چگونه می توانیم به صادرات نفت وابسته نباشیم؟

چگونه می توانیم به صادرات نفت وابسته نباشیم ؟ ایران یکی از کشورهایی است که به دلیل وجود انواع معادن و ذخایر معدنی و زیرزمینی در جهان شناخته شده است. کشور ما در زمینه انرژی‌های سوخت فسیلی از جمله نفت بسیار ثروتمند و غنی است، به همین خاطر نیز نفت از درآمدهای اصلی و ملی این کشور به حساب می‌آید. در سال‌های گذشته استخراج و فروش نفت جزو مهم‌ترین مسئله ایران به حساب می‌آمد، زیرا این محصول اصلی‌ترین منابع درآمدی برای کشور بوده است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

چگونه می توانیم به صادرات نفت وابسته نباشیم

اقتصاد ایران به صادرات نفت وابسته است. در حال حاضر با پیشرفت علم، دولت‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از منابع فسیلی در درازمدت نه‌تنها مفید نخواهد بود؛ بلکه مضرات زیادی نیز دارد. در واقع به این علت که این منابع محدود هستند زندگی بشر و انواع موجودات زنده را به مخاطره و نابودی می‌کشانند. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که بالا بودن سهم نفت به معنای کاهش سهم دیگر صنایع و بخش‌ها است. این کاستی‌ها نشانگر وابستگی عمیق ایران به صادرات نفت و استخراج این طلای سیاه است؛ بنابراین لازم است با سیاست‌های میزان وابستگی به صادرات نفت را کاهش داد.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

در ادامه با مقاله چگونه می توانیم به صادرات نفت وابسته نباشیم به بررسی موارد زیر در صادرات نفت خواهیم پرداخت:

  • وابستگی ایران به صنعت نفت یک بیماری است
  • صنایع جایگزین برای عدم وابستگی اقتصاد ایران به نفت
  • کاهش واردات و خودکفایی
  • سخن پایانی

وابستگی ایران به صادرات نفت یک بیماری است

کارشناسان و اقتصاددانان معتقدند که اقتصاد ایران مانند بسیاری از کشورهای دارای منابع ذخایر نفتی منطقه دچار بیماری هلندی شده است. اما سؤال این است که اصطلاح بیماری هلندی در حوزه اقتصاد به چه معنی است؟ بیماری هلندی (Dutch disease) یک مفهوم در دنیای اقتصاد است که از آن برای اولین‌بار در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط مجله بین‌المللی اکونومیست لندن به کار گرفته شد. هدف از به‌کارگیری این اصطلاح  توصیف رکود بخش صنعتی در هلند پس از کشف گاز طبیعی در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

وابستگی ایران به صادرات نفت یک بیماری است
وابستگی ایران به صادرات نفت یک بیماری است

اما کاربرد این مفهوم در رابطه با اقتصاد کشور‌های دارای منابع نفتی چگونه است؟ به عبارتی باید گفت که بیماری هلندی، متوجه اقتصاد کشور‌هایی است که درآمد‌های نفتی خود را به طور مناسب مورد استفاده قرار نمی‌دهند. اما امروزه باید برای منظور خود از عبارت «استفاده نادرست از درآمد نفتی» را به کار ببریم، این موضوع چگونه رخ خواهد داد؟ به زبان ساده باید بگوییم که این مفهوم در کل به وضعیت اقتصادی کشور اشاره می‌کند که دولت‌ها برای تأمین هزینه‌های خود تنها از درآمد‌های نفتی استفاده می‌کنند. برای مثال، حقوق کارکنان خود را با درآمد‌های نفتی تأمین می‌کنند.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

صنایع جایگزین برای عدم وابستگی اقتصاد ایران به نفت

از آنجاییکه در اغلب مواقع محدودیت و نیاز، منجر به شکوفایی خلاقیت و خلق ایده‌های جدید و نوآوری‌ می‌‌گردد، با وجود تحریم‌هایی که بر علیه دولت ایران اعمال شده است شاهد روزافزون بروز چنین خلاقیت‌هایی هستیم. از گذشته تا به امروز کشور ایران همواره از منظر فرهنگ و هنر در سراسر جهان  پرآوازه و بنام بوده است. به همین خاطر می‌توان با تقویت کردن مشاغل و صنایع دیگر که دارای تنوع زیادی هستند، تولید ناخالص داخلی را افزایش داد و از آن‌ها برای تأمین بودجه کشور استفاده نمود.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

ملت عزیز ایران در صنایع و هنرهای مختلف دارای قدمت و پیشینه تاریخی فراوانی هستند که از جمله آن می‌توان به صنعت کشاورزی، صنعت گردشگری، هنرهای دستی خصوصاً قالیبافی، صنعت چرم و موارد دیگر اشاره نمود. در ادامه این صنایع و هنرهای داخلی را بررسی خواهیم کرد تا با مطالعه و ارزیابی آن‌ها مشخص شود که می‌توان به کدام‌ یک از آن‌ها به‌عنوان منبع درآمد کشور تکیه کرد.

صنعت کشاورزی

کشاورزی یکی از مشاغل قدیمی و بسیار مهم در کشور ایران است. یکی از محصولات کشاورزی کشور که در جهان شهرت زیادی دارد زعفران است. این گیاه با ارزش و قیمتی که از آن به نام طلای سرخ هم یاد می‌شود، نوع مرغوب و خالص آن تنها در ایران و به‌خصوص در شهر قائن استان خراسان جنوبی بهره‌برداری می‌شود.

 این گیاه با ارزش به دلیل حساسیت بالایی که در رشد دارد، در هر خاک و آب‌وهوایی به ثمر نمی‌رسد. به همین دلیل کشورهای بسیاری خواهان خرید و واردات این محصول هستند. اگر کشاورزان بتوانند با حفظ کیفیت تولید این گیاه با ارزش را افزایش دهند، می‌توان با صادرات به تمام نقاط جهان بازار زعفران دنیا تولید ناخالص داخلی کشور را افزایش داد.

صنعت گردشگری

گردشگری از جذاب‌ترین صنایع برای کسب درآمد و رونق اقتصادی در جوامع و کشورهای مختلف است. در واقع بسیاری از کشورها از طریق همین صنعت بودجه کشورشان را تأمین می‌کنند. یکی از این کشورها ترکیه است که بخش زیادی از درآمد خود را با جذب توریست‌ها به دست می‌آورد. ایران یک کشور چهار فصل با آب و هوا و اقلیم گوناگون است. همچنین دارای زیست‌بوم‌های متفاوت، پیشینه تاریخی بسیار، مناطق تفریحی متنوع با اقوام و مردمانی با فرهنگ و پوشش مختلف است.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

 هر کدام از این موضوعات می‌تواند سبب جذب توریست‌های بسیار زیادی به داخل کشور باشد. اما همه این موضوعات در صورتی می‌تواند در راستای جذب توریست و گردشگر سودآور باشند که با تقویت زیربناها و امکان گردشگری به‌خوبی به افراد علاقه‌مند به گردشگری در سراسر جهان شناسانده شوند. برای این کار لازم است تا مسئولان مربوطه به گسترش و بهبود زیرساخت‌ها برای اقامت و گردش توریست‌ها پرداخته تا از این طریق سبب درآمدزایی کشور شوند.

صنایع‌دستی

از دیگر صنایعی که در ایران می‌توان از آن برای کسب درآمد استفاده کرد، صنایع‌دستی است. صنایع‌دستی در میان زنان ایرانی قدمتی دیرینه و بسیار کهن دارد. در هر ناحیه از ایران صنایع‌دستی مربوط به همان منطقه رونق فراوانی دارد، مثلاً در استان سیستان و بلوچستان هنر سوزن‌دوزی از رایج‌ترین هنرهای زنان است.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

در استان اصفهان و یزد که مهد تمدن و تاریخ ایران نیز هستند هنرهای دستی بسیاری مانند میناکاری، قلم‌زنی، خاتم‌کاری، کاشی‌کاری و بسیاری دیگر از این هنرها رونق زیادی دارد. بسیاری از این هنرهای دستی منحصر به کشور ایران و یا مردمان همان خطه است. به همین دلیل می‌تواند نقطه عطف صادرات این محصولات بسیار باارزش و قیمتی به سراسر نقاط جهان باشد به شرطی اینکه به‌درستی بازاریابی شود.

صنایع جایگزین برای عدم وابستگی اقتصاد ایران به نفت 
صنایع جایگزین برای عدم وابستگی اقتصاد ایران به نفت

همچنین از دیگر هنرهایی که کشور ایران در دنیا با آن شناخته می‌شود، هنر قالیبافی است. این هنر در شهرهایی مثل کاشان، تبریز، فارس و برخی دیگر از استان‌های کشور توسط زنان هنرمند ایرانی با رنج فراوان بافته می‌شود. فرش‌های ایرانی در سراسر جهان جزو مرغوب‌ترین و با ارزش‌ترین فرش‌ها محسوب می‌گردد، به همین علت نظر طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب نموده است.

صنعت چرم در تولید پوشاک

چرم یکی دیگر از صنعت‌های پول‌ساز و گران در تولید پوشاک جهان است که می‌توان آن را‌ به‌عنوان یکی از منابع مهم درآمد کشور شناخت. به طور کلی از چرم در تولید انواع کیف و کفش استفاده می‌شود. محصولاتی که از این جنس ساخته می‌شوند در صورت اصل بودن بسیار مرغوب بوده و قیمت بالایی دارند. شهرهای تبریز و مشهد در تولید محصولات چرمی مشهور بوده و محصولات چرمی آن‌ها در دنیا شناخته شده است.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

 کاهش واردات و خودکفایی

موقعیت راهبردی کشور و نیز اختلافات و دشمنی‌هایی که دیگر کشورها با ایران دارند، لزوم عدم وابستگی به نفت را نشان می‌دهد. در واقع تکیه بر فروش، صادرات و درآمد نفتی، می‌تواند اهرم فشاری برای به زانو درآوردن ایران باشد. این اهرم به‌وسیله کشورهایی چون آمریکا با تحریم خرید نفت ایران توسط دیگر کشورها به وجود می‌آید؛ بنابراین بسیار مهم است که برای کاهش این وابستگی، راهکارهای سودمندی ارائه شود.

 از راهکارهای دیگر کاهش وابستگی اقتصاد به فروش نفت، می‌توان به کاهش واردات تا حد ممکن و خودکفایی در تولید محصولات مختلف به‌خصوص محصولات اساسی و راهبردی اشاره کرد. دولت ایران باید تلاش کند تا در راستای خودکفایی محصولات مختلف خصوصاً محصولات اساسی و مورد نیاز کشور گام بردارد. در واقع لازم است تا محصولات را در داخل ایران تولید کنند و یا در حد امکان محصولاتی را جایگزین این محصولات وارداتی کنند.

همچنین با بازیافت و استفاده مجدد محصولاتی که در گذشته وارد کشور شده است، می‌توان تا حد زیادی از وابستگی به محصولات دیگر کشورها کاسته و به خودکفایی رسید. درصورتیکه کشور بتواند از وابستگی درآمد خود به فروش و صادرات نفت کاهش دهد، کمک بسیار زیادی به اقتصاد کشور و همچنین رونق تولیدات داخلی و کاهش آمار بیکاری می‌کند. به همین دلیل لازم است به زیرساخت‌ها برای افزایش تولید ناخالص داخلی دیگر صنایع توجه بیشتری شود.

 کاهش واردات و خودکفایی
کاهش واردات و خودکفایی

سخن پایانی

کشور ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت در دنیا است. همین موضوع باعث شده تا بخش زیادی از درآمد، به‌وسیله فروش و صادرات نفت حاصل شود. اما با توجه به اینکه نفت یکی انرژی تجدیدناپذیر بوده و اتکا به فروش آن باعث بروز بیماری هلندی می‌شود، لازم است تا تصمیماتی اتخاذ شود که از وابستگی ایران به نفت را کاهش دهد.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

 ایران با توجه به وضعیت خوب آب‌وهوایی و همچنین فرهنگ غنی، در تولید بسیاری از محصولات و درآمدزایی توانایی لازم را دارد. توجه به صنایع دیگر و کمک به رشد آنها باعث می‌شود تا وابستگی به نفت کاهش پیدا کرده و همچنین نیروهای زیادی مشغول به کار شوند. صنایع کشاورزی، صنایع‌دستی، چرم، پوشاک و گردشگری از جمله این صنایع هستند.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

34 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست