کنوانسیون نایروبی چیست برای چه بوجود آمد

کنوانسیون نایروبی در مورد حذف کشتی‌های غرق شده در ۱۴ آوریل ۲۰۱۵ لازم‌الاجرا شد و چارچوبی برای حذف لاشه‌های کشتی‌های غرق شده فراهم می‌کند. سه سؤال اصلی هنگام برخورد با کشتی‌های غرق شده مطرح می‌شود: چه کسی مسئول است؟ بر اساس چنین مسئولیتی چه اقداماتی می‌توان و باید انجام داد؟ و بالاخره؛ چگونه می‌توان مسئولیت را اجرا کرد؟ کنوانسیون نایروبی به پاسخ این سؤالات می‌پردازد. مالک ثبت شده یک کشتی طبق کنوانسیون دارای مسئولیت است. در ادامه با کنوانسیون نایروبی به صورت کامل آشنا خواهیم شد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کنوانسیون نایروبی

اقداماتی که قرار است انجام شود شامل مکان‌یابی، علامت‌گذاری و متعاقباً خارج کردن لاشه است. مسئولیت حذف کشتی بر عهده مالک ثبت شده است. در نهایت، کنوانسیون تلاش می‌کند تا بیمه اجباری را برای کشتی‌هایی که در کنوانسیون ثبت شده‌اند، با تناژ ناخالص ۳۰۰ تن و بالاتر که با هر بندر یا تأسیسات دریایی در یک دولت عضو تماس دارند، تضمین کند. این کنوانسیون همچنین به دولت متضرر امکان می‌دهد که مستقیماً از بیمه‌گر مطالبه کند. در این مقاله به بررسی کنوانسیون نایروبی Nairobi می‌پردازیم.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

برای حمل دریایی از چین با وانیکس کلیک کنید

ترتیب ارائه مطلب کنوانسیون نایروبی به‌صورت زیر است:

 • کنوانسیون Niarobi
 • هدف کنوانسیون Nairobi
 • دو نوع مختلف از لاشه کشتی‌ها
 • منطقه کنوانسیون
 • تعریف لاشه و تلفات دریایی
 • مسئولیت مالک کشتی
 • محدودیت‌های زمانی
 • لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون نایروبی
 • مزایای کنوانسیون Nairobi
 • سخن پایانی
 • معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

کنوانسیون Niarobi

کنوانسیون نایروبی بین ۱۴ تا ۱۸ می ۲۰۰۷ در نایروبی، کنیا مورد مذاکره قرار گرفت. به عنوان قدردانی از کنیا برای میزبانی کنفرانس، کنوانسیون نایروبی نام گرفت. این کنوانسیون موضوع بحث در مورد حذف لاشه کشتی‌ها بود.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

کنوانسیون Niarobi
کنوانسیون Niarobi

هدف کنوانسیون Nairobi

هدف کنوانسیون نایروبی هماهنگ کردن مقررات مربوط به جابه‌جایی لاشه کشتی است. این کنوانسیون همچنین به منظور پر کردن شکافی موجود در حقوق بین‌الملل با ارائه دستورات واضح به کشورهای ساحلی برای حذف کشتی‌های غرق شده در مورد کشتی‌هایی است که در خارج از دریای یک سرزمین واقع شده‌اند. با غرق شدن کشتی در داخل دریاهای یک کشور، دولت‌ها می‌توانند قوانین ملی خود را در مورد کشتی‌های غرق شده اعمال کنند؛ زیرا دولت در آن منطقه دارای حاکمیت کامل است.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

دو نوع مختلف از لاشه کشتی‌ها

این کنوانسیون بین دو نوع لاشه تمایز قائل شده است. در مواردی که کشتی‌ها مانع ناوبری می‌شوند، می‌توان کشتی‌ها را از بین برد. در شرایطی مانند این، اقدام فوری اغلب ضروری است. حالت دوم، مربوط به لاشه کشتی ای است که برای محیط‌زیست خطرناک است.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

دو نوع مختلف از لاشه کشتی‌ها
دو نوع مختلف از لاشه کشتی‌ها

منطقه کنوانسیون نایروبی

کنوانسیون نایروبی در جایی که منطقه کنوانسیون نامیده می‌شود قابل اجرا است. این واقعیت که منطقه کنوانسیون در منطقه اقتصادی انحصاری قابل اجرا است به این معنی است که کنوانسیون در دریاهای داخلی یک سرزمین، در آب‌های داخلی یا در دریاهای آزاد قابل اجرا نیست.

برای حمل هوایی از چین با وانیکس کلیک کنید

 آب در منطقه انحصاری اقتصادی اغلب عمیق است. در نتیجه کشتی‌های غرق شده به طور کلی به ندرت خطری برای کشتیرانی ایجاد می‌کنند، زیرا آنها به گونه‌ای زیر آب می‌روند که مشکلاتی از این دست ایجاد نمی‌کنند. در عوض، این احتمال وجود دارد که در این موارد، لاشه‌هایی که تحت پوشش کنوانسیون قرار می‌گیرند، لاشه‌هایی هستند که برای محیط‌زیست خطرناک هستند.

برای آشنایی با اصطلاحات تجاری کلیک کنید.

تعریف لاشه و تلفات دریایی در کنوانسیون نایروبی

تلفات دریایی عبارت است از “برخورد کشتی‌ها، گیر افتادن یا سایر حوادث ناوبری، یا رویدادهای دیگر در کشتی یا خارج از آن که منجر به خسارت مادی یا تهدید قریب‌الوقوع خسارت مادی به کشتی یا محموله آن می‌شود.”

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

لاشه، یک کشتی یا هر بخشی از کشتی غرق شده یا به‌گل‌نشسته است. یا می‌توان گفت هر شیئی که در دریا از کشتی گم شده و در دریا به گل نشسته، غرق شده یا سرگردان است لاشه نامیده می‌شود. همان‌طور که به وضوح مشاهده می‌شود، تعریف لاشه در کنوانسیون Nairobi گسترده است. به‌غیراز کشتی‌هایی که به گل نشسته یا غرق شده‌اند، اشیایی که در کشتی بوده‌اند نیز مشمول کنوانسیون هستند؛ بنابراین، چنین اقلامی به خودی خود طبق این کنوانسیون، غرق شده در نظر گرفته می‌شوند.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

مسئولیت مالک کشتی

ماده ۱۰ کنوانسیون، مالک کشتی را در قبال هزینه‌های مکان‌یابی، علامت‌گذاری و خارج کردن کشتی‌ها مسئول می‌داند، مگر اینکه مالک بتواند یکی از موارد زیر را برای کشتی‌های غرق شده اثبات کند:

 • غرق شدن ناشی از یک عمل جنگی یا خصومت‌های مشابه باشد.
 • ناشی از یک پدیده طبیعی با ویژگی استثنایی، اجتناب‌ناپذیر و مقاومت‌ناپذیر باشد.
 • تماماً ناشی از اعمال اشخاص ثالث بوده است که به قصد ایجاد خسارت انجام شده است.
 • به طور کامل ناشی از سهل‌انگاری یا سایر اقدامات نادرست هر دولت یا مقام مسئول نگهداری از وسایل کمک ناوبری بوده است.

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

ماده ۱۱ مقرر می‌دارد که مالک کشتی در قبال هزینه‌هایی که به موجب سایر کنوانسیون‌های بین‌المللی در نظر گرفته شده است، مسئولیتی ندارد، یعنی:

 • کنوانسیون بین‌المللی مسئولیت مدنی ناشی از خسارت آلودگی نفتی را برعهده دارد.
 • مسئولیت و جبران خسارت در ارتباط با حمل مواد خطرناک، آسیب‌زا و مضر از طریق دریا را نیز کنوانسیون بین‌المللی عهده‌دار است.
 • کنوانسیون مسئولیت شخص ثالث در زمینه انرژی هسته‌ای، یا کنوانسیون وین در مورد مسئولیت مدنی در قبال خسارات هسته‌ای؛

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

محدودیت‌های زمانی کنوانسیون نایروبی

برای ادعا در خصوص خسارت‌های متحمل شده ناشی از غرق شدن کشتی، تنها ۳ سال از زمان غرق شدن آن فرصت دارید.

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون نایروبی

ماده ۱۸ کنوانسیون نایروبی تصریح می‌کند که دوازده ماه پس از تصویب یا پیوستن ده کشور به آن لازم‌الاجرا خواهد شد. تا به امروز، نیجریه تنها دولتی است که موافقت کرده است به کنوانسیون نایروبی ملزم شود.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون نایروبی
لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون نایروبی

مزایای کنوانسیون Nairobi

بزرگ‌ترین مزیت کنوانسیون این است که مقررات یکنواختی را برای کشتی‌های غرق شده فراهم می‌کند. همچنین به وضوح مسئولیت مالک ثبت شده در مورد لاشه را بیان می‌کند و در عین حال دولت آسیب دیده را قادر می‌سازد در شرایطی که اقدام فوری لازم است، اقدام کند. علاوه بر این، این کنوانسیون همچنین غرامت پولی را پس از جابه‌جایی کشتی تضمین می‌کند.

برای واردات بدون کارت بازرگانی با وانیکس با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان کلیک کنید

سخن پایانی

کنوانسیون به سؤالات مطرح شده در ابتدای این مقاله می‌پردازد. این کنوانسیون به وضوح به مالک ثبت شده به عنوان مسئول خرابی و جابه‌جایی لاشه اشاره دارد. همچنین بیان می‌کند که چه اقداماتی در قالب گزارش، مکان‌یابی، علامت‌گذاری و حذف لاشه باید انجام شود. در نهایت، کنوانسیون همچنین امکان پرداخت بیمه اجباری را تضمین می‌کند. به این ترتیب کنوانسیون نایروبی گامی در جهت درست به سوی چارچوبی یکپارچه برای حذف لاشه کشتی است.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

شما به عنوان یک تاجر باید از سلامت محموله خود اطمینان داشته باشید. اگر به هر دلیلی محموله شما دچار آسیب شد باید با نحوه دریافت خسارت آشنا باشید. توصیه می‌کنیم در این زمینه حتماً با یک شرکت بازرگانی واسطه مشورت نمایید.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

شرکت بازرگانی وانیکس با تیم مشاوران متخصص و مجرب خود آماده پاسخگویی به سؤالات شما در حوزه واردات و صادرات است. مشاوران این شرکت به‌صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به شما مشتریان عزیز هستند.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

۵/۵ (۱ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

65 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست