انواع قرارداد‌های بازرگانی

قصد داریم تا در این مقاله در مورد انواع قرارداد‌های بازرگانی بحث کنیم. پس اگر علاقه‌مند هستید که بیشتر در این زمینه بدانید، تا پایان با ما همراه باشید و خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

قرارداد بازرگانی چیست و‌چگونه‌ تنظیم می‌شود؟

انجام تجارت بدون داشتن قرارداد معتبر عملا بی معنی است. به همین جهت آشنایی با انواع قرارداد‌های بازرگانی لازم است. این قرارداد‌ها با مشخص کردن یک‌سری اصول و ضوابط و همچنین شروط عمومی هدفمند بودن‌ تجارت مورد نظر را تعیین می‌نمایند. در گذشته مردم از ثبت قرارداد‌ خودداری می‌کردند و با گفتن جمله‌ حرف مرد سند است کار را تمام می‌کردند. همین امر باعث می‌شد یک‌سری اختلافات و‌‌ موضوعات به وقوع بپیوندد که ناپسند بودند. برای همین‌ به مرور زمان ثبت انواع قرارداد  به روش سنتی در میان مردم از بین رفت و انواع قرارداد‌های کتبی بازرگانی جایگزین شد. انواع قرارداد بازرگانی به منزله یک تضمین محکم برای طرفین هستند.

 

 

قرارداد بازرگانی چیست و‌چگونه‌ تنظیم می‌شود؟

ممکن است‌ گاهی یکی از طرفین قرارداد بخواهد با زیرکی باعث ضایع شدن حق طرف مقابل شود و یا حتی ممکن است یکی از شروط ضمن قرارداد اشتباه قید شود. به همین‌جهت خیلی مهم است که طرفین دقت لازم را در هنگام تنظیم قرارداد داشته باشند تا حق‌ هیچکس پایمال نشود. در هنگام امضای قرارداد نیز باید حواس طرفین جمع باشد. اگر طرف مقابل قرارداد از پیش تعیین شده‌ای را مقابل شما قرار داد، حتما قبل از امضا ‌کردن، به دقت آن را بخوانید. لازم به ذکر است که قرارداد‌های شرکت‌های بین‌المللی از پیش تعیین شده و آماده است. همچنین شروط خاص و عمومی نیز در این قرارداد‌ها قید شده‌اند.

معرفی انواع قراردادهای تجاری بین المللی و بازرگانی

یکی از قراردهای بین المللی که بین شخص حقیقی و حقوقی منعقد می‌شود، قرارداد تجاری نام دارد. در ادامه چند نمونه از انواع قرارداد‌‌های بازرگانی را معرفی خواهیم کرد.

  • قرارداد خرید و فروش
  • قرارداد نمایندگی
  • قرارداد اعطای نمایندگی
  • قرارداد حمل و نقل داخلی
  • قرارداد صادرات
  • قرارداد واردات
  • و موارد دیگر

 

 

اصول قراردادهای تجاری

انواع قرارداد‌های بازرگانی دارای یک سری شروط عمومی مشترک و همچنین شروط خاصی هستند. شروط خاص به طرفین قرارداد بستگی دارد و با موافقت آن‌ها نهایی می‌گردد. طبق قوانین عمومی که در انواع قرارداد‌های بازرگانی قید می‌شوند، در صورتی که بین شخص حقیقی و حقوقی اختلافی رخ دهد، آن‌ها باید به دادگاه مراجعه نموده و مشکل خود را حل کنند. عوامل زیادی در تعیین شرایط خصوصی انواع قرارداد‌های بازرگانی تاثیر گذارند که از میان آن‌ها می‌توان به‌ پایان زمان قرارداد، مقدار معاملات، پایان زمان قرارداد‌ها و موارد دیگر اشاره کرد.‌ لازم به ذکر است که موافقت طرفین قرارداد برای تنظیم شرایط خاص قرارداد واجب است.

اشخاص حقیقی چه‌ کسانی هستند؟

یکی از طرفین قرارداد که شخص حقیقی نام دارد، باید صلاحیت لازم برای انعقاد قرارداد را داشته و واجد یک‌ سری شرایط باشد. بنابراین باید صلاحیت و اهلیت قانونی وی به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. این شرایط در مورد انواع مختلف قرارداد‌های بازرگانی یکسان است و منظور از صلاحیت و اهلیت قانونی این است که شخص حقیقی ممنوع المعامله و یا حتی ورشکسته‌ و بدهکار بانکی نباشد. در‌واقع نباید اموال شخصی وی توقیف شده باشد.

اشخاص حقیقی چه‌ کسانی هستند؟

صلاحیت علمی نیز با بررسی مدارک تحصیلی فرد و مدارکی که به عنوان سابقه تخصصی حرفه خود ارائه داده مشخص می‌شود. در واقع شخص باید در زمینه‌کاری که درخواست داده تبحر داشته باشد. مثلا اگر قرارداد وی در زمینه جوشکاری است، باید مهارت لازم در این زمینه را داشته باشد. ارائه یک‌سری مدارک برای مشخص شدن هویت فرد لازم است. مدارکی مثل کپی شناسنامه و آنچه که در انواع قرارداد‌های بازرگانی ارائه شده لازم است. این مدارک‌ به دقت بررسی می‌شوند تا هیچ مشکلی ایجاد نشود. شایان ذکر است که، اگر سرمایه اولیه برای شروع به کار در قرارداد قید شده باشد، لازم است که میزان دارایی طرفین بررسی گردد.

انواع قرارداد‌های بین المللی چه کاربردی‌ دارند؟

در صورتی که طرفین قرارداد اهل یک کشور نباشند و قصد انعقاد قرارداد بازرگانی داشته باشند، لازم است طبق قوانین بین المللی عمل کنند. البته در صورتی که طرفین توافق کنند، نیازی به این کار نیست و هرکس می‌تواند بر اساس قوانین کشورش عمل نماید.

شروط قراردادهای بازرگانی

شروط خاص در انواع قرارداد‌های بازرگانی سه نوع هستند که در ادامه توضیح مختصری در مورد‌ هرکدام خواهیم داد.

شرط صفت:

شرط صفت تعهد دو‌طرف قرارداد را نسبت به‌هم معین می‌کند و در مورد کیفیت و کمیت قرارداد است.

شرط نتیجه:

محقق شدن قول وعده داده شده در قرارداد، بستگی به این دارد که نتیجه قرارداد چه باشد.

شرط فعل:

این شرط به نتیجه‌ قرارداد بستگی ندارد و ارتباط زیادی به شرط و شروط طرفین دارد.

شروط قراردادهای بازرگانی

خدماتی که‌ می‌توانید از وانیکس دریافت کنید

شرکت وانیکس یکی از شرکت های مخصوص واردات است که به شما کمک می‌کند محصولات مورد نیازتان را به راحتی وارد کشور کنید. این شرکت کالای مورد نظر شما را از کشورهای مختلفی مثل چین، امارات و حتی هند وارد کرده‌ و به راحت‌ترین روش ممکن در اختیارتان قرار می‌دهد. کالای شما درب کارخانه یا شرکت به شما تحویل داده می‌شود. خدمات شرکت وانیکس بدون محدودیت در سرتاسر دنیا انجام می‌شود. تضمین شرکت وانیکس ارائه چک به مشتریان است.

سخن پایانی

قوی و مستحکم بودن یک رابطه‌ حقوقی مستلزم این است که قرارداد بازرگانی طبق اصول و‌قوانینی تنظیم شود تا طرفین نسبت به وظایف و شروط آگاه‌ گردند. رعایت نکات حقوقی در انواع مختلف قرارداد اعم از پیمان، معاهده، عقد قرارداد، معامله و….. ضروری است. اصول و قوانین مربوطه باید توسط فردی تنظیم شود که آشنایی کامل با آن دارد و با مسائل حقوقی روز آشناست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *