چگونه به افغانستان صادرات کنیم

همه ما وقتی اسم افغانستان را می‌شنویم به یاد جنگ‌ها، بمب‌گذاری‌ها و ویرانی‌های می‌افتیم که توسط طالبان در این کشور رخ داده است؛ بنابراین شاید کمتر کسی به فکر تجارت با افغانستان باشد و به این فکر کند که چگونه به افغانستان صادرات کنیم، اما آمارهای به‌دست‌آمده از طریق گمرکات کشورمان، نشان‌دهنده این موضوع است که درصد بالایی از صادرات ایران به افغانستان تعلق دارد. در سرنوشت هر کشوری اقتصاد، نقش مهمی دارد و ازاین‌رو همه کشورها باید به آن توجه ویژه داشته و به فکر گسترش روابط تجاری خود در ورای مرزهای داخلی باشند. افغانستان نیز از این قاعده جدا نبوده و به فکر واردات و صادرات با کشورهای دیگر است. همان‌طور که در فوق اشاره کردیم بیشتر صادرات کشور ما به افغانستان است! اما چرا؟ برای صادرات به افغانستان و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

چگونه به افغانستان صادرات کنیم

برای صادرات به افغانستان و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

مهم‌ترین مسئله‌ای که می‌توانیم بگوییم باعث شده بخش گسترده‌ای صادرات ما به این کشور باشد، اشترک فرهنگی، دینی و زبانی بین مردم ایران و مردم افغانستان است.در مقاله‌های قبلی وانیکس در این باره  صحبت کردیم که برای صادرات به کشوری تاجران باید آداب و رسوم آنان را در نظر داشته و با زبان آنان نیز آشنا باشند؛ پس نتیجه می‌گیریم اشتراک فرهنگی بین این دو کشور موجب آسان‌تر شدن مراودات تجار باهم شده و به نسبت آن، چگونگی صادرات به افغانستان نیز تسهیل یافته است. پس تاجران نباید این کشور را به کل فراموش کنند؛ بلکه باید با یافتن پاسخ‌های مناسب برای پرسش”چگونه به افغانستان صادرات کنیم ” به فکر سرمایه‌گذاری در این کشور باشند.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

البته آمارها نشان‌دهنده این است که رفته‌رفته تاجران به سمت صادرات به افغانستان رو می‌آورند؛ به‌طوری که در سال‌های اخیر میزان کلی صادرات از ایران به افغانستان حدود دو ونیم میلیون دلار بوده که این رقم همچنان روند افزایشی به خود گرفته و طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده در سال‌های آینده به ۴ میلیون دلار نیز می‌رسد.

با این مقدمه، شرکت تجاری وانیکس در این مقاله قصد دارد شما را با کلیات چگونگی صادرات به افغانستان آشنا کرده و موارد مهم مرتبط به این مطلب را برای شما بازگو کند. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

لیست موارد آورده شده در مقاله” چگونه به افغانستان صادرات کنیم” :

 • آشنایی با اقتصاد افغانستان
 • شرایط و وضعیت صادرات به افغانستان
 • مزایا و فواید تجارت با افغانستان
 • مراحل و نحوه صادرات به افغانستان
 • لیست محصولات صادراتی به افغانستان

آشنایی با اقتصاد افغانستان

حال که به فکر صادرات به افغانستان افتاده‌اید، بهتر است قبل از شروع به کار با وضعیت اقتصادی این کشور به طور اجمالی آشنا شوید. این مطالب به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای تجارت خود داشته باشید.

آشنایی با اقتصاد افغانستان
آشنایی با اقتصاد افغانستان

همانگونه که اطلاع دارید، اقتصاد کشور افغانستان تحت‌تأثیر جنگ‌های بسیاری قرار گرفته و رشد چندانی نداشته است؛ اما با روی کار آمدن دولت جدیدی در این منطقه می‌توان گفت تقریباً وضعیت آن بهبود یافته و به سمت ثبات حرکت می‌کند. این کشور در چند سال اخیر موفق به عضویت در برخی از سازمان‌های بین‌المللی شده و توانسته سرمایه‌های خارجی را جذب خود کند و از همه مهم‌تر اینکه افغانستان موفق به ازسرگیری روابط تجاری خود با کشورهای همسایه، مخصوصاً ایران شده است.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

از موارد دیگری که حین تجارت با افغانستان باید به آن توجه کنید، این است که اقتصاد این کشور صنعتی نبوده و بیشتر بر پایه کشاورزی تمرکز دارد. با این تعاریف، این کشور توسعه‌نیافته و در بخش صنعتی نیازهای زیادی دارد و مجبور به واردات کالاهای صنعتی است. در بخش کشاورزی نیز، به دلیل عدم دسترسی به آب‌های آزاد نمی‌توان گفت که افغانستان پیشرفته است.

 در این کشور فقط چند محصول خاص قابل‌کشت و برداشت است. پس با این تفاسیر افغانستان در همه زمینه‌ها نیازمند واردات بوده و اکثر کالاهای مورد نیاز و روزمره مردم را از سایر کشورها تأمین می‌کند. از جمله کشورهایی که به افغانستان صادرات کالا انجام می‌دهند می‌توان به پاکستان، هند و ایران اشاره کرد. تا اینجا به دلایلی که صادرات به افغانستان را ضروری کرده است، پرداختیم. حال اگر علاقه‌مند به صادرات به این کشور بوده و می‌خواهید اطلاعات زیادی از وضعیت و شرایط تجارت با افغانستان کسب کنید در ادامه مطلب نیز همراه ما باشید.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

شرایط و وضعیت صادرات به افغانستان

با توجه به توضیحات داده شده در بخش بالا، در حال حاضر بخش زیادی از نیازهای کشور افغانستان به وسیله ایران تأمین می‌شود. به‌گونه‌ای که حدود ۱۷ تا ۲۰ درصد از کالاهای وارداتی به افغانستان برای کشور ما هستند. چون افغانستان به اغلب کالاهای صادراتی ما نیاز دارد، تجارت با این کشور در اولین اولویت برخی از بازرگانان ما قرار گرفته و به‌عنوان مهمترین مقصد صادراتی آنان به شمار می‌رود. از جمله دلایلی که باعث گسترش روابط تجاری بین ایران و افغانستان شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • وجود کیلومترها مرز زمینی مشترک بین این دو کشور
 • داشتن فرهنگ و زبان تقریباً مشابه
 • بازاریابی آسان

حال شاید سؤالی که ذهن اکثر شما را به خود درگیر کرده این است که تاجران ما از تجارت با افغانستان چه سودی می‌برند؟! در ادامه به بررسی خلاصه‌ای از مزایای تجارت با افغانستان پرداخته‌ایم.

شرایط و وضعیت صادرات به افغانستان
شرایط و وضعیت صادرات به افغانستان

مزایا و فواید تجارت با افغانستان

 • سهولت حمل‌ونقل کالا به این کشور.
 • وجود راه‌های ارتباطی زمینی و نزدیک که شرایط برای صادرات کالاهای فسادپذیر را نیز امکان‌پذیر کرده است.
 • پرطرفدار بودن کالاهای ایرانی میان مردم افغانستان و تقاضای زیاد آنان برای کالاهای ما.
 • آشنا بودن تجار با شرایط اقلیمی و فرهنگی این کشور و در نتیجه امکان برنامه‌ریزی بهتر.
 • عدم وجود ساختارهای خاص سیاسی در افغانستان و در نتیجه عدم وجود قوانین محدودکننده.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

مراحل و نحوه صادرات به افغانستان

اکنون که مزایا و شرایط اقتصادی حاکم بر افغانستان را مطالعه کرده و به فکر این هستید که چگونه به افغانستان صادرات کنیم، باید برای موفقیت هر چه بیشتر و پیشرفت در این زمینه، مراحل و نحوه صادرات به این کشور را دانسته و با قوانین و مقررات موجود آشنا شوید. مانند هر کار دیگری، داشتن تجربه مهم‌ترین اصل در تجارت محسوب می‌شود. درواقع تجار نباید فکر کنند که با یک‌بار تجارت، به همه فوت‌وفن آن آشنا شده و به آن مسلط می‌شوند؛ بلکه حرفه‌ای شدن در تجارت با هر کشور ملزم به تکرار چندین باره آن است.

همچنین بازرگانان همیشه باید این موضوع را در نظر داشته باشند که دنیای تجارت یک محیط رقابتی بوده و برای رسیدن به سود بیشتر در آن، باید در این رقابت پیروز شد؛ بنابراین برای رسیدن به سود بیشتر اولاً باید بازار مبدأ خوب شناسایی شود؛ چون میزان خرید در کشور مبدأ هست که تعیین‌کننده میزان سود است.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

 بعد از شناختن بازار مبدأ، تاجران باید یک فروشنده معتبر در کشوری که قصد صادرات به آن را دارند، پیدا کنند. مسیرهای که باید یک تاجر برای صادرات طی کند مرحله‌به‌مرحله بوده و نیازمند یک برنامه‌ریزی اصولی است. بهره‌مندی از فناوری‌ها و علم‌های روز دنیا و داشتن تجربه و سابقه از دیگر نیازهای هر تاجری است.

حال تاجران بعد اینکه با توجه به سابقه خود و آگاهی که دارند بازار هدف را شناسایی کرده و یک فروشنده معتبر پیدا کردند نوبت به این می‌رسد که روی بسته‌بندی کالاهای خود وقت و زمان کافی بگذارند. در حقیقت می‌توان گفت بسته‌بندی محصول صادراتی از جمله مراحل مهم در روند صادراتی است که نباید سهل شمرده شود.

مراحل و نحوه صادرات به افغانستان
مراحل و نحوه صادرات به افغانستان

هرچقدر که بسته‌بندی یک کالا مطلوب‌تر باشد به نسبت فروش آن نیز بیشتر شده و در محیط رقابتی نیز موفقیت بیشتر نصیب خود می‌کند. برای بهتر دیده شدن محصول، بسته‌بندی درست آن ضروری است.

بیمه کردن بار صادراتی از جمله مراحل دیگری است که باید در صادرات به همه کشورها به آن توجه شود. در واقع با بیمه کردن کالا، خودتان را از ضررهایی که ممکن است از فاسد شدن یا خراب‌شدن کالا به تجارتتان برسد محفوظ می‌دارید.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

همچنین اگر تازه‌وارد عرصه تجارت شده‌اید بهتر است برای شروع، حجم کمتری از کالاها را صادر کنید تا دچار ضرر و زیان زیادی نشوید. از جمله دیگر مسیرهای که برای صادرات باید طی کرد، شرکت در بازارها و نمایشگاه‌های بین‌المللی برای بازاریابی بهتر است.

برای بازاریابی همچنین می‌توانید از برندسازی استفاده کرده و به‌سرعت محصول خود را در کشور مقصد مطرح کنید. دقت کنید که کالای صادراتی شما باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد؛ چرا که در صورت بی‌کیفیت بودن آن، از بازار کشور مقصد و فضای رقابت سریع حذف می‌شود.

به طورکلی، مراحل صادرات به افغانستان را می‌توان این‌گونه جمع‌بندی کرد:

 • بازاریابی حرفه‌ای برای تولیدات کالاهای خود
 • صادرکردن پیش‌فاکتور یا پروفرما
 • بسته‌بندی بار
 • ارزش‌گذاری محصول صادراتی، به‌وسیله کمیسیون نرخ‌گذاری گمرک
 • دریافت مجوزهای مربوطه از سازمان‌های مختلف
 • دادن اظهارنامه کالا به گمرک
 • ایجاد قرارداد با شرکت‌های حمل‌ونقل
 • دریافت گواهی بازرسی محصول
 • ارسال کالا

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

لیست محصولات صادراتی به افغانستان

کالاهای صادراتی به افغانستان، شامل طیف وسیعی از محصولات است. این کشور هم از نظر صنعتی و هم از نظر کشاورزی به کشورهای دیگر متکی است. این موارد فرصت‌های خوبی را برای صادرات انواع محصولات در اختیار کشورهای همسایه افغانستان قرار داده است.

از جمله مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به افغانستان:

 • حبوبات و غلات
 • سوخت (محصولات روغنی و نفت)
 • فولاد، آهن و فرآورده‌های آنان
 • لوازم پزشکی و تصویربرداری
 • ماشین‌آلات مهندسی پزشکی
 • روغن حیوانی و گیاهی
 • سبزیجات، میوه و خوراکی
 • خشکبار
 • سنگ‌های معدنی، سیمان و گچ
 • پلاستیک و فراورده‎های آن
 • شیشه و ظروف
 • لوازم‌خانگی
 • آرد، چای، برنج

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس، سعی کردیم به صورت اختصاصی شرایط و نحوه صادرات به افغانستان را برای شما بیان کرده و چگونگی صادرات به آن را بررسی کنیم. حوزه تجارت یک حوزه پیچیده است که برای ورود به آن باید تجربه لازم را داشته و از کاربلدان این حوزه کمک گرفت. شرکت تجاری وانیکس با سال‌ها تجربه در این حوزه می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. مشاوران مجموعه وانیکس در همه اوقات، آماده خدمترسانی به شما تجار محترم هستند.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

23 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست