واردات جعبه دنده از چین و دبی با وانیکس

واردات جعبه دنده از چین و دبی با انجام ۳ مرحله صورت می‌گیرد. این مراحل به‌ترتیب عبارتنداز خرید جعبه دنده از شرکت‌های فروشنده موجود در چین و دبی، ترخیص آنها از گمرک این مکان‌ها و درنهایت ارسالشان به ایران. هرکدام از این مراحل دارای نکات ویژه‌ای است که اگر رعایت نشوند کار واردات شما با مشکل مواجه شده و سودی برایتان نخواهد داشت. پس تاپایان مقاله بادقت کامل با ما همراه باشید تا درابتدا خود جعبه دنده و کاربردها و ویژگی‎‌هایش را بررسی کنیم و سپس به‌سراغ بررسی مراحل واردات آن و نکات ویژه‌ای که دارد برویم.

 

 

جعبه دنده چیست و انواع آن کدام است

اگر از یک تعمیرکار یا مهندس حرفه‌ای این سوال را بپرسید که جعبه دنده چیست، قطعا یکی ار فنی‌ترین و کامل‌ترین پاسخ‌هایی که ممکن است به‌شما داده شود را دریافت می‌کنید. راستش از عامه مردم انتظاری نمی‌رود که با جعبه دنده و طرز کار و انواع آن آشنا باشند، اما شما که قصد واردات جعبه دنده از چین و دبی به ایران را دارید انتظار می‌رود که اطلاعاتی حداقلی راجع‌به این قطعه مهم داشته باشید.

جعبه دنده یا گیربکس، یک قطعه از تجهیزات خودرو است که وظیفه تغییر نیروی موتور و انتقال آن به چرخ های خودرو را بر عهده دارد. در واقع، جعبه دنده با انتخاب دنده های مناسب، نسبت سرعت موتور و سرعت چرخ های خودرو را تنظیم می کند تا خودرو بهتر حرکت کند.

جعبه دنده چیست و انواع آن کدام است

جعبه دنده معمولاً شامل دنده های مختلفی است که توسط یک کلچ یا سیستم ترمز برای تغییر دادن نسبت سرعت، به یکدیگر متصل شده اند. به طور کلی، جعبه دنده ها برای تسهیل و بهینه سازی حرکت خودرو، بخصوص در سرعت های مختلف، استفاده می شوند. جعبه دنده در یک خودرو به منظور انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها، استفاده می‌شود. طرز کار جعبه دنده بستگی به نوع آن دارد. اما در کل، یک جعبه دنده معمولاً شامل دو بخش اصلی است: دنده ها و کلاچ ها. در جعبه دنده دستی، دنده ها با استفاده از دسته دنده (شیفتر) تغییر می‌کنند.

 

 

وقتی شیفتر را به جای مناسبی در جعبه دنده قرار می‌دهید، یک کلاچ کوچک فعال می‌شود و اجازه می‌دهد که دنده جدید با دنده فعلی به صورت مرتبط با همدیگر قرار بگیرند. سپس کلاچ قبلی غیرفعال می‌شود و کلاچ جدید فعال می‌شود و برای انتقال نیرو به چرخ‌ها، نیروی موتور به دنده جدید منتقل می‌شود.

در جعبه دنده خودکار، سیستم هوشمند کنترلی اتومبیل تصمیم می‌گیرد که دنده را تغییر دهد. به طور کلی، در جعبه دنده خودکار، از سنسورها برای تشخیص شرایط رانندگی استفاده می‌شود و سپس سیستم کنترلی برای تصمیم گیری به کار گرفته می‌شود. برای تغییر دنده، کلاچ خودکار از بین می‌روند و دنده جدید به آرامی وارد جای خود می‌شود. به همین ترتیب، نیروی موتور به دنده جدید منتقل می‌شود و در نهایت به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

بطورکلی چندین نوع جعبه دنده وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • جعبه دنده دستی: این نوع جعبه دنده، بیشتر در خودروهای با پیشرانه جلو استفاده می‌شود. در این جعبه دنده، دنده‌ها با دسته دنده (شیفتر) تغییر می‌کنند. این نوع جعبه دنده، برای رانندگی سریع و جاده‌ای بسیار مناسب است.
 • جعبه دنده خودکار: در این نوع جعبه دنده، سیستم کنترلی اتومبیل تصمیم می‌گیرد که دنده را تغییر دهد. این نوع جعبه دنده، برای رانندگی شهری و ترافیکی بسیار مناسب است.
 • جعبه دنده CVT: CVT مخفف Continuously Variable Transmission به معنی جعبه دنده پیوسته است. در این نوع جعبه دنده، نیروی موتور به چرخ‌ها با یک روش پیوسته و بدون نیاز به دنده تغییر می‌کند. این نوع جعبه دنده، برای رانندگی صاف و بدون لرزش بسیار مناسب است.

همچنین بر اساس تعداد دنده‌ها، جعبه دنده‌ها به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • جعبه دنده‌های دستی با دو یا سه دنده.
 • جعبه دنده‌های دستی با چهار، پنج، شش یا دنده بیشتر.

کاربردهای جعبه دنده چیست

باتوجه‌به توضیحاتی که راجع‌به جعبه دنده ارائه شد احتمالا متوجه هستید که نمی‌توان خودرویی را بدون وجود جعبه دنده تصور کرد. پس مهم‌ترین کاربرد آن تنظیم سرعت و کنترل خودرو است. اما برای اینکه بدانید این قطعه چقدر اهمیت داشته و واردات جعبه خودرو از چین و دبی چقدر ضروری و پرسود است لازم است که کاربردهای دیگر آن را نیز بدانید. کاربردهای جعبه دنده در خودرو عبارتند از:

 • تغییر سرعت خودرو: جعبه دنده، به راننده کمک می‌کند تا با تغییر دادن دنده‌ها، سرعت خودرو را کنترل کند. با تغییر دنده‌ها، می‌توان سرعت خودرو را کم کرد و یا به سرعت بالاتری رساند.
 • کاهش مصرف سوخت: با استفاده از جعبه دنده، می‌توان مصرف سوخت خودرو را کاهش داد. به طور مثال، با استفاده از دنده‌های بالاتر، موتور کمترین تلاش را برای پرتاب خودرو انجام می‌دهد و از این طریق مصرف سوخت کاهش می‌یابد.
 • کنترل موتور: جعبه دنده، به کنترل موتور کمک می‌کند. با تغییر دنده‌ها، می‌توان موتور را به دور موتوری مناسب برای شرایط خاص مانند بلندی، پایینی، صاف و… تنظیم کرد.
 • بهبود عملکرد خودرو: با استفاده از جعبه دنده، عملکرد خودرو بهبود می‌یابد. به طور مثال، با استفاده از دنده‌های بالاتر، خودرو به سرعت بیشتری می‌رسد و با استفاده از دنده‌های پایین‌تر، می‌توان از توان موتور بیشتری برای شتاب‌دهی استفاده کرد.
 • کمک به راننده برای کنترل خودرو در شرایط سخت: در شرایطی مانند بارش باران، برف، یخبندان و…، جعبه دنده به راننده کمک می‌کند تا خودرو را به خوبی کنترل کند. با استفاده از دنده‌های پایین‌تر، می‌توان خودرو را در سرعت کنترل شده نگه داشت و با استفاده از دنده‌های بالاتر، می‌توان خودرو را به سرعت کمتری حرکت داد.
 • عملکرد خودروهای اتوماتیک: در خودروهای اتوماتیک، جعبه دنده همچنان وجود دارد ولی به طور خودکار تغییر دنده صورت می‌گیرد. به هر حال، جعبه دنده همچنان به عنوان یکی از قسمت‌های ضروری خودرو، برای عملکرد درست آن حائز اهمیت است.
 • استفاده در خودروهای مسابقه‌ای: در خودروهای مسابقه‌ای مانند ماشین‌های فرمول ۱، جعبه دنده باعث می‌شود راننده بتواند سرعت خودرو را کنترل کرده و برای به دست آوردن حداکثر سرعت، بهترین تنظیمات را انجام دهد.
 • کمک به ترمزگیری: در برخی خودروها، جعبه دنده به ترمزگیر هم کمک می‌کند. به طور مثال، با تغییر دنده‌ها به دنده‌های پایین‌تر، ترمزگیر به خوبی کار می‌کند.
 • کمک به عقب‌دنده زدن: با استفاده از دنده‌های عقب، جعبه دنده کمک می‌کند تا خودرو به خوبی عقب‌دنده بزند.
 • کمک به کارایی و عمر موتور: با استفاده از جعبه دنده و تنظیم موتور در دور موتوری مناسب، کارایی موتور بهبود می‌یابد و همچنین استفاده مناسب از جعبه دنده، به عمر موتور کمک می‌کند.

با این توضیحات احتمالا برای شما محرز شده است که واردات جعبه دنده از چین و دبی چه مقدار تقاضا دربازار داشته و البته تا چه حد سودآور است.

 

 

خرید جعبه دنده

مراحل واردات جعبه دنده از چین و دبی با خرید این قطعه از شرکت‌های فروشنده موجود در چین و دبی آغاز می‌شود. صنعت خودرو سازی و قطعات خودرو در چین بسیار پیشرفت کرده است و ازسویی در دبی شرکت‌های بین‌المللی بزرگی وجود دارد که می‌توانید قطعات خودروی مورد نیاز خود را از آنجا تهیه کنید.

تنها کافی است که مدتی زمان بگذارید و بهترین شرکت‌های فروشنده قطعات خودرو بخصوص گیربکس را در چین و دبی یافته و از آنها بخواهید که اطلاعات قطعاتی که می‌سازند دراختیار شما قرار دهند تا بهتر بتوانید درمورد اینکه از کدام شرکت‌ها خرید انجام دهید تصمیم بگیرید. عموما این شرکت‌ها برای شما کاتالوگ یا حتی نمونه کار هم می‌فرستند تا نظرتان جلب شود.

خرید عمده جعبه دنده از چین و دبی

سفارش خرید شما جهت واردات جعبه دنده از چین و دبی باید بصورت عمده باشد. درخرید عمده تیراژ خرید بالا است اما درعوض هزینه‌ای که جهت خرید قطعات پرداخت می‌شود بسیار پایین بوده و این یعنی می‌توانید با هزینه‌ای اندک هم واردت جعبه دنده داشته باشید.

خرید عمده جعبه دنده از چین و دبی

اگر شرکتی امکان خرید عمد را دراختیار مشتریان خود قرار ندهد دیگر واردات قطعات معنی نخواهد داشت. چراکه هزینه خرید درست مانند خرید تکی خواهد بود و این یعنی سود بسیار پایین. بطور خلاصه خرید عمده به‌شما این امکان را می‌دهد که بتوانید باهزینه‌ای اندک جعبه دنده‌ها را از چین و دبی تهیه کرده و در بازار ایران با قیمتی بیشتر به‌فروش برسانید.

 

 

خرید جعبه دنده از چین

اما برای خرید جعبه دنده از شرکت‌های چینی چکار باید کرد؟ مهم‌ترین اقدام عملی برای اینکه مرحله اول واردات جعبه دنده از چین و دبی انجام شود این است که یک درخواست رسمی خرید برای شرکت فروشنده قطعات ارسال گردد. این درخواست رسمی را پیش‌فاکتور یا پروفرما می‌نامند و درآن اطلاعاتی مثل قیمت خرید، تعداد قطعه درخواستی و البته روش پرداخت هزینه خرید درج می‌گردد.

با تهیه پروفرما و ارسال آن به شرکت فروشنده قطعات شما رسما درخواست خرید جعبه دنده کرده‌اید و باید چیزی حدود ۱ هفته تا ۱ ماه صبر کنید تا پاسخ خریدتان بیاید. این پاسخ اگر با موافقت همراه باشد آنگاه شرکت فروشنده جعبه دنده اقدام به تهیه این قطعات کرده و آنها را برای واحد کنترل کیفی و درنهایت گمرک چین ارسال می‌کند.

خرید جعبه دنده از دبی

در انجام خرید جعبه دنده از دبی نیز درست مانند خرید این قطعه از چین شما باید پروفرمایی تهیه کرده و برای شرکت فروشنده موجود در دبی ارسال کنید. دراین مرحله از واردات جعبه دنده از چین و دبی درست مانند خرید از شرکت چینی باید چیزی حدود ۱ هفته تا یک ماه صبر کنید و اگر با درخواست شما موافقت شد آنگاه برای تحویل گرفتن قطعات به اداره گمرک دبی بروید.

اینکه شرکت‌های فروشنده موجود در چین و دبی چرا بعداز موافقت با درخواست خرید شما قطعات را تحویل گمرک می‌دهند به‌خاطر این است که کار ارسال آنها از چین و دبی به ایران بصورت قانونی انجام شود.

ترخیص جعبه دنده

همین‌که جعبه دنده‌ها به گمرک چین و دبی تحویل داده شد شما باید برای پی‌گیری مرحله بعدی واردات جعبه دنده از چین و دبی یعنی ترخیص این قطعات اقدام کنید. دراین مرحله ازشما یک‌سری مدارک مثل کارت بازرگانی، پروفرما و بارنامه خرید قطعات خواسته می‌شود. بعداز اینکه مدارک را تحویل دادید باید فرم درخواست ترخیص را نیز تکمیل کرده و به اداره گمرک چین و دبی تحویل دهید تا درخواست شما بررسی شود.

بازرسان اداره گمرک با دریافت فرم و مدارک اقدام به بررسی جعبه دنده‌های خریداری شده توسط شما کرده و اگر مشکلی وجود نداشت برگه ترخیص جعبه دنده‌ها را برای شما صادر می‌کنند تا بتوانید آنها را تحویل گرفته و برای ارسال به ایران آماده کنید.

وارد کننده جعبه دنده

برای اینکه بتوان واردات جعبه دنده از چین و دبی انجام داد لازم است که شخصی در چین و دبی حضور داشته باشد تا کارهای واردات را برای شما پی‌گیری کند. این شخص را فورواردر می‌نامند و وظیفه وی این است که مراحل خرید، ترخیص و ارسال این قطعات از چین و دبی به ایران انجام دهد.

فورواردرها اشخاصی باتجربه بالا هستند که به‌خاطر اینکه مدت زمان زیادی در چین و دبی بوده‌اند با قوانین گمرکی و خرید کالا در این مکان‌ها آشنایی کامل داشته  می‌توانند مراحل واردات جعبه دنده را برای شما به‌سادگی انجام دهند. اینکه چطور می‌توانید از این اشخاص استفاده کنید را درپایان مقاله به‌شما توضیح خواهیم داد.

حمل و نقل جعبه دنده از چین و دبی

درآخرین مرحله از واردات جعبه دنده از چین و دبی شما باید برای ارسال این قطعات از چین و بی به ایران اقدام کنید. برای ارسال جعبه دنده‌های ترخیص شده از دبی به ایران بهترین راه استفاده از کشتی‌های باری و لنج‌هایی است که می‌توانند به‌سرعت و با هزینه اندک این قطعات را به ایران انتقال دهند. برای ارسال این قطعات از چین به ایران نیز می‌توانید از هواپیمای باری، کشتی باری یا قطار باری استفاده کنید.

حمل و نقل جعبه دنده از چین و دبی

در اینجا هم بهترین گزینه استفاده از کشتی‌های باری است چراکه هزینه استفاده از آنها کمتر بوده و امنیت خوبی برای ارسال قطعات دارند. هرچند استفاده از هواپیمای باری نیز بسیار متداول است اما بهتر است برای قطعاتی که جزو مواد ضروری و فاسد شدنی نیستند از کشتی باری استفاده شود.

سود واردات جعبه دنده چقدر است

در قسمت خرید عمده جعبه دنده‌ها گفتیم که سود واردات جعبه دنده از چین و دبی به‌خاطر اینکه می‌توان آنها را از شرکت‌های موجود در چین و دبی باقیمتی اندک خریداری کرد و دربازار ایران باقیمتی بالاتر به‌فروش رسانید تامین می‌گردد.

 

 

ازسویی تقاضاب بالایی که برای خرید این قطعات در بازار وجود دارد باعث می‌شود بتوانید آنها را با قیمتی مناسب و در زمانی کوتاه به‌فروش برسانید که این موضوع هم به سودآور بودن این واردات کمک خواهد کرد.

واردات جعبه دنده از چین و دبی با شرکت بازرگانی بازرگانی وانیکس

برای واردات جعبه دنده از چین و دبی به ایران بهترین راه این است که از فورواردرهای شرکت بازرگانی وانیکس استفاده کنید. این شرکت به‌خاطر داشتن فورواردرهایی بسیار باتجربه و البته آگاه در زمینه واردات انواع کالا و البته جعبه دنده از چین و دبی به ایران می‌تواند کارهای واردات شما را به‌سادگی و با هزینه‌ای اندک انجام دهد.

وظیفه فورواردرهای شرکت وانیکس این است که کارهای خرید و تکمیل پروفرما، کارهای ترخیص جعبه دنده‌ها از گمرک و ارسال آنها به ایران انجام دهند. باسپردن کارها به این شرکت دیگر نیازی نیست شما شخصا به چین یا دبی سفر کنید.

حرف آخر

جعبه دنده یا گیربکس، یک قطعه از تجهیزات خودرو است که وظیفه تغییر نیروی موتور و انتقال آن به چرخ های خودرو را بر عهده دارد. در واقع، جعبه دنده با انتخاب دنده های مناسب، نسبت سرعت موتور و سرعت چرخ های خودرو را تنظیم می کند تا خودرو بهتر حرکت کند.

این وظیفه آنقدر مهم است که می‎‌توان با اطمینان گفت که واردات جعبه دنده از چین و دبی ضروی بوده و کاربردهای فراوانی دارد. تقاضای بالا برای خرید آن نشان دهنده سود فراوانی است که از این واردات عاید شما می‌گردد. تنها کافی است که به نکاتی که دراین مقاله به آنها اشاره کردیم توجه کرده و عمل کنید.

سوالات متداول درباره واردات جعبه دنده

 • برای واردات جعبه دنده از چین و دبی به ایران باید چه مراحلی را پشت سر گذاشت؟

برای اینکه این قطعات را وارد ایران کرد لازم است که خرید جعبه دنده از چین و دبی، ترخیص آنها از گمرک این دو مکان و ارسالشان به ایران را پشت سر گذاشت.

 • آیا واردات جعبه دنده از چین و دبی به ایران سود دارد؟

باتوجه‌به تقاضای بالایی که در بازار ایران برای خرید این قطعات وجود دارد و البته قیمت خرید پایین آنها از چین و دب می‎‌توان گفت که واردات این قطعات سودی مناسب درپی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *