آشنایی با کالاهای ممنوعه برای واردات

زمانی که پا به عرصه واردات و صادرات در سطح بین‌المللی می‌گذارید، ملزم به رعایت قوانین تجاری در هر دو کشور هستید؛ یکی از این قوانین، ممنوعیت صادرات و واردات بعضی از اجناس است. و یا معقوله واردات کالاهای ممنوعه برای واردات و یا حتی صادرات می‌باشد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کالاهای ممنوعه

برای واردات کالاهای غیر ممنوعه بدون گمرک با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

عدم پایبندی به این محدودیت عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت و مشکلاتی در آینده کاری برایتان پیش خواهد آورد. در صورت عدم تسلط به قوانین تجارت و آگاهی از لیست کالاهای ممنوعه ممکن است سرمایه و وقتتان را از دست بدهید و تجربه‌ای ناخوشایند از تجارت کالا داشته باشید.

برای حداقل سرمایه برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با سرمایه کم با وانیکس کلیک کنید

برای اطلاع از دلایل ممنوعیت ورود برخی کالاها و مشاهده لیست کالاهای ممنوعه با ما همراه باشید:

 • چرا واردات بعضی از کالاها ممنوع است؟
 • واردات چه کالاهایی ممنوع است؟
 • آیا صادرات کالا هم با محدودیت‌های همراه است؟
 • چه کسانی کالاهای ممنوعه را مشخص می‌کنند؟
 • اهمیت همکاری با شرکت‌های بازرگانی معتبر
 • واردات کالا غیر ممنوعه با وانیکس

چرا واردات بعضی کالاها ممنوع است؟

واردات کالاها ممکن است به دلایل مختلفی محدودیت داشته باشد، در ادامه به چند مورد از این دلایل اشاره خواهیم کرد:

ممنوعیت به دلایل عرفی: واردات بعضی از کالاها به علت مغایرت با قوانین و شئونات کشور ممنوع است؛ مانند ابزارهای صوتی و تصویری مغایر با شئون اسلامی.

برای واردات لوازم جانبی موبایل با وانیکس کلیک کنید

ممنوعیت به دلایل اقتصادی: بعضی از کالاها در داخل کشور با همان کیفیت تولید می‌شود و واردات آن‌ها می‌تواند مشکلات اقتصادی برای شرکت‌های داخلی به وجود آورد؛ برای همین، کشورها واردات کالاهایی که در تولیدشان خودکفا هستند را ممنوع می‌کنند تا از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود.

ممنوعیت به دلایل اخلاقی: امکان دارد برخی از کشورها با توجه به ارزش‌ها، عقاید و اهداف مردم جامعه‌شان اجازه ورود بعضی از کالاها را به بازرگانان ندهند؛ مانند بلیت‌های بخت آزمایی.

چرا واردات بعضی کالاها ممنوع است؟
چرا واردات بعضی کالاها ممنوع است؟

ممنوعیت به دلیل غیرضروری بودن: اگر کشور دچار مشکلات اقتصادی بوده و واردات کالای مورد نظر ضروری نباشد، اجازه ترخیص از گمرک نخواهد گرفت؛ چرا که اولویت واردات با کالاهای اساسی برای مردم است؛ مانند برخی لوازم لوکس منزل.

ممنوعیت به دلایل کیفیتی: ممکن است نمونه اولیه‌ای که برای آزمایش و تعیین استاندارد به کشور فرستاده شده، از کیفیت لازم برخوردار نبوده و تاییدیه سازمان‌‌های استاندارد را کسب نکرده باشد؛ در چنین شرایطی، آن کالا جزو کالاهای ممنوعه برای واردات نامیده می‌شود.

ممنوعیت به دلایل حفاظتی: همچنین واردات کالاهایی که برای مردم ضررهایی به دنبال خواهد داشت و امنیت یا سلامت مردم را تهدید می‌کند ممنوع است.

ممنوعیت به دلایل شرعی: اگر کالایی با عقاید مذهبی و دینی در کشور متعارض باشد، اجازه ترخیص از گمرک را نداشته و جزو کالاهای ممنوعه تجاری قرار می‌گیرد؛ مانند گوشت خوک و مشروبات الکلی.

برای واردات دوربین با وانیکس کلیک کنید

واردات چه کالاهایی ممنوع است؟

لیست کالاهای ممنوعه هر ساله بروزرسانی شده و به آن افزوده و یا از آن کاسته می‌شود؛ برای همین، فهرستی از کالاهای ممنوعه وارداتی در سال ۱۴۰۱ در صنایع مختلف را برایتان می‌آوریم:

 1. صنایع ماشین‌سازی و لوازم الکترونیک

در ایران صنعت ماشین‌سازی و ابزارآلات ماشینی روز به روز در حال پیشرفت است. این صنعت در سال‌های اخیر مورد حمایت دولت ایران قرار گرفته است؛ در همین راستا واردات برخی کالاها مانند انواع کوره، آسانسور برقی، شیرآلات و انواع پمپ، راکتور و دیگ بخار، مبدل‌های حراراتی، ماشین‌های هیبریدی، تجهیزات نیروگاه‌های برق به کشور ممنوع می‌باشد.

برای اطلاع از نمونه قرارداد واردات کلیک کنید

 1. برخی از فلزات و لوازم خانگی

آلومینیوم، سرب و روی، گندله، آهن اسفنجی، محصولات مسی، فولاد خام جزو فلزات ممنوعه در عرصه واردات می‌باشند؛ همچنین واردات لوازم خانگی مانند پتو، پتوی برقی، یخچال فریز، سشوار و مصنوعات فلزی به همراه انواع لوله و اتصالات فلزی نیز ممنوع می‌باشد.

 1. محصولات دارویی و بهداشتی

پیشرفت کشور ایران در زمینه داروسازی و تولید لوازم آرایشی و بهداشتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. ایران برای حمایت از تولیدات داخلی و جلوگیری از خروج بی‌رویه ارز از کشور، واردات غیرضروری اقلام دارویی و بهداشتی را ممنوع اعلام کرده است.

 1. واردات چه کالاهایی ممنوع است؟
  واردات چه کالاهایی ممنوع است؟

  ماشین‌ها و صنایع حمل و نقل

واردات ماشین‌های سنگین، ماشین‌های سبک، تاکسی‌ها، موتور سیکلت، دوچرخه، ماشین‌های خدمات‌رسانی مانند آمبولانس و آتش‌نشانی نیز غیرمجاز است.

 1. صنعت پوشاک

تامین تمام نیازهای جامعه ایران در زمینه تولیدات پارچه‌ای و پوشاک، این کشور را از واردات کالاهای مربوط به صنعت نساجی بی‌نیاز می‌کند؛ برخی از این کالاها عبارتند از: انواع پارچه طبیعی و مصنوعی، چادر مشکی، چرم حیوانات، چرم مصنوعی و انواع زیورآلات.

 1. تجهیزات پزشکی، تجهیزات برقی-مخابراتی و تجهیزات الکترونیک دسته آخر از ممنوعیت‌های وارداتی می‌باشند.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

آیا صادرات کالا هم با محدودیت‌هایی همراه است؟

علاوه بر لیست ممنوعه برای واردات، صادرات کالا نیز با ممنوعیت‌هایی مواجه است. ممنوعیت‌های صادراتی برای جلوگیری از خروج لوازم ضروری و کمبود احتمالی آنها در کشور می‌باشد. مثلا در حال حاضر صادرات روغن‌های نباتی، گوشت قرمز، دانه‌های خوراکی مانند سویا و مواردی از قبیل این دست ممنوع می‌باشد؛ چرا که خود کشور به آنها نیاز دارد.

برای استفاده از خدمات حمل کالا از چین با وانیکس کلیک کنید

علاوه بر این، قانون ممنوعیت صادرات برخی کالاها برای جلوگیری از سوء‌استفاده افراد سودجو نیز می‌باشد. این افراد حاضرند برای کسب سود بیشتر کالاهای اساسی را از کشور خارج کنند؛ به همین علت صادرکنندگان کالا موظفند مطابق با لیست ممنوعیت‌ها به صادرات محصول بپردازند.

برای عبور کالا از مرز بدون گمرکی با وانیکس کلیک کنید

چه کسانی کالاهای ممنوعه را مشخص می‌کنند؟

کالاهای ممنوعه طبق قوانین و مقرارت حاکم بر کشورها و مطابق با اهداف و ارزش‌هایشان مشخص می‌شود. دولت‌ها بر قوانین واردات و صادرات نظارت می‌کنند و در همین راستا هر ساله لیستی از کالاهای ممنوعه وارداتی منتشر می‌شود. عدم توجه به این محدودیت‌ها و قوانین مشکلات پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد. بهتر است قبل از اقدام برای واردات کالا با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنید؛ علاوه بر آن می‌توانید از شرکت‌های بازرگانی کمک بگیرید.

برای واردات ماینر با وانیکس کلیک کنید

اهمیت همکاری با شرکت‌های بازرگانی معتبر

شرکت‌های بازرگانی دخیل در عرصه واردات باید توجه کافی به لیست ممنوعیت‌های وارداتی داشته باشند. گاهی ممکن است در شرکت‌های بازرگانی بدون توجه به لیست کالاهای ممنوعه، اقدام به واردات محصول صورت گیرد، اما در نهایت کالاهای ممنوعه اجازه ترخیص از گمرک نخواهند گرفت و شخص واردکننده مشمول ضررهای مالی زیادی می‌شود. یافتن شرکتی معتبر و باسابقه می‌تواند کمک زیادی در زمینه واردات محصولتان داشته باشد و تجارتی پرسود و بی‌دردسر را برایتان رقم بزند.

برای واردات تجهیزات پزشکی کلیک کنید

واردات کالا غیر ممنوعه با وانیکس

واردات کالا با وانیکس
واردات کالا با وانیکس

همکاری با شرکت‌های بازرگانی معتبر مانند وانیکس با داشتن کادری مجرب و آگاه از ضررهای آتی جلوگیری می‌کند. کارشناسان وانیکس با داشتن تسلط کافی بر قوانین و مقررات تجاری و آگاه بودن از انواع کالاهای ممنوعه وارداتی، از هر گونه ضرر احتمالی جلوگیری کرده و محموله شما را در بازه زمانی مشخص به دستتان می‌رساند.

برای واردات ته لنجی با وانیکس کلیک کنید

۵/۵ (۱ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

19 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست