لیست کالاهایی که صادرات آن ها ممنوع است

در هر بازه زمانی لیست کالاهایی که صادرات آن ها ممنوع است ، اعلام می‌گردد. این ممنوعیت می‌تواند به دلایل متعددی به وجود بیاید. به طور مثال در چند سال اخیر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، تجارت و صادرات بسیاری از کالاها مختل شد که علت آن هم جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس بود. دولت با ارزیابی کالاها، تجارت کالاهایی که امکان افزایش ویروس کرونا را به همراه داشت، قطع کرده‌اند.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کالاهایی که صادرات آن ها ممنوع است

مطابق با قوانینی که دولت تعیین می‌کند، صادرات برخی از کالاها ممنوع می‌شود. در واقع این ممنوعیت می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. از جمله این موارد می‌توان به دلایل شرعی، امنیتی، اقتصادی، سیاسی و بسیاری دیگر از این موارد اشاره کرد. در این مطلب لیست کالاهایی که صادرات آن ها ممنوع است مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

موضوعاتی که در ادامه به آن پرداخته می‌شود شامل موارد زیر است:

  • لیست کالاهای ممنوعه صادراتی
  • چرا برخی از کالاها در لیست ممنوعه صادراتی قرار می گیرند؟
  • انواع کالاها برای صادرات
  • ممنوعیت دائمی کالاهای صادراتی
  • ممنوعیت دوره‌ای کالاهای صادراتی
  • سخن پایانی

لیست کالاهای ممنوعه صادراتی

لیست کالاهای ممنوعه صادراتی که برخی از آنها شامل موارد زیر است. در واقع صادرات این کالاها مطابق با قانون ممنوع بوده و دولت ایران با بررسی فاکتورهای مختلف جهت رسیدگی به کالاهای وارداتی و صادراتی اقدام خواهد کرد.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

لیست کالاهای ممنوعه صادراتی
لیست کالاهای ممنوعه صادراتی

۱گندم ۲. آرد ۳. شکر و قند ۴. گوسفند زنده ۵. گوشت قرمز ۶. انواع روغن‌های نباتی ۷. انواع چوب ۸. لاستیک‌های خودرو در ابعاد و انواع گوناگون خودروها ۹. انواع محصولات پرایمری و کاغذهای گوناگون با هر نوع جنسی ۱۰. جو ۱۱. کنجاله سویا ۱۲. دانه سویا ۱۳. لوازم و تجهیزات مختلف آهنی مانند قراضه آهن، شمش آلومینیوم ۱۴. ماشین‌آلات صنعتی و راه‌سازی وارداتی و پلیمرهای مختلف و به خصوص پلی‌اتیلن Pe، پلی‌استایرن Ps، پلی‌پروپیلن Pp 15. مفتول‌های مسی

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چرا برخی از کالاها در لیست ممنوعه صادراتی قرار می گیرند؟

یکی از مواردی که لازم است تجار برای صادرات کالاها به آن توجه داشته باشند، ممنوعیت صادرات برخی از کالاهاست. این ممنوعیت با دلایل متعددی صورت می‌گیرد. یکی از این دلایل، جلوگیری از ضررها و رانت‌خواری‌هایی است که در کشور وجود دارد. رانت‌خواری‌ها و سوءاستفاده بسیار افراد سودجو همیشه برای کشور یک معضل مشهود و قابل توجه‌ای بوده است. لیست محصولات ممنوعه صادراتی از سوءاستفاده این افراد سودجو و فرصت‌طلب پیشگیری خواهد کرد.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

یکی دیگر از دلایل ممنوعیت صادرات کالاها به دیگر کشورها شرایطی است که برای برخی از کالاها به وجود می‌آید. مثلاً در چند وقت اخیر صادرات اقلام کشاورزی چون گوجه و پیاز  ممنوع اعلام شد. در واقع طی این مدت عرضه این محصولات در کشور با کاهش مواجه و قیمت آن رو به افزایش بود. دولت برای جلوگیری از این افزایش قیمت، صادرات آنها را ممنوع اعلام کرد.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

گاهی نیز کشورهای واردکننده برای رسیدن به خودکفایی در تولید برخی کالاها، واردات آنها را به کشور خود ممنوع می‌کنند. باید در نظر داشت که لیست این کالاها به موارد بسیاری بستگی داشته و ثابت نیست. بسته به زمان و شرایط خاصی ممکن است تعداد این کالاهای ممنوع کم یا زیاد شوند. به همین علت باید بازرگانان دائماً جهت استعلام لیست کالاهای ممنوعه صادراتی اقدام نموده تا از شرایط مطلع شده و این دست از کالاها را به دیگر کشورها صادر نکنند.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

انواع کالاها برای صادرات

مطابق با قوانین صادرات، کالاها به چند دسته تقسیم می‌شوند. هر یک از این گروه کالاها ویژگی‌هایی دارند که صادرات آنها را با محدودیت‌هایی مواجه می‌کند. صادرکنندگان کالاها باید درمورد آنها اطلاع داشته و برای ارسال به دیگر کشورها، در صورت لزوم مجوزهای لازم را اخذ نمایند. در این بخش به بررسی هر یک از این گروه‌ها پرداخته می‌شود.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

انواع کالاها برای صادرات
انواع کالاها برای صادرات

 کالاهای مشروط صادراتی

کالاهای مشروط، کالاهایی هستند که مجوز صادرات ندارند. صادرات این کالاها مبتنی بر کسب تأییدیه از سازمان‌های دولتی و گمرک است. صادرکننده می‌تواند این مجوز قانونی را دریافت و پس از آن اقدام به صادرات کالا نماید. این مشروطیت در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی است و نباید با سایر مجوزها مثل گواهینامه‌های استاندارد و یا بهداشت اشتباه گرفته شود. صادرکننده کالا می‌تواند برای دریافت مجوز صادرات کالاهای مشروط، به سازمان مربوطه مراجعه کرده و در صورت موافقت، مجوزهای مورد نیاز را به گمرک ابلاغ خواهد کرد.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کالاهای ممنوعه صادراتی

کالای ممنوعه، نوع دیگری از کالاها هستند که مشمول قوانین صادراتی می‌شوند. قابل ذکر است که این کالاها قاچاق نیستند. کالاهای ممنوعه، کالاهایی هستند که صادرات آن طبق شرع مقدس یا قانون کشور ممنوع بوده و اشخاص، اجازه صادرات این کالاها را ندارند. صادرات بعضی کالاها به‌طور دائم ممنوع و صادرات برخی از محصولات را دولت با توجه به شرایط خاصی که در کشور حاکم است و همچنین عوامل گوناگون دیگر، ممنوع اعلام می‌کنند. گمرک مجوز ترخیص این کالاها را از کشور نمی‌دهد؛ اما اگر مانع قانونی برای ممنوعیت این کالاها رفع شود، صادرات آن‌ها بلااشکال خواهد بود.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

کالاهای مجاز صادراتی

کالای مجاز، کالایی هستند که برای صدور نیازی به مجوز ندارد؛ اما صادرکننده این کالا‌ها باید قوانین و مقررات صادراتی را رعایت نماید. منظور از قوانین صادراتی، اسناد و مدارک و مجوز‌های مورد نیاز برای صادرات هر نوع کالا مانند گواهینامه‌های استاندارد و گواهی بهداشت و دیگر مجوزها مثل دارابودن کارت بازرگانی معتبر است.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ممنوعیت دائمی کالاهای صادراتی

همان‌طور که بیان شد، کالاهای ممنوعه، کالاهایی هستند که صادرات آن‌ها به‌ صورتی برای اقتصاد کشور ضرر داشته یا ارسال آنها را به برخی کشورها ممنوع اعلام شده باشد. برخی از کالاها در دوره‌های زمانی خاصی ممنوع می‌شوند و عوامل گوناگونی در این ممنوعیت نقش دارند؛ اما، صادرات بعضی کالاها و محصولات به‌طور کلی و همیشگی ممنوع است.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

علت این ممنوعیت‌ها متفاوت خواهد بود. به‌ طور مثال، صادرات بعضی گونه‌های گیاهی، جانوری و دامی به‌ جهت حفظ منابع محیط زیستی کشور ممنوع اعلام شده است. مطابق قانون به اشخاص مجوز صادرات این گونه‌های نباتی را برای پیشگیری از انقراض آن‌ها نخواهند داد.

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ممنوعیت دائمی کالاهای صادراتی
ممنوعیت دائمی کالاهای صادراتی

همین‌طور که صادرات اشیاء عتیقه و آنتیک مثل دفینه‌هایی که از زمین استخراج می‌گردد، به‌خاطر حمایت و حفاظت از میراث باستانی و حمایت از فرهنگ کشور ممنوع است. در نتیجه صادرکنندگان نمی‌توانند این کالاها را صادر نمایند و باید توجه داشت که این نوع ممنوعیت، دائمی است و مانند ممنوعیت‌های موقت پس از مدتی مجوزی برای صادرات آنها، داده نخواهد شد.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صادرات بعضی از کالاها ممنوع هستند. این کالاها در گمرک کشور توقیف می‌شوند؛ کالاهایی مثل ابزارهای مورد استفاده برای قمار، مواد مخدر، مشروبات الکلی، اسلحه، گوشت خوک و سایر کالاهایی که تولید و عرضه آن‌ها در ایران بر اساس قانون یا شرع مقدس اسلام، ممنوع است.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ممنوعیت دوره‌ای کالاهای صادراتی

برخلاف ممنوعیت بعضی کالاها که دائمی است، بعضی ممنوعیت‌ها که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب می‌شوند، موقتی است. در بعضی مواقع دولت برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی اشخاص که اقدام به امر صادرات می‌نمایند، مقررات ممنوعیت را تصویب کرده و کالاهایی را در لیست کالاهای ممنوع برای صادرات قرار خواهند داد.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

به عنوان مثال، هنگامی که چرخه اقتصاد با کمبود مواد اولیه و اساسی تولید مواجه می‌شود، دولت اقدام به ممنوع کردن صادرات این کالاها به خارج از کشور می‌نماید و هدف از انجام این کار، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از زیاد شدن قیمت کالاها و تنظیم نرخ کالا است.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

بعضی مواقع دولت برای حمایت از حقوق تولیدکنندگان داخلی، حق صادرات برخی کالاها را فقط برای تولیدکننده کالا به رسمیت می‌شناسد. هدف از این کار، پیشگیری از سوءاستفاده واسطه‌های مختلف از بسته‌های حمایتی صادرکنندگان و حفظ منافع ملی خواهد بود. برای مثال، میلگرد یکی از این کالاها بوده که صادرات آن فقط برای تولیدکنندگان مجاز است.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

سخن پایانی

صادرات برخی کالاها مطابق قانون ممنوع اعلام می‌شود. بازرگانان لازم است تا نسبت به این دسته از کالاها اطلاعات کامل داشته باشند. ممنوعیت کالاها می‌تواند به‌صورت دائمی یا موقتی باشد. همچنین عوامل مختلفی وجود دارد که بر ممنوعیت صادرات این کالاها اثر می‌گذارد. این ممنوعیت می‌تواند برای حمایت از تولید داخلی، جلوگیری از افزایش قیمت برخی کالاها، جلوگیری از رانت‌خواری و بسیاری از دیگر از این عوامل باشد. در یک دسته‌بندی کلی کالاها به‌صورت مجاز، مشروط و ممنوع هستند. امیدوارم با مقاله کالاهایی که صادرات آن ها ممنوع است مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

35 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست