کالای ضبطی در گمرک چیست

یکی از مراحل واردات کالا، ترخیص کالا از گمرک است. در فرایند ترخیص کالا از گمرک آشنایی با برخی عبارات و اصطلاحات می‌تواند در سرعت بخشیدن به فرایند ترخیص کالا از گمرک کمک کند. یکی از اصطلاحاتی که باید در این زمینه با آن آشنا باشید کالای ضبطی در گمرک است. در ادامه این صفحه از سایت شرکت بزارگانی وانیکس به شما خواهیم گفت که کالای ضبطی در گمرک چیست.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کالای ضبطی

کالای ضبطی در گمرک یا ضبط شده درواقع کالاهای ممنوع‌الورودی هستند که از راه‌های غیر مجاز وارد کشور شده‌اند و به همین خاطر توسط اداره گمرک ضبط می‌شوند. همچنین اگر کالاها ممنوع‌ الورود و غیرمجاز نباشند اما برای ترخیص به موقع آنها اقدام نشده باشد، کالا ضبط می‌شود. در این مقاله به بررسی کالاهای ضبط شده و تفاوت آنها با کالاهای متروکه می‌پردازیم.

برای واردات کالا از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات کالا از دبی با وانیکس کلیک کنید

برای حمل دریایی کالا از چین با وانیکس کلیک کنید

عناوین قابل بررسیدر مقاله کالای ضبطی در گمرک به شرح زیر هستند:

 • اصطلاح کالای ضبطی در گمرک چیست؟
 • کالاهای ضبط شده چگونه آزاد می‌شوند؟
 • گمرک چه اقداماتی در رابطه با کالاهای ضبطی انجام می‌دهد؟
 • اگر کالاهای ضبطی فاسدشدنی باشند تکلیف چیست؟
 • کالای ضبطی در گمرک چگونه فروخته می‌شوند؟
 • قوانین گمرکی در خصوص کالاهای ضبط شده
 • تفاوت کالاهای ضبط شده و متروکه چیست؟
 • معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

اصطلاح کالای ضبطی در گمرک چیست؟

اگر کالاهایی که در دسته کالاهای ممنوعه هستند به صورت غیر مجاز وارد کشور شوند اما اطلاعات و مشخصات آن‌ها به طور صحیح به گمرک اعلام شده باشد، توسط مأموران گمرک ضبط شده و به انبار فرستاده می‌شوند. پس از آن گمرک به مدت سه ماه به صاحب کالا فرصت می‌دهد تا با گذراندن مراحل قانونی، فرایند ترخیص کالا را انجام دهد،  اگر واردکننده در زمان مقرر شده مراحل لازم را طی نمود و کالا را ترخیص کرد که هیچ در غیر این صورت کالا به اصطلاح ضبط می‌شود.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

اصطلاح کالای ضبطی در گمرک چیست؟
اصطلاح کالای ضبطی در گمرک چیست؟

برای واردات بدون کارت بازرگانی با وانیکس با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان کلیک کنید

کالاهای ضبط شده چگونه آزاد می‌شوند؟

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم در صورتی که کالاهای ممنوعه به صورت غیرمجاز وارد کشور شوند توسط گمرک ضبط می‌شوند. برای آزادسازی کالای ضبطی در گمرک، واردکننده تنها ۲ ماه فرصت دارد تا با ارائه اسناد و  مدارک لازم و گذراندن مراحل قانونی مالکیت خود را نسبت به کالاها اعلام نماید وگرنه کالا به طور کامل ضبط می‌شود و به مالکیت دولت درمی‌آید.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

گمرک چه اقداماتی در رابطه با کالاهای ضبطی انجام می‌دهد؟

اگر واردکننده کالای ضبطی را با اطلاعات و مشخصات کاملاً صحیح به گمرک اظهار نماید، این امکان وجود دارد که از سوی گمرک به مدت ۳ ماه به فرد واردکننده مهلت داده شود تا کالای خود را از کشور خارج کند. اگر واردکننده هیچ اقدامی مبنی بر خارج نمودن کالاها انجام ندهد کالاها ضبط خواهد شد.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

علاوه بر این، پس از ضبط کالاها، مجدداً به واردکننده دو ماه فرصت داده می‌شود تا با مراجعه به مراجع ذی‌ربط شکایت خود را اظهار کند. از زمان مراجعه به مراجع قضایی تا ۱۵ روز پس از آن اجازه دارد مدارک و اسناد لازمه را ارائه نماید. اگر مدت زمان دو ماه نیز به پایان برسد و شخص موفق به آزادسازی و اثبات ادعای مالکیت خود نشود کالاها برای همیشه به مالکیت دولت درمی‌آیند.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

گمرک چه اقداماتی در رابطه با کالاهای ضبطی انجام می‌دهد؟
گمرک چه اقداماتی در رابطه با کالاهای ضبطی انجام می‌دهد؟

پس از آنکه مالکیت کالاها به دولت واگذار شد، طبق قوانین گمرکی مسئولیت این کالاها بر عهده سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی است. بر اساس قوانین کشور این سازمان اجازه فروش کالاها را نیز دارد.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

اگر کالاهای ضبطی فاسدشدنی باشند تکلیف چیست؟

بر اساس قوانین گمرکی برای کالاهایی که شش ماه از زمان ضبط آن‌ها گذشته است، اگر کالاهای ضبط شده فاسدشدنی باشند و نگهداری آنها هزینه اضافی داشته باشد یا ریسک نگهداری‌شان بالا باشد، (حالا چه به صورت قطعی ضبط شده باشند و چه موقت) به فروش گذاشته می‌شوند. وجهی که از فروش این کالاها به دست می‌آید تا زمانی که تکلیف کالاها مشخص شود به صورت سپرده نگهداری می‌شود.

برای حمل هوایی از چین با وانیکس کلیک کنید

کالاهای ظبطی در گمرک چگونه فروخته می‌شوند؟

کالاهای ضبطی بر اساس تشخیص گمرک به یکی از روش‌های زیر فروخته می‌شوند:

 • از طریق حراج
 • مزایده
 • خرده‌فروشی

در برخی موارد گمرک پس از فروش کالاهای ضبط شده و کسر هزینه‌های مربوط به خود مانند هزینه انبارداری، هزینه بیمه، هزینه حمل‌ونقل و غیره باقی پول را به صورت سپرده نگهداری می‌کند و صاحب کالا تا ۲ سال فرصت دارد برای دریافت آن دست به اقدام بزند. اگر کالا توسط گمرک به مزایده گذاشته شود، خود صاحب کالا نیز مجاز است در مزایده شرکت نماید.

برای آشنایی با اصطلاحات تجاری کلیک کنید.

قوانین گمرکی در خصوص کالاهای ضبط شده

 • طبق قوانین گمرکات کشور از زمان تحویل کالا به انبار گمرک، واردکننده به مدت سه ماه فرصت دارد تا کالا را از گمرک ترخیص نماید پس از پایان این مهلت سه ماهه، امکان تمدید این زمان تا دو ماه دیگر نیز وجود دارد اما پس از آن کالا در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

 • اگر کالاهای وارداتی فاسدشدنی باشند و نگهداری آنها هزینه اضافی بخواهد و همچنین انبارهای گمرک امکانات کافی برای نگهداری این کالاها نداشته باشد، محصولات باید به یک انبار مجهز منتقل شوند در غیر این صورت گمرک مسئولیتی در خصوص خراب شدن این کالاها نمی‌پذیرد و به سرعت آنها را ضبط می‌کند.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

 • اگر کالاهای که فرایند ترخیص آنها پایان یافته است تا یک ماه از انبار گمرک خارج نشوند، ضبط می‌شوند. البته این زمان تمدید شدنی است.

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

 • مهلت ترخیص کالاهایی که از طریق مناطق آزاد تجاری وارد می‌شوند از سوی سازمان‌های مسئول در این مناطق تعیین می‌شود و در صورت پایان یافتن این مهلت کالاها ضبط می‌شوند.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

تفاوت کالاهای ضبط شده و متروکه چیست؟

کالاهای متروکه آن دسته از کالاهایی هستند که واردکننده آنها هیچ اقدامی برای ترخیص آنها از گمرک انجام نداده و مهلت ترخیص کالاها نیز زمانی زیادیست، به پایان رسیده است . به همین دلیل کالاها در انبارهای گمرک متروکه شده‌اند.کالاهای ضبط شده چون ممنوع‌الورود بوده‌اند، توسط گمرک ضبط شده‌اند، در صورتی که کالاهای متروکه ممکن است ممنوع نبوده باشند.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

تفاوت کالاهای ضبط شده و متروکه چیست؟
تفاوت کالاهای ضبط شده و متروکه چیست؟

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

همان گونه که مشاهده کردید ترخیص کالاها از گمرک فرایند بسیار حساس و مهمی است، زیرا کوچک‌ترین کوتاهی در ترخیص کالاها ممکن باعث ازدست‌رفتن کالاها و در نتیجه از دست ‌رفتن سرمایه شما شود. به همین خاطر توصیه می‌کنیم حتماً به یک شرکت بازرگانی واسطه مراجعه کنید و از آنها مشورت بگیرید.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

شرکت بازرگانی وانیکس به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های بازرگانی واسطه با سال‌ها تجربه در زمینه واردات کالا آماده خدمت‌رسانی به مشتریان است. چنانچه در ترخیص کالاهای خود به مشکل خورده‌اید حتماً با کارشناسان وانیکس در میان بگذارید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

40 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست