حواله یوان سفید با وانیکس

با پیشرفت تکنولوژی استفاده از بسیاری از ابزارهای جدید جایگزین ابزارهای قدیمی شده‌اند. بازار مالی نیز از این مقوله مستثنی نبوده و دستخوش تغییراتی گردیده است. استفاده از پول نقد در حال از بین رفتن است. در نتیجه پول نقد با کارت‌های دیجیتال و موارد دیگر جایگزین می‌گردد. حواله یوان سفید یکی از این موارد است. یوان سفید، یک ارز قانونی در چین است و هیچ سودی بابت آن پرداخت نخواهد شد.

 

 

حواله یوان سفید چیست؟

یوان دیجیتال یا یوان سفید شکلی از ارز دیجیتال بانک مرکزی است که توسط بانک خلق چین صادر شد. ارز دیجیتال چین وسیله‌ای است تا اسکناس‌ها و سکه‌ها را برای پرداخت‌های غیرنقدی دیجیتالی کند. در نهایت، یوان دیجیتال نسخه دیجیتالی شده همان یوان فیزیکی است. درک تفاوت میان یوان چین در مقابل رنمینبی بسیار اهمیت دارد.

حواله یوان سفید چیست؟

هدف از ارائه پول دیجیتال و گسترش آن، کاهش استفاده از پول‌های کاغذی است. در واقع اگر یک پول دیجیتال بتواند تضمین مالی به همراه داشته باشد، روال معاملات را تسهیل بخشیده و از این رو می‌تواند برای بازرگانان بهتر باشد. نکته حائز اهمیت که در مورد یوان سفید وجود دارد این است، عدم کسب سود از سرمایه‌گذاری این ارزهای دیجیتال است. حواله یوان سفید را می‌توان از طریق خدمات بانکی به حساب شخص دیگر در چین ارسال کرد.

 

 

مزایای یوان سفید

 یوان سفید می‌تواند برای کاربران خود مزایایی به همراه داشته باشد که در این بخش به آنها می‌پردازیم:

  • برای مصرف‌کننده: سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌جای استفاده از تعداد زیادی برنامه با کاربردهای متفاوت، مثل حمل‌ونقل، تراکنش‌های تجاری متعدد، از یک یوان سفید استفاده کنند.
  • صرفه‌جویی مصرف‌کننده: یک یوان سفید به طور خودکار می‌تواند مثل برنامه‌های تجاری تراکنش‌های مبنی بر بها را برای مصرف‌کنندگان کاهش یا حذف نماید.
  • جمع‌آوری داده‌های با کیفیت: با ردیابی دیجیتالی تراکنش‌ها، بانک مرکزی چین می‌تواند به‌صورت مؤثر داده‌های اقتصادی را جمع‌آوری کرده و آمار را ارزیابی کنند.
  • تشخیص و پیشگیری از جرم: توانایی نظارت بر تراکنش‌های موجود می‌تواند به جلوگیری از جعل یا جریان‌های غیرقانونی وجوه مانند تأمین مالی تروریسم یا پول‌شویی کمک نماید.

معایب یوان سفید

در کنار مزایایی که یوان سفید به همراه دارد، معایبی نیز مشاهده می‌شود که استفاده‌کنندگان باید درمورد آنها اطلاعات لازم را داشته باشند. به همین منظور در این بخش به معایب یوان سفید می‌پردازیم:

  • عدم وجود ناشناس بودن: بر خلاف انواع رایج ارز‌های دیجیتال، معامله یوان سفید چین ناشناس نیست، چرا که بانک مرکزی و دولت چین قادر به نظارت بر تراکنش‌ها خواهند بود.
  • افزایش رقابت: در حالی که این موضوع می‌تواند یک مزیت برای دولت چین باشد، رقابت در پرداخت‌های موبایلی ممکن است مشاغلی مانند علی بابا  را که از خدمات پرداخت دیجیتال خود درآمد دریافت می‌کنند را تهدید خواهد کرد.

 

 

با یوان سفید چگونه کار کنیم؟

 یوان سفید به‌عنوان یک نسخه دیجیتالی یوان کار می‌کند. در نتیجه، ارز دیجیتال یوان چین مانند اسکناس و سکه‌ها عمل می‌کند که البته از نوع دیجیتالی شده آن است. این بدین معناست که یوان سفید ممکن است در پایان جایگزین پول نقد کاغذی به‌عنوان وسیله پرداخت شود. بانک مردمی چین، یوان سفید را میان بانک‌های چین توزیع می‌‌نمایند.

نکته‌ای که در این باره وجود دارد درمورد ذخایر بانک مرکزی است. در واقع باید به‌اندازه یوان سفیدی که در بین کاربران یا مشتریان توزیع می‌‌شود، در ذخایر بانک مرکزی پول سپرده‌گذاری شود. پس از آن کاربران می‌توانند یوان سفید خود را در کیف پول دیجیتال ذخیره نمایند و از یک کد QR برای خرید با ارز یوان دیجیتال استفاده کنند.

با یوان سفید چگونه کار کنیم؟

توزیع از روش‌های یک سیستم به‌اصطلاح دو لایه انجام می‌پذیرد. این سیستم بدین نحو است که بانک مرکزی چین یوان سفید را میان بانک‌های تجاری پخش خواهند کرد، سپس بانک‌های تجاری مسئول رساندن ارز به دست سرمایه‌گذاران هستند. این مسئله می‌تواند شامل خدماتی باشد که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد که سکه‌ها و پول نقدی خود را با یوان سفید یا دیجیتال مبادله کنند.

در سال‌های گذشته چین میلیون‌‌ها دلار یوان سفید را به‌صورت آزمایشی در دنیای واقعی در تعدادی از شهرها مانند شنژن، چنگدو و سوژو توزیع کرده است. اغلب کاربران برای دریافت یوان دیجیتال باید یک اپ به‌صورت جداگانه دانلود کنند. JD.com، از بزرگ‌ترین اپلیکیشن‌های تجارت الکترونیک چین، در این آزمایش شرکت داشته‌ است و به مشتریان اجازه داده می‌شد که اقلامی را با یوان سفید مبادله و خریداری کنند.

آزمایش یوان سفید

یوان سفید در کشور چین در سال میلادی ۲۰۲۰ وارد مرحله آزمایش اولیه شد. برنامه‌های آزمایشی فراوانی روی این ارز در طی سال ۲۰۲۱ رخ داد و تا سال  ۲۰۲۲ میلادی به طول انجامید. با وجود موفقیت برنامه‌های آزمایشی یوان دیجیتال و مدت زمانی که برای رفع اشکال احتمالی در سیستم نیاز است، این انتظار وجود دارد که یوان سفید در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴  مورد تصویب قرار گیرد.

 بانک جمهوری‌خواه خلق چین، این آزمایش‌های ارز یوان دیجیتال در چندین شهر کشور چین از جمله شنژن، سین کیانگ، سوژو، چنگدو آغاز کرد. گسترش برنامه‌های آزمایشی برای چندین شهر مهم دیگر مثل پکن، تیانجین، استان هبی، هنگ کنگ و ماکائو نیز برنامه‌ریزی شد.

 

 

با یوان سفید چطور می‌شود سرمایه‌گذاری کرد؟

یوان سفید برای شهروندان غیر چینی در دسترس نمی‌باشد و سرمایه‌گذاران قادر به خرید یا معامله مستقیم ارز دیجیتال آن نیستند. در نهایت، یوان سفید صرفاً نسخه دیجیتالی شده یوان کاغذی است؛ اما روش‌های غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاران در ارز دیجیتال چین وجود دارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند مستقیماً یوان را خریداری نموده و آنها را به‌صورت نقد نگهداری کنند. همچنین آنها قادر خواهند بود که از طریق قراردادهای آتی یوان خریداری نموده و در آخر امکان سرمایه‌گذاری یوان در صندوق‌های قابل معامله در بورس که برای ردیابی یوان چین طراحی شده، وجود دارد.

خطرات استفاده از یوان سفید

استفاده از پول‌های نقد و سکه آسان نیست، زیرا جعل آن‌ها به‌سهولت ممکن است. اما استفاده از یوان دیجیتال نیز بدون مشکل نیست. در واقع به‌خاطر شناسایی ضعیف دارنده یوان سفید این امکان وجود دارد که برای اهداف غیرقانونی مشکلات بسیار بزرگی را پدید آورد. اما یوان سفید می‌تواند از طریق همین سیستم ناشناس قابل کنترل به ثبات مالی ارز کمک نماید.

 به عبارتی باید گفت که پرداخت‌ها تا حدی ناشناس خواهند بود، اما ابزارهای خاص و دقیق می‌تواند موجب شود که بانک مرکزی فعالیت‌های غیرقانونی را شناسایی و خنثی کند. افزایش رقابت در فضای پرداخت و کاهش ریسک سیستمی از دلایل دیگر بانک جمهوری‌خواه چین برای استفاده از یوان سفید است.

پرداخت دیجیتال چین تحت سلطه سکو پرداخت تلفن همراه آنلاین Alipay است که توسط شرکت مادر غول Ant Group وابسته به شرکت چندملیتی تجارت الکترونیک  Alibaba و همچنین راهنمای پرداخت آنلاین WeChat Pay که توسط غول اینترنتی Tencent اداره می‌شود.

یوان سفید چه شباهتی با بیت‌کوین دارد؟

امروزه سیستم مالی با تغییراتی که داشته سبب خلق موارد جدیدی همچون ارزهای دیجیتال بوده است. ارزهای دیجیتال همانند بیت‌کوین، اتریوم، ترون و بسیاری دیگر که مورد معامله قرار می‌گیرند، توسط شرکت‌ها یا اشخاصی به بازار ارزهای دیجیتال معرفی می‌شوند. یوان سفید یک ارز دیجیتال است که تفاوت‌های عمده‌ای با دیگر ارزهای دیجیتال دارد.

 بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است.  بدین معناست که بر خلاف یوان سفید که توسط بانک مرکزی صادر می‌شود، این ارز دیجیتال توسط هیچ مقام خاصی مثل بانک مرکزی کنترل نمی‌گردد. بیت‌کوین بر روی فناوری به نام بلاک‌چین ایجاد می‌شود. اکنون مشخص نیست که یوان سفید چه نوع ساختار فنی را دارا است. در واقع تراکنش‌هایی که برای حواله یوان سفید وجود دارد کاملاً ناشناس نبوده و در آینده به‌عنوان یک ارز قانونی شناخته خواهد شد.

یوان سفید چه شباهتی با بیت‌کوین دارد؟

طبق گفته بانک مرکزی چین، یوان دیجیتال قابلیت کنترل ناشناس بودن را خواهد داشت. این امر شامل کسانی می‌شود که با به‌کارگیری کیف پول‌های یوان سفید، تراکنش‌ها انجام گرفته را به‌عنوان یک شخص ثالث به بانک مرکزی معرفی کنند. در این حالت کاربران دارای یک همبستگی ضعیف در حساب‌ها هستند. این بدان معنی است که ارتباطی بین حساب بانکی آنها و حساب یوان سفید وجود ندارد.

 

 

آژانس‌هایی که خدمات یوان سفید را ارائه می‌کنند باید داده‌های تراکنش را از طریق انتقال غیرهمزمان به‌موقع به بانک مرکزی ارسال کنند. این موضوع به بانک مرکزی چین اجازه می‌دهد تا داده‌های ضروری را برای جلو‌گیری از پول‌شویی و جرایم جنایی پیگیری نمایند. بعضی از افراد نگرانی‌هایی را مطرح نموده‌اند که یوان سفید می‌تواند برای افزایش نظارت بر شهروندان استفاده گردد.

حواله یوان سفید با وانیکس

 یوان سفید یکی از ارزهایی است که اخیراً توسط بانک مرکزی چین معرفی شده است. در واقع با توجه به تغییراتی که در سیستم مالی به وجود آمده، استفاده از ارزهای دیجیتال بیش از پیش اهمیت یافته است. حواله یوان سفید در حال حاضر برای غیر شهروندان چین وجود ندارد. اما بازرگانان برای حواله یوان می‌توانند از طریق شرکت بازرگانی وانیکس اقدام نمایند. وانیکس این امکان را برای بازرگانان به وجود آورده تا برای حمل‌ونقل، واردات و ترخیص کالا از چین، به‌وسیله حواله یوان کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *