ضمانتنامه گمرکی چیست؟

شروع پروسه ترخیص به این صورت است که شما باید مستندات مربوط به واردات کالای خود را به شکل فیزیکی یا الکترونیکی به ثبت برسانید؛ سپس اقدام به پرداخت وجوه موردنیاز نمائید. برای آنکه بتوانید کالاهای خریداری شده خود را از مرزهای کشور وارد کنید، ملزم به داشتن برگه ترخیص کالا از گمرک کشور هستید. اما گاهی شرایط طوری پیش می­رود که شما قادر به پرداخت بدهی­‌های گمرکی خود نیستید و باید از یک ضمانت­نامه موسوم به ضمانت­نامه گمرکی استفاده کنید.

 

 

هزینه­‌های ترخیص کالا از گمرک

هزینه­‌های ترخیص کالا از گمرک شامل موارد متعددی است؛ که عبارتند از:

 • سود بازرگانی: یک هزینه ثابت است، که مقدار آن توسط دولت تعیین می­شود.
 • حقوق ورودی کالا: این مقدار اینگونه محاسبه می­شود: ۴درصد ارزش گمرکی کالا را با سود بازرگانی جمع می­کنیم.
 • هزینه مربوط به اخذ مجوزهای مربوطه
 • هزینه صدور کارت بازرگانی: همانطور که در مقاله­‌های قبل نیز توضیح دادیم، به عنوان یک تاجر اگر قصد واردات کالا دارید، باید یک کارت بازرگانی به نام خودتان برایتان صادر شود که طبیعتا هزینه­‌بر است.
 • انبارداری: کالاهای شما بسته به مقدار، اندازه و نوع بسته بندی مشمول هزینه انبارداری می­شوند.
 • تعرفه گمرکی: سازمان گمرک برای واردات کالا هزینه­های را برای تاجران تعیین کرده است، که تعرفه گمرکی نامیده می­شود.
 • عوارض گمرکی: این بخش از هزینه­ها مربوط به شهرداری، هلال احمر و … می­باشد.

ضمانت­نامه گمرکی چیست؟

"<yoastmark

تاجرانی که اقدام به واردات کالا کرده­اند، چنانچه نتوانند هنگام ترخیص کالا از گمرک حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی را نقدا پرداخت نمایند؛ ملزم به ارائه یک ضمانت­نامه شش ماهه یا نه ماهه و یا اقساطی به گمرک هستند. درواقع این ضمانت­نامه یک تعهد از سوی بانک است برای پرداخت به موقع اقساط.

 

 

انواع ضمانت­نامه‌­های گمرکی

ضمانت­نامه­‌های گمرکی انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • ضمانت­نامه­ ارزی: روال صدور ضمانت­نامه گمرکی به این صورت است که یک بانک از طرف کشور فروشنده از بانکی در کشور خریدار می­خواهد تا ضمانت­نامه گمرکی برای او صادر نماید؛ به این ترتیب اگر فروشنده به تعهدات خود پایبند نباشد، حقوق خریدار این طریق تضمین می­شود.
 • ضمانت­نامه­ نظام وظیفه
 • ضمانت­نامه­ ترانزیت کالا: اگر قصد واردکننده کالا تنها ترانزیت کالا(یعنی ورود از مرز بازرگان و خروج از گمرک جنوب) باشد؛ می­تواند با ارائه این ضمانت­نامه به مقصود خود برسد.
 • ضمانت­نامه­ ترخیص موقت کالا: چنانچه صاحب کالا قصد برگزاری نمایشگاه و یا کپی­برداری از کالای مورد نظر را داشته باشد و نه فروش آن؛ با ارائه این ضمانت­نامه به گمرک می­تواند کالا را ترخیص کند، ناگفته نماند پس از پایان نمایشگاه کالا باید به گمرک بازگردانده شود.
 • ضمانت­نامه­ پرداخت سود و عوارض گمرکی: این ضمانت­نامه نیز به نفع گمرک و برای زمانی که صاحب کالا قادر به پرداخت به موقع عوارض گمرک نباشد پرداخت می­شود.

خدمات گمرکی در وانیکس

ترخیص کالا از گمرک مراحل سخت و متعددی دارد؛ اگر خودتان قصد دارید این مراحل را به تنهایی پیش ببرید، باید صبر و حوصله و دقت بالایی به خرج دهید. زیرا که کوچکترین تعللی در انجام مراحل ممکن است به متروکه شدن کالایتان منجر شود و این یعنی از دست رفتن سرمایه شما. چنانچه به هر دلیلی قادر به پرداخت هزینه‌­های گمرک نیستید؛ باید از ضمانت­نامه­‌های گمرکی متناسب با نیاز خود بهره ببرید.

 

خدمات گمرکی در وانیکس

 

 

 

انتخاب ضمانت­نامه که متناسب با نیاز شما باشد و همچنین گذراندن مراحل مربوط به صدور ضمانت‌نامه نیازمند تخصص در ای زمینه است. شرکت وانیکس با بهره­‌گیری از افراد مجرب آماده یاری‌رسانی به شما در حوزه­‌های مربوط به واردات است. همچنین به خاطر سپردن زمان سررسید ضمانت‌نامه نیز حائز اهمیت است. اگر با تیم وانیکس همکاری کنید دیگر نیازی به حفظ کردن تاریخ سررسید تعهدنامه نیست، وانیکس این کار را نیز با کمال میل برای شما انجام می­­دهد. مدت اعتبار ضمانت­نامه معمولا بین ۶ تا ۹ ماه است، اما اگر به زمان بیشتری نیاز داشتید امکان تمدید زمان ضمانت­نامه نیز وجود دارد. تمدید مهلت ضمانت­نامه نیز توسط تیم وانیکس و به درخواست شما انجام می­شود.

سایر خدمات وانیکس

قسمتی از هزینه­‌های مربوط به ترخیص کالا از گمرک صرف صدور کارت بازرگانی می­شود. اگر می­خواهید به عنوان یک تاجر نوپا اقدام به واردات کالا نمائید؛ پیش از هر چیزی نیازمند دریافت یک کارت بازرگانی به نام خودتان هستید. شرکت بازرگانی وانیکس به شما در دریافت این کارت که نیازمند گذراندن مراحل طولانی است، یاری می­رساند. همچنین برای آنکه افراد سودجو که قصد فرار مالیاتی دارند، از کارت بازرگانی شما استفاده نا­به­‌جا نکنند؛ تیم وانیکس در کنار شما خواهد بود و اجازه نمی­دهد ضرری به شما وارد گردد. ویژگی بسیار مهمی که شرکت وانیکس را از سایر شرکت­های بازرگانی متمایز می­کند، چک ضمانتی است که این شرکت در اختیار مشتریان خود قرار می­دهد. امروزه یکی از دغدغه­‌های اصلی مشتریان پیدا کردن یک شرکت واسطه معتبر است تا بتوانند به آن اعتماد کنند.

سایر خدمات وانیکس

شرکت بازرگانی وانیکس به عنوان بهترین شرکت بازرگانی واردات کالا از چین، بعد از عقد قرارداد رسمی با مشتری یک چک تضمین به قیمت خرید مشتری در اختیار وی قرار می­دهد، به این ترتیب هیچ گونه نگرانی در خصوص رسیدن کالا به دستتان وجود نخواهد داشت.

 

تیم مشاوران وانیکس، متشکل از افراد مجرب همراه و پشتیبان شما در امر واردات کالا از چین خواهند بود. مشاوران وانیکس به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخ­گویی به مشتریان هستند. هر گونه سوالی که در حوزه واردات ذهن شما را به خود مشغول کرده است به راحتی با مشاوران وانیکس در میان بگذارید.

تیم وانیکس با شرکت در رویدادهای مهم در زمینه واردات و زمینه کاری خود، همواره سعی در افزایش تجارب افراد خود داشته است، چرا که باور دارد تنها با حضور افراد متخصص در شرکت می­تواند به بزرگترین هدف خود یعنی جلب رضایت مشتریان خود قدم بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *