بازاریابی چند کاناله یا multichannel marketing چیست؟

بازاریابی چند کاناله یک استراتژی بازاریابی است که بسیاری از کانال‌های توزیع و تبلیغاتی را در یک استراتژی واحد و یکپارچه برای جذب مشتریان ترکیب می‌کند. این رویکرد با استفاده از نقاط قوت منحصر به‌ فرد کانال‌های بازاریابی خاص، ارزش محصول یا خدمات را به‌طور کارآمد و مؤثر انتقال می‌دهد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

بازاریابی چند کاناله
بازاریابی چند کاناله

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید         تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

پاپ آپ آموزش واردات

این کانال‌ها شامل ایمیل، پست مستقیم، وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات نمایشی و یا ویترین خرده‌فروشی هستند؛ اما محدود به آنها نمی‌شوند. بازاریابان ممکن است از چندین کانال توزیع استفاده کنند تا مشتریان بتوانند محصولات را به روش دلخواه خود تهیه کنند. صرفا در بازاریابی چند کاناله یا همان multichannel marketing در این مسیر فعالیت می‌شود. ما در این مقاله به بررسی بازاریابی چند کاناله و مزایای آن می‌پردازیم.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش واردات کلیک کنید.

فهرست مطالب بازاریابی چند کاناله یا multichannel marketing چیست:

 • multichannel marketing چیست؟
 • مزایای بازاریابی چند کاناله چیست؟
 • دلایل اهمیت بازاریابی چند کاناله
 • چالش‌هاش پیش روی بازاریابی چند کاناله کدامند؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

multichannel marketing چیست؟

در یک کلام و به طور خلاصه، multichannel marketing فرآیند استفاده از دو یا چند کانال یا رسانه برای تعامل با مشتریان، به روشی است که در همه کانال‌ها هماهنگ و همگام باشد. در حالی که عبارت «چند کاناله»، تا حد زیادی به عنوان یک اصطلاح بازاریابی در نظر گرفته می‌شود، اما در اصل توسط متخصصان بازاریابی، خدمات مشتری و تجربه مشتری برای توصیف نحوه تعامل یک برند با مشتریان بالقوه در کانال‌های متعدد استفاده می‌شود.

برای واردات از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

این کانال‌ها می‌توانند آنلاین یا آفلاین باشند؛ اما وظیفه کسب‌ و کارها این است که مشخص کنند مشتریانشان بیشتر در چه زمان‌هایی از چه کانال‌هایی استفاده می‌کنند و استراتژی‌های تعاملی خود را بر اساس هر کدام از این کانال‌ها که راحت‌ترین و جذاب‌ترین استفاده را دارند، تدوین کنند.

multichannel marketing چیست؟
multichannel marketing چیست؟

بازاریابی چند کاناله به تعامل با مشتریان با استفاده از ترکیبی از کانال‌های ارتباطی غیرمستقیم و مستقیم، مانند: وب سایت‌ها، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، کاتالوگ‌های سفارش پستی، پست مستقیم، ایمیل، تلفن همراه، می‌پردازد و مشتریان را قادر می‌سازد تا در پاسخ به آنها اقدام کنند و محصول یا خدمات مورد نظر خود را با استفاده از کانال انتخابی خود خریداری کند. به عبارت ساده‌تر، بازاریابی مولتی چنل همه چیز در مورد انتخاب است.

مزایای بازاریابی چند کاناله چیست؟

بازاریابان دهه‌هاست که در ستایش multichannel marketing هستند؛ با یک مطالعه ادعا شده است که مشتریان چند کاناله دو تا پنج برابر بیشتر از مشتریان تک کاناله خرج می‌کنند. موارد زیر، چندی از مزایای ابن نوع بازاریابی را بازگو می‌کنند.

برای اطلاع از بهترین راه سرمایه گذاری با بودجه های مختلف کلیک کنید.

دسترسی گسترده

هنگامی که بازاریابان تلاش‌های بازاریابی خود را به کانال‌های جدید گسترش می‌دهند، دسترسی خود را در بین اعضای مخاطبان بالقوه خود افزایش می‌دهند. بسیاری از مشتریان در تعداد محدودی از کانال‌ها با یکدیگر تعامل دارند؛ بنابراین با گسترش کمپین‌های خود برای در برگرفتن کانال‌های بیشتر، می‌توانید مشتریانی با پتانسیل خرید بکر پیدا کنید.

افزایش مشارکت

افزایش تعداد کانال‌ها اغلب به تعداد بیشتری از نقاط تماس مشتری بالقوه تبدیل می‌شود. این امر نه تنها به مصرف‌کنندگان فرصت‌های بیشتری برای تعامل با برندها می‌دهد، بلکه کانال‌های ارتباطی جدیدی را بین سازمان و مشتری باز می‌کند.

دسترسی به مشتریان در کانال مورد نظر آنها

مصرف‌کنندگان هر روز با بسیاری از منابع مختلف رسانه در تعامل هستند؛ به جای اینکه منتظر بمانند تا مشتریان برند خود را بیابند، بازاریابان باید کشف کنند که این مصرف‌کنندگان از کدام کانال‌ها استفاده می‌کنند و آنها را در جایی که هستند ملاقات کنند؛

برای شرکت در بهترین دوره خرید از دبی کلیک کنید.

بنابراین، یک مشتری که علاقه‌ای گذرا به محصول یا خدمات شما دارد، ممکن است بخواهد تبلیغات نمایشی را در تلویزیون دریافت کند، در حالی که مشتری که تقریبا آماده خرید است ممکن است بخواهد نظرات دقیقی درباره برند شما به صورت آنلاین بخواند.

مزایای بازاریابی چند کاناله چیست؟
مزایای بازاریابی چند کاناله چیست؟

کانال های ترکیبی موثرتر هستند

هنگامی که بازاریابان یک استراتژی ایجاد می‌کنند تا کمپین‌های چند کانال رسانه‌ای را به هم پیوند دهند، فرصت‌هایی برای پیام‌های تاثیرگذارتر ایجاد می‌شود که حواسشان به مسیر خرید مشتری باشد.

برای شرکت در بهترین دوره خرید از علی بابا کلیک کنید.

دلایل اهمیت بازاریابی چند کاناله

بازاریابی مولتی چنل به این دلیل ساده مهم است که شما باید جایی باشید که مشتریانتان هستند و آنها همه جا هستند. اگر به دلیل دیگری نیاز دارید، این را در نظر بگیرید: مشتریان چند کاناله سه تا چهار برابر بیشتر از مشتریان تک کاناله خرج می‌کنند. شکی نیست که امروزه مشتریان کنترل بسیار بیشتری بر فرآیند خرید نسبت به بازاریابان دارند. به لطف گسترش کانال‌های موجود، مشتریان در مورد نحوه دریافت اطلاعات، انتخاب‌های بیشتری نسبت به همیشه دارند.

امروزه راه‌های بیشتری برای دستیابی به مشتریان وجود دارد چه از نظر تعداد و چه از نظر تنوع کانال‌ها؛ بیش از آن چیزی که می‌توانستیم تصور کنیم. و از آنجایی که تعداد کانال‌ها همچنان در حال افزایش است و خواهد شد نیاز به پذیرش multichannel marketing نه تنها به یک ایده خوب، بلکه یک ایده حیاتی تبدیل خواهد شد.

چالش های پیش روی بازاریابی چند کاناله کدامند؟

 1. پیام‌های متناقض

هر کانال ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. این امر باعث می‌شود بازاریابان نتوانند پیامی ثابت را به طوری که انتقال در مسیر خرید مشتری برای مشتریان یکپارچه شود، در همه کانال‌ها ارائه دهند.

 1. تداخل کانال

بسیاری از بازاریابان در اولویت‌بندی کانال‌ها بر اساس بخش‌های مشتری شکست می‌خورند و تمایل دارند همه کانال‌ها را به همه مشتریان ارائه دهند. از سوی دیگر، بسیاری از بازاریابان به سادگی سعی می‌کنند مشتریان باارزش را به کانال‌های گران قیمت اختصاص دهند. نیازی به گفتن نیست که این فرآیند اضافه کردن کانال‌ها به صورت بی‌رویه برای همه مشتریان، به سادگی به پیچیدگی‌های آمیخته در بازاریابی کلی می‌افزاید.

 1. سیستم‌های ناهماهنگ و شکاف‌های اندازه‌گیری

برای دریافت بهترین نتایج، بازاریابان از ابزارهایی مانند تجزیه و تحلیل، مدیریت و اتوماسیون برای کانال‌های مختلف استفاده می‌کنند. هنگامی که چنین سیستم‌هایی به صورت مجزا مدیریت می‌شوند، مخزن‌های داده و سیلوهای منابع می‌توانند منجر به ناکارآمدی بازاریابی شوند.

برای شرکت در بهترین دوره دوره فروش بعد از واردات کلیک کنید.

علاوه بر این، با اجرای کمپین‌های بازاریابی چند کاناله، سفر مشتری غیرخطی می‌شود و برای بازاریابان اندازه‌گیری اینکه کدام مدل‌های انتساب یا دنباله‌ای از نقاط تماس منجر به ایجاد سرنخ یا خرید شده‌اند، به یک کار دشوار تبدیل می‌شود.

 1. موجودی بازاریابی رشد می‌کند، هزینه‌ها افزایش می‌یابد
چالش های پیش روی بازاریابی چند کاناله کدامند؟
چالش های پیش روی بازاریابی چند کاناله کدامند؟

منابع، پلتفرم‌های مدیریت و تجزیه و تحلیل، و خدمات محتوا با افزودن کانال‌های جدیدتر به ترکیب بازاریابی رشد می‌کنند. این به نوبه خود هزینه‌های بازاریابی را افزایش می‌دهد.

برای شرکت در بهترین دوره خرید از چین کلیک کنید.

سخن پایانی

اگرچه multichannel marketing روی کاغذ پیچیده به نظر می‌رسد؛ اما بسیاری از تیم‌های بازاریابی بدون تصمیم‌گیری آگاهانه درگیر استراتژی‌های چند کانالی هستند. هر کمپینی که در سراسر کانال‌ها گسترش یابد، یک استراتژی چند کانالی در نظر گرفته می‌شود و با وجود کانال‌های تبلیغاتی در محیط بازاریابی مدرن، بسیاری به طور غریزی در بازاریابی چند کاناله مشغول هستند.

بازاریابی مولتی چنل می‌تواند به سادگی قرار دادن یک URL ردیابی شده در یک ایمیل یا تبلیغ یک هشتگ در تلویزیون باشد. با این حال، موفق‌ترین کمپین های بازاریابی چند کاناله معمولاً کاملاً عمیق هستند و از داده‌ها برای به حداکثر رساندن اثربخشی هر کانال استفاده می‌کنند.

سوالات متداول درباره بازاریابی چند کاناله

 • چرا multichannel marketing موثر است؟

بازاریابی چند کاناله پلتفرم‌های مختلفی را برای افزایش فرکانس و دسترسی کمپین شما ترکیب و در نتیجه پیام‌های مؤثرتری ایجاد می‌کند. یک کانال اغلب برای یک کمپین بازاریابی قوی کافی نیست زیرا مخاطبان تمایل دارند به کانال‌های مختلف مراجعه کنند.

 • چند کاناله به چه معناست؟

چند کاناله به استفاده از چندین شبکه رسانه‌ای برای انتشار پیام‌های بازاریابی اشاره دارد. این می‌تواند شامل ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، چاپ، موبایل، تبلیغات نمایشی، تلویزیون و غیره باشد. استفاده از چندین کانال به برندها اجازه می‌دهد تا با مشتریان خود در چندین نقطه تماس برای یک کمپین جامع‌تر تعامل داشته باشند.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

پاپ آپ آموزش واردات
300 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
پاپ آپ آموزش واردات