BCG یا ماتریس بوستون در مارکتینگ چیست

امروز در این مطلب از بخش آموزش فروش وانیکس، شرکت بازرگانی واردات و صادرات به بیان روش ماتریس بوستون می‌پردازیم. مخفف bcg Boston Consulting group است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

ماتریس بوستون

این گروه با هدف مشاوره و کمک به برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌وکارها در بلند مدت طراحی شده است. استفاده از این روش در مارکتینگ، یعنی مشاغل بدانند چگونه با بررسی سبد محصولات خود فرصت‌های رشد ایجاد کنند، چه جایی سرمایه‌گذاری کنند، به فکر توسعه باشند یا اصلا مسیر را ادامه دهند یا خیر. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مطلب همراه‌مان شوید. در ادامه این مقاله به موضوع ماتریس بوستون می‌پردازیم.

برای شرکت در آموزش رایگان اقتصاد شرکت بازرگانی وانیکس، کلیک کنید.

فهرست مطالب BCG یا ماتریس بوستون در مارکتینگ چیست:

  • BCG چیست؟
  • ۴ ربع ماتریس بوستون چیست؟
  • نحوه کارکرد روش ماتریس بوستون
  • عوامل دیگری که باید در روش BCG در نظر گرفته شود
  • آیا BCG در دنیای واقعی استفاده می شود؟
  • سخن پایانی

BCG چیست؟

BCG یک وسیله برنامه‌ریزی در بازار مالی است که از ارائه گرافیکی کالاها و فعالیت‌ها یک کمپانی استعمال به جا می‌آورد تا به سرمایه‌گذاران کمک کنند که چه چیزی را بفروشند و چه چیزی را نگه دارند. قالب پیشنهادات یک کمپانی را در یک چهار ضلعی قرار می‌دهند که مدار y نشان دهنده مظنه رشد و قطب x نشان دهنده سهم بازار است. این نظریه در سال ۱۹۷۰ توسط گروه مشاورین بوستون طراحی شده است.

برای واردات از چین با سرمایه کم با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

BCG چیست؟
BCG چیست؟

به زبان ساده‌تر ماتریس رشد سهم BCG محصولات را در چهار دسته تقسیم‌بندی می‌کند که معمولا با عناوینی مثل dogs و cash cows و stars و question marks شناخته می‌شوند. هر یک چهارم یا ربع دسته دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد است. در ادامه هر بخش را جداگانه توضیح می‌دهیم.

برای واردات ته لنجی از چین و دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

۴ ربع ماتریس بوستون چیست؟

Dogs (نماد حیوانات خانگی)

اگر محصول شرکتی سهم پایینی از بازار و نرخ رشد کمی داشته باشد، در روش BCG مارکتینگ آن را سگ در نظر می‌گیرند که باید فروخته یا رد شود و تغییر موقعیت دهد. معمولا سگ‌هایی که در سمت راست شبکه قرار می‌گیرند، نقدینگی زیادی را برای شرکت به وجود نمی‌آورند؛ زیرا هم رشد پایینی دارند و هم سهم‌شان از بازار ناچیز است. به همین دلیل، سگ‌ها می‌توانند به تله‌های نقدی تبدیل شوند و سرمایه‌های شرکت را برای مدت طولانی راکد نگه می‌دارند. به همین دلیل، آنها کاندیدای اصلی برای واگذاری هستند.

برای واردات از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

cash cows (گاوهای نقدی)

محصولاتی که در نقاط کم رشد قرار می‌گیرند، اما شرکت سهم زیادی از بازار دارد، این گاو نقدی در نظر گرفته می‌شود. منطق ماتریس بوستون این است که شرکت تا جایی که می‌تواند این گاو نقدی را دوشیده باشد. گاوهای نقدی در ربع پایین سمت چپ نمودار قرار می‌گیرند و جزو محصولات پیشرو در بازارهای بالغ هستند.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش واردات کلیک کنید.

به طور کلی، میزان بازدهی این محصولات بالاتر از نرخ رشد بازار است و از این بعد جریان نقدینگی خود را حفظ می‌کنند. تا جایی که امکان دارد باید از این دست محصولات برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. ارزش گاوهای نقدی را می‌توان به راحتی محاسبه کرد؛ زیرا الگوهای جریان نقدی آنها بسیار قابل پیش‌بینی است. در واقع، گاوهای با رشد پایین و دارای سهم نقدی بالا باید برای دریافت پول نقد دوشیده شوند تا در “ستاره های” با رشد و سهم بالا با پتانسیل بالای آینده سرمایه‌گذاری کنند.

برای حمل کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

4 ربع ماتریس بوستون چیست؟
۴ ربع ماتریس بوستون چیست؟

ستاره‌ها

محصولاتی هستند که سهم رشد بالایی در بازار دارند و بخش قابل توجهی از بازار را تشکیل می‌دهند. این موارد دقیقا محصولاتی هستند که باید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. چنین محصولاتی در ربع بالا سمت چپ نمودار قرار می‌گیرند، اما به همان میزان پول نقد زیادی را هم مصرف می‌کنند. اگر همچنان ستاره‌ای از نمودار بتواند لید بازار باقی بماند، در انتها با کاهش نرخ رشد کلی در بازار، به یک گاو نقدی تبدیل خواهد شد.

برای آشنایی کامل با سرمایه در گردش کلیک کنید.

question marks یا علامت سوال

در نمودار جزو محصولاتی هستند که در بازارهای مالی نرخ رشد بالایی دارند، اما شرکت در آن‌ها سهم زیادی از بازار را ندارد. علامت سوال در بالای نمودار در سمت راست نشان داده می‌شود. شاید آن‌ها با رشد چشمگیری همراه باشند، اما به میزان قابل توجهی از سهم شرکت را مصرف می‌کنند. محصولات این ربع از نمودار باید مکررا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا ببینیم آیا ارزش نگهداری دارند یا خیر.

برای کارگو در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

عوامل دیگری که باید در روش BCG در نظر گرفته شود

در بازارهای مالی، ماتریس بوستون یک ابزار تصمیم‌گیری است و لزوما همه عواملی که در یک کسب و کار باید لحاظ شود را شاید در نظر نمی‌گیرد. به عنوان مثال، افزایش سهام بازار ممکن است ممکن است گران‌تر و بیشتر از درآمد اضافی حاصل از فروش محصولات باشد. با توجه به اینکه توسعه یک محصول ممکن است سال‌ها زمان ببرد، کسب‌وکارها باید موارد احتمالی را با دقت بررسی کنند.

برای خرید از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

نحوه کارکرد روش ماتریس بوستون

ماتریس چشم‌انداز شرکت را از دو منظر سهم و بازار را به صورت ۲ در ۲ در نظر می‌گیرد. این روشی است که با اختصاص دادن هر کسب و کاری یکی از این ۴ دسته، مدیران اجرایی شرکت‌های بزرگ و کوچک می‌توانند تصمیم بگیرند که منابع و سرمایه خود را متمرکز کنند تا بیشترین میزان ارزش را تولید کنند و در چه جایی زیان را کاهش دهند.

برای خرید از چین و تحویل در ایران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

نحوه کارکرد روش ماتریس بوستون
نحوه کارکرد روش ماتریس بوستون

برای آشنایی کامل با اینکه تورم چیست کلیک کنید.

 آیا BCG در دنیای واقعی استفاده می شود؟

جالب است بدانید که در اوج موفقیت بسیاری از شرکت‌ها مثل Fortune 500 از این روش استفاده شده است. امروزه هنوز هم در بسیاری از کسب و کارها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای آشنایی کامل با رکود اقتصادی کلیک کنید.

سخن پایانی

متوجه شدیم که روش ماتریس بوستون یک ابزار مدیریت کسب و کار است که کمک می‌کند تا شرکت‌ها لایه‌های پنهان از تجارت خود را که باید در اولویت قرار دهند را شناسایی کنند. این روش با طراحی یک جدول ۲ در ۲ در راستای سهم و رشد بازار، مشاغل را در چهار دسته حیوانات خانگی، گاو نقدی، علامت سوال و ستاره‌ها تقسیم‌بندی کنند.

برای ترخیص کالا در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

 مدل BCG ساده تلقی می‌شود و طبقه‌بندی محصولات در مشاغل کوچکتر که در آن سهم بازار نسبی برای تعیین کمیت آن بسیار کوچک است، می‌تواند دشوار باشد. همچنین مبتنی بر این مفهوم است که با صرف هزینه بیشتر در بودجه بازاریابی می‌توان به سهم بازار دست یافت. زمانیکه محصولات در ربع گاو نقدی قرار می‌گیرند، جزو محصولاتی هستند که سهم بالایی در بازار دارند، اما به کندی در حال رشد هستند. جریان‌های نقدی تولید شده توسط گاوهای نقدی زیاد است و عموماً برای تأمین مالی ستاره‌ها و علامت‌های سؤال استفاده می‌شود.

برای آشنایی کامل با رشد اقتصادی کلیک کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

163 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست