همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اعتبار اسنادی یا ال سی چیست و استفاده از آن چه مزایایی در تجارت دارد؟

در عمل، اجرای تعهدات قراردادی فرامرزی دشوار و اغلب گرانتر از دادخواهی در یک دادگاه محلی است. اکثر مشاغل بین‌المللی و داخلی از روشی مستقیم‌ برای اطمینان از پرداخت و عملکرد استفاده می‌کنند که به آن اعتبارنامه یا اعتبار اسنادی می‌گویند.

اعتبار اسنادی چیست؟

اعتبار اسنادی که به ‌عنوان اعتبارنامه و ال سی نیز شناخته می‌شود، سندی از یک بانک یا مؤسسه مالی دیگر است که تضمین می‌کند که پرداخت خاصی در یک معامله تجاری انجام می‌شود. نکته مهم این است که این فرآیند شامل یک شخص ثالث بی‌طرف در معامله است.

 

 

در LC، بانک صادرکننده تأیید می‌کند که خریدار (در این مورد، مشتری یا مشتری) هزینه کالا یا خدمات را به موقع و با مبلغ دقیق پرداخت می‌کند. اگر خریدار به موقع و به طور کامل پرداخت را انجام ندهد، بانک صادرکننده ال سی، مابقی مانده معوق را تا سقف کل خرید تضمین می‌کند.

اعتبار اسنادی چیست؟

LC در تجارت بین المللی اهمیت ویژه‌ای دارد. آن‌ها می‌توانند به واردکننده یا صادرکننده کمک کنند تا با امنیت و آسایش بیشتری معامله کند، زیرا کسب ‌و کار می‌داند که مبلغی را دریافت خواهند کرد. بر این اساس، اعتبارنامه هم برای خریدار و هم برای فروشنده نقش سوپاپ اطمینان را دارد. به بیان ساده، ال سی تضمین می‌کند که تا زمانی که شرایط مشخص شده در اعتبارنامه رعایت شود، پرداخت از طرف خریدار به فروشنده صورت می‌گیرد. این امر خطر را برای واردکننده (خریدار) کاهش می‌دهد و امنیت صادرکننده (فروشنده) را افزایش می‌دهد. برای اینکه یک کسب و کار بتواند وجوه مندرج در ال سی را دریافت کند، چندین الزام باید برآورده شود. علاوه بر این، انواع مختلف ال سی می‌تواند سناریوهای مختلفی را پوشش دهد.

 

 

نحوه کار اعتبار اسنادی

درک نحوه عملکرد LC مهم است. این فرایند زمانی شروع می شود که دو طرف نیاز معاملاتی داشته باشند. یکی از طرفین درخواست ارائه ال سی از طرف مقابل را ثبت می‌کند. از آنجایی که LC، سندی است که از یک بانک یا مؤسسه مالی دیگر اخذ می‌گردد، متقاضی باید برای تضمین اعتبارنامه با وام‌دهنده شریک شود. این فرآیند، مشابه درخواست وام است که در آن متقاضی درخواستی را تهیه و ارسال می‌کند که معمولاً شامل قرارداد خرید، کپی سفارش خرید یا قرارداد صادرات و چند سند دیگر بسته به بانک صادرکننده می‌شود. سپس دوباره مانند یک وام متقاضی منتظر تایید است.برای دریافت ال سی، متقاضیان اغلب نیاز به همکاری با یک شعبه خاص از یک بانک، مانند یک بخش تجارت بین‌المللی یا بخش تجاری دارند. به عنوان کسب و کار متقاضی اعتبار اسنادی، متقاضی احتمالاً هزینه‌ای را برای دریافت نامه که اغلب درصدی از مبلغ ال سی برای آن است را پرداخت می‌کند.

کسب‌ و کاری که با موفقیت اعتبار اسنادی را دریافت می‌کند، تأیید می‌کند که مؤسسه مالی با تضمین مبلغ معامله موافقت دارد. این امر باعث ایجاد اعتماد در معامله می‌گردد؛ زیرا خریدار تضمین می‌کند که کل مبلغ معامله را پرداخت می‌کند. ال سی بسته به بانک یا موسسه مالی که اعتبارنامه از آن تهیه می شود، ممکن است قابل انتقال باشد. LC اگرچه معمولاً برای تجارت بین‌المللی علی‌الخصوص واردات و صادرات استفاده می‌شود، اما کسب ‌وکارها می‌توانند برای معاملات داخلی نیز آن را دریافت کنند.

 

 

مزایای اعتبار اسنادی

امنیت را برای فروشندگان در معاملات فراهم می‌کند، بنابراین اگر مشتری قادر به پرداخت هزینه تراکنش نباشد، فروشندگان می‌توانند بدون مشکل پول را دریافت کنند. ایجاد اعتماد و امنیت در معاملات، به ویژه معاملات تجاری بین المللی، به خصوص زمانی که طرفین قبلاً با هم کار نکرده‌اند.

مزایای اعتبار اسنادی

می‌تواند دستورالعمل‌های دقیق و مکتوب را برای زمانی که یک خریدار نیاز به ارائه پول در طول معامله دارد، ارائه دهد. با درگیر شدن اشخاص ثالث، مبادله پول اغلب می‌تواند موثرتر از انتقال مستقیم از خریدار به فروشنده باشد؛ علی‌الخصوص در معاملات تجاری بین‌المللی که در آن قوانین ممکن است دشوار باشد. بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌تواند برای برآورده‌کردن شرایط معاملات فردی نوشته شود.

انواع اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت

این اعتبارنامه را نمی‌توان بدون رضایت ذینفع (فروشنده) لغو یا تغییر داد. این ال سی منعکس‌کننده مسئولیت مطلق بانک (ناشر) در قبال طرف دیگر است.

اعتبار اسنادی قابل فسخ

این نوع ال سی می‌تواند توسط بانک (صادرکننده) به دستور مشتری بدون توافق قبلی با ذینفع (فروشنده) لغو یا اصلاح شود. بانک پس از ابطال اعتبارنامه، هیچگونه تعهدی در قبال ذینفع نخواهد داشت.

اعتبار اسنادی آماده به کار

این اعتبارنامه به ضمانت بانکی نزدیک‌تر است و فرصت همکاری انعطاف‌پذیرتری را به فروشنده و خریدار می‌دهد. هنگامی که خریدار تعهدات پرداخت خود را به فروشنده انجام ندهد، بانک به ال سی احترام می‌گذارد.

اعتبار اسنادی تایید شده

 علاوه بر ضمانت‌نامه بانکی صادرکننده اعتبارنامه، این نوع ال سی توسط بانک فروشنده یا هر بانک دیگری تایید می‌گردد. صرف نظر از پرداخت توسط بانک صادر کننده ال سی (ناشر)، بانک تایید‌کننده ال سی مسئول اجرای تعهدات است.

اعتبار اسنادی تایید‌ نشده

 فقط بانک صادرکننده ال سی مسئول پرداختش خواهد بود.

اعتبار اسنادی قابل انتقال

 این ال سی، فروشنده را قادر می‌سازد تا بخشی از اعتبار را به طرف(های) دیگر اختصاص دهد. این اعتبارنامه مخصوصاً در مواردی مفید است که فروشنده تنها سازنده کالا نیست و برخی از قطعات را از طرف‌های دیگر خریداری می‌کند؛ زیرا نیاز به باز کردن چندین ال سی برای طرف‌های دیگر را از بین می‌برد.

 

 

اعتبار اسنادی پشت به پشت

 این نوع ال سی صدور ال سی دوم را بر اساس اعتبار اسنادی اول در نظر می گیرد. اعتبارنامه طبق دستور خریدار به نفع واسطه افتتاح می شود و بر اساس این ال سی و دستورالعمل واسطه یک ال سی جدید به نفع فروشنده کالا افتتاح می‌شود.

اعتبار اسنادی دیدگاهی

طبق این اعتبارنامه، فرآیند پرداخت بلافاصله یعنی حداکثر در ۷ روز پس از ارائه مدارک مورد نیاز به فروشنده صورت می‌گیرد.

اعتبار اسنادی پرداخت معوق

طبق این ال سی، پرداخت به فروشنده هنگام ارائه اسناد انجام نمی‌گردد، بلکه در یک دوره بعدی که در LC تعریف شده است، پرداخت می‌شود. در بیشتر موارد پرداخت به نفع فروشنده تحت این اعتبارنامه پس از دریافت کالا توسط خریدار انجام می‌پذیرد.

اعتبار اسنادی بند قرمز

فروشنده می‌تواند قبل از ارسال کالا و ارائه مدارک مورد نیاز، برای مبلغ توافق‌شده ال سی درخواست پیش‌پرداخت کند. این بند قرمز به این دلیل نامیده می‌شود که معمولاً با رنگ قرمز روی سند چاپ می‌شود تا توجه را به مدت‌زمان «پیش ‌پرداخت» جلب کند.

انواع اعتبار اسنادی

اصطلاحات کلیدی اعتبار اسنادی

فرآیند LC از نظر مفهومی ساده است؛ اما چندین اصطلاح کلیدی در این فرایند دخیل هستند.

متقاضی

 طرف معامله درخواست‌کننده ال سی از بانک یا موسسه مالی. این طرف معامله، مشتری یا خریدار است

ذی‌نفع

طرف معامله که بر اساس شرایط ال سی قادر به پرداخت وجه است. این طرف معامله فروشنده و طرفی است که از مشتری می‌خواهد اعتبار اسنادی را دریافت کند.

بانک صادرکننده

 موسسه مالی که متقاضی ال سی را بررسی و تایید می‌کند و وجوه مربوط به معامله را نگه می‌دارد.

بانک مذاکره کننده

 مؤسسه مالی که در معامله طرف ذینفع کار می‌کند و در صورت نکول به ذینفع پرداخت می‌کند.این موسسات با بانک صادر‌کننده در ارتباط هستند.

بانک مشاور

موسسه مالی که اعتبار اسنادی را دریافت می‌کند و در صورت تایید بانک متقاضی، آن را به ذی‌نفع اطلاع می دهد.

 

 

بانک تایید کننده

 موسسه مالی که پرداخت را به ذی‌نفع تضمین می‌کند.

اصطلاحات کلیدی اعتبار اسنادی

واسطه

شخص ثالثی که می‌تواند به متقاضیان و ذی‌نفعان کمک کند تا جزئیات ال سی را مرتب کنند. توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات برخی از این بانک‌ها نقش‌های متعددی را در یک تراکنش بر عهده می‌گیرند.

سخن پایانی

اعتبار اسنادی می‌تواند نقش مهمی در معاملات تجاری داشته باشد. LC انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. اگر برای یک معامله تجاری نیاز به دریافت ال سی دارید، بانک فعلی شما ممکن است بهترین مکان برای شروع جستجوی شما باشد. با این حال، اگر در یک موسسه مالی کوچک‌تر حساب دارید، ممکن است لازم باشد شبکه را گسترده‌تر کنید تا بانک‌های بزرگ‌تر را نیز شامل شود.

سوالات متداول درباره اعتبار اسنادی

  • اعتبار اسنادی چگونه کار می‌کند؟

اغلب در تجارت بین‌المللی، از اعتبار اسنادی استفاده می‌شود تا نشان دهد که پرداخت به‌موقع و به طور کامل به فروشنده توسط بانک یا مؤسسه مالی انجام می‌شود. پس از ارسال اعتبارنامه، بانک علاوه بر درخواست وثیقه از خریدار، کارمزدی را که درصدی از ال سی است، دریافت می‌کند.

  • هدف از LC چیست؟

یک اعتبارنامه از یک بانک تضمین می‌کند که فروشنده تا زمانی که شرایط خاصی برآورده شود، مبلغی را دریافت خواهد کرد. مثلا در صورتی که یک خریدار خارجی سفارشی را تغییر دهد یا لغو کند، اعتبارنامه تضمین می‌کند که فروشنده همچنان هزینه کالا را توسط بانک خریدار دریافت می‌کند؛ در نتیجه ریسک تولید کاهش می‌یابد.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *