صادرات تجهیزات پزشکی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس

یکی از انواع محصولات صادراتی ایران، تجهیزات پزشکی است. به دلیل نظارت مستمری که بخش تجهیزات سازمان غذا و دارو بر تولید این محصولات می‌کند، تجهیزات ایران اغلب باکیفیت بوده و از نظر قیمت نیز، نسبت به قیمت‌گذاری سایر رقبا مقول ترند. چون حوزه‌های مربوط به مسائل پزشکی کلاً حوزه‌های تخصصی هستند، صادرات تجهیزات پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یک حرفه تخصصی به شمار می‌رود؛ بنابراین شخص یا شرکتی که قصد صادرات این‌گونه محصولات را دارد باید دانش و تجربه کافی را برای معرفی محصول خود در بازارهای جهانی و فروش آن، دارا باشد. برای صادرات تجهیزات پزشکی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات تجهیزات پزشکی

برای صادرات تجهیزات پزشکی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

در اکثر نقاط جهان، تجهیزات پزشکی ایرانی طرف‌دار زیادی دارد، چون همان‌طور که در فوق اشاره کردیم از نظر مسائل کیفیت و استاندارد، با تجهیزات کشورهای اروپایی برابری می‌کند؛ ولی از نظر قیمت، تجهیزات ساخت ایران، قیمتشان در بازارهای بین‌المللی پایین است.از این رو صادرات تجهیزات پزشکی رونق بسیار خوبی دارد.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

باتوجه‌به موارد گفته شده در فوق و درنتیجه رونق صادرات ابزارآلات پزشکی، تولید این تجهیزات نیز در چند سال اخیر در ایران رشد چشمگیری داشته و این مسئله باعث کشیده‌شدن تاجران زیادی به سمت صادرات این کالا شده است. اما فروش تجهیزات پزشکی به بازارهای خارجی نسبت به سایر کالاها پیچیده‌تر بوده و اخذ مجوز و ارائه مدارک مرتبط به آن نسبت کالاهای دیگر، تا حدودی سخت‌تر است.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در این مقاله از وبلاگ وانیکس ضمن بررسی شرایط و مجوزهای خاص صادراتی برای تجهیزات پزشکی به معرفی بهترین بازارهای واردکننده آن پرداخته و اطلاعات جامع و کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. اگر علاقه‌مند ورود به تولید و صادرات محصولات پزشکی هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

لیست موارد آورده شده در مقاله صادرات تجهیزات پزشکی:

 • تعریف تجهیزات پزشکی
 • چگونه صادرات تجهیزات پزشکی را شروع کنیم
 • بهترین کشورها برای صادرات تجهیزات پزشکی
 • برای صادرات تجهیزات پزشکی چه مجوزهایی لازم است
 • مدارک مورد نیاز برای صادرات تجهیزات پزشکی
 • حداقل سرمایه برای صادرات تجهیزات پزشکی
 • سود صادرات تجهیزات پزشکی چقدر است
 • برای صادرات تجهیزات پزشکی چه باید کرد
 • مراحل صادرات تجهیزات پزشکی
 • نحوه صادرات تجهیزات پزشکی

تعریف تجهیزات پزشکی

کسانی که در حوزه پزشکی مشغول به کارند حتماً با معنا و مفهوم تجهیزات و ملزومات پزشکی آگاه‌اند؛ اما افرادی که فقط به‌عنوان تاجر می‌خواهند تازه ‌وارد این حیطه شوند نیازمند آشنایی با تعریف و مفهوم تجهیزات پزشکی‌اند؛ به‌خاطر همین موضوع، در ابتدای مطالبمان یک تعریف کلی از ابزارهای که تجهیز پزشکی محسوب می‌شوند آورده‌ایم:

تعریف تجهیزات پزشکی
تعریف تجهیزات پزشکی

«همه کالاها، تجهیزاو ابزارآلات مورد نیاز دندانپزشکی و آزمایشگاه‌ها جزو تجهیزات پزشکی محسوب می‌شوند». هرگونه وسایل، کالا، مواد، ابزارآلات و دستگاه‌های پزشکی که با اهداف تشخیص، پیشگیری و درمان انواع امراض به علاوه کاهش بیمارها توسط شرکت‌ها تولید می‌شوند جزو این دسته از کالاها هستند. “

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چگونه صادرات تجهیزات پزشکی را شروع کنیم

ورود به بازارهای صادراتی یکی از مهم‌ترین چشم‌اندازهای فعالیت هر تولیدکننده‌ای محسوب می‌گردد. برای رسیدن به این هدف فرد باید بداند که صادرات کالای مدنظر خود را از کجا باید شروع کند.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

برای واردشدن به حیطه صادرات ابزارآلات پزشکی، تاجران ملزم به آماده‌سازی انواع زیرساخت‌ها همچون اخذ استانداردها و مجوزهای موردنیاز در تولید کیفی کالا هستند. اکثر افراد در شروع کار خود، تحریم‌های موجود بر علیه ایران را مانع بزرگ بر سر راهشان می‌بینند؛ اما باید بدانید تحریم‌ها نمی‌توانند مانع راهتان شوند. موضوعات مهم‌تری از تحریم وجود دارد که قبل شروع صادرات باید افراد به آن فکر کرده و به فکر حل آنان باشند.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چگونه صادرات تجهیزات پزشکی را شروع کنیم
چگونه صادرات تجهیزات پزشکی را شروع کنیم

از نخستین گام‌ها برای شروع صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی، تولید یک محصول باکیفیت و یا خرید یک کالای قابل‌عرضه به بازارهای جهانی است؛ پس از این موضوع، نوبت به تشکیل یک تیم بازرگانی قوی و یا انتخاب یک شرکت تجاری معتبر برای انجام کارهای صادراتی می‌رسد.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

اکثر شرکت‌های صادراتی فعال در این حوزه، متأسفانه حتی یک سایت یا کاتالوگ دوزبانه مرتبط با فعالیت خود ندارند و این کمبودها و بی‌توجهی به مسائل این‌چنینی باعث محدودیت ورود به عرصه‌های بین‌المللی می‌شود؛ برای شروع صادرات باید با یک برنامه‌ریزی درست عمل کرده و زیرساخت‌ها و چشم‌اندازهای مشخصی را برای ورود به این عرصه تعین کرد.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

بهترین کشورها برای صادرات تجهیزات پزشکی

آمارهای واصله از گمرک و سازمان‌های مرتبط، نشان از افزایش دوبرابری میزان صادرات لوازم پزشکی دارد. حدود ۲۴ کشور دنیا، تجهیزات پزشکی را از سایر کشورها وارد می‌کنند که کشوهای آفریقایی و آسیایی در رأس این واردکننده‌ها هستند.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌توانند بهترین مقاصد صادراتی تجهیزات پزشکی باشند. لازم به ذکر است که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که نیازمند به این‌گونه تجهیزات نباشد؛ بنابراین با افزایش کیفیت محصولات خود می‌توانیم به کشورهای زیادی صادرات انجام دهیم.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

حال که با بهترین کشورهای مقصد صادراتی این تجهیزات آشنا شدید بهتر است با مجوزهای که برای فروش تجهیزات پزشکی به بازارهای خارجی نیاز دارید هم آشنا شده و یک برنامه‌ریزی دقیق برای صادرات خود انجام دهید.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

برای صادرات تجهیزات پزشکی چه مجوزهایی لازم است

داشتن استاندارهای اتحادیه اروپا، یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که باید در صادرات خود به کشورهای هدف در نظر داشته باشید. بدون اخذ این استاندارد کالاهای صادراتی شما اجازه ورود به بازار کشور مقصد را نداشته و ثبت نمی‌شوند. بعدازاین امر، مهم‌ترین قسمت صادرات هر کالای ترخیص آن از گمرک است. برای ترخیص تجهیزات پزشکی از گمرک نیاز به آشنایی با برخی فرایندها و ارائه برخی مجوزها است که در ادامه مطلب قصد داریم نحوه اخذ این مجوزها و ترخیص این کالاها صحبت کنیم:

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

برای ترخیص تجهیزات پزشکی باتوجه‌به نوع آن باید از سازمان‌های همچون وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان مبارزه با مواد مخدر و سازمان انرژی اتمی نسبت به اخذ مجوزهای مربوطه اقدام کرد.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

برای صادرات تجهیزات پزشکی چه مجوزهایی لازم است
برای صادرات تجهیزات پزشکی چه مجوزهایی لازم است

طبق آیین‌نامه‌های موجود برای صادرات ملزومات پزشکی، شرکت صادرکننده باید نسبت به ارائه مدارک لازم در خصوص ثبت شرکت تجاری اقدام کرده و هرگونه مستندات قانونی لازم را به سازمان‌های مربوطه تقدیم کند. همچنین یکی از مدارک مهم لازم برای صادرات هر کالای، اخذ کارت بازرگانی از اتاق صنایع معادن است.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

همچنین کسانی که در کشور مقصد اقدام به واردات تجهیزات پزشکی می‌کنند باید یک نامه معتبر از کمپانی‌های خارج دریافت کرده و نامه دریافتی را در سامانه کل تجهیزات ثبت کنند. همچنین صادرکننده این نوع محصولات باید یک نفر از اعضای خود را به‌عنوان مسئول فنی به شرکت‌های خارجی خریدار معرفی کند. برای اخذ مجوز مسئول فنی نیز فرد باید شرایطی داشته باشد از جمله:

 • دارای حداقل مدرک کارشناسی مرتبط با حیطه فعالیت
 • داشتن تجربه و رزومه کاری در این حوزه

از دیگر مجوزهای لازم جهت صادر کرد تجهیزات پزشکی عبارت‌اند از:

 • همه کالاها و تجهیزات پزشکی به اخذ کد (مجوز) IRC نیاز دارند.
 • هم شرکت‌ها (اشخاص حقوقی) و هم اشخاص حقیقی (افراد) ملزم به اثبات ایمنی محصول خود با ارائه برخی مدارک و مستندات هستند.

نکته مهم: مسئول فنی معرفی شده توسط شرکت، مسئولیت انطباق همه مدارک و اسناد ذکر شده در فوق را با دستورالعمل‌های ابلاغی، بر عهده دارد.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مدارک مورد نیاز برای صادرات تجهیزات پزشکی

همان‌طور که در بخش بالا ذکر کردیم، خارج‌کردن تجهیزات پزشکی از کشور نیازمند اخذ برخی مجوزها است که دریافت این مجوزها نیز ملزم به ارائه مدارکی است که در ذیل آورده‌ایم:

 • کارت بازرگانی حقوقی
 • نامه نمایندگی از کمپانی سازنده
 • گواهی‌های ISO ،CE ،FDA
 • برچسب کالا (لیبل)
 • کاتالوگ
 • گواهی فروش در کشور سازنده
 • کد GTIN
 • پروفرما اینویس
 • آنالیز یا تست ریپورت
 • تعهد خدمات پس از فروش (برای دستگاه‌ها)

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

حداقل سرمایه برای صادرات تجهیزات پزشکی

حداقل سرمایه موردنیاز برای صادرات تجهیزات پزشکی به عوامل گوناگونی بستگی دارد؛ اولاً مثلاً اینکه شما می‌خواهید در قالب یک شرکت تأسیسی به فعالیت بپردازید یا به‌عنوان یک تولیدکننده. اگر به‌عنوان یک شرکت می‌خواهید عمل کنید هزینه‌های ثبت شرکت و گرفتن مجوز برای فعالیت شرکت و همچنین گرفتن محلی برای کار (اجاره یا ساخت دفتر کار) باید در سرمایه‌گذاری صادرات لحاظ شود.

اگر می‌خواهید به‌عنوان تولیدکننده فعالیت کنید، هزینه‌های تولید شامل تأمین فضای کار و ابزارآلات، مواد اولیه، دستمزد نیروی انسانی باید در برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه لحاظ شود. علاوه بر همه اینها عوامل دیگری همچون روابط تجاری بین کشور مبدأ و مقصد، فاصله موجود بین دو کشور صادرکننده و واردکننده، نوع وسیله حمل محصول به خارج و نوع محصول (هرچقدر یک کالا حساس‌تر باشد هزینه حمل آن نیز بالا می‌رود) در هزینه نهایی تأثیر می‌گذارند.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

سود صادرات تجهیزات پزشکی چقدر است

سود اصلی حاصل از تولید تجهیزات پزشکی، با صادرات آن به سایر کشورها حاصل می‌شود. تا زمانی که کشور ایران نتواند به یک سطح کیفی ثابت رسیده و خود را در بازارهای جهان مخصوصاً اروپا مطرح کند، امکان رسیدن به این هدف وجود نداشته و سود اقتصادی زیادی نیز نصیب کشور نمی‌شود. به جز کشوهای آفریقایی و آسیایی که هدف اصلی صادراتی ما در حوزه تجهیزات پزشکی هستند، ما می‌توانیم با ورود به بازارهای اروپایی و کسب استانداردهای آنان سود زیادتری را به دست آورده و ارزآوری بیشتری کنیم.

سود صادرات تجهیزات پزشکی چقدر است
سود صادرات تجهیزات پزشکی چقدر است

همه موارد گفته شده در فوق زمانی حاصل می‌شود که تجار نسبت به معرفی محصول خود در بازارهای جهانی و افراد و فعلان اقتصادی کشورهای دیگر اقدام کنند. معرفی محصول مخصوصاً قبل از تولید می‌تواند به تجار کمک کند تا پول بیشتری درآورده و کار خود را بهتر پیش ببرند. در ادامه راه کارهایی برای چگونگی صادرات تجهیزات و لوازم پزشکی آورده شده است.

برای صادرات تجهیزات پزشکی چه باید کرد

اشخاصی که قصد فعالیت در زمینه صادرات ابزارآلات پزشکی را دارند، باید در زمینه معرفی محصول و ارائه آن به بازارهای جهانی، دانش لازم را کسب نمایند. مثلاً این‌گونه نباشد که مشتری با فروشنده تماس گرفته و اطلاعاتی در مورد محصول بخواهد؛ اما فروشنده این اطلاعات را ندانسته و نتواند او را راهنمایی کند. عدم اطلاع از مزایای جنس صادراتی و قابلیت‌های آن کالا، باعث می‌شود فروشنده نتواند روی مزایای آن مانور داده و مشتری را به خود جذب کند.

مراحل صادرات تجهیزات پزشکی

اصلی‌ترین مرحله فروش تجهیزات پزشکی به بازارهای بین‌المللی، صدور مجوزهای صادراتی از سازمان‌های مربوطه است. صدور این مجوزها و در نهایت ترخیص کالا از گمرک مراحلی دارد که در ادامه به بررسی آنان می‌پردازیم.

 • ثبت‌نام در سامانه تجهیزات پزشکی
 • ثبت نمایندگی معتبر از کمپانی‌های خارجی
 • کسب تأییدیه از نمایندگان و کارشناسان انجمن صنفی تجهیزات پزشکی
 • ثبت کالا
 • دریافت کد IRC
 • ثبت‌نام در سامانه جامع تجارت
 • اخذ مجوزهای خروج
 • ارسال مجوزها از طریق سامانه تجارت به اداره کل تجهیزات پزشکی
 • تأیید توسط اداره کل تجهیزات پزشکی
 • پرداخت کارمزد
 • انجام امور بانکی
 • اظهارنامه کالا به گمرک
 • دریافت شماره کورتاژ
 • اخذ تأییدیه سازمان غذا و دارو برای کسب اجازه ترخیص (برای دریافت این تأییدیه باید مشخصات کالای صادراتی طبق اظهارنامه محصول در سازمان غذا و دارو ثبت و تأیید شود)
 • ترخیص کالا از گمرک

نحوه صادرات تجهیزات پزشکی

از جمله مسائلی که بیشتر افراد به آن دقت کافی ندارند، نحوه صادرات ابزار و تجهیزات پزشکی و شرایط صادرات آن است؛ کسانی که در این حوزه تازه‌واردند با بی‌دقتی به این موضوع در روند کار به مشکل برمی‌خورند. اکنون بعد بررسی تمام بخش‌های بالا می‌خواهیم از دو جهت به بررسی صادرات لوازم و تجهیزات پزشکی بپردازیم.

 بخش اول تولیدکنندگان محصول و بخش دوم صادرکنندگان آن. در بخش تولید معمولاً به دلیل نظارت‌های فراوان از سوی سازمان‌های ذی‌ربط، محصولات باکیفیت بالا و بهتری تولید شده و باقیمت‌های مناسبی که دارند می‌توانند سهم زیادی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهند. حال در بخش صادرات نیز افراد وظیفه دارند با برندسازی و تبلیغات محصول خود، آن را در بازارهای جهانی مطرح کنند.

سخن پایانی با وانیکس

نه‌تنها در چند سال اخیر تولید تجهیزات پزشکی در ایران روند صعودی داشته؛ بلکه شاهد رشد چشمگیری در صادرات آن نیز هستیم. دراین‌بین هرچند برخی از تولیدکنندگان لوازم پزشکی، محصولات باکیفیت و قابل رقابتی با نمونه‌های خارجی دارند، اما به دلیل عدم بهره‌مندی از توان و دانش کافی برای جذب تاجران خارجی برای کالای خود و دارا نبودن توانمندی و تخصص لازم برای صادرات تجهیزات پزشکی از ماراتن رقابت عقب‌مانده و فرصت ورود به بازارهای جهانی را از دست می‌دهند. از شما دعوت می‌کنیم با شرکت تجاری وانیکس همراه باشید تا هرآنچه که نیاز دارید در مورد صادرات انواع محصولات بدانید را در مقاله‌های مختلف آن مطالعه کنید.

شرکت تجاری وانیکس با سال‌ها تجربه در زمینه صادرات و واردات و همچنین داشتن کادری متعهد و آشنا به تمام امور بازرگانی، می‌تواند شما را در تمامی مراحل صادراتی و وارداتی خود، یاری دهد. در صورت بروز هرگونه مشکل و ابهامی می‌توانید با مجموعه ما تماس حاصل کرده و پاسخ پرسش‌های خود را بیابید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

165 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست