همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

نحوه محاسبه کارمزد ترخیص کالا

توجه کنید عدم پرداخت به موقع هزینه تشریفات گمرکی ممکن است ترخیص کالاهای شما را با مشکل مواجه کند؛ بنابراین در محاسبه هزینه‌ها و پرداخت به موقع آنها کوشا باشید. در این مقاله به بررسی نحوه محاسبه کارمزد ترخیص کالا ها از گمرک می‌پردازیم.

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک درواقع شامل گذراندن مراحل قانونی است که باید برای ورود کالاها به کشور انجام شوند. برای ترخیص کالاها از گمرک باید اسناد و مدارک لازم را که از سوی سازمان گمرک اعلام می‌شود، ارائه نمایید. فرایند ترخیص کالا برای کنترل ورود و خروج کالاها انجام می‌شود تا از قاچاق کالا و ارز جلوگیری شود. قوانین و آیین‌نامه‌های گمرک در خصوص ترخیص کالاها مدام در حال تغییرند؛ اگر به عنوان یک تاجر یا بازرگان اطلاعاتتان به‌روز و کافی نباشد، ترخیص کالاهای شما ممکن است با مشکل مواجه شود.

 

 

مدارک لازم جهت اخذ اظهارنامه گمرکی

 • تصویر کارت بازرگانی شخص واردکننده
 • پروفرما یا پیش‌فاکتور
 • مجوزهای مربوطه از سازمان بهداشت، استاندارد، قرنطینه نباتی و …
 • مجوز مربوط به ثبت سفارش کالا
 • بارنامه کالا
 • اعلامیه ارز
 • لیست بسته‌بندی (عدل‌بندی)
 • برگه بیمه‌نامه
 • برگه پروانه بهره‌برداری
 • ترخیصیه کالا
 • ارائه گواهی مبدأ

محاسبه هزینه ترخیص کالاها از گمرک چگونه است و چه مواردی را شامل می‌شود؟

باید اشاره کنیم که تمامی مبالغی در طی گذراندن مراحل مختلف گمرکی پرداخت می‌شوند، درواقع بخشی از هزینه ترخیص کالاها هستند. هزینه ترخیص کالاها از گمرک شامل موارد مختلفی است که در زیر نام برده شده‌اند:

 • هزینه انبارداری
 • هزینه باربری
 • هزینه تست آزمایشگاه
 • هزینه تخلیه بار و بارگیری مجدد
 • هزینه کارشناسی کالا

و …

موارد گفته شده مبالغی هستند که پیش از ترخیص کالا باید پرداخت شوند تا مجوز تحویل یا ترخیص کالا از گمرک صادر گردد. به این نکته توجه نمایید که هزینه‌های گفته شده کاملاً جدا از حقوق و عوارض ورودی گمرک هستند.به عنوان یک تاجر یا بازرگان باید از جزئیات هزینه‌های ترخیص کالا از گمرک آشنا باشید، زیرا گاهی به دلیل عدم آگاهی ممکن است هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل شوید. برای مثال به دلیل نگهداری طولانی‌مدت کالاها در انبار گمرک هزینه‌های شما به طرز عجیبی افزایش خواهند یافت.برای آنکه بتوانید کالاهای خود را سر موعد از گمرک ترخیص نمایید، می‌بایست تمامی هزینه‌های ذکر شده در بالا از جمله هزینه باربری، تخلیه، انبارداری و غیره را به طور کامل پرداخت کنید.

 

 

حقوق گمرکی چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است؟

نکته حائز اهمیت اینجا است که حقوق گمرکی بخش دیگری از هزینه‌ها است که توسط گمرک و برای همه کالاها دریافت می‌شود. البته این هزینه کاملاً جدا از هزینه‌های مربوط به ترخیص کالاها از گمرک است. برای آنکه حقوق ورودی کالا خود را محاسبه نمایید باید ۴ درصد ارزش گمرکی کالای خود را با سود بازرگانی جمع کنید، حاصل به دست آمده میزان حقوق ورودی کالای شما است که باید به گمرک پرداخت شود.

حقوق گمرکی چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است؟

حقوق گمرکی باید در کدام مرزها و گمرکات کشور پرداخت گردد؟

حقوق ورودی گمرک برای تمامی کالاها در تمام مرزها و گمرکات کشور دریافت می‌شود و میزان آن در تمامی مرزها یکسان است. یعنی حقوق دریافتی در گمرک فرودگاه امام با حقوق دریافتی در سایر گمرکات کشور کاملاً یکسان است.

نحوه محاسبه هزینه انبارداری

هزینه انبارداری بخشی از هزینه‌های مربوط به ترخیص کالاها از گمرک است. برای ترخیص کالاها از گمرک باید حتماً هزینه انبارداری را پرداخت کنید و قبض انبار را دریافت نمایید. با ارائه این قبض به مأمور گمرک اجازه دارید کالاهایتان را از گمرک خارج کنید. میزان هزینه انبارداری به میزان حجم و مقدار کالا وابسته است و اگر به موقع پرداخت نشود، هزینه دموراژ به آن اضافه می‌شود.

 

 

جریمه مربوط به ثبت نادرست کد تعرفه کالا

کد تعرفه کالا یک عدد ۸ رقمی است که باید در اظهارنامه گمرکی ثبت گردد، زیرا برای محاسبه حقوق گمرکی لازم است. اگر به هر دلیلی این کد را اشتباه در مدارک و اسناد خود ثبت کنید از سوی گمرک جریمه خواهید شد.

محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک

برای محاسبه هزینه ترخیص کالا به مقادیری همچون ارزش کالا یا سیف، نرخ ارز و نرخ تعرفه نیاز داریم که برای محاسبات آنها باید با یکسری از فرمول‌ها آشنا شویم:

 • ارزش کالا یا سیف = مبلغ ارزی کالا × هزینه بیمه + نرخ ارز که توسط گمرک اعلام شده است.
 • سود بازرگانی = سیف کالا × نرخ تعرفه × نرخ ارز.
 • هزینه انبارداری = مدت زمان نگهداری کالا × وزن ناخالص کالا × نرخ انبارداری.

بهترین زمان محاسبه هزینه ترخیص کالا چه زمانی است؟

پیشنهاد ما شما این است که پیش از آنکه اقدام به واردات کالا کنید، هزینه‌های گمرکی را محاسبه نمایید تا بتوانید برای سرمایه خود برنامه‌ریزی کنید و در آینده به مشکل بر نخورید.

بهترین زمان محاسبه هزینه ترخیص کالا چه زمانی است؟

محاسبه نرخ بیمه

نرخ به بیمه به عوامل زیادی بستگی دارد که عبارت‌اند از:

 • مبدأ کالا
 • میزان آسیب‌پذیر بودن کالا
 • فاصله بین مبدأ و مقصد

 

 

تا چه زمانی می‌توانیم کالاهای خود را در انبار گمرک نگهداری کنیم؟

به محض اینکه کالای شما وارد انبار گمرک شود، مشمول هزینه انبارداری می‌شود. صاحب کالا تا ۴ ماه فرصت دارد کالای خود را ترخیص کرده و از انبار خارج نماید.

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

همان‌طور که ملاحظه نمودید نحوه محاسبه کارمزد ترخیص کالا، مرحله بسیار حساسی در تجارت بین‌المللی است. این مرحله شامل ارائه مدارک و اسناد لازم و همچنین پرداخت هزینه‌های متنوعی است. برای آنکه این مرحله را به درستی پشت سر بگذارید و ترخیص کالاهایتان به بن‌بست نخورد بهتر است با یک شرکت بازرگانی واسطه مشورت نمایید.

شرکت بازرگانی وانیکس با چندین سال تجربه در حوزه واردات کالا، می‌تواند مشاور بسیار خوبی برای شما باشد. این شرکت با دارابودن تیم کارشناسان مجرب خود به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به مشتریان خود است.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *