کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا

سلسله‌مراتب مختلفی برای ترخیص کالا از گمرک ،وجود دارد ؛ انجام هر کدام از این سلسه مراتب برای خروج قانونی کالا از گمرک ضروری است. لازم است همه بازرگانان و افراد فعال در حوزه تجارت با این مراحل و قوانین آن آشنا باشند .یکی از مفاهیم مهم در تجارت و داد ستد کالا، تعیین منشا ارز و کدی است که از طرف بانک مرکزی صادر می‌شود. این کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا یا ساتا نام دارد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا

 برای اظهار کالا به گمرک، اخذ این کد لازم است و به همه محصولاتی که از طریق برات یا از نوع بانکی ثبت سفارش شده‌اند، تعلق می‌گیرد. در ادامه به معرفی کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا و مفاهیم مرتبط به آن می‌پردازیم؛ پس در این مقاله با وانیکس همراه باشید.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

برای حمل دریایی از چین با وانیکس کلیک کنید

لیست موارد آورده شده در مقاله کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا:

 • اظهار منشأ ارز یعنی چه؟
 • کد ساتا چیست و چه کاربردی دارد؟
 • کد ساتا برای کالای وارداتی
 • تعیین منشأ ارز و کد ساتا
 • نحوه تعیین منشأ ارز ثبت سفارش‌های غیربانکی و اخذ کد ساتا
 • سامانه جامع تجارت چیست؟
 • مدارک موردنیاز ترخیص کالا و کد ساتا
 • سؤالات متداول کد ساتا

اظهار منشأ ارز یعنی چه؟

یکی از الزامات در اظهار گمرکی کالا، اظهار منشأ می‌باشد. اینکه تعین شود ارز مختص محصول وارداتی شما، از چه محلی تأمین شده است یعنی اظهار منشأ؛ در صورتی که این اظهار مورد تأیید بانک مرکزی قرار بگیرد کد ساتا صادر شده و مجوز اظهار گمرکی کالا به تجار داده می‌شود.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

اظهار منشأ ارز یعنی چه؟
اظهار منشأ ارز یعنی چه؟

ضروری است بدانید که بدون دریافت کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا نمی‌توانید کالای خود را اظهار گمرکی کنید، چون دریافت این کد یکی از فاکتورهای مهم در امور گمرکی و ترخیص کالا است. در ادامه مطلب به توضیح و تعریف کد ساتا خواهیم پرداخت.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

کد ساتا چیست و چه کاربردی دارد؟

می‌توان گفت کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا نوعی شناسه اظهار گمرکی کالا یا همان کد رهگیری است که از سوی سامانه جامعه تجارت (تعریف کلی این سامانه را در ادامه برای شما بازگو می‌کنیم) زمانی که برای اظهار منشأ ارز به آن مراجعه می‌کنید، صادر می‌شود. این کد هنگام اظهار گمرکی کالا کاربرد داشته و باید در برگه اظهارنامه، به دلیل مشخص‌شدن منشأ ارز کالای وارداتی شما نوشته شود.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

 در تعریفی ساده‌تر می‌توان کد ساتا را همان مجوز اظهار گمرکی کالا عنوان کرد، زمانی که منشأ ارز مورد تأیید بانک مرکزی باشد از سوی آن صادر می‌شود. این کد ۱۴ رقمی بوده و عامل انطباق همه اسناد بانکی در سامانه گمرک است.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

کد ساتا برای کالای وارداتی

بعد از اعلام گمرک مبنی بر اینکه هیچ محصولی بدون تعیین منشأ ارز و دریافت کد ساتا از گمرک ترخیص نشود، بعد ثبت سفارش کالا، عملکرد سامانه ارزی نیز وابسته به استعلام این کد می‌باشد که قبلاً بر اساس تعیین منشأ ارز دریافت شده است. در غیر این صورت نمی‌توان کالا را ترخیص کرد.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

کد ساتا برای کالای وارداتی
کد ساتا برای کالای وارداتی

تعیین منشأ ارز و کد ساتا

یکی از مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا از گمرک، تعیین منشأ ارز است که پس از انجام این مرحله، کدی به شما تعلق خواهد گرفت. برای ورود کالا به کشور، اخذ این کد ضروری است و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه تجارت و داد و ستد را دارند، باید هرچه زودتر نسبت به دریافت کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا از طریق سامانه مربوطه اقدام کنند.

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

 اما در مورد کاربرد تعیین منشأ ارز می‌توان این‌گونه گفت که این کار، برای کنترل بیشتر بانک مرکزی برای ورود و خروج کالا صورت می‌گیرد؛ زیرا در صورتی که ارزهای اختصاص داده شده به کالاهای وارداتی و صادراتی در سامانه تجارت، اولویت‌بندی شوند، ارز مشخص به کالای موردنظر تعلق خواهد یافت.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

لازم است هنگام ثبت سفارش یا اظهار حمل، برای گرفتن کد ساتا و اظهار منشأ ارز، در سامانه جامع تجارت، به بخش نحوه تأمین ارز رفته و در آن قسمت محل تخصیص ارز کالای موردنظر خود را انتخاب کنید. این فرایندها و اخذ کدها به‌سادگی آنچه که در این مقاله آوردیم و شما خواندید نیست در ادامه نیز با ما همراه باشید تا موارد بیشتری را برای درک بهتر بخوانید.

برای حمل هوایی از چین با وانیکس کلیک کنید

 نحوه تعیین منشأ ارز ثبت سفارش‌های غیربانکی و اخذ کد ساتا

 • ورود به سامانه تجارت
 • انتخاب بخش عملیات ارزی از منوی سمت راست صفحه
 • کلیک روی مدیریت عملیات ارزی غیربانکی
 • کلیک روی تعیین منشأ ارز
 • انتخاب شماره ثبت سفارش کالای موردنظر خود در قسمت کد ثبت سفارش
 • کلیک روی گزینه ایجاد منشأ ارز
 • انتخاب کالایی که لازم است برای آن منشأ ارز تعیین شود
 • اضافه کردن مواردی همچون وزن ناخالص، وزن خالص، تعداد و مقدار بسته‌بندی
 • افزودن شماره و تاریخ بارنامه
 • انتخاب گزینه افزودن به لیست
 • انتخاب هزینه‌ها
 • تعیین منشأ ارز جهت اخذ کد ساتا

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

در موارد فوق، زیاد با عبارت «سامانه جامع تجارت» روبه‌رو شدید؛ اکنون یک تعریف کلی از آن را جهت آشنایی بیشتر شما با این سامانه آورده‌ایم.

برای واردات بدون کارت بازرگانی با وانیکس با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان کلیک کنید

 سامانه جامع تجارت چیست؟

این سامانه همان‌طور که از نامش پیداست مربوط به امور بازرگانی و تجارت است که با دربرداشتن بخش‌های مختلف جهت تسهیل و تسریع بسیاری از امور تجاری شده است.

برای آشنایی با اصطلاحات بازرگانی کلیک کنید.

این سامانه به نشانی www.ntsw.ir مباشد و نقش زیادی در کنترل اطلاعات و فرایندهای بازرگانی دارد؛ به‌طوری‌که مانند همه سامانه‌های دیگر از بار مراجعات حضوری به دفاتر خدمات امور تجاری کاسته و سبب صرفه‌جویی در وقت و هزینه تجار می‌شود.

مدارک موردنیاز ترخیص کالا و کد ساتا

طبق موارد اشاره شده در مقاله‌های قبلی، ترخیص کالا یک فرایند پیچیده و زمان بر است که برای انجام آن، تاجران به برخی اسناد و مدارک نیاز دارند از جمله: بارنامه، بیمه‌نامه، ترخیصیه، قبض انبار، پروفرما، فاکتور خرید، فهرست عدل‌بندی و …

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

اما میان این‌همه مدارک، اولین و مهم‌ترین آنها برای ترخیص اظهارنامه گمرکی می‌باشد که برای تنظیم آن به کدی که از طرف بانک تحت عنوان کد ساتا دریافت می‌کنید، نیاز دارید؛ پس این مورد هم به‌خوبی به اهمیت بسیار زیاد کد ساتا اشاره می‌کند.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

مدارک موردنیاز ترخیص کالا و کد ساتا
مدارک موردنیاز ترخیص کالا و کد ساتا

توصیه ما به شما این است که برای انجام این امور مهم، با مشاوران و ترخیص‌کارانی که در این حوزه حاذق هستند مشورت کنید تا مشکلی در جهت اخذ و استفاده کد ساتا و سایر امور مربوط به تجارت نداشته باشید.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

سؤالات متداول کد ساتا

۱- برای اخذ کد ساتا باید به کدام سامانه مراجعه کنیم؟

به سامانه جامع تجارت؛ بعد از مشخص شدن منشأ ارز می‌توان از این سامانه کدی تحت عنوان کد ساتا در یافت کرد.

۲- چگونه می‌توان کد ساتا برای اظهارنامه اخذ نمود؟

برای دریافت این کد اول باید اطلاعات سند را وارد کرده و به بانک ارسال کنیم بعد از ایجاد سند حمل برای ثبت سفارش، از طریق بانک کد ساتا صادر می‌شود.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

سخن پایانی با وانیکس

همان‌طور که با مطالعه این مقاله دریافتید کد بانک مرکزی برای ترخیص کالا یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین موارد برای ترخیص کالا و اظهارنامه گمرکی است که شیوه دریافت آن را به طور مختصر برای شما در اینجا آوردیم؛ اما اخذ این کد نیز مانند سایر مراحل تجارت و ترخیص به‌سادگی نبوده و یک تأخیر در اخذ آن می‌تواند مانع ترخیص کالای شما شود؛ بنابراین لازم است همه بازرگانان و تاجران مراحل صدور این کد را بدانند و در صورتی که به مورد نامفهوم و غیر قابل درک رسیدند حتماً از مشاوران و شرکت‌های ترخیص کالا کمک بگیرند. شرکت بازرگانی وانیکس با داشتن افراد و ترخیص‌کاران ماهر و باتجربه در این زمینه، می‌تواند به خوبی شما را هدایت کرده و راهنمایی کند.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

83 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست