نحوه شکایت الکترونیکی از گمرک

برای ثبت شکایت الکترونیکی از گمرک، ابتدا باید در سایت سازمان گمرک ثبت‌نام کنید.

شکایت الکترونیکی از گمرک چگونه است؟

در صورتی که شما به هر دلیلی از عملکرد گمرک در مرزهای کشور ناراضی هستید، می‌توانید شکایت الکترونیکی خود را از طریق سامانه شکایات الکترونیکی سازمان گمرک به آدرس “https://complaints.customs.gov.ir/” ثبت کنید. این سامانه امکان ثبت و پیگیری شکایات را برای شما فراهم می‌کند.

 

 

در شکایت الکترونیکی از گمرک، شما می‌توانید شکایت خود را در مورد مسائل مرتبط با گمرک مانند تأخیر در ترخیص کالا، پرداخت هزینه‌های اضافی، تضییع کالا، عدم رعایت قوانین و مقررات گمرکی و سایر موارد مشابه ثبت کنید. برای ثبت شکایت الکترونیکی، ابتدا باید در سایت سازمان گمرک ثبت‌نام کنید.

شکایت الکترونیکی از گمرک چگونه است؟

پس از ثبت‌نام، شما می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه شکایات الکترونیکی گمرک شوید و شکایت خود را ثبت کنید. در این فرم شما باید جزئیات شکایت خود را شرح دهید و سندی که مربوط به شکایت شماست را ضمیمه کنید.

بعد از ثبت شکایت، شما می‌توانید وضعیت شکایت خود را پیگیری کنید و در صورت نیاز، با مسئولان مربوطه در ارتباط باشید تا به حل مشکل شما کمک کنند. بهتر است پیش از ثبت شکایت الکترونیکی، با مطالعه دقیق مقررات و قوانین گمرکی آشنا شوید تا بهتر بتوانید شکایت خود را مطرح کنید.

 

 

مراحل ثبت شکایت الکترونیکی از گمرک

 • پس از ورود به سامانه، اطلاعات مورد نیاز در بخش مربوطه وارد شده و فرم شکایت تکمیل می‌شود. در این فرم، باید جزئیات شکایت، مانند نام و نشانی شاکی، محل و زمان وقوع موضوع شکایت و نام و نشانی مرجعی که با آن در ارتباط بوده‌اید، بیان شود.
 • بعد از تکمیل فرم شکایت، فایل‌های موردنیاز به آن ضمیمه می‌شود و درخواست شکایت ارسال می‌شود.
 • پس از بررسی شکایت، نتیجه آن به شکایت‌کننده اعلام خواهد شد.
 • درصورتی‌که با موضوعات گمرکی و یا نحوه شکایت الکترونیکی مواجه هستید، می‌توانید با شماره‌تلفن ۸۸۱۱۱۰۳۰ – ۰۲۱ تماس حاصل کنید و یا به آدرس info@customs.gov.ir ایمیل ارسال کنید.
 • مراحل ثبت شکایت الکترونیکی از گمرکهمچنین، درصورتی‌که شکایت شما مربوط به محصولات و کالاهای وارداتی است، می‌توانید به مرجع مربوطه یعنی سازمان بهداشت جهانی (WHO) یا سازمان جهانی تجارت (WTO) نیز شکایت کنید.
 • همچنین درصورتی‌که شما دارایی‌هایی مانند ارز، سکه و طلا را به کشور وارد کرده‌اید و مشکلی در گمرک به وجود آمده است، می‌توانید به مرجع مربوطه یعنی سازمان ثبت‌نام ارزی (FARA) شکایت کنید.

لازم به ذکر است که در بعضی موارد، شکایت الکترونیکی به‌تنهایی کافی نیست و شما باید به‌صورت حضوری نیز مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر و یا در صورت وجود سؤال، به سایت رسمی سازمان گمرک به آدرس http://www.customs.gov.ir مراجعه کنید.

در صورتی که شکایت شما مربوط به واردات یا صادرات کالا باشد، می‌توانید با ارسال نامه به معاونت بازرگانی خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق پست یا ایمیل به آدرس  importexport@mine.ir، شکایت خود را مطرح کنید. همچنین، می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۵۵۵۵۵۵ تماس بگیرید یا به سامانه اینترنتی مرکز پاسخگویی به شکایات مردمی (ماهان) به آدرس https://www.mahan.mimt.gov.ir/ مراجعه کنید.

 

 

سخن پایانی

در صورتی که مایلید شکایت الکترونیکی از گمرک را به‌عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی ارائه دهید، می‌توانید با دنبال‌کردن مراحل زیر این کار را انجام دهید:

 1. به سایت سازمان گمرک به آدرس customs.ir مراجعه کنید.
 2. در قسمت «تماس با ما»، «شکایات و پیشنهادات» را انتخاب کنید.

فرم شکایت را با دقت پر کنید. در این فرم باید اطلاعات شخصی خود، شماره‌تلفن و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید. همچنین باید جزئیات مربوط به شکایت خود را به‌صورت کامل و دقیق توضیح دهید.

 1. پس از پر کردن فرم، آن را ارسال کنید. سازمان گمرک پس از بررسی شکایت، به شما پاسخ خواهد داد.

لازم به ذکر است که درصورتی‌که شکایت شما مربوط به مسائل مربوط به مالیات، عوارض و حقوق ورودی است، باید به سایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس www.tax.gov.ir  مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان اقتصادی ما در وانیکس مشورت نمایید.

سؤالات متداول درباره شکایت الکترونیکی از گمرک

 • چه اطلاعاتی برای ارسال شکایت الکترونیکی به گمرک لازم است؟

برای ارسال شکایت الکترونیکی به گمرک، باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

 1. نام و نام خانوادگی
 2. شماره تماس
 3. آدرس پست الکترونیکی
 4. موضوع شکایت
 5. توضیحات دقیق در مورد شکایت
 • در چه مواردی به شکایت الکترونیکی نیاز داریم؟

در مواردی مانند نارضایتی از خدمات گمرکی، اشتباهات در محاسبات مالی، تأخیر در تحویل کالاها و مسائل مربوط به گمرک و صادرات و واردات می‌توان از شکایت الکترونیکی بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *