هلدینگ چیست

هلدینگ چیست و چه ساختاری دارد و چه تفاوتی با شرکت‌های دیگر دارد. در اداکه این صفحه از شرکت بازرگانی وانیکس با اینکه هلدینگ چیست به صورت کامل آشنا خواهیم شد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

هلدینگ

امروز اصطلاح هلدینگ در ادبیات مدیریتی رواج پیدا کرده است.  نام دیگر این شرکت‌ها شرکت‌مادر است. شرکت‌های مادر از طریق دریافت مالکیت بخشی از سهام زیرمجموعه یا شرکت‌های تابع پیدا‌ می‌کنند که با گسترش آن‌ها از فرصت‌ها و مزایای آن‌ها بهره‌مند می‌شوند. شرکت‌های هلدینگ در زمینه‌های مختلفی فعالیت‌ می‌کنند و حتی می‌توانند زیر مجموعه‌هایی مثل شرکت‌های وارداتی داشته باشند.

برای شرکت در آموزش رایگان اقتصاد شرکت بازرگانی وانیکس، کلیک کنید.

آنچه در این مقاله بدان پرداختیم شامل :

 • تعریف هلدینگ
 • شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟
 • انواع شرکت های مادر
 • مزایای شرکت های مادر یا هلدینگ ها
 • روش های مدیریتی شرکت های مادر
 • آیا تاسیس شرکت های مادر امری مثبت است
 • سخن پایانی

تعریف هلدینگ

هلدینگ ترجمه شده‌ی واژه (holding) در زبان انگلیسی است که معنای لغوی آن پدر و مادر است. این شرکت‌ها با رویه ای پدرانه مسئول هدایت و حمایت و نظارت بر شرکت‌های تابع را به عهده دارند.

برای واردات از چین با سرمایه کم با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

در واقع به شرکت‌هایی که چندین زیر مجموعه دارند و مالکیت شرکت‌هایی که زیر مجموعه‌‌شان هستند متعلق به خودشان است، هولدینگ می‌گویند. به شرکت‌های هلدینگ شرکت‌های مادر نیز گفته ‌می‌شود. شرکت‌های زیر مجموعه آن شرکت‌های فرعی، وابسته، یا تابع نامیده می‌شود.

برای واردات ته لنجی از چین و دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

تعریف هلدینگ
تعریف هلدینگ

این شرکت‌ها از راه مالکیت سهام، فعالیت شرکت‌های وابسته‌ی خود را تحت کنترل قرار می‌دهند. و خود این مجموعه به صورت مستقیم فعالیت تجاری نمی‌کند. این شرکت‌‌ها ۵۰ درصد سهام یا حتی بیشتر از سهام شرکت‌های زیر مجموعه‌ی خود را به مالکیت خود در می‌آورند. این نوع شرکت‌ها  اسامی متفاوتی مثل شرکت مادر، شرکت کنترل کننده، شرکت دارنده ، شرکت صاحب سهام، شرکت اصلی، شرکت مالک و… دارند.

برای واردات از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

شرکت‌های تابع، کل سهام یا بیش از نصف سهام خود را برعهده شرکت مادر می‌گذارند و با شرکت‌های وابسته تفاوت دارند. به طور مثال،بر اساس قرارداد شرکت‌های وابسته با هولدینگ همکاری می‌کنند و میزان سرمایه گذاری شرکت مادر برآن‌ها آن کمتر از ۵۰٪ است.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش واردات کلیک کنید.

شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟

اگر یک شرکت به فعالیت‌های متفرقه خارج از کنترل بپردازد، این شرکت هلدینگ به حساب نمی‌آیند و آن را به عنوان شرکت سرمایه گذاری می‌شناسند. برخلاف شرکت‌های سرمایه گذاری هولدینگ‌ها، ادعای مدیریتی دارند و می‌خواهند با خریدن قسمتی از سهام شرکت‌ها، در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌ گیری‌های داخلی آن‌ها دخالت کنند.

برای آشنایی کامل با سرمایه در گردش کلیک کنید.

هلدینگ‌ها فقط با خرید جزئی از سهام شرکت، حق مدیریت و تصمیم‌گیری در سیاست‌های داخلی شرکت را به دست می‌آورند. در حقیقت هلدینگ‌ها قصد دارند شرکت‌های تابعه خود را به طور مستقیم مدیریت کنند. ما در سایر شرکت‌ها سرمایه‌گذاران فقط با هدف کسب سود دست به خریداری سهام می‌زنند.

برای حمل کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

برای مثال، زمانی که یک شرکت مادر خودرو با قسمتی از سرمایه خود سهام یک شرکت خودروسازی را می‌خرد، حتما برنامه‌هایی جهت مدیریت آن شرکت دارد یا بر این باور است که نفوذ در سیاست‌های داخلی این شرکت باعث گسترش منافع اقتصادی هلدینگ می‌شود؛ پس می‌توان به این توجه رسید که یک شرکت مادر خود را در حوزه امور شرکت‌های سرمایه پذیر، دخیل و صاحب نظر می‌داند.

برای کارگو در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟
شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟

میزان مبلغ سرمایه اولیه برای ثبت کردن شرکت هلدینگ با سایر شرکت‌ها تفاوت دارد، برای ثبت این شرکت‌های مادر با سهامی خاص به ۵ میلیارد تومان سرمایه و برای ثبت شرکت مادر سهامی عام به ۱۰میلیارد تومان سرمایه نیاز است، ولی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که در حیطه شرکت خاص ثبت می‌شود با سرمایه ۱۰۰میلیون تومان قابل راه‌اندازی است.

برای آشنایی کامل با رکود اقتصادی کلیک کنید.

سایر شرکت‌ها در صورت به دست‌ آوردن سود از سهام خود آن را می‌فروشند، اما شرکت‌های هلدینگ سهام خودشان را به جز در زمان خاص و ضروری به فروش نمی‌رسانند. خرید سهام در هولدینگ‌ها با هدف کنترل شرکت انجام می‌شود، ولی هدف شرکت هلدینگ از خرید سهام کنترل شرکت است، اما شرکت سرمایه گذاری فقط با هدف دستیابی به  سود سهامی را خریداری می‌کنند و در اداره آن دخالتی ندارند‌.

برای آشنایی کامل با رشد اقتصادی کلیک کنید.

به عنوان مثال، وقتی که یک شرکت هلدینگ خودرو بخشی از سرمایه خود را به خرید سهام در یک شرکت خودروسازی اختصاص می‌دهد، قاعدتا برنامه‌هایی برای مدیریت آن شرکت دارد یا معتقد است که اعمال نفوذ در سیاست‌های داخلی آن شرکت می‌تواند منافع اقتصادی هلدینگ را بیشتر و بهتر تأمین کند. پس می‌توان گفت که یک شرکت هلدینگ خود را در حوزه فعالیت شرکت‌های سرمایه‌پذیر، صاحب نظر می‌داند.

برای ترخیص کالا در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

در مجموع تفاوت اصلی بین سایر شرکت و شرکت‌های مادر این است که شرکت هلدینگ به شکل خاص برای اداره و مالکیت فعالیتی تجاری تاسیس می‌شود؛ در صورتی که سایر شرکت‌ها به عنوان  وسیله‌ای برای سرمایه گذاری تاسیس می‌شوند.  هلدینگ‌ها سهام کل یا جزء را در شرکت‌های دیگر به هدف مدیریت کردن آن‌ها می‌خرند، در صورتی که شرکت‌ها معمولا با اوراق بهادار در معامله عمومی و مشتقات مالی اعتباری سرمایه گذاری می‌کنند و خیلی کم در کنترل سهام یک شرکت خصوصی دست به سرمایه گذاری می‌زنند.

برای آشنایی کامل با اینکه تورم چیست کلیک کنید.

انواع شرکت های مادر

شرکت‌های مادر یا هولدینگ‌ها ۴ نوع دارند:

 • شرکت‌های مادر که از شرکت‌های بزرگ و شناخته شده به وجود آمده‌اند، مانند ایران خودرو
 • هلدینگ‌هایی که دست به تولید یک محصول می‌زنند و به آنها شرکت هلدینگ محصولی می‌گویند.
 • هلدینگ‌های زنجیره‌ای که همه مراحل تولید تا عرضه را به عهده دارند.
 • شرکت‌های مادر مختلط شرکت‌هایی هستند که جهت فعالیت‌های مختلف گرد هم جمع می‌شوند.

مزایای شرکت های مادر یا هلدینگ ها

این شرکت‌ها از مزایای بسیاری برخوردارند که این مزایا جذابیت‌های زیادی برای صاحبان کسب و کار ایجاد کرده است و در نتیجه تمایل آن‌ها به ثبت شرکت‌های هولدینگ است. از جمله این مزایا و امتیازات می‌توان به:

 شرکت‌های مادر قدرتمند با خریدن سهام شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه خودشان را افزایش داده و به سبد سرمایه و دارایی‌های خود تنوع ببخشند. تنوع در سبد سرمایه و وسعت آن ریسک سرمایه‌پذیری مشتریان را کاهش دهند.

تسهیل فرآیند دریافت وام، از آن نظر که شرکت‌های مادر قادرند بازپرداخت وام‌های خود از محل سرمایه و دارایی‌های شرکت‌های وابسته استفاده کنند، لذا برای دریافت تسهیلات بانکی کمتر دچار مشکل ‌می‌شوند. به‌ عنوان مثال شرکت مادر برای خرید سهام شرکت زیرمجموعه خود، اگر نیازمند دریافت وام باشد، می‌تواند بازپرداخت آن را از راه سرمایه سایر شرکت‌های زیرمجموعه خود بپردازد و مشکلی از جهت تامین مالی پرداخت اقساط وام نخواهد داشت.

برای آشنایی کامل با  حباب قیمت کلیک کنید.

 شرکت‌های مادر قادرند در عرصه‌های جدید به بازارها وارد شده و با سرمایه‌گذاری و تامین مالی سهام شرکت‌های فعال متفاوت در هر بخشی را خریداری کرده و با سرعت بیش‌تری وارد بازار آن حیطه فعالیت اقتصادی آن شوند. برای مثال اگر یک شرکت مادر بخواهد وارد بازار کار واردات اسباب بازی شود با خرید سهام شرکت تولید اسباب‌بازی به راحتی به این بازار ورود می‌کند.

مزایای شرکت های مادر یا هلدینگ ها
مزایای شرکت های مادر یا هلدینگ ها

از مهم‌ترین امتیازات شرکت‌های مادر این است که اعتبار بین‌المللی زیادی در جهان دارند به محض تاسیس شرکت هلدینگ به سبب اعتبارات جاری بالا، با سرعت زیادی وارد بازارهای بین‌المللی و فرامرزی می‌شوند. آن‌ها قادر هستند فعالیت‌های تجاری را انجام دهد، ضمنا سرمایه‌گذاران هم تمایل بیشتری به برقرار کردن معاملات با شرکت‌های مادر دارند.

داشتن ریسک کمتر، شرکت‌های مادر ریسک کمتری جهت سرمایه‌گذاری دارند، تنها ریسکی که آنها را  تهدید می‌کند امر سرمایه است؛ زیرا امکان برگشت داده نشدن آن وجود دارد. بهره بردن از موقعیت شرکت‌های تابع، شرکت‌های مادر قادر هستند از مزایای امتیاز شرکت وابسته خود بهره ببرند و با جمع کردن سرمایه و توان شرکت‌های کوچک شروع به فعالیت‌های اقتصادی و بین المللی بزرگ کنند.

 • داشتن معافیت‌های مالیاتی
 • دسترسی داشتن به مواد اولیه ای که اغلب کمیاب و نایاب هستند
 • دسترسی به امکانات ،منابع مالی و تسهیلات بانکی متعدد
 • حفظ شخصیت حقوقی شرکت‌های وابسته زمانی که هولدینگ سهامدار می‌شوند، شخصیت حقوقی شرکت‌های تابعه از بین نمی‌رود.
 • شرکت‌های هلدینگ به کمک شرکت‌های تابعه خود قادرند از نیروها و امکانات آن‌ها استفاده کرده و بدین صورت در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند و سرعت بیشتر و هزینه‌ی کمتری جهت انجام امور دارند.
 • مزیت محافظت در مقابل ضرر و زیان، زمانی که شرکت فرعی ورشکسته می‌شود، شرکت مادر سرمایه از دست می‌دهد و کاهش ارزش پیدا می‌کند، اما از نظر قانونی برای پرداخت بدهی طلبکاران شرکت اجباری ندارد.

روش های مدیریتی شرکت های مادر

شرکت مادر از چندین راه برای مدیریت شرکت‌های وابسته بهره می‌برند.

 • روش اول شامل برنامه‌ریزی استراتژیک است. در این روش شرکت هلدینگ برنامه‌های اصلی را تعیین و برنامه‌ریزی می‌کند.
 • در روش دوم مدل کنترل مالی شرکت مادر تنها نقش سهامدار و کنترل مالی شرکت وابسته را در دست دارد. کنترل مالی فقط در صورتی امکان‌پذیر است که توسط شرکت ماد انجام شود که سرمایه تخصیص پیدا کرده باشد.
 • طبق روش سوم مدل کنترل استراتژیک می‌باشد و بر اساس توافقات انجام گرفته مدیریت و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام می‌پذیرد. لازم به ذکر است که کنترل استراتژیک یک روش متداول در سبک‌های قابل استفاده در بین شرکت‌ها است.

آیا تاسیس شرکت هلدینگ امری مثبت است

هلدینگ بودن هم وجه مثبت دارد و هم منفی.

شرکت‌های مادر از راه کنترل شرکت‌های خودشان می‌توانند به هم‌افزایی و دریافت سود بیشتر دست پیدا‌کنند، ولی در مقابل هزینه‌های به عهده آن‌ها به‌مراتب بیشتر می‌باشد؛ زیرا مدیریت شرکت‌های تابعه چندان هم امری ارزان نیست.

تعدادی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری عادت به این  دارند که بیش از ۵۰ ٪ سهام شرکت‌هایی را که به طور معمول از جهت  صنعت شبیه یا مرتبط هستند بخرند برای مثال سفارس که یک شرکت مادر سیمانی است.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با هولدینگ‌ها آشنا کنیم و تفاوت‌ آن‌ها با سایر شرکت‌ها را بیان نموده و در مورد انواع آن‌ها و شیوه‌های مدیریتی آن و پاسخ به این سوال که آیا تاسیس چنین شرکت‌هایی امری مثبت است یا خیر، به بیان مطالبی مفید بپردازیم. شرکت‌های مادر مزیت‌های فراوانی دارند و برای افراد علاقه مند بسیار امری پر رونق محسوب می‌شوند. شرکت‌های مادر حتی در امور صادرات و واردات وجود دارند.

شرکت وانیکس درست از زمان انتخاب تامین کننده و خرید کالا  در کشورهای چین امارت و هند در محله بعد حمل و نقل آن از کشور منتخب شما و تحویل کالا در در انبار در کنار شما خواهد بود و خدمات آن برای  سراسر ایران فعال است. وجه متمایز کار با وانیکس این است که این شرکت بازرگانی جهت گارانتی به مشتریان چک تضمین اعطا می‌کند.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

48 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست