همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

ترانشیپ چیست؟

مدل Transshipment یک مدل حمل‌ونقل چندمرحله‌ای است که در آن جریان کالا و خدمات حداقل در یک نقطه بین مبدأ و مقصد قطع می‌شود. درواقع کالا پیش از رسیدن به مقصد نهایی در یک نقطه میانی بین دو حامل جابه‌جا می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره مدل حمل‌ونقل ترانشیپ (Transhipment) حرف بزنیم.

سیستم حمل‌ و نقل چیست؟

حمل‌ونقل صرفاً روشی است که از طریق آن افراد یا کالاها از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا می‌شوند. در عصر حاضر، این امر به یکی از بخش‌های مهم زندگی بشر تبدیل شده است. هر کسب‌وکاری به‌نوعی با این فعالیت اقتصادی مرتبط است و مستقیماً بر عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد. به عبارت ساده، سازمان‌ها برای ارائه بهتر و به‌موقع خدمات و محصولات خود کاملاً به سیستم حمل‌ونقل متکی هستند.

 

 

نقش حمل‌ و نقل در تجارت

نقش حمل‌ونقل در تجارت

در دنیای امروز، نقش حمل‌ونقل در تجارت، بسیار پررنگ است، به این معنی که هر فعالیت اقتصادی به‌نوعی به سیستم حمل‌ونقل وابسته است. امروزه انجام تجارت بدون سیستم حمل‌ونقل کارآمد امری غیرممکن و بسیار دشوار است. حتی اقتصاد کشور ما نیز به حمل‌ونقل وابسته است و مستقیماً تحت‌تأثیر آن است. حمل‌ونقل موجب افزایش مشتریان می‌شود زیرا امکان عرضه کالاها را در سایر کشورها فراهم می‌کند.

اهمیت حمل‌ و نقل در تجارت

  • جابه‌جایی کالا
  • کنترل افزایش قیمت
  • حداکثرسازی سود
  • کمک در تولید انبوه

یکی از روش‌های حمل‌ونقل کالاها روش Transshipment  است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

 

 

Transshipment چیست؟

Transshipment یا همان ترانشیپ زمانی اتفاق می‌افتد که محموله یا یک کانتینر از یک کشتی به کشتی دیگر در حین انتقال به مقصد نهایی منتقل می‌شود. کانتینرهای انتقال‌یافته دو بار در عملکرد بندر به‌حساب می‌آیند زیرا جرثقیل‌های کنار آب آن‌ها را برای تخلیه از کشتی ورودی A و بارگیری مجدد در کشتی خروجی B کنترل می‌کنند.

Transshipment چیست؟

به طور خلاصه، Transhipment مدل توسعه‌یافته‌ای از مدل حمل‌ونقل کلاسیک است که در آن  کالای موجود در نقطه  A به نقطه تقاضای B از طریق یک یا چند نقطه میانی ارسال می‌شود. این مدل حمل‌ونقل به یک شرکت در مدیریت تعداد و مکان بهینه برای انبارهای خود کمک می‌کند.

مثالی از Transshipment

یک مثال عالی از Transshipment می‌تواند حمل‌ونقل از بندر دوربان به بندر مانیل باشد؛ زیرا هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو بندر وجود ندارد. کانتینرهای عازم مانیل با یک کشتی از آفریقای جنوبی به سنگاپور منتقل می‌شوند و سپس در کشتی دوم از سنگاپور به مانیل بارگیری می‌شوند. در این مورد سنگاپور مرکز حمل‌ونقل (بندری که با مبدأ و مقصد ارتباط دارد) خواهد بود. بسیاری از خطوط کشتیرانی بزرگ، به‌عنوان‌مثال، Maersk یا MSC، خدماتی دارند که هر مکان ممکن را از طریق اتصال مستقیم یا هاب‌های حمل‌ونقل پوشش می‌دهند.

 

 

دلایل استفاده از Transshipment

به‌طورکلی، سه دلیل اصلی برای اینکه حمل‌ونقل Transshipment منطقی است وجود دارد:

  • زمانی که هیچ ارتباط مستقیم هوایی، زمینی یا دریایی بین واردکننده و صادرکننده کالا وجود ندارد (هزینه آن زیاد است).
  • زمانی که بندر مقصد به دلیل جزرومد در دسترس نباشد یا بندر قادر به پذیرش کشتی‌های بزرگ نباشد.
  • انتقال محموله از یک کشور به کشور دیگر با حمل‌ونقل Transshipment برای فرار از محدودیت‌های تجاری. برای مثال در حال حاضر دولت ایالات متحده مدعی است که چین فولاد خود را از طریق ویتنام یا سایر کشورهای آسیایی ارسال می‌کند تا از پرداخت تعرفه‌ها جلوگیری کند.

معایب Transshipment چیست؟

نکته مهم این جاست که Transshipment زمان بیشتری می‌برد! Transshipment معمولاً برای صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل‌ونقل استفاده می‌شود، اما منجر به افزایش زمان حمل‌ونقل می‌شود. احتمال آسیب‌دیدن یا ازدست‌دادن کانتینر و محموله نیز به دلیل بارگیری و تخلیه کانتینر در مرکز حمل‌ونقل بیشتر است.

بارنامه ترانشیپ چیست؟

هنگام انتقال کالا، بارنامه توسط مالک کشتی یا نماینده او که کالا را انتقال می‌دهد صادر می‌شود. این بارنامه ترانشیپ یا Transshipment است.

تفاوت ترانزیت و ترانشیپ چیست

"تفاوت

برخی افراد آن را با محموله در حال ترانزیت اشتباه می‌گیرند که چیزی کاملاً متفاوت است. محموله در حال ترانزیت مربوط به کشورهایی است که بندر دریایی ندارند و مجبورند از بندر سایر کشورها برای صادرات یا واردات کالاهای خود استفاده کنند.

ردیابی ترانشیپ چیست

بهترین راه برای پیگیری محموله خود در طول حمل‌ونقل، استفاده از ویژگی ردیابی آنلاین خط حمل‌ونقل است. به‌عنوان‌مثال، اگر کانتینر شما با کشتی حمل می‌شود، می‌توانید به وب‌سایت شرکت آنها بروید و شماره بارنامه خود را وارد کنید و جزئیات مربوط به زمان حرکت و رسیدن کشتی را دریافت کنید. همچنین می‌توانید کشتی دومی را که محموله‌تان با آن حمل می‌شود، همراه با جزئیات تاریخ حرکت و زمان رسیدن آن  ببینید.

سخن پایانی

حمل‌ونقل به معنای واقعی کلمه به‌عنوان وسیله‌ای برای حمل مردم و همچنین کالاها و حیوانات از یک مکان به مکان دیگر توصیف می‌شود. با تغییر مسیرها، شاهد اختراعات متعددی بودیم و تغییرات منجر به اختراع خودروها، اتوبوس‌ها، کامیون‌ها، فضاپیماها، هلیکوپترها، کشتی‌ها، هواپیماها و غیره شد که جای وسایل حمل‌ونقل قبلی را گرفتند. اهمیت حمل‌ونقل در این است که تجارت و ارتباطات میان کشورهای مختلف را ممکن می‌سازد. سیستم حمل‌ونقل جریان‌های ترافیکی را مدیریت می‌کند و حرکت بدون مزاحمت و پیوسته را از یک مکان به مکان دیگر امکان‌پذیر می‌کند.

 

 

شرکت بازرگانی وانیکس و خدمات ترانشیپ

همان‌طور که اشاره نمودیم، درحالی‌که تجارت در سطح بین‌الملل می‌تواند سودآوری خوبی برای کسب‌وکار شما به همراه داشته باشد، اما نمی‌توان سختی‌ها و پیچیدگی‌های آن را انکار نمود. بخش مهمی از تجارت بین‌الملل مربوط به حمل‌ونقل کالا است. حمل‌ونقل کالا از یک کشور به کشور دیگر روش‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها ترانشیپ یا Transshipment است.

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

انتخاب روش مناسب برای حمل کالا متناسب با نوع کالای شما متفاوت است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً با یک شرکت واسطه بازرگانی در این زمینه مشورت نمایید. شرکت بازرگانی وانیکس متشکل از تیم مشاوران مجرب آماده خدمت‌رسانی به شما هستند. مشاوران وانیکس به‌صورت ۲۴ ساعته پاسخ‌دهی به مشتریان را انجام می‌دهند.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *