام را یاد بگیرید. آن دسته از سرمایه‌گذارانی که مدیریت یا یک کسب و کار پرسود را بر عهده دارند و سود کلانی را هم به دست می‌آورند، از تحلیل بنیادی سهم کمک می‌گیرند.
 • آگاهی از افزایش قیمت سهام: به احتمال زیاد ارزش بنیادی سهام می‌تواند در زمینه قیمت سهام نیز دانش شما را افزایش دهد. تمامی سرمایه گذارانی که در زمینه صنعت یا تجارت فعالیت دارند، برای آگاه شدن از قیمت سهام به تحلیل بنیادی سهم در شرکت‌های مختلف رو می‌آورند.
 • بهتر شدن معاملات: با تحلیل بنیادی سهام توانایی این را خواهید داشت که معاملات بهتری را انجام دهید. اما منظور ما چیست؟! در اینجا منظور ما این است که تحلیل بنیادی و اطلاع پیدا کردن از ارزش یک سهم باعث می‌شود که شما با اطلاعات بیشتر معاملات تجاری خود را انجام دهید و از این جهت معاملات خوبی را هم تجربه کنید.

مزایای تحلیل بنیادی سهم یک شرکت

معایب تحلیل بنیادی سهم شرکت

در کنار مزایای زیادی که تحلیل بنیادی سهام دارد، معایبی هم وجود دارد که با دانستن آن‌ها شما می‌توانید بهترین بهره را از این دانش ببرید.

 • وقت گیر بودن: تحلیل بنیادی سهم یا آنالیز فاندامنتال زمان زیادی را از تحلیلگران سلب می‌کند. این تحلیل به چند حوزه‌ی مختلف برای بررسی و تجزیه و تحلیل سهم نیاز دارد که هر کدام از آن‌ها زمان زیادی را از شما می‌گیرد.
 • عدم تصمیم گیری سریع: با توجه به این که تحلیل بنیادی سهم‌های مختلف یک شرکت زمان‌گیر است، بسیار کند هم پیش می‌رود؛ پس شما نمی‌توانید با استفاده از دادن‌هایی که تحلیل‌های این چنینی به شما ارائه می‌کنند، تصمیم‌گیری سریعی داشته باشید.

 

 

سخن آخر درباره تحلیل بنیادی سهام

اگر به دنبال این هستید که به سود بالایی برسید و می‌خواهید درآمد خوبی داشته باشید، اگر به دنبال ارتقای سازمان خود هستید و دوست دارید که در بازار سرمایه بدرخشید، اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که با تحلیل بنیادی سهام آشنایی پیدا کنید.

 تحلیل بنیادی سهام به شما کمک می‌کند که به ارزش ذاتی سهام دست پیدا کنید و بهتر تصمیم بگیرید. این تحلیل همچنین در بهبود فرآیند معاملات هم به شما کمک شایانی می‌کند. متاسفانه امروزه وقت‌گیر و طولانی مدت بودن این تحلیل‌ها را از مشکلاتی می‌دانند که افراد با آن مواجه هستند. در هر صورت شما می‌توانید با ما در وانیکس در زمینه تحلیل بنیادی سهم در تماس باشید و  سوالات خود را از ما بپرسید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش واردات از چین وانیکس