چین در جنگ جهانی اول

چین در جنگ جهانی اول چه وضعیتی داشت؟ در حالی که اقیانوس آرام میدان نبرد اصلی و مورد مناقشه در جنگ جهانی اول بود، ممکن است تعجب آور باشد که کشورهایی در قاره آسیا در جنگ جهانی اول نقش بسیاری داشتند. کشور ژاپن و چین به امید به دست آوردن منطقه‌ای خاص به کشور آلمان اعلام جنگ کردند. این در حای بود که کشور چین هرگز سربازی را به نبرد در جنگ نفرستاد، مشارکت این کشورها در جنگ جهانی اول بسیار تأثیرگذار بود. و تأثیراتی داشت که بسیار فراتر از تصور در جنگ بود و آینده کشور را به صورت غیرقابل وصفی شکل داد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

چین در جنگ جهانی اول

کشور چین تحت حکومت سلسله چینگ، نزدیک به ۳ قرن پر قدرتمندترین کشور در شرق بود. ولی نخستین شکست کشور چین در مقابل کشور ژاپن و در سال ۱۸۹۵ میلادی بود. و این کل ماجرا در این شکست نبود. در مجموعه‌ای از معاهده‌ها بخش های بسیاری از کشور چین را مابین کشور روسیه و کشور ژاپن تقسیم کردند، که در ادامه باعث ایجاد امتیازاتی برای اروپایی‌ها مانند وضعیت هنگ کنگ یا حل و فصل فرانسوی‌ها در وضعیت شانگهای بود. در ادامه با این مقاله با موضوع چین در جنگ جهانی اول با تیم وانیکس همراه شوید.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

با مقاله چین در جنگ جهانی اول به موضوعات زیر میپردازیم:

  • تحولات چین بعد از شکست مقابل ژاپن
  • ایجاد معاده‌های منفور مابین چین و ژاپن در جنگ جهانی اول 
  • پایان جنگ جهانی اول
  • واردات انواع کالا از چین با وانیکس

تحولات چین بعد از شکست مقابل ژاپن

در همین حال در کشور چین، یک استان به رهبری ژنرالی نظامی به نام یوان شیکای که جمهوری خواه بود در سال ۱۹۱۲ میلادی جایگزین سیستم حکومتی و سیاسی امپراتوری در چین شد. ولی جنگ سالاران محلی با درگیری با حزب ملی گرای کومینتانگ (به رهبری شخص سون یات سن) همچنان موقعیت او را به خطر می‌اندختند. تاریخدان معاصر خو گوئوچی در کتاب Strangers On the Western Front بیان می‌کند.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

مردم چین در آن زمان دچار هرج و مرج شدید سیاسی، ضعف اقتصادی فراوان و فلاکت اجتماعی بودند. اما آن دوره هیجان زیاد، امید واهی، انتظارات نا معقول، خوش بینی و رویاهای نو نیز بود. چرا که کشور چین در آن زمان معتقد بود که می‌تواند از جنگ به عنوان راهی برای تغییر وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه و به وجود آوردن قدرت و دستیابی به شرایط زندگی در کشورهای اروپایی استفاده کند.

تحولات چین بعد از شکست مقابل ژاپن
تحولات چین بعد از شکست مقابل ژاپن

در این راه تنها یک مشکل وجود داشت. در مرحله نخست، هیچکدام از گروه متفقین خواستار پیوستن کشور چین به جنگ نبودند. اگر چه کشور چین در شروع جنگ در تاریخ اوت ۱۹۱۴ میلادی خود را کاملا بی طرف اعلام کرد، اما رئیس جمهور شیکای بصورت کاملا مخفیانه به وزیر وقت کشور بریتانیا (جان جردن) ۵۰.۰۰۰ نیروزی نظامی آماده به جنگ برای بازپس گیری چینگدائو پیشنهاد داده بود.

او این پیشنهاد را به صراحت رد کرد، ولی کشور ژاپن خیلی سریع از نیروهای نظامی خود برای بیرون کردن نیروهای آلمانی از شهر بهره‌گیری کرد و در طول جنگ جهانی اول در آنجا ماند. در تاریخ فوریه ۱۹۱۶ میلادی، در حالی که تعداد بسیاری از مردان در قاره اروپا جان خود را از دست می‌دادند، کشور اردن یک ایده برای کمک به چینی ها داد و به رهبران بریتانیایی گفت که کشور چین می تواند به شرط اینکه کشور ژاپن و مابقی متفقین او را به عنوان دوست بپذیرند، به آنتانت بپیوندد.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

ایجاد معاده‌های منفور مابین چین و ژاپن در جنگ جهانی اول

استاد تاریخ بروس المان، استاد کالج نیوری دریایی ایالات متحده و نویسنده اثر ویلسون و چین در تاریخ تجدید نظر شده بیان کرد: بسیاری از آن سنگرهای ساخته شده به وسیله سربازان گروه متفقین حفر نشده بودند، بلکه به وسیله کارگران چینی حفر شده بودند. آنها معمولا و عمدتاً دهقانان بی سواد بودند و یکی از راه‌‌کارهای کشور چین بود تا ثابت کند هر زمان که جنگ به پایان رسید و شرایط توافق مهیا شد، استحقاق یک صندلی بر سر میز قدرت را داشته باشد. ولی حتی پس از ۱ سال تامین نیروی فراوان در جنگ، سهم آنها از نظر دیپلماتیک تا حد بسیاری خالی باقی ماند.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

این چیزی بیشتر از اعتباری بود که کشور چین را برای ورود به درگیری در جنگ ترغیب می‌کرد. این کشور نا آرام سودای بازپس گیری و کنترل کامل ایالت شاندونگ را در سر می‌پنداشت. این منطقه که در ناحیه ساحل شرقی چین و در امتداد دریای زرد واقع شده است، تاریخ پرباری به عنوان زادگاه کنفوسیوس ها دارد. دیپلمات مطرح ولینگتون کو‌ان این منطقه را مهد تمدن چین نامید. در اوایل سال ۱۹۱۵ میلادی، ۱ سال پس از اینکه کشور ژاپن چینگدائو را از نیروی نظامی آلمان پس گرفت، کشور ژاپن معاهده تازه‌ای را بر کشور چین تحمیل کرد.

ایجاد معاده‌های منفور مابین چین و ژاپن در جنگ جهانی اول 
ایجاد معاده‌های منفور مابین چین و ژاپن در جنگ جهانی اول

قوانین و مصوبات ۲۱ معروف به معاهده بسیار منفور چین را ملزم می‌کرد که کنترل قلمروهای بیشتر خود از جمله شاندونگ و منچوری را به ژاپن واگذار کند. رهبران و مسئولین وقت آن زمان معتقد بودند که اگر کشور چین در جنگ جهانی اول وارد نبرد با یکی از گروهای موجود بشود، شاید این کشور بتواند این سرزمین ها را باز پس بگیرد.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

ورود کشور آمریکا به جنگ جهانی اول هوشمندی سیاسی گروه متفقین را کاملا تحت تاثیر خود قرار داد و مقامات ایالات متحده آمریکا از آرمان‌های کشور چین با نظر به پایان گرفتن جنگ حمایت کردند. همانطور که آلمانی‌ها می گویند، ایالات متحده در کنفرانس بعد از جنگ جهانی امیدوار بود که بتواند این مشکلات بین چین، ژاپن و آلمان را بصورت دیپلماتیک و به دور از جنگ حل و فصل کند، چرا که رئیس جمهور وقت آیالات متحده آمریکا ویلسون می‌خواست نقش رهبری را در مذاکرات مهم در دنیا بر عهده بگیرد و تشکیلات خود را در این زمینه پایه گذاری کند.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

زمانی که کشور آلمان استراتژی جنگ زیردریایی خود را پرده بردازی کرد، موقعیت کشور چین بسیار بدتر شد. بیش از ۵۰۰ کارگر چینی در کشتی فرانسوی آتوس در تاریخ فوریه ۱۹۱۷ میلادی بر اثر برخورد یک زیر دریایی ارتش آلمان با کشتی تلف شدند. در آخر، با تشویق ایالات متحده آمریکا و با این تصور که این تنها راه امن برای بررسی قراردادهای صلح جهانی است، کشور چین در تاریخ ۱۴ آگوست ۱۹۱۷ میلادی به کشور آلمان اعلان جنگ داد. اگر چه در حمایتی که آنها در آن زمان کردند تحولات چندانی پیش نیامد، چرا که آنها از قبل هم برای حمایت با گروه مخالف آلمان‌ها کارگران خود را می‌فرستادند.

پایان جنگ جهانی اول

در تاریخ بیست و دوم آبان سال ۱۲۹۷ شمسی، پایان جنگ جهانی اول توسط سفارتخانه‌های گروه متفقین (انگلیس، فرانسه، شوروی و آمریکا) در کشور ایران و تهران اعلام شد. بر اثر شروع جنگ جهانی اول و اشغال کشور ایران به وسیله بریتانیا و خرید آذوقه مردم ایران به وسیله ارتش اشغالگر و شروع قحطی عظیم در ایران تعداد بسیار زیادی از مردم ایران به کام مرگ فرو رفتند.

جنگ جهانی اول که معروف به جنگ بزرگ و جنگ برای پایان در میان جنگ‌ها نیز شناخته می‌شود جنگی جهانی بود که از تاریخ ماه اوت ۱۹۱۴ شروع شد و تا تاریخ نوامبر ۱۹۱۸ میلادی به طول انجامید و در پی آن، بدون زمینه مناقشه و کشمکش جدی، سربازان بسیاری برای جنگ آماده شدند و مناطق بسیاری از دنیا درگیر جنگ گشتند. تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بشریت بی‌سابقه و هولناک بود.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

استفاده از سلاح‌های شیمیایی برای اولین بار در دنیا صورت گرفت و جنایات فراوانی به وقوع پیوست. برای اولین بار، به طرز عجیبی مناطق کاملا غیر نظامی مورد بمباران هوایی شد و برای اولین بار در این سده کشتار وحشیانه غیر نظامیان در ابعادی گسترده و تکان دهنده رخ داد. این جنگ به دلیل شیوه جنگ از نوع خاکریزی به خصوص در جبهه غرب در آن زمان نیز شناخته شده است.

پایان جنگ جهانی اول
پایان جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول میان متحدین امپراتوری آلمان که شامل کشورهای اتریش ، مجارستان، عثمانی و بلغارستان و نیروهای متفقین که شامل فرانسه، بریتانیا کبیر، روسیه (تا تاریخ نوامبر سال ۱۹۱۷ میلادی)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده امریکا (از تاریخ اوت سصال ۱۹۱۷ میلادی)، ژاپن و رومانی) در گرفت.

تا مدت‌های زیاد هیچ‌ یک از دو طرف جنگ نتوانستند به پیروزی چشمگیری دست یابند و جنگ به مدت ۴ سال به طول انجامید و تا پیروزی گروه متفقین نزدیک به ده میلیون نفر به کام مرگ رفتند. بعد از پایان این جنگ در سال ۱۹۱۹ میلادی و در کنفرانس صلح پاریس، قراردادهایی بصورت جداگانه‌ امضاء کردند و تاوان‌های بسیار سنگینی بر شکست‌ خوردگان در جنگ تحمیل داشت.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

واردات انواع کالا از چین با وانیکس

شما تاجران و بازرگانان ایرانی می‌توانید کالای مورد احتیاج خود را از طریق شرکت‌های مورد اعتماد که در کشور چین دارای دفتر معتبر و انبار هستند وارد کنید. شما می‌توانید به وسیله شرکت وانیکس واردات را به خودیه خود انجام دهید. شرکت بازرگانی وانیکس ارائه دهنده خدمات وارداتی از صفر تا صد می‌باشد. شما می‌توانید واردات خود را از ۲ کشور چین و دبی انجام دهید. واردات کالای مورد نظر به وسیله شرکت بازرگانی وانیکس دارای ضمانت صد در صدی کالا می‌باشد. به این صورت که شما در زمان بستن قرارداد واردات هر کالایی با شرکت تجاری و بازرگانی وانیکس، چک ضمانت به اندازه ارزش کالای وارداتی خود دریافت کنید.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

درباره وانیکس

شرکت حمل و نقل بین المللی شهریار سازان سرمستان با نام تجاری وانیکس فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با هدف تسهیل فرآیند واردات آغاز نمود. شرکت وانیکس از انتخاب تامین کننده و خرید کالا برای شما در کشورهای چین امارت و هند سپس حمل و نقل آن از کشور انتخابی و تحویل کالا درب انبار در کنار شما می باشد و به سرتاسر ایران نیز خدمات می دهد. تفاوت کار با وانیکس این است که این شرکت بازرگانی برای گارانتی به مشتریان خود چک تضمین می‌دهد.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

15 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست