Non Traditional Marketing یا بازاریابی غیر سنتی چیست

هر کسب و کار وبیزنس باید برای بدست آوردن سود فراوان دست به بازاریابی های هوشمندی بزند که یا بازاریابی سنتی محسوب می‌شود یا بازاریابی غیر سنتی و مدرن. توانایی دست پیدا کردن به بازار مورد نظر، جذب مشتریان فراوان و ساختن یک برند در معنی کلی بازاریابی خلاصه می‌شود. قبل از پیدایش شبکه جهانی اینترنت کلیه تبلیغات به صورت سنتی و ساده انجام می‌شد که کانال‌های منحصر به فرد و محدودی داشت ولی با ظهور شبکه جهانی اینترنت و همه گیر شدن فضای مجازی کلیه معادلات به صورت کامل متحول شد. این تحولات در قرن ۲۱ میلادی شکل جدی‌تری به خود گرفت و سال به سال نقش کمپین بازاریابی غیر سنتی مهم تر شده است و حتی خیلی از کسب و کارها بازاریابی سنتی را بطور کامل متوقف کرده‌اند.

واردات کالا با وانیکس تلفن :  ۰۲۱۵۲۱۶۷۰۰۰  – ۰۹۱۹۴۷۹۴۶۶۷

بازاریابی غیر سنتی
بازاریابی غیر سنتی

تلفن : ۰۲۱۵۲۱۶۷۰۰۰

واردات از چین

خرید از چین

خرید از علی بابا

خرید یوان چین

آموزش واردات از چین

کمپانی گوگل که در حال حاضر پیشگام ایده‌ها بازاریابی غیر سنتی یا Non Traditional Marketing است در حدود کمتر از بیست و یک سال پیش دست به تبلیغات سنتی به صورت بیلبوردهایی در سطح شهرهای بزرگ زد و هزینه‌های بسیار زیادی پرداخت کرد که در نهایت به هیچ کدام از اهداف خود نرسید. کمپانی گوگل که خود به دنیا آمده از دل اینترنت است تصمیم گرفت بیش از قبل سرمایه گذاری خود را به سمت کمپین بازاریابی غیر سنتی روانه کند و اینبار کاملا نتیجه‌ی مورد نظر خود را گرفت. با پیدایش شبکه‌ی‌های بزرگ اجتماعی نظیر فیس‌بوک در دهه‌ی قبل و رشد اینستاگرام در چند سال گذشته بهره‌گیری از روش‌های بازاریابی غیر سنتی شکل مدرن و جدیدی به خود گرفت که در حال حاضر با عنوان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در سطح جهان شناخته می‌شود.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش واردات کلیک کنید.

فهرست مطالب Non Traditional Marketing یا بازاریابی غیر سنتی:

  • بازاریابی سنتی چیست؟
  • بازاریابی غیر سنتی چیست؟
  • انتخاب بازاریابی غیرسنتی یا سنتی؟
  • آیا بازاریابی غیر سنتی با سنتی قابل ادغام است؟
  • سئولات متداول درباره بازاریابی غیر سنتی

بازاریابی سنتی چیست؟

بعضی اوقات اصلی‌ترین سوالات جهان جواب هایی بی شدت ساده دارند. به صورتی که خیلی از اشخاص حتی این جواب ها را به هیچ عنوان قبول نمی‌کنند. اگر قرار باشد به همین منوال بازاریابی سنتی را با یک تعریف ساده کنیم، باید گفت این ساختار بطور قطع نقطه مقابل دیجیتال مارکتینگ است. اگر در بازاریابی غیر سنتی پای شبکه اینترنت به عنوان آیتم اصلی به میان آید، اینجا حتی کار به استفاده از اینترنت هم نمی‌رسد. در عوض همه چیز به صورت کاملا سنتی مدیریت می‌شود.

برای واردات از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

بازاریابی سنتی یا به اصطلاح کلاسیک، در راحت‌ترین شمایل ممکن، به تولید محتوا و برخورد با مشتریان بدون بهره‌گیری از تکنولوژی اینترنت اشاره دارد. این اصلی‌ترین تفاوت میان بازاریابی سنتی با غیر سنتی یا دیجیتال به حساب می آید. بطور مثال مجله مشهور خانواده سبز را در نظر بگیرید. این مجله مشهور که برای موضوعات و سرگرمی‌های عام مردم طراحی و تولید می‌شد و همچنان هم تولید می‌شود یک مجله بی نهایت معتبری در میان مردم به‌حساب می‌آمد بخشی از درآمدش را مدیون تبلیغاتی است که در صفحات مختلف قرار می دهد. چنین ساختاری از بازاریابی و تبلیغات به خوبی در قالب یک بازاریابی سنتی قرار می گیرد؛ چرا که نه خبری از اینترنت یا حتی دیگر تکنولوژی‌های دیجیتال در آن است، نه حتی کسی انتظار آن را هم دارد.

بازاریابی سنتی چیست؟
بازاریابی سنتی چیست؟

شاید تصور کنید بازاریابی سنتی از زمان حجر تا به امروز بدون هیچ گونه تغییر و تحول مانده است. که البته تا حدودی حق با شماست، ولی ماجرا آنقدر مهم نیست که لازم باشد پای باستان شناس ها را به این بحث باز کنیم. بازاریابی سنتی هم در گذشت زمان تغییر وتحول فراوانی را پشت سر گذاشته است. بطور مثال تغییرات و پیشرفت در صنعت تلویزیون و یا نمایشگرها و عرضه مدل های بسیار باکیفیت را در نظر بگیرید. بدون تردید تبلیغات تلویزیونی مربوط به برنامه‌های پر مخاطب در طول دهه های اخیر بصورت چشم‌گیری تغییر کرده است؛ چرا که کیفیت تلویزیون‌ها طوری متحول شده که برای چند نسل پیش قابل پیش‌بینی نبود. بر این اساس حتی در بازاریابی سنتی هم نشانه هایی از تغییر و تحول گسترده دیده می‌شود. پس اصلا فکر نکنید که بازاریابی مدرن یک تفاوت ۱ قرنی یا بیشتر با نسل حال حاضر دارد.

برای اطلاع از بهترین راه سرمایه گذاری با بودجه های مختلف کلیک کنید.

بازاریابی غیر سنتی چیست؟

ساختار بازاریابی غیر سنتی بر روی روش‌های بازاریابی مدرن متمرکز می‌باشد. هر چیزی که خارج از موضوع بازاریابی سنتی باشد، می‌تواند به عنوان بازاریابی غیر سنتی پدیدار شود. ولی این اصطلاح بیش‌تر برای دسته‌ای منحصر به فرد از ساختارها و استراتژی‌های جدید بازاریابی به کار می‌رود.

هدف اصلی بازاریابی غیر سنتی یا Non Traditional Marketing ، پیدایش یک تجربه‌ی تبلیغاتی منحصر به فرد برای مشتری و یا مخاطبین می‌باشد که به وسیله نوآوری و غیرقابل حدس بودن بتواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. بخش گسترده ای از بازاریابی غیر سنتی شامل پخش تبلیغات در نقاط غیر قابل پیش‌بینی و یا نشان دادن تبلیغات به صورتی غیرعادی است به این امید که توجه سریع مخاطبان را به خود جلب کند.

مشتریان دوست دارند تبلیغات غیر سنتی‌ ای را ببیند که ارتباط بیشتری با شکل زندگی آن‌ها و نزدیک به واقعیت باشد. به همین دلیل تفاوتی که در این مدل تبلیغات نسبت به مابقی روش‌های عادی و سنتی وجود دارد، آن‌ها نسبت به نادیده‌ گرفته شدن و بدبینی مخاطب خود را بیمه می‌کنند. (در تقابل با تبلیغات چاپی، رادیو و تلویزیون که توجه نکردن و نادیده گرفته شدن به وسیله مخاطب بسیار شایع و امری عادی محسوب می‌شود)

بازاریابی غیر سنتی چیست؟
بازاریابی غیر سنتی چیست؟

انتخاب بازاریابی غیرسنتی یا سنتی؟

در جواب این سوال باید گفت بازاریابی سنتی یا بازاریابی غیر سنتی هر دو پاسخ آن باشد. کمپین بازاریابی‌ غیر سنتی مزیت‌های فراوانی ایجاد کرده است که بازاریابی سنتی به هیچ عنوان پاسخگوی آن‌ها نبوده است و به همین خاطر نقش کمرنگی در میان کسب و کارها پیدا کرده است. اصلی‌ترین ویژگی خاصی که بازاریابی غیر سنتی پدید آورده است قابلیت تحلیل کامل بازخوردهای نتایج در میان کسب و کارها و مخاطبین است.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش خرید از دبی کلیک کنید.

در بازاریابی غیر سنتی بازخوردها خیلی سریع ثبت می‌شوند و جهت‌دهی کاربران و مقدار جذب مخاطب قابل دسترسی و بررسی هستند و میزان توان تصمیم‌گیری را بصورت چشم‌گیری بهبود می‌بخشد. اضافه بر این‌ها با حضور در سوشال مدیاها ( شبکه‌های اجتماعی ) با مخاطبان خیلی بیشتری می‌توان رو در رو شد و با ویژگی به اشتراک گذاشته شدن اسم و برند کمپانی‌ها و کالاها و یا خدمات آنها دهان به دهان در میان مردم می‌چرخد. این‌ همه مزایا را می‌توان همراه با میزان کمتری از پرداختی برای تبلیغات بازاریابی غیر سنتی بگذارید تا جای تردیدی باقی نماند که چرا تبلیغات و برگزاری کمپین‌ بازاریابی غیر سنتی تا این حد کاربردی شده است.

ولی نمیتوان این موضوع رو نادیده گرفت که مردم همچنان تلوزیون می‌بینند، هنوز به بیرون می‌روند یا در خیابان‌ها و در خودروهایشان رانندگی می‌کنند و بیلبوردهای شهری و یا جاده‌ای را در مسیر مقصد‌های خود مشاهده می‌کنند، مردم همچنان مجله می‌خوانند و این‌ها کارهایی است که هر چند مردم نسبت به شبکه‌های اجتماعی زمان کمتری را برای دیدنشان صرف می‌کنند اما هیچ وقت آنها را حذف نمی‌کنند. پس کنار گذاشتن این بستر برای کسب وکارها کار کاملا اشتباهی است. بازاریابی سنتی کمترین مقدار مزایایی که دارد این است که نرخ تبدیل مخاطب به مشتری نسبتا مطلوبی و عملکرد آن تقریبا تضمین شده است. دیده شدن بصورت فیزیکی در بازاریابی سنتی شرکت‌ها دلیل شده اثرگذاری مطلوبی روی مخاطبان خود بگذارند و آن‌ها را تشویق هرچه بهتر به خرید کالاها و یا ارائه خدمات خودشان کند.

انتخاب بازاریابی غیرسنتی یا سنتی؟
انتخاب بازاریابی غیرسنتی یا سنتی؟

آیا بازاریابی غیر سنتی با سنتی قابل ادغام است؟

بازاریابی سنتی و غیر سنتی هر ۲ در کنار هم برای ارتقا و پیشبرد اهداف کسب و کارها بسیار مهم است. در دنیای مدرن و دیجیتال امروزی می‌توانید تلاش‌های خود را در هر ۲ بستر با هم ترکیب کنید تا استراتژی بازاریابی عظیم و تاثیرگذارتری داشته باشید. در ادامه این مقاله از تیم وبلاگ وانیکس چند راه برای ادغام و ترکیب استراتژی‌های بازاریابی غیر سنتی و یا Non Traditional Marketing و سنتی بیان می‌کنیم. این روش‌ها فقط ایده‌هایی هستند که می‌توانید متناسب با کسب‌ و کار خودتان اجرایی کنید.

برای شرکت در بهترین دوره نحوه خرید از علی بابا کلیک کنید.

هم‌سو کردن بیلبوردها با تبلیغات هدفمند منطقه‌ای

بهای بالای تبلیغات بیلبوردی خیلی از بیزینس‌های کوچک را از پرداخت کردن به این مدل تبلیغات، باز داشته و دلسرد می‌کند؛ اما در حال حاضر در اینترنت، دسترسی به بیلبوردهای تبلیغاتی مدرن، آسان‌تر و مرتب ارزان‌تر شده است. برای اینکه نتیجه مطلوبی از کسبو کار خود بگیرید یا میزان بازگشت سرمایه بهتری بعد از تبلیغات داشته باشید، بیلبوردهای دیجیتال خود را با تبلیغات هوشمندانه و هدفمند جغرافیایی هم‌سو کنید.

هم‌سو کردن تبلیغات دیجیتال با تبلیغ در مجلات

حیات تبلیغات چاپی همچنان پابرجاست. مردم همچنان هم مجله می‌خوانند و مجله‌ها و تبلیغات چاپی هنوز هم مخاطب منحصر به فرد خودشان را دارند. همچنان خیلی از افراد برای به دست آوردن به نقطه نظری معقول در مورد کسب‌ و کارها، سفر، کالاهای مختلف و غیره به تبلیغات مجله‌ها اعتقاد دارند.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش فروش بعد از واردات کلیک کنید.

کسب‌ و کارهایی که روی مجلات فیزیکی هم برای تبلیغات خود تمرکز می‌کنند، این توانایی را دارند که اطمینان خوانندگان مجلات را بصورت کامل جلب کنند که یکی از بهترین راه‌ها برای به دست آوردن فرصت بازاریابی دهان به‌ دهان می‌باشد. اگر تلاش دارید تبلیغاتی در مجله‌های چاپی یا فیزیکی نشر دهید اطمینان حاصل کنید که تبلیغات شما حتما در وب‌ سایت آن ناشر یا رسانه‌های اجتماعی آنها هم بصورت همزمان منتشر شود. این کار باعث می شود که شما بصورت هم زمان در دو مدل بازاریابی غیر سنتی و سنتی حضور پررنگ و تاثیرگذارتری داشته باشید.

تبلیغات در روزنامه‌ها

امروزه روزنامه‌های چاپی روز‌ به روز کمرنگ تر از قبل می‌شوند. اما همچنان خیلی از مردم هستند که روزنامه خواندن در صبح بعد از صبحانه را به گشت‌ و گذار در شبکه‌های اجتماعی در بستر اینترنت را ترجیح می‌دهند. از آنجایی که بیشتر کسب‌ و کارهای بزرگ تقریبا تبلیغات روزنامه‌ای را کنار گذاشته‌اند، شما می‌توانید از این فرصت بهره‌مند شوید و با چاپ تبلیغ در روزنامه، به میزان گسترده‌ای از مخاطبان جدید دست پیدا کنید.

آیا بازاریابی غیر سنتی با سنتی قابل ادغام است؟
آیا بازاریابی غیر سنتی با سنتی قابل ادغام است؟

شاید متعجب شوید اما این روزها تبلیغات روزنامه‌ها بهای بسیار اندکی پیدا کرده است و می‌توانید یک بنر تبلیغاتی با سایز بزرگ را با قیمت مطلوبی خریداری کنید. خیلی از روزنامه‌ها دارای خبرنامه‌های آنلاین هم می‌باشند در نتیجه می‌توانید از طرح‌هایی که برای تبلیغات در حبرنامه‌های آنلاین دارند هم بهر‌مند شوید و تبلیغات خود را بصورت هم‌ زمان هم در نسخه چاپی و هم در بستر اینترنت چاپ و در معرض دید عموم بگذارید.

تبلیغات در قالب تلویزیون و پلتفرم استریم

تقریبا کلیه مردم تلویزیون مشاهده می‌کنند و البته این امروزه پلتفرم‌های استریم از بعضی شبکه های تلویزیونی هم سبقت چشم‌گیری گرفته‌اند. لازم به ذکر است که این بدان معنا نیست که تبلیغات تلویزیونی دیگر تاثیرگذاری مطلوبی ندارند. اگر مخاطب هدف خود را خوب بشناسید، به اسانی می‌توانید متوجه شوید که در کدام بسترهای تبلیغاتی حضور دارند و کدام کانال‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند. با دانستن این موضوع می‌توانید بستر مربوطه نسبت به کسب و کار خود را انتخاب و مخاطبین مطلوب خود را هدف قرار دهید.

هزینه تبلیغات تلویزیونی به نسبت گذشته تنزل پیدا کرده است و بسیاری از شبکه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی حضور پیدا کرده اند. پیشنهاد ما این است که تبلیغات را در هر ۲ پلتفرم تهیه و ارائه کنید و البته فراموش نکنید که هر تبلیغ را متناسب با مخاطب شبکه مربوطه هم‌سو و همگام کنید.

طراحی مشابه و هم‌گام کردن هر ۲ کمپین

قبل از خواندن این قسمت باید بدانید که بازاریابی‌های سنتی و غیر سنتی شما نباید هیچ‌گونه شباهتی به هم داشته باشند. در عوض باید چهارچوبی شبیه به هم داشته باشند، هم‌صدا باشند و در عین حال با ایدئولوژی برند شما تطابق داشته باشند.

فیزیک و شکل و شمایل، بخش وسیعی از کمپین دیجیتال مارکتینگ شما را تشکیل می‌دهد؛ چرا که مخاطبان از این راه و روش هویت برند شما را مشاهده می‌کنند. نگاهی اجمالی به شبکه‌های قدیمی و سنتی و دیجیتال خود بیندازید و چند سوال مهم از مجموعه خود بپرسید:

  • آیا برای هر تبلیغات از مشخصات فونت‌، شکل لوگو و رنگ‌های سازمانی بهره‌گیری می‌کنم؟
  • آیا  لحن بازاریابی‌های من یکسان است؟
  • اگر نام کمپانیم را از هر یک از تبلیغات بردارم، آیا باز هم شناسایی هستند؟

دقیقا مثل این است که یک تیم ورزشی معروف هویت تجاری منحصر به فرد خود را دارد شما هم باید این رویه را سر لوحه کسب و کار خود قرار دهید. هویت برند خود را در تمام بسترهای بازاریابی ثابت و با صلابت نگه دارید تا شناخت آن را در میان مخاطبان بهینه سازی کنید.

بهره‌گیری از پلتفرم‌ها با تاثیرگذاری بالا

در این نقطه باید از خود بپرسید چه کسی قرار است از شما خرید کند؟ اگر واقعا خوش‌شانس باشید امکان دارد فقط یک مدل اطلاعات در مورد مخاطبان هدف کسب و کار خود داشته باشید. بطور مثال فقط جنسیت. خیلی از کسب و کارها دارای آمارهای وسیع دموگرافیکی در مورد مخاطبان هدف خود هستند و معمولا در انتخاب بستر بازاریابی اشتباه‌های فاحش می‌کنند.

چون بسیاری از کارشناسان بازاریابی از شرایط موجود برای تعیین پلتفرم‌های مناسب برای تجارت خود بهره‌گیری می‌کنند. به طور مثال، پیش‌فرض آنها این‌گونه است که نسل‌های گذشته معمولا علاقه‌ای به استفاده از شبکه جهانی اینترنت ندارند. این در حالی است که هزاران نفر از اشخاص مسن در بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی مهارت دارند.

در این وضعیت اگر خدمات یا کالاهای شما برای افراد مسن است، آیا باید از Non Traditional Marketing یا بازاریابی غیر سنتی غافل شوید؟ صد در صد که نه. برای درک تک به تک جزئیات مربوط به مخاطبان هدف کسب و کار خود، تحقیقات کامل میدانی و آماری انجام دهید. این امر به شما کمک شایانی می‌کند تا به جای تکیه بر آیتم‌های تکراری، بسترهای مطلوب برای انجام فعالیت‌های بازاریابی خود را شناسایی و اجرایی کنید.

سئولات متداول درباره بازاریابی غیر سنتی

  • بازاریابی غیر سنتی تا چه میزان در کسب و کار شما تاثیرگذار است؟

امروزه در ۹۹٪ کسب و کارهای کوچک و بزرگ از بازاریابی غیر سنتی و یا استفاده بازاریابی سنتی و غیر سنتی بصورت همزمان استفاده‌های گسترده ای می‌شود. تاثیرگذار بودن این موضوع به نوع کسب و کار شما و در عین حال کارشناسان دیجیتال مارکتینگ شما و در نهایت مقدار هزینه‌ و بودجه‌ای که برای آن در نظر دارید بستگی دارد.

  • در مرحله اول برای پیاده سازی بازاریابی غیر سنتی چکار کنیم؟

در مرحله اول برای پیاده سازی صحیح و کاربردی بازاریابی غیر سنتی شما باید به متخصصین و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ مراجعه کنید و با همکاری ویا مشاوره‌های پیاپی در این امر کسب و کار خود را ارتقا دهید. مرحله دوم تایین میزان بودجه مناسب برای یک شروع پر قدرت و شناساندن برندینگ شما می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تلفن : ۰۲۱۵۲۱۶۷۰۰۰

واردات از چین

خرید از چین

خرید از علی بابا

خرید یوان چین

151 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
آموزش واردات از چین وانیکس