انواع کانتینر صادراتی

همان‌طور که اطلاع دارید در عصر امروز، صادرات انواع محصولات به کشوهای خارجی تبدیل به یکی از کارهای روزمره شده است. اما برای موفقیت در این حوزه، افراد باید مراحلی را طی کنند که یکی از مهم‌ترین آن مراحل، انتخاب یک کانتینر، متناسب با نوع کالای صادراتی است. در همه جای دنیا یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزارها برای جابه‌جای بارهای مختلف و حمل کالا همین کانتینرها هستند. انواع کانتینر صادراتی از جمله مهم‌ترین تجهیزات مورداستفاده برای انتقال کالا از یک کشور به کشور دیگر و در مسیرهای مختلف چه دریایی و چه زمینی و چه هوایی محسوب می‌گردند.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

انواع کانتینر صادراتی

بسته به نوع کالا و محموله صادراتی، ضروری است تاجران از نوع خاصی از کانتینرهای صادراتی با اندازه و شرایط استاندارد استفاده کنند. امروزه باتوجه‌به رونق گرفتن صادرات و حمل انواع مختلف کالاها، کانتینرهای زیادی بسته به نیاز تولید شده‌اند. اگر در کار تولید محصول و یا صادرات آن هستید آشنایی با انواع کانتینرهای صادراتی کمک شایانی به شما می‌کند تا در کار خود موفق شوید. با مطالعه این مقاله از وبلاگ وانیکس با انواع کانتینر صادراتی و ویژگی آنان آشنا شده و می‌توانید با درنظرداشتن نوع کالای صادراتی خود یکی از مناسب‌ترین کانتینرها را برای جابه‌جایی محصول خود انتخاب نمایید.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

لیست موارد آورده شده در مقاله انواع کانتینر صادراتی:

 • تعریف کانتینر
 • انواع کانتینرها بر اساس طراحی
 • ویژگی انواع کانتینرهای حمل بار
 • ویژگی کانتینر حمل کالاهای خشک
 • ویژگی کانتینرهای یخچالی
 • ویژگی کانتینرهای دارای پهلوی باز
 • ویژگی کانتینرهای بدون سقف
 • ویژگی کانتینرهای استفاده شده برای حمل خودرو
 • ویژگی کانتینرهای مخزن‌دار
 • ویژگی کانتینرهایی دارای تهویه هوا
 • ویژگی کانتینرهای عایق‌بندی‌شده
 • ویژگی کانتینرهای حرارتی
 • ویژگی کانتینرهای تاشو
 • ویژگی کانتینرهای استفاده شده برای حمل حیوانات
 • دسته‌بندی کانتینر از لحاظ ابعاد
 • کانتینر ۱۰ فوت
 • کانتینر ۲۰ فوت
 • کانتینر ۴۰ فوت
 • انواع کانتینر ۴۰ فوت

تعریف کانتینر

ابتدای مطلبمان را می‌خواهیم با یک تعریف کلی از کانتینر شروع کنیم. کانتینر یک وسیله فلزی بوده و در ابعاد و استانداردهای متفاوت تولید می‌شود. مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه کانتینر، برای جابه‌جایی کالا بوده و در همه پروسه‌های حمل‌ونقل هوایی، آبی، ریلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌کارگیری این ابزار در حمل‌ونقل‌های بین‌المللی باعث شده در میان تاجران بیشتر معروفیت داشته باشد.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

تعریف کانتینر
تعریف کانتینر

اکنون که با تعریف و کاربرد کانتینرها به طور جامع آشنا شدید در ادامه، دسته‌بندی انواع کانتینرها بر اساس طراحی را ذکر کرده و به توضیح ویژگی هرکدام می‌پردازیم.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

انواع کانتینرها بر اساس طراحی

بر اساس سبک طراحی، کانتینرها را می‌توان در گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

 • کانتینرهای حمل کالاهای خشک
 • کانتینرهای یخچال‌دار
 • کانتینرهای حرارتی
 • کانتینرهای بدون سقف
 • کانتینرهای تاشو
 • کانتینرهای دارای پهلوی باز
 • کانتینرهای مخزن‌دار
 • کانتینرهای دارای تهویه هوا
 • کانتینرهای عایق
 • کانتینرهای مخصوص انتقال حیوانات

ویژگی انواع کانتینرهای حمل بار

برای حمل هر محموله‌ای باتوجه‌به نوع و ویژگی آن، کانتینر خاصی انتخاب می‌شود. در زیر، ویژگی انواع کانتینر صادراتی برای انواع مختلف کالاها آورده شده است:

ویژگی کانتینر حمل کالاهای خشک

یکی از انواع مختلف کانتینرها، کانتینرهای مخصوص حمل کالای خشک است که از این نوع، گاهی با عنوان ظرف خشک نیز یاد می‌کنند.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

این کانتینرها کاملاً محصور بوده و در برابر نفوذ هوا و آب به طور کامل عایق‌بندی‌شده‌اند. همچنین یک سقف بسیار محکم داشته و دیوارهای مقاومی نیز دارند. این کانتینرها یکی از پراستفاده‌ترین نوع این تجهیزات بوده و برای حمل و بارگیری انواع مختلفی از بارها مخصوصاً محموله‌های فله‌ای مایع و خشک استفاده می‌شوند. اندازه کانتینرهای کالا خشک، معمولاً ۲۰ الی ۴۰ فوت است.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی کانتینرهای یخچالی

یکی از مهم‌ترین پروسه‌های صادراتی و حمل در همه کشورها، صادرات محصولات غذایی است. لازم است بدانید که حمل محصولات مختلف در سرتاسر جهان اغلب از طریق راه‌های آبی صورت می‌گیرد؛ در واقع ۹۰ درصد از بارها به‌وسیله کشتی‌های حمل بار به هر گوشه از جهان منتقل می‌شوند؛ اما این حمل‌ونقل دریایی نسبت به سایر روش‌های حمل، زمان بر بوده و ممکن است طی آن محموله‌های غذایی خراب شوند؛ بنابراین باید شرایط لازم را برای جلوگیری از فساد مواد غذایی فراهم آورد. بهترین راه برای جلوگیری از این خرابی مواد، استفاده از کانتینرهای یخچالی است؛ چون حمل مواد با این کانتینرها باعث می‌شود مدت‌زمان زیادی سالم مانده و به مقصد برسد.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی انواع کانتینرهای حمل بار
ویژگی انواع کانتینرهای حمل بار

ویژگی کانتینرهای دارای پهلوی باز

یکی از ویژگی‌های مهمی که همه انواع کانتینرها باید داشته باشند اندازه مناسب و امکان بارگیری راحت است.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های کانتینرهای دارای پهلو باز، وجود درهای تعبیه شده در قسمت کناری این کانتینرها است که امکان بارگیری راحت را در مدت‌زمان کم فراهم می‌کنند. اغلب از این نوع کانتینر صادراتی برای حمل کالاهای استفاده می‌شود که امکان بارگیری سختی دارند.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی کانتینرهای بدون سقف

کانتینرهای بدون سقف یکی دیگر از انواع کانتینرهای صادراتی هستند. همان‌طور که از نام این کانتینر پیداست برای آن سقفی نصب نمی‌شود؛ بنابراین برای انتقال محموله‌های کاملاً خشک، این نوع کانتینر گزینه مناسبی است. البته در برخی مواقع هم باتوجه‌به نیاز، سقف این کانتینرها را نیز می‌پوشانند که متریال‌های برزنتی بهترین انتخاب برای این کار است.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

ویژگی کانتینرهای استفاده شده برای حمل خودرو

 انتقال و جابه‌جایی خودرو، کانتینر مخصوص به خودش را دارد. اغلب کانتینرهای مورداستفاده در حمل خودرو اندازه ۲۰ و  ۴۰ فوتی داشته و می‌توان از آنها برای حمل ۱ الی ۲ خودرو استفاده کرد.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی کانتینرهای مخزن‌دار

در طراحی کانتینرهای مخزن‌دار ۱ الی ۲ جدار به‌کاررفته است. معمولاً از این کانتینرها برای انتقال محموله‌های حاوی مایعات و گازهای خطرناک استفاده می‌شود. پس ازآنجایی‌که محموله‌های جابه‌جاشده با این نوع کانتینر، دارای ارزش مادی زیادی هستند، کانتینر مخزن‌دار یکی از مهم‌ترین تجهیزات حمل بار به شمار رفته و قیمت بالاتری از سایر انواع دارد.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی کانتینرهایی دارای تهویه هوا

برخی از محصولات صادراتی اگر مدتی در یک فضای سربسته بمانند ممکن خراب شده و یا کیفیت خود را از دست دهند؛ مثلاً محصولاتی مانند مواد غذایی و لوازم آرایشی.

برای جلوگیری از خراب‌شدن این نوع محصولات، برای حمل آنان از کانتینرهای تهویه دار استفاده می‌شود.

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی کانتینرهای عایق‌بندی‌شده

کانتینرهای عایق‌بندی‌شده از انواع کانتینرهای هستند که برای حمل دریایی محموله مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ساخت این نوع کانتینر صادراتی از مواد و متریال‌های عایق استفاده شده است.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

این عایق، از کالاهای حساس به گرما و سرما محافظت کرده و مانع عبور دمای نامناسب به درون محموله می‌شود. اغلب برای انتقال مواد بهداشتی، آرایشی، دارویی و مواد غذایی از کانتینر عایق‌دار استفاده می‌کنند.

ویژگی کانتینرهای حرارتی

این نوع کانتینرها به یک موتور حرارتی مجهز بوده و برای انتقال محموله‌های که نیازمند به حرارت بالا هستند، استفاده می‌شوند.

ویژگی کانتینرهای تاشو

یکی دیگر از انواع کانتینرها که بیشتر در حمل بار به‌صورت دریایی استفاده می‌شوند، کانتینرهای تاشو هستند. این کانتینرها فضای کمی از کشتی را اشغال کرده و به‌راحتی بارگیری می‌شوند.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ویژگی کانتینرهای استفاده شده برای حمل حیوانات

کاربرد این نوع کانتینرها از نام آن مشخص است. برای حمل و انتقال حیوانات از این کانتینرهای مخصوص حمل حیوانات استفاده می‌شود که باید ویژگی‌های مثل داشتن تهویه، محلی برای غذای حیوانات، دریچه نظافت را داشته باشند.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

دسته بندی کانتینر از لحاظ ابعاد

بعد از دسته‌بندی انواع کانتینر صادراتی بر اساس سبک طراحی، باید بگوییم یک نوع دسته‌بندی دیگری نیز وجود دارد که در آن کانتینرهای صادراتی را بر اساس ابعاد طبقه‌بندی می‌کنند. ابعاد کانتینرها با فوت مشخص شده و در بعدهای ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۴۰ فوتی تولید می‌شوند. رایج‌ترین نوع کانتینر که بیشتر در حمل کالاهای مختلف استفاده می‌شود، نوع ۲۰ و ۴۰ فوتی آن است. البته شایان‌ذکر است که در خطوط کشتیرانی از نوع ۴۵ فوتی کانتینرها نیز برای حمل برخی کالا استفاده می‌شود. در ذیل انواع کانتینرهای صادراتی را بر اساس ابعاد آورده و به توضیح هرکدام پرداخته‌ایم.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کانتینر ۱۰ فوت

ابعاد کانتینرهای ۱۰ فوتی ۳*۲.۵ متری بوده و ارتفاع ۲.۶۰ متری دارند. در کل این کانتینرها به کانتینرهای ۳ متری معروف بوده و بیشتر برای انبارکردن کالاها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کانتینر ۲۰ فوت

ابعاد و ارتفاع کانتینرهای ۲۰ فوتی به ترتیب ۶*۲.۵ و ۲.۶۰ متر بوده و مثل نوع قبلی برای انبارکردن کالا نیز کاربرد دارند.

کانتینر ۴۰ فوت

ابعاد کانتینرهای ۴۰ فوتی برابر  ۱۲*۲.۵ بوده و ارتفاع آنان نیز ۲.۶۰ متر است. از این نوع کانتینرها، در صنعت حمل‌ونقل به نسبت سایر کانتینرها بیشتر استفاده می‌شود. کانتینرهای ۴۰ فوتی در مدل‌های گوناگون تولید شده و به دلیل حجم بالایی که دارند از لحاظ چینش بار نسبت به سایر انواع مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. معمولاً قیمت کانتینر ۴۰ فوتی با کانتینر ۲۰ فوتی یکسان است؛ به‌خاطر همین اکثر تاجران کانتینر ۴۰ فوتی را به‌صورت شریکی خریداری کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند. همان‌طور که در فوق اشاره کردیم، کانتینرهای ۴۰ فوتی مدل‌های مختلفی دارند که در زیر به نوع رایج آن اشاره کرده‌ایم.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

انواع کانتینر ۴۰ فوت

در حالت کلی، کانتینرها در ابعاد گوناگون ساخته می‌شوند، اما رایج‌ترین کانتینرها در ایران همان کانتینرهای کالای خشک هستند که برای جلوگیری از نفوذ آب طراحی شده و از لحاظ ابعاد یکی از انواع کانتینرهای ۴۰ فوتی هستند که در دو مدل کانتینر ۴۰ فوتی استاندارد و ارتفاع بلند (High cube container  ) استفاده می‌شوند.

کانتینرهای HighCube ابعاد ۱۲*۲.۵ متری داشته و ارتفاع این کانتینرها ۲.۹۰ متر است . وجه تمایزی که این کانتینرها با کانتینر ۴۰ فوتی دارند همین بیشتر بودن ارتفاعشان است؛ به‌خاطر همین موضوع به کانتینرهای ارتفاع بلند مشهور بوده و برای جابه‌جایی بارهای با ارتفاع بالا استفاده می‌شوند.

سخن پایانی با وانیکس

یکی از مهم‌ترین ابزارهای انتقال و جابه‌جایی کالا در مسیرهای طولانی، کانتینرها هستند. پیدایش کانتینرها سبب شده هر نوع باری را بتوان به‌راحتی بارگیری کرده و سپس تخلیه نمود. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این کانتینرها این است که بار در جابه‌جایی آسیب کمتری می‌بیند و همچنین هزینه تمام شده کالا در انتقال با کانتینر کاهش چشمگیری می‌یابد.

سخن پایانی با وانیکس
سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم به معرفی تمام انواع کانتینرها پرداخته و اطلاعات کاملی از هرکدام را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید به یک آگاهی کلی رسیده و بتوانید باتوجه‌به نوع کالای خود کانتینر مناسب را انتخاب نمایید.

شرکت تجاری وانیکس با سال‌ها تجربه در حمل و انتقال کالا به همه پیچ‌وخم راه آشنا بوده و می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. در صورت هرگونه سؤال و ابهامی می‌توانید با مشاوران مجموعه ما تماس گرفته و پاسخ پرسش‌های خود را بیابید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

42 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست