بازاریابی ویروسی یا viral marketing چیست؟

هر روزه در مورد بازاریابی ویروسی یک مطلب جدید یا محتوایی که با سرعت نور منتشر شده است، می‌شنویم.

واردات کالا با وانیکس تلفن :  ۰۲۱۵۲۱۶۷۰۰۰  – ۰۹۱۹۴۷۹۴۶۶۷

بازاریابی ویروسی
بازاریابی ویروسی

تلفن : ۰۲۱۵۲۱۶۷۰۰۰

واردات از چین

خرید از چین

خرید از علی بابا

خرید یوان چین

آموزش واردات از چین

اما بازاریابی ویروسی چیست؟ و چگونه موجب سودآوری می‌شود؟ آیا به دلیل یک محصول همه‌گیر است یا تبلیغات ویروسی؟ یا فقط شانس است که به طور تصادفی چیزی چنین موفقیت بزرگی ایجاد می‌کند؟

این نوع محتوا معمولاً یک استراتژی ویروسی خوب طراحی‌شده در پشت خود دارد؛ اما ویروسی بودن نیز به دلیل شانس، خلاقیت و آمادگی است. برای توضیح این مفهوم، نحوه عملکرد این نوع بازاریابی و مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

برای واردات از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

فهرست مطالب بازاریابی ویروسی یا viral marketing:

 • viral marketing چیست؟
 • عوامل کاربردی viral marketing
 • مزایای بازاریابی ویروسی چیست؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

viral marketing چیست؟

اصطلاح «ویروسی» برای توصیف چیزی استفاده می‌شود که به سرعت پخش می‌شود؛ مانند ویروس در بدن انسان، این نوع محتوا به سرعت پخش می‎شود. این استراتژی بازاریابی مستلزم ایجاد یک کمپین تبلیغاتی است که کاربران با یکدیگر به اشتراک خواهند گذاشت؛ بنابراین، باعث می‌شود تا حد امکان بسیاری از کاربران برند شما را بشناسند.

همچنین ممکن است در مورد بازاریابی دهان به دهان نیز چیزهایی شنیده باشید که به طور یکسان عمل می‌کند؛ اما تفاوت بین بازاریابی ویروسی و دهان به دهان این است که نوع دوم باعث می‌شود افراد زیادی به طور همزمان در مورد یک نام تجاری صحبت کنند، در حالی که بازاریابی ویروسی به تدریج آگاهی را افزایش می‌دهد.

viral marketing در مورد احساسات و سادگی است. این تبلیغات به گونه ای طراحی شده اند که به احساسات اولیه کاربران دست پیدا کنند، درک موضوع را آسان کنند و آنها را تشویق کنند تا محتوا را با خانواده، دوستان یا همکاران خود به اشتراک بگذارند. این کار چیزی است که آن را مسری می‌کند.

viral marketing چیست؟
viral marketing چیست؟

محتوای مورد استفاده برای تبلیغ یک نام تجاری می‌تواند هر چیزی باشد، از یک پست وب‌سایت جدید گرفته تا یک ویدیوی یوتیوب. هدف برانگیختن کنجکاوی و الهام بخشیدن به کاربران برای تبدیل شدن به اعضای جدید در زنجیره اشتراک گذاری آن محتوا با دیگران است.

بازاریابی ویروسی می‌تواند یک کمپین تبلیغاتی مستقل یا بخشی از یک استراتژی بازاریابی در مقیاس بزرگ باشد. ابن نوع بازاریابی ثابت کرده است که در بین شرکت‌های بزرگ و کوچک محبوبیت یکسانی دارد؛ اگرچه، می‎تواند به ویژه برای استارت‌آپ‌ها و سایر برندهای کوچک موثرتر باشد، زیرا معمولاً هزینه کمتری نسبت به بسیاری از استراتژی های بازاریابی سنتی دارد.

عوامل کاربردی viral marketing

خلاق بودن

سعی کنید محتوای خود را تا حد امکان جذاب و منحصر به فرد کنید؛ این محتوا، خود به خود ویروسی می‌شود. به یاد داشته باشید که کاربران جدید، جذب محتوایی می‌شوند که احساسی و غافلگیرکننده باشند..

شفاف‌سازی

تبلیغات شما باید واضح و قابل درک باشد. فرض بر این است که بازاریابی ویروسی بخش بزرگی از کنترل را به دست کاربران می‌دهد؛ اما اگر این کاربران از معنی یک محتوای بخصوص مطمئن نباشند، آن را به اشتراک نمی‌گذارند. اطمینان حاصل کنید که از ساخت محتوای نادرست جلوگیری می‌کنید. در غیر این صورت، کمپین اثر نامطلوبی خواهد داشت.

عوامل کاربردی viral marketing
عوامل کاربردی viral marketing

اختصار

مشاهده یا درک تصویر یا متن نباید زمان زیادی ببرد. کاربران باید بتوانند به سرعت نکته را دریافت کنند. آنها کمتر از شما سرشان شلوغ نیست، نباید آنها را مجبور کنید تا وقت گرانبهای خود را با خواندن یک متن طولانی و پیچیده یا جستجوی سوزن در انبار کاه تلف کنند.

جلوگیری از ایجاد اسپم

تبدیل شدن به هرزنامه هنگام ویروسی شدن می‌تواند کل کمپین بازاریابی را خراب کند. اگر کاربران به ویروسی بودن تبلیغ مشکوک شوند، احتمالاً آن را مشاهده نخواهند کرد، یا آن را مشاهده می‌کنند اما اقدام دیگری انجام نمی‌دهند.

مزایای بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابان در سرتاسر جهان از استراتژی‌های ویروسی برای افزایش آگاهی برند و شهرت آن استفاده می‌کنند. در این امر جای تعجب نیست زیرا چنین استراتژی‌هایی دارای مزایایی بسیار قوی هستند.

 • مزایای بازاریابی ویروسی چیست؟
  مزایای بازاریابی ویروسی چیست؟

  فرصتی برای تنوع بخشیدن به محتوا است.

 • به یک برند اجازه می‌دهد تا به مخاطبان زیادی دست یابد.
 • تأثیر خوبی بر اعتبار کسب و کار دارد زیرا محتوا معمولاً از دوستان گرفته می‌شود.
 • بین برند و مخاطبانش پیوند عاطفی ایجاد می‌کند.
 • اکنون با نگاهی دقیق‌تر چند مزیت اصلی بازاریابی ویروسی را بررسی می‌کنیم.

هزینه کم

در مقایسه با انواع دیگر استراتژی‌های تبلیغاتی، بازاریابی ویروسی امکان جذب صدها بازدیدکننده جدید را بدون هیچ هزینه‌ای فراهم می‌کند؛ این ویژگی، نسبت سود به هزینه بسیار خوبی ایجاد می‌کند.

رشد سریع مخاطب

یک کمپین ویروسی، اولین نتایج بازاریابی را ظرف چند ساعت نشان می‌دهد. اکثر کاربران روزانه چندین بار حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند؛ بنابراین ممکن است در عرض چند روز، فعالیت کاربران به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

 نرخ دسترسی عالی

تبلیغات ویروسی به طور بالقوه می‌تواند با مخاطبان بین‌المللی زیادی که فراتر از جغرافیای شرکت است به اشتراک گذاشته شود. به عنوان مثال، جوانان می‌توانند یک ویدیوی ویروسی را به والدین سالخورده خود نشان دهند، فقط به این دلیل که تبلیغ خنده دار است و می‌تواند آنها را سرگرم کند، بدون اینکه قصد نشان دادن خود محصول را داشته باشند.

بنابراین، افرادی که حتی از اینترنت استفاده نمی‌کنند و در غیر این صورت هرگز چنین محتوایی را مشاهده نمی‌کردند، می‌توانند به برند علاقه‌مند شوند و در نهایت مشتری آن شوند.

 قرار گرفتن در تیررس جریان رسانه‌‌ای اصلی

بازاریابی ویروسی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا آگاهی از برند خود را در پلتفرم‌های رسانه‌ای که فعال‌ترین بازدید را دارند، بهبود بخشند. حضور در چنین رسانه‌های اجتماعی بزرگترین ابتکار بازاریابی است که یک شرکت می‌تواند انجام دهد.

آشنایی مجدد با مخاطبان هدف

به لطف viral marketing، یک برند این فرصت را دارد که حلقه‌ای از مشتریان بالقوه خود را با ردیابی فعالیت کاربر در زمان واقعی تعریف کند. این کار به آنها این امکان را می‌دهد تا ابزارهای تبلیغاتی بیشتری را با هدف کار با دسته‌های مخاطب هدف خاص انتخاب کنند.

سخن پایانی

viral marketing می‌تواند چندین هدف مختلف داشته باشد، از افزایش آگاهی درمورد برند گرفته تا افزایش فروش. همچنین می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد: ویدیوها، تصاویر، میم‌ها (یک عبارت یا تصویر، اغلب طنزآمیز، که اغلب کپی می‌شود و در رسانه‌های اجتماعی پخش می‌شود)، کتاب‌های الکترونیکی، مقالات، فهرست‌ها و موارد دیگر.

یکی از چالش‌های بازاریابی ویروسی این است که بازاریابان نمی‌توانند به طور کامل کنترل کنند که چه محتوایی ویروسی می‌شود و چه چیزی نه. برای موفقیت، کمپین‌های بازاریابی ویروسی باید از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مناسب برای دسترسی و اشتراک‌گذاری توسط بیشترین تعداد کاربران استفاده کنند. جلب توجه افراد با تعداد فالوور بالا در رسانه‌های اجتماعی نیز می‌تواند موثر باشد.

هنگامی که بازاریابی ویروسی به درستی اجرا شود، می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد زیرا محتوا توسط مخاطب به جای سازنده توزیع می‌شود. برای مثال، یک ویدیوی محبوب یوتیوب می‌تواند هزاران یا میلیون‌ها بازدید داشته باشد و با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کند که دسترسی به آنها از طریق رسانه‌های سنتی‌تری مانند تلویزیون هزینه قابل توجهی دارد.

سوالات متداول درباره بازاریابی ویروسی

 • استراتژی اصلی viral marketing چیست؟

استراتژی اصلی این نوع بازاریابی این است یک محتوا برای تشویق به اشتراک‌گذاشتن توسط مخاطبان هدف اولیه ایجاد می‌شود. هدف کلی این است که آن محتوا یا تبلیغات را به اندازه کافی جذاب و قابل دسترس کنیم تا افراد مختلف را برای مشارکت الهام بخشد.

 • محرک اصلی viral marketing چیست؟

زمانی رخ می‌دهد که یک فرد یا برند، محتوای قابل به اشتراک‌گذاری یا یک پیام بازاریابی ایجاد کند تا مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تلفن : ۰۲۱۵۲۱۶۷۰۰۰

واردات از چین

خرید از چین

خرید از علی بابا

خرید یوان چین

326 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
آموزش واردات از چین وانیکس