همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

ترخیص و واردات از شهر دالیان چین

Dalian با شهرهای استانی Yingkou و Anshan در شمال و Dandong در شمال شرقی همسایه بوده و همچنین دارای مرزهای دریایی مشترک با Qinhuangdao و Huludao در سراسر خلیج Liaodong در غرب و شمال غرب، Yantai و Weihai در شبه‌جزیره شاندونگ در سراسر تنگه Bohai در جنوب است. شهر دالیان توسط دولت مردمی شهرداری دالیان اداره می‌شود و بر اساس سرشماری سال ۲۰۲۰، کل جمعیت آن ۷,۴۵۰,۷۸۵ نفر بود که ۵,۱۰۶,۷۱۹ نفر در منطقه ساخته شده (مترو) ساخته شده از ۶ منطقه شهری زندگی می‌کردند. در سال ۲۰۱۶، دالیان  رتبه ۴۸ را در شاخص مراکز مالی جهانی کسب کرد و در سال ۲۰۱۲، در رتبه ۸۲ در شاخص رقابت‌پذیری شهر جهانی قرار گرفت.

 

 

در سال ۲۰۰۶، این شهر  توسط China Daily به‌عنوان قابل سکونت‌ترین شهر چین انتخاب‌شده و بر اساس شبکه تحقیقاتی جهانی‌شدن و شهرهای جهان، اکنون یک شهر جهانی بتا به شمار می‌رود. حجم زیاد ترافیک بندری، این شهر شرقی چین را به یک کلان‌شهر بندری بزرگ تبدیل کرده است. همچنین Dalian یکی از ۵۰ شهر برتر علمی در جهان است که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده و تا سال ۲۰۲۲ در رتبه ۴۹ این شاخص در جهان قرار گرفته است. این شهر خانه چندین دانشگاه بزرگ، به‌ویژه دانشگاه صنعتی Dalian و دانشگاه دریایی Dalian، اعضای دانشگاه‌های معتبر چین در پروژه ۲۱۱ و موسسه فیزیک شیمی Dalian آکادمی علوم چین نیز می‌باشد.حال با این مقدمه درباره شهر دالیان چین، می‌خواهیم در بخش‌های بعدی درباره تاریخچه و اقتصاد این شهر بیشتر صحبت کرده و راه و روش تجارت با آن را به شما بیاموزیم. از شما دعوت به عمل می‌آوریم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

نگاه کلی به تاریخچه دالیان چین

 تاریخ اولیه این شهر به حدود دوره‌های شین و هان (۲۲۱ قبل از میلاد – ۲۲۰ پس از میلاد)، برمی‌گردد که در آن زمان دولت چین قلمروهای خود را از طریق منطقه دالیان به کره شمالی گسترش داد و سپس این منطقه تحت صلاحیت شهرستان لیادونگ درآمد. در دوران پادشاهی شانزدهم (قرن سوم تا پنجم)، پادشاهی کره‌ای گوگوریو، این منطقه را کنترل می‌کرد.در اوایل سلسله تانگ (۶۱۸-۹۰۷)، منطقه Dalian بخشی از استان آندونگ در ایالت جیلی بوده و در طول سلسله لیائو (۹۱۶-۱۱۲۵) نیز این منطقه بخشی از شهرستان دونگ جینگ تانگ لیائوانگ محسوب می‌گشت. در دهه ۱۸۸۰، اردوگاه‌های معدن در ساحل شمالی خلیج دالیان به شهر کوچک Qingniwa یا Qingniwaqiao تبدیل شدند که در نزدیکی مرکز شهر Dalian امروزی قرار گرفته است. بعدازاین تاریخ، در طول جنگ روسیه و ژاپن در سال‌های ۱۹۰۴-۱۹۰۵، شبه‌جزیره لیادونگ به میدان جنگ اصلی تبدیل شد.

 

 

 

نگاه کلی به تاریخچه دالیان چین

پس از جنگ جهانی دوم با تسلیم بی‌قیدوشرط ژاپن در اوت تا سپتامبر ۱۹۴۵، دالیان به شوروی منتقل شد که عملیات تهاجمی استراتژیک منچوری در ۲۲ اوت ۱۹۴۵ این شهر را آزاد کرد. Dalian در اردیبهشت ۹۴ بدون تغییر در زیرمجموعه های اداری، از یک شهرستان در سطح استان به یک شهرستان فرعی ارتقاء یافت. در دهه ۱۹۹۰، شهر از توجه بو شیلای (دبیر حزب بعداً چونگ کینگ) بهره‌مند شد.در آن زمان، بو هم به‌عنوان شهردار شهر و هم به‌عنوان یکی از رهبران اصلی استان خدمت می‌کرد. این شخص خدمات بسیار زیادی را در دالیان ارائه کرد؛ از جمله، او موتورسیکلت را ممنوع کرد و پارک‌های بزرگ و سرسبز را در محافل ترافیکی متعدد شهر کاشت. او همچنین بسیاری از میراث معماری ژاپنی و روسی این شهر را حفظ کرد.

در سال ۱۹۵۰، اتحاد جماهیر شوروی این شهر را بدون هیچ غرامتی به دولت کمونیستی چین تقدیم کرد. Dalian و لوشون (پورت آرتور سابق) در ۱ دسامبر ۱۹۵۰ به‌عنوان لودا ادغام شدند. از ۱۲ مارس ۱۹۵۳ تا ۱ اوت ۱۹۵۴ شهرداری این شهر ادغام شده تحت کنترل مستقیم بود و بخشی از لیائونینگ محسوب نمی‌شد.در نهایت نیروهای شوروی در سال ۱۹۵۵ شهر را ترک کردند. پس از خروج شوروی، جمهوری خلق چین، لودا را به مرکز بزرگ کشتی‌سازی تبدیل کرد و در سال ۱۹۸۱، این شهر به Dalian تغییر نام داده و لوشونکو به یک منطقه تشکیل‌دهنده تبدیل شد. در سال ۱۹۸۴ دولت چین دالیان را به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین کرد. در آن زمان، این شهر بزرگ‌ترین بندر تجارت خارجی چین به شمار می‌رفت.در نهایت پس از فراز و نشیب‌های فراوان، اکنون Dalian یکی از مناطق توسعه‌یافته کشور چین محسوب می‌شود که کارگاه‌ها و تولیدکننده‌های بسیاری در آن واقع شده‌اند. در ادامه اقتصاد این شهر را بیشتر مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

 

اقتصاد دالیان چین

 اگر کمی با مسائل اقتصادی آشنایی داشته باشید، حتماً میدانید که یکی از راه‌های سنجش پیشرفت اقتصادی یک منطقه، میزان تولید ناخالص داخلی آن است. در این رابطه باید بگوییم، Dalian از سال ۱۹۹۲ دارای درصد افزایش دو رقمی سالانه مستمر در تولید ناخالص داخلی بوده است. در سال ۲۰۱۴، تولید ناخالص داخلی شهر ۵.۸ درصد افزایش یافت و به ۷۶۵.۵۶ میلیارد یوان رسید، درحالی‌که تولید ناخالص داخلی سرانه ۱۰۹۹۳۹ یوان بود.

بر اساس یک ارزیابی سراسری توسط اداره ملی آمار، دالیان از نظر قدرت کلی، در رتبه هشتم در میان شهرهای چین قرار دارد. صنایع اصلی این شهر شامل ماشین‌سازی، پتروشیمی و پالایش نفت و الکترونیک است. علاوه بر این‌ها دو بخش کلی ذیل نیز در Dalian از گذشته تابه‌حال بسیار رونق داشته‌اند:

  • کشاورزی و آبزی‌پروری

این شهر در اصل منطقه‌ای مبتنی بر کشاورزی و آبزی‌پروری بود که پس از باز شدن کشتی بین یانتای و لوشون در اوایل قرن بیستم، سکونت در آن توسط کشاورزان و ماهیگیران شاندونگ در آن سوی دریای زرد در دوران چوانگ گواندونگ آغاز شد.

  • صنایع سنگین، سبک و توزیع

حتی قبل و در طول جنگ دوم چین و ژاپن، صنایع کشتی‌سازی و لوکوموتیو مانند شرکت‌هایی که بعداً به شرکت صنایع کشتی‌سازی دالیان و شرکت Dalian لوکوموتیو و شرکت نورد (DLoco) تبدیل شدند، در شهر مستقر بودند.

پس از جنگ جهانی دوم، دالیان به مرکز مهم صنایع سنگین و سبک تبدیل شد، ازجمله شرکت‌هایی فعال در این حوزه مانند شرکت صنایع سنگین Dalian، گروه شیمیایی Dalian و شرکت بلبرینگ وافنگدیان و صنعت توزیع، مانند گروه داشنگ هستند.

 همچنین بندر دالیان یک بندر مهم برای تجارت بین‌المللی بوده و ششمین بندر بزرگ در چین که در آن بیش از ۱۰۰ مسیر حمل‌ونقل کانتینری بین‌المللی و داخلی وجود دارد. بر اساس داده‌های رتبه‌بندی بندر جهانی، بندر این شهر هشتمین بندر شلوغ جهان از نظر ظرفیت بار در سال ۲۰۱۲ و دوازدهمین بندر شلوغ کانتینری در جهان ازنظر تعداد کل TEUs در سال ۲۰۱۳ بوده است.

علاوه بر این‌ها Dalian همراه با ایستگاه راه‌آهن دالیان، ایستگاه راه‌آهن شمالی دالیان، فرودگاه بین‌المللی Dalian و دو جاده سریع‌السیر اصلی، به شن یانگ (بزرگ‌راه شیندا)، چانگ‌چون (بزرگ‌راه چانگدا)، هاربین (بزرگ‌راه هادا) در شمال و به داندونگ در شرق، دارای مرکز توزیع مهمی بوده است.

همچنین قابل‌ذکر است که دولت چین به دالیان مزایای زیادی داده است؛ از جمله عنوان «شهر باز» (۱۹۸۴) که به آن اجازه می‌دهد سرمایه‌گذاری خارجی قابل‌توجهی دریافت کند. بر این اساس در سال ۲۰۰۷، اینتل اعلام کرد که قصد دارد یک مرکز ساخت نیمه‌هادی (که معمولاً به‌عنوان fab شناخته می‌شود) در منطقه توسعه، Dalian، بسازد.

این مرکز در نهایت در اکتبر ۲۰۱۰ شروع به کار کرد. دالیان همچنین دارای کارخانه‌های خودروسازی برای Chery، شرکت خودروهای سواری دانگ فنگ نیسان و BYD Automobile پایگاه تولید اتوبوس‌های برقی است. از دیگر مناطق این شهر می‌توان به منطقه توسعه اقتصادی و فناوری Dalian، منطقه پردازش صادراتی Dalian، منطقه آزاد تجاری Dalian و منطقه صنعتی پیشرفته Dalian اشاره کرد. درباره پیشرفت‌های دیگر اقتصادی این شهر باید این‌گونه بگوییم که بورس کالای دالیآن‌که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد، تنها بورس آتی در شمال شرقی چین محسوب می‌شود.

اقتصاد دالیان چین

در میان ۱۹ محصول آتی فهرست شده آن‌که توسط کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) تایید شده است می‌توان به ذرت، نشاسته ذرت، دانه‌های سویا، کنجاله سویا، روغن سویا، روغن نخل RBD، برنج گرد صیقلی، پلی‌اتیلن با چگالی کم خطی، پلی وینیل، کلراید، پلی‌پروپیلن، اتیلن گلیکول، اتنیل بنزن، کک متالورژیکی، زغال‌سنگ کک، سنگ‌آهن، تخم‌مرغ، تخته فیبر و تخته بلوک اشاره کرد.

 

 

همچنین از دهه ۱۹۹۰، دالیان بر توسعه صنعت فناوری اطلاعات، به‌ویژه در منطقه فناوری پیشرفته Dalian و پارک نرم‌افزار Dalian در حومه غربی نزدیک دانشگاه صنعتی Dalian تأکید کرده است. منطقه فناوری پیشرفته دالیان پایه صنایع با فناوری پیشرفته است که بیش از ۴۷۰۰ شرکت را در خود جای داده است.

واردات از دالیان چین

همان‌گونه که با مطالعه موارد فوق دریافتید، Dalian یکی از شهرهای کشور چین است که در حوزه تجارت بین‌المللی، بسیار پیشرفته بوده و از بندر این شهر کالاهای زیادی با سراسر جهان مبادله می‌شود؛ بنابراین آشنایی با نحوه واردات از دالیان، شاید برای اغلب تجار مهم بود و آنان به دنبال کسب اطلاع از فرایندهای وارداتی از این شهر هستند. ازاین‌رو ما در ادامه به صورت خلاصه این فرآیندها را بیان نموده‌ایم.

اولین کاری که فرد برای وارد شدن به حیطه تجارت باید آن را انجام دهد دریافت کارت بازرگانی است. بعد از دریافت این کارت، تاجر می‌تواند با طی روندهای قانونی واردات کالا مثل اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک، نسبت به واردات کالای خود اقدام نماید.

البته قبل ذکر است که پیدا کردن فروشنده و تنظیم قرارداد با او و همچنین انجام تبادلات ارزی نیز از دیگر مراحل مهم واردات به شمار می‌روند. برای آگاهی هر چه بیشتر از این ‌روندها و مراحل به شما پیشنهاد می‌کنیم به وبلاگ شرکت وانیکس مراجعه نمایید.

صادرات به دالیان چین

برای صادرات به دالیان چین نیز همانند واردات از این شهر باید با شرایط و ضوابط آن آشنا باشید. توجه کنید که امر صادرات یک امر تخصصی بوده و بدون کسب تجربه‌های لازم به موفقیت نمی‌انجامد.

مثلاً اگر شما در بازاریابی کالای خود هیچ تخصصی نداشته باشید، با صادرات یک کالا که در بازار این شهر هیچ نیازی به آن نیست، ضرر مالی زیادی را متحمل می‌شوید؛ یا اگر کالای خود را با روش نادرستی به Dalian ارسال کنید و یا در اخذ مجوزها اهمال‌کاری ورزید ممکن است به محموله شما در گمرک اجازه ترخیص داده نشده و کالا در زمان درست به مقصد نرسد؛ در این صورت نیز امکان مرجوع شدن کالا از طرف خریدار بالا رفته و باز تاجر دچار ضرر می‌شود.

پیشنهاد ما به شما این است، برای موفقیت در این حیطه، درباره چند مورد مهم در حوزه صادرات شروع به جمع‌آوری اطلاعات نمایید؛ ازجمله درباره‌ی بازاریابی کالا، سازمان‌های که باید از آن مجوزهای لازم را دریافت نمایید، روند ترخیص کالا و مدارک لازم جهت ارائه به گمرک جهت ترخیص، شیوه‌های حمل کالا به دالیان و برآورد تمامی هزینه‌های لازم برای صادرات.

فورواردر از دالیان چین

امروزه توسط برخی شرکت‌های بازرگانی خدمتی تحت عنوان خدمات فورواردری ارائه می‌شود. فورواردها اشخاصی هستند که درباره تمامی قوانین بین‌المللی حمل کالا اطلاع داشته و تجربه برنامه‌ریزی جابه‌جایی کالا از مبداهای گونان را دارا می‌باشند.

فورواردر از دالیان چین

مثلا وقتی می‌گوییم فورواردر از دالیان چین، منظور حضور این اشخاص در شهر Dalian و نظارت آن‌ها بر تمامی روندهای حمل کالا است. البته توجه داشته باشید که خدمات فورواردر با خدمات حمل کالا متفاوت بوده و این افراد عهده‌دار حمل فیزیکی محموله نمی‌باشند.

خرید از دالیان چین

خرید از دالیان چین یکی از مهم‌ترین مراحلی است که تاجر برای واردات از این شهر باید طی کند. برای خرید از این شهر تاجر ضمن آشنایی با زبان چینی باید از مراکز خرید آن نیز اطلاع داشته باشد.

شاید آشنایی با زبان چینی و سفر به Dalian برای تجار سخت به نظر برسد اما اصلاً نگران نباشید! چون راه‌های راحت‌تری نیز وجود دارد مثل انجام خرید آنلاین از طریق سایت‌ها و یا سپردن از صفرتا صد خرید خود به یک شخص حقیقی یا حقوقی معتبر.

خرید عمده از دالیان چین

شاید اغلب شما با این موضوع برخورد کرده باشید که وقتی برای کار تجاری به یک منطقه سفر می‌کنید، خرید عمده از آن را برمی‌گزینید. خرید عمده نسبت به خرید خرده دارای مزایای است؛ مثلاً در این نوع خرید امکان گرفتن تخفیف از فروشنده بالا رفته و در نتیجه هزینه تمام شده محصول برای مصرف‌کننده نیز پایین می‌رود. همچنین با خرید عمده در وقت تاجر نیز صرفه‌جویی شده و او با صرف وقت یکسان، مقدار زیادی از کالاها را وارد کشور می‌کند.

 

 

کارگو از دالیان چین

 اگر خاطرتان باشد در بخش‌های فوق اشاره ‌کرده بودیم که برگزیدن یک شیوه مناسب حمل کالای تجاری از مبدا تا مقصد در آینده تجارت شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. حال باید بگوییم منظور از کارگو از دالیان چین همان انتخاب شیوه حمل محموله از این شهر تا مقصد مدنظر است.

همان‌طور که در بخش مربوط به اقتصاد این شهر بیان کردیم، Dalian دارای یک بندر مهم تجاری است که امکان ارسال کالا به اکثر نقاط جهان را فراهم آورده است. برای آشنایی با نحوه ارسال بار از این بندر و همچنین بهترین نوع کارگو از این شهر با توجه به نوع کالا، با مشاوران مجموعه ما در تماس باشید.

کارگو از دالیان چین

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از مجموعه وانیکس شما کاربران عزیز را با شهر دالیان چین آشنا کرده و مهم‌ترین جنبه‌های قابل‌توجه آن را ذکر کردیم. امیدواریم خواندن این مقاله در افزایش آگاهی شما تأثیر مثبتی گذاشته باشد.

در نظر داشته باشید که شرکت بازرگانی وانیکس سال‌هاست که در کار تجارت و واردات و صادرات کالا از چین بوده و به‌خوبی با مناطق تجاری این کشور آشنایی دارد؛ پس در صورت هرگونه سوال و ابهامی می‌توانید به کادر این مجموعه اعتماد کرده و جواب درست را از آن دریافت نمایید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *