نحوه صادرات فرآورده های نفتی

صادرات فرآورده های نفتی، برای ایران به لحاظ داشتن ذخایر نفت و گاز و نیز موقعیت جغرافیایی مناسب در سطح بین‌المللی بسیار سودمند است. در ادامه با نحوه صادرات فراورده های نفتی و آیین و مقررات آن آشنا خواهیم شد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات فرآورده های نفتی

از میان کشورهای همسایه عراق، افغانستان، نخجوان، ارمنستان بازارهای مناسبی برای صادرات فرآورده های نفتی هستند.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

 در مقاله نحوه صادرات فرآورده های نفتی از بخش وبلاگ وانیکس به بررسی مطالب زیر می‌پردازیم:

 • فرآورده های نفتی چیست؟
 • مراحل صادرات فرآورده های نفتی
 • روند صادرات فرآورده های نفتی ایران
 • نحوه ارسال صادرات فرآورده های نفتی
 • صادرات فرآورده های نفتی با وانیکس

فرآورده های نفتی چیست؟

فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌ها و از نفت خام به دست می‌آید. در پالایشگاه به خواست مشتریان فرآورده‌های نفتی را برای کارهای مختلفی فرآوری می‌کنند. بیشترین کاربرد این محصولات به دست آوردن انرژی است. از آنجا که سوخت مایع‌ و گازی از سوخت جامد بهتر است، بشر برای تهیه سوخت‌های لازمه زندگی صنعتی خود، به نفت روی آورده است . امروزه ۵۰% نفت خام تبدیل به بنزین و ۷۰% نفت خام برای جابه‌جایی و حمل و نقل، مصرف می‌شود. برخی از فرآورده های نفت خام مانند:

 • بنزین
 • گاز
 • موم طبیعی
 • قطران طبیعی
 • روغن روان کننده
 • نفت کوره یا مازوت
 • نفت سفید یا کروزن
 • دیزل سوخت مایع
 • قیر
 • کک نفتی مانند هیدروژن و کربن

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

فرآورده های نفتی چیست؟
فرآورده های نفتی چیست؟

بنزین

یکی از فراورده‌های سبک نفتی است که بر اثر برش از نفت خام  یا به طور طبیعی با گازهای تر ایجاد می‌شود.

گاز

گاز همراه با نفت خام از زمین خارج می‌شود یا بر اثر تجزیه نفت به دست می‌آید. گاز به دو دسته خشک و مایع تقسیم می‌شود که در فشار و دمای عادی با هم متفاوت هستند.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

موم طبیعی

مواد مومی از نفت خام به دست می‌آید و نقش بازرگانی دارد. موم طبیعی از پارافین تشکیل می‌شود و به حالت خمیر یا شکننده به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای و قابلیت حل شوندگی در داخل بنزین، روغن را دارد.

قطران طبیعی

 دارای گوگرد زیاد، سیکوزیته و تراکم بالایی است. در عمق کم زمین و در داخل ماسه‎های نفت‌خیز، یافت می‌شود.

روغن روان کننده

نفت ماده اولیه برای تولید انواع روان کننده‌های ماشین‌آلات است. از جمله متداول‌ترین روان کننده‌ها میتوان به روغن موتور، گریس، موم پارافین اشاره کرد.

نفت کوره یا مازوت

یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در مراحل تصفیه نفت خام به دست می‌آید. به علت رنگ سیاه آن نفت کوره یا مازوت نامیده می‌شود. ارزانترین ماده سوختنی برای استفاده در کوره حمام، تنور نانوایی‎ها و موتورهای دیزل است.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

نفت کوره یا مازوت
نفت کوره یا مازوت

نفت سفید یا کروزن

نفت چراغ به صورت مایع است. به عنوان سوخت هواپیماهای دارای موتور جت، برخی راکت‌ها، قایق‌های کوچک ماهیگیری و سوخت گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

سوخت مایع ( دیزل )

گازوییل در سوخت موتورهای دیزلی و تاسیسات حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از روش تقطیر جز به جز نفت مازوت به دست می‌آید. دیزل دارای گوگرد بسیار کم است.

قیر

قیر ماده‌ای هیدروکربنی به رنگ سیاه تا قهوه‌ای تیره که در سولفید کربن و تتراکلرید کربن است. معمولا از تقطیر مستقیم نفت خام در برج تقطیر یا بهصورت طبیعی براثر تراوش نفت خام از شکافهای سطح زمین به خارج و بخار شدن اجزای سبک نفت، در برخی از نقاط کره زمین پدید می‌آید.

کک نفتی

ماده جامدی  که از کربن تشکیل شده و دارای مقدار زیادی گوگرد و فلزات سنگین مانند نیکل و وانادیم است و به عنوان یکی از محصولات فرعی پالایش نفت خام محسوب می‌شود.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

مراحل صادرات فرآورده های نفتی

صادرات فرآورده های نفتی طی مراحل خاصی انجام می‌شود که در ادامه به آن ها می‌پردازیم:

 • درخواست مشتریان را در مورد انواع مختلف فرآورده‌های نفتی دریافت می‌کنید.
 • شرکت تامین کننده موظف به بررسی تقاضای مشتری و تامین محصول است.
 • اطلاعات مشتری برای دریافت محصول با دقت بررسی شود.
 • مذاکراتی در زمینه نحوه ارسال، شرایط بازارهای بین‌المللی و تامین فرآورده صورت گیرد.
 • پیش فاکتور برای مشتری صادر شود.
 • از طرف شرکت استعلام وجه واریزی انجام شود.
 • مجوزهای گمرکی و عقد قرارداد.
 • استعلام فرآورده خریداری شده.
 • فاکتور فروش.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

روند صادرات فرآورده های نفتی ایران

با رکودی که در بازارهای بین‌المللی ایجاد شده است، می‌توانید با ارائه راهکارهای مناسب توسط کارشناسان مجرب در این حیطه، صادرات فرآورده های نفتی را با مقدار مناسبی به کشورهای هدف صادر کرد. در روند صادرات فرآورده های نفتی بهتر است با توجه به شرایط و تغییرات موجود در عرصه بین‌المللی، به کانال حجم صادرات را با توجه به مزایای گوناگون آن بالا نگه داشت.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

روند صادرات فرآورده های نفتی ایران
روند صادرات فرآورده های نفتی ایران

هرچه کشور به سمت خودکفا شدن در تهیه فرآورده‌های نفتی گام بردارد، مابقی این فرآورده‌های نفتی به کشورهای مختلف صادر می‌شود. در نهایت با زیرساخت‌های مناسب می‌توان صادرات فرآورده های نفتی را به شکل مناسبی بهبود بخشید.

نحوه ارسال صادرات فرآورده های نفتی

پالایشگاه‌ها وظیفه تولید فرآورده‌های نفتی و بعد از تولید، مسئول ذخیره‌سازی و نگهداری از این مواد را دارند، تا در زمان صادرات، استانداردهای لازم برای آنها حفظ گردد و مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

در زمان صادرات باید ترکیبات، طبق استاندارد و مجوز های لازم ارسال گردد. به همین دلیل باید متخصصین، این ترکیبات را بررسی نمایند تا در بازارهای بین‌المللی اعتبار کشور صادر کننده دچار مشکل نگردد. اعتماد شرکت‌های وارد کننده در انجام این روند به زمان‌بندی ارسال و اجرای قوانین بستگی دارد و اگر به درستی انجام شود اعتماد آن‌ها برای افزایش روابط، بیشتر خواهد شد.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

زمانی‌که شرکت‌های صادرکننده توانایی تامین انواع حجم درخواست مشتریان را داشته باشند، باعث همیشگی شدن این روابط و تجارت و طولانی شدن این فرایند بین دو کشور خواهد شد. کشورهایی که اقتصاد و بازار رو به رشدی دارند مقاصد مناسبی برای صادرات فرآورده‌های نفتی محسوب می‌شوند.

صادرات فرآورده های نفتی با وانیکس

صادرات هریک از فرآورده‌های نفتی به روش‌های مختلفی از جمله فروش مستقیم یا از طریق بورس امکان‌پذیر هستند که هریک مراحل مختلفی دارد. برای انجام درست و قانونی صادرات چنین فراورده‌هایی بهتر است با شرکتی که در این زمینه تجربه لازم را دارد، همکاری داشته باشید.

شرکت وانیکس با سال‌ها تجربه در زمینه واردات و صادارت و با برخورداری از مشاوران زبده بهترین گزینه برای کسانی است که به تازگی وارد مسیر تجارت بین‌المللی شده‌اند. همچنین این شرکت انواع خدمات مثل انبارداری در دبی، واردات انواع محصولات مورد نیاز بازار از چین، دبی و هند را نیز انجام می‌دهد. برای ضمانت و راحتی خیال تاجران به آن‌ها چک ضمانتی ارائه می‌دهد.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

235 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست