گواهی GMP چیست؟

دریافت گواهی GMP شرکت‌ها را ملزم می‌دارد تا در تولید محصولات خود نهایت دقت را به کار ببندند و وجود مواد خطرناک و آلوده را در محصولات خود به حداقل برسانند. به‌این‌ترتیب، محصول نهایی که به دست مشتری می‌رسد، سلامتی او را تهدید نمی‌کند. اما اگر این قوانین توسط تولیدکنندگان رعایت نشود، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری همچون توقیف یا زندان را به همراه داشته باشد.

 

 

اهمیت دریافت گواهی GMP

GMP شامل قوانین و مقرراتی درباره بهداشت، تمیزی، تجهیزات تولید و صلاحیت کارکنان یک شرکت است. تولید یک محصول سالم و با کیفیت، لازمه تبدیل شدن به یک برند خوب و ربودن گوی رقابت از شرکت‌های رقیب است. هر چه محصول تولیدی توسط یک شرکت باکیفیت‌تر باشد، مشتریان بیشتری به محصولات آن شرکت جذب می‌شوند. از آنجایی که هدف اصلی اغلب شرکت‌ها جلب رضایت مشتریان است؛ بنابراین دریافت گواهی GMP می‌تواند آنها را به این مقصود نزدیک کند. لازم است تأکید کنیم که این گواهی بیشتر بر روی سلامت و بسته‌بندی مواد غذایی و دارویی تمرکز دارد؛ زیرا این محصولات به طور مستقیم بر سلامت انسان‌ها اثرگذار هستند.

اهمیت دریافت گواهی GMP

متاسفانه، کوچک‌ترین اشتباهی در فرمولاسیون مواد دارویی و غذایی در حین تولید، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری همچون مرگ به همراه داشته باشد. در بهترین حالت، حتی اگر به‌سلامتی فرد مصرف‌کننده آسیبی وارد نکنند، ممکن است هیچ‌گونه اثر مثبتی هم نداشته باشند؛ بنابراین مشتری از خرید مجدد محصول امتناع می‌کند. با توجه به آنچه که گفته شد، اکنون اهمیت دریافت گواهینامه GMP را درک می‌کنید. اگر می‌خواهید برند شما به‌سرعت به مقبولیت برسد، یکی از بهترین راه‌ها دریافت انواع گواهی‌های بین‌المللی و به خصوص گواهی‌های سازمان ایزو است.

 

 

مزایای دریافت گواهینامه GMP

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، دریافت گواهینامه GMP می‌تواند مزایای زیادی برای یک شرکت تولیدکننده محصولات دارویی یا مواد غذایی به همراه داشته باشد. از جمله مزایای دریافت گواهی GMP عبارت هستند از:

 • محصولات تولیدی به بالاترین سطح از ایمنی خواهند رسید.
 • مشکلات تولید به موقع شناسایی می‌شوند و هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابند.
 • دریافت این گواهینامه به افزایش اعتماد به نفس در کارکنان نیز کمک به سزایی می‌کند.
 • برند شرکت تولیدکننده در بازارهای بین‌المللی به مقبولیت می‌رسد و مشتریان زیادی جذب محصولاتش خواهند شد.
 • دریافت این گواهی به اثبات توانایی‌های مدیریت شرکت تولیدکننده در تولید محصولات سالم و با ایمنی بالا کمک می‌کند.
 • کارکنان شرکت تولیدی به روش‌های تولید محصولات با کیفیت عادت کرده و در اجرای قوانین و مقررات نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند.

دستورالعمل های استاندارد GMP

دستورالعمل‌های استاندارد GMP به روش‌ها تولید محصولات با کیفیت و نحوه تضمین کیفیت محصولات اشاره دارد. با رعایت این دستورالعمل‌ها، محصول نهایی تولید شده از لحاظ ایمنی و سلامت در بالاترین سطح است و هیچ‌گونه خطری برای سلامتی انسان به همراه نخواهد داشت. برخی از این دستورات به شرح زیر هستند:

 • مکان تولید محصولات باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد.
 • اپراتورهای شرکت باید آموزش‌های لازم برای انجام دستورالعمل‌ها و مستندسازی آنها را دیده باشند.
 • باید تدابیر کنترلی مختلف برای جلوگیری از ورود آلودگی‌های احتمالی به محیط تولید محصولات صورت گیرد.
 • باید به شکایات مربوط به محصولاتی که به بازار عرضه شده‌اند و در اختیار مشتری قرار گرفته‌اند، رسیدگی شده و علت نقص آنها مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

دستورالعمل های استاندارد GMP

سخن پایانی

گواهینامه GMP به‌منظور کنترل کیفیت تولید محصولات دارویی و غذایی که تاثیر مستقیم بر سلامت انسان‌ها دارند، صادر می‌شود. داشتن این گواهی به برند شرکت تولیدکننده اعتبار بین‌المللی می‌بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه اخذ این گواهی می‌توانید با کارشناسان شرکت بازرگانی وانیکس مشورت نمایید.

 

 

سؤالات متداول درباره استاندارد GMP

 • استاندارد GMP بر تولید چه نوع محصولاتی تمرکز دارد؟

مقررات GMP به طور ویژه بر تولید محصولات دارویی و مواد غذایی تمرکز دارد.

 • آیا گواهینامه GMP دستوری در خصوص شکایات مشتریان دارد؟

بله. در دستورالعمل‌های این استاندارد آمده است که باید به شکایات مشتریان رسیدگی شود علت نقص محصول نیز مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *