لیست کالاهای صادراتی ایران

ایران کشوری چهار فصل و ثروتمند است که در هر جای آن محصول برای صادرات وجود دارد. آشنایی با اقلام عمده‌ صادراتی آن و همچنین آگاهی از تولیدات عمده بر هر تاجر و بازرگانی لازم و ضروری است. صادرات ایران به دو بخش کلی صادرات نفتی و صادرات غیر نفتی تقسیم می‌شود. کشور سعی دارد میزان صادرات غیرنفتی خود را گسترش داده و از وابستگی به صادرات نفتی بکاهد. در ادامه به لیست کالاهای صادراتی ایران می‌پردازیم. برای صادرات و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

لیست کالاهای صادراتی ایران

برای صادرات و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

هر یک از کالاهای صادراتی ایران، فرصتی عالی برای تجار و نیز عامل پیشرفت اقتصادی کشور می‌شود. ایران با بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی واردات و صادرات دارد. مبادلات تجاری بین کشورها یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد یک کشور است که به سادگی نمی‌توان از آن گذر کرد.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

در این مقاله لیست کالاهای صادراتی ایران مخاطب عزیز را با موارد زیر آشنا می‌کنیم:

 • مهم ترین کالاهای صادراتی ایران
 • مهم ترین صادرات نفتی ایران
 • مهمترین صادرات غیر نفتی ایران
 • صادرات کالاهای صنعتی
 • سایر محصولات مهم صادراتی
 • گران ترین کالای صادراتی ایران
 • کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایرانی
 • نحوه صادرات کالا
 • کشف بهترین لیست کالاهای صادراتی ایران با وانیکس

 مهم ترین کالاهای صادراتی ایران

ایران بیشترین آمار صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی را دارد، در این میان برخی از این کالاها درصد بیشتری را از آن خود کرده‌اند. از جمله مهم‌ترین لیست کالاهای صادراتی ایران که سهم بیشتری دارند می‌توان به محصولات، مشتقات نفتی و شیمیایی، میعانات گازی، پروپان مایع، روغن‌های سبک و متانول اشاره کرد. بنابراین محصولات نفتی و شیمیایی از جمله گروه محصولات صادراتی ایران هستند که حجم مهمی، در میزان صادرات ایران دارند.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

 مهم ترین کالاهای صادراتی ایران
مهم ترین کالاهای صادراتی ایران

صادرات فرآورده های نفتی ایران

صادرات فرآورده‌های نفتی ایران، به علت ذخایر نفت و گاز و موقعیت جغرافیایی مناسب برای صادرات در سطح بین‌المللی بسیار سودمند است. از میان کشورهای همسایه عراق، افغانستان، نخجوان، ارمنستان بازارهای مناسبی برای صادرات فرآورده های نفتی هستند.

کالاهای نفتی عبارتند از:

مشتقات نفتی

 • میعانات گازی
 • روغن‌ها و فرآورده‌های آن
 • پلی اتیلن گرید فیلم
 • پروپان مایع
 • متانول
 • مشتقات نفتی

محصولات و مشتقات نفتی از جمله اصلی‌ترین لیست کالاهای صادراتی ایران هستند که حجم زیادی از ارزآوری را برای کشور د ربر می‌گیرند.

 • میعانات گازی

میعانات گازی که در چهار ماهه‌ نخست سال ۱۳۹۷ بیشترین میزان صادرات را داشته است، از مهم‌ترین صادرات ایران می‌باشد که با سهمی بیش از ۱۷ درصد رتبه‌ اول را به خود اختصاص داده است.

 • روغن‌ها و فرآورده‌های آن

روغن‌های سبک و فرآورده‌های آن به غیر از بنزین که از جمله مهم‌ترین صادرات ایران محسوب می‌شود، با سهمی معادل ۸۱/۳ درصد از کل صادرات ایران توانسته رتبه دوم را از میان کالاهای صادراتی ایران داشته باشد.

 • پلی اتیلن گرید فیلم

یکی دیگر از مواردی که در لیست کالاهای صادراتی ایران و البته مهم قرار می‌گیرند، پلی اتیلن گرید فیلم است. در سال ۹۷ با سهمی معادل ۶/۳ درصد توانست در جایگاه سوم محصولات صادراتی ایران قرار بگیرد.

 • پروپان مایع

پروپان مایع، از مهم‌ترین کالاهای صادرات ایران به سایر کشورهای جهان با سهمی معادل ۳۲/۳ درصد است.

 • متانول

از متانول یکی دیگر از لیست کالاهای صادراتی ایران است. این کالا رتبه پنجم را با سهمی معادل ۱۷/۳ درصد را از ارزش کل صادرات ایران را دارد.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

از دیگر اقلام صادراتی که در سال های اخیر درآمد بالای اقتصادی را نصیب ایران کرده است به آهن، فولاد، هیدروکربن‌های گازی، اتیلن گلیکول، بوتان مایع شده و سایر گازهای نفتی اشاره کرد. این محصولات بخش قابل توجهی از صادرات ایران را به خود اختصاص می‌دهند.

کالاهای سودآور صادرات غیر نفتی ایران

ایران چندین سال است که به صادرات غیر نفتی روی آورده است تا از اقتصاد متکی به نفت و گاز اجتناب کند. توجه به بازار هدف مناسب در تعیین سودآورترین کالاهای صادراتی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا در سال‌های اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران با حمایت از افراد تولیدکننده در داخل کشور در تلاش است با افزایش و توسعه تولیدات خود، این مهم را محقق سازد. سوال این است که سودآورترین صادرات غیر نفتی ایران کدامند؟ در ادامه با این گروه‌ از کالاهای صادراتی ایران آشنا خواهید شد.

کالاهای سودآور غیر نفتی عبارتند از:

 • مصالح ساختمانی و کالاهای معدنی
 • محصولات کشاورزی و دامی
 • کالاهای سنتی و صنایع دستی
 • مصالح ساختمانی و کالاهای معدنی

سنگ آهن، سنگ مس، سنگ مرمر، سنگ روی، سنگ گچ، کرومیت، خاک رس نمک طعام، سرامیک، شن و ماسه، سیمان و آجرهای تزئینی از جمله صادرات ایران در بخش مصالح ساختمانی و کالاهای معدنی هستند که درآمد قابل توجهی را برای ایران کسب می‌کنند. ایران حجم قابل توجهی از مصالح ساختمانی و کالاهای معدنی چون سیمان، کاشی، آجر، کفپوش و سنگ کچ را به کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، امارات و چین صادر کرده است.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

کالاهای سودآور صادرات غیر نفتی ایران
کالاهای سودآور صادرات غیر نفتی ایران
 • محصولات کشاورزی و دامی

کالاهای کشاورزی و دامی همچون میوه‌های تازه و خشک، مغز بادام، کشمش، سبزیجات، کتیرا، زیره، پسته، زعفران، انگور، هندوانه، سیب، خرما، انجیر، ماهی، خاویار، میگو، کرک، پوست و چرم، کراست و روده، گروهی دیگر از مهم‌ترین صادرات غیرنفتی ایران هستند. از میان محصولات پسته، خرما، پوست و زعفران ایرانی از محبوبیت فراوانی در کشورهای دیگر برخوردار هستند و بنابراین سود فراوانی را نصیب کشور ایران می‌کنند.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

 • کالاهای سنتی و صنایع دستی

از محصولات صادراتی که در دسته‌ کالاهای سنتی و صنایع دستی قرار می‌گیرند و جزو لیست کالاهای صادراتی ایران هستند می‌توان به فرش دستی، انواع گلیم، مسگری، گلابتون، سفالگری، قلمکاری اشاره کرد. فرش دستباف ایرانی بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده است. عمده کشورهایی که فرش ایرانی وارد می‌کنند معممولا  ایالت متحده، آلمان، ایتالیا، امارات، لبنان، سوئیس، فرانسه، انگلستان و ژاپن هستند.

از ۴۶۰ رشته که در زمینه‌ صنایع دستی در جهان وجود دارد حدود ۳۷۰ رشته از آن در ایران است. ایران در زمینه‌ صادرات صنایع دستی از پتانسیل بالایی برخوردار است که می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت صحیح میزان صادرات آن را گسترش داد.

صادرات کالاهای صنعتی

لیست کالاهای صادارتی ایران در بخش صنعتی، می‌توان به رادیو، تلویزیون، وسایل ارتباطی، صادرات کاغذ و محصولات آن و صادرات مبلمان اشاره کرد.

 • رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی

از مهم‌ترین کالاهای صادراتی صنعتی می‌توان به رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی اشاره کرد که این سه کالا از لحاظ میزان صادرات در جایگاه اول این بخش قرار دارند.

 • کاغذ و محصولات کاغذی

صادرات کاغذ و محصولات آن با رشد بالایی از جمله کالاهای صنعتی روبه‌رو هستند که به کشورهای گوناگونی صادر می‌شوند.

 • مبلمان

صادرات مبلمان، دسته‌ای دیگر از کالاهای صنعتی در سال‌های گذشته با افزایش چشمگیری رو به رو بوده است.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

سایر محصولات مهم صادراتی

سایر محصولات مهم دیگری که به کشورهای جهان صادر می‌شوند شامل توتون و تنباکو، انواع بستنی، شیرینی و شکلات، نساجی و پوشاک هستند.

 • توتون و تنباکو

توتون و تنباکو در شهرهایی ‌چون آذربایجان غربی، گیلان، کردستان، گلستان، مازندران کشت می‌شوند. بیشترین میزان صادرات توتون و تنباکو در کشورهای همسایه‌ ایران مانند روسیه، ترکیه، عراق، افغانستان دارای بازار مناسبی است انجام می‌شود.

 • انواع شیرینی و شکلات

صادرات شیرینی و شکلات با رشد خوبی رو به رو بوده است که این میزان از رشد، نشان دهنده‌ افزایش محبوبیت شیرینی و شکلات ایرانی در بین مردم سایر کشورهای جهان و در نتیجه افزایش صادرات آن بوده است.

 • نساجی و پوشاک

در زمینه‌ نساجی و پوشاک نیز میزان صادرات رشد چشم‌گیری داشته است. این میزان از رشد، نشان دهنده‌ پتانسیل موجود در این زمینه است که باید با برنامه‌ریزی و آگاهی، میزان آن را گسترش داد.

سایر محصولات مهم صادراتی
سایر محصولات مهم صادراتی

گران ترین کالای صادراتی ایران

درست است که درصد بسیار زیادی از صادرات ایران نفت و مشتقات آن را شامل می‌شود. در این بین گران‌بهاترین محصولاتی که هر ساله به بازارهای خارجی صادر می‌شوند و در گستره‌ وسیع‌تری قرار دارند شامل موارد زیر هستند:

 • فرش
 • صنایع دستی مرصع
 • فلزات گران‌بها و ترکیبات طلا
 • ساعت مچی
 • ترکیبات آلی
 • واکسن
 • سمعک و داروهای حاوی پنی‌سیلین

کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایرانی

مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران و به عبارت دیگر خریداران کالاها و محصولات ایرانی می‌توان به کشورهای عراق، چین، امارات و افغانستان اشاره کرد. البته به جز کشورهای نام برده می‌توان به ترکیه، پاکستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان اشاره کرد.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

نحوه صادرات کالا

نحوه صادرات کالا شامل فرآیندها و مراحل قانونی خاصی است که شخص یا شرکت صادرکننده باید آن‌ها را رعایت کند. نحوه صادرات کالا مانند هر فعالیت تجاری دیگری باید با برنامه‌ریزی اصولی صورت گیرد. در کنار آن از علم روز دنیا نیز بهره‌مند بود تا بتوان در بازارهای خارجی که از حساسیت‌های زیادی برخوردار هستند، به موفقیت دست یافت.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

کشف بهترین لیست کالاهای صادراتی ایران با وانیکس

سرمایه‌گذاری و ورود به بازار صادرات کالای ایرانی علاوه بر ارزآوری در حوزه‌های مختلف موجب توسعه و گسترش شرکت‌ها نیز خواهد شد. به نظر شما چگونه می‌توان صادرات را گسترش داد؟ در ابتدا باید دریافت که لیست کالاهای صادراتی ایران که بیشترین میزان سودآوری را دارند، کدام‌ها هستند. ما در این مقاله سعی کردیم به مهمترین و اصلی‌ترین کالاها و محصولات موجود در ایران که طرفداران زیادی دارند، اشاره کنیم.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

همچنین فرآیند توسعه صادرات از مهندسی محصول گرفته تا اخذ مدارک مورد نیاز صادرات، بازاریابی صادراتی، امورگمرکی و حمل و نقل بین‌الملل، مراحل بسیار تخصصی دارد. به همین دلیل با استفاده از دانش و تجربه کارشناسان حوزه صادرات می‌توانید در مسیر توسعه صادرات خود گام بردارید. در این زمینه شرکت وانیکس با سال ها تجربه در زمینه صادرات کالا می‌تواند بهترین گزینه پیش رو باشد. مشاوران و کارشناسان این شرکت همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

58 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست