نحوه ثبت شرکت ترخیص کالا

امروزه شمار شرکت‌هایی که در زمینه بازرگانی تأسیس می‌شوند افزایش یافته این شرکت‌ها قابلیت این را دارند که در زمینه ترخیص به تجار کمک کنند. با توجه به اهمیت دادوستد کالا بین کشورها و پیچیدگی کارهای ترخیص و… وجود یک شرکت که بازرگانان بتوانند امور تجارتی خود را به او بسپارند بسیار حائز اهمیت است. در ادامه با وانیکس همراه باشید تا شمارا بیشتر با نحوه ثبت ثبت شرکت ترخیص کالا آشنا کنیم.

چگونه شرکت ترخیص کالا بزنیم

با اخذ مجوزهای لازم، شرکت ترخیص کالا می‌تواند به‌عنوان نماینده قانونی صاحب کالا، اقدام کرده و کارهای گمرکی را پیش ببرد. گرفتن کارت حق‌العمل‌کاری یک مسئله مهم در تبدیل شدن به شرکت بازرگانی است. این کارت از سوی گمرک صادر شده و نشان‌دهنده صلاحیت و توانایی صاحبان شرکت است.

 

 

چگونه شرکت ترخیص کالا بزنیم

در ادامه به برسی دقیق مراحل ثبت شرکت می‌پردازیم:

با انجام مراحل اشاره شده در زیر می‌توانید اقدام به تأسیس شرکت ترخیص کالا کرده و آن را ثبت کنید.

دریافت کارت حق‌العمل‌کاری

شرکت در آزمون حق‌العمل‌کاری، برای گرفت این کارت ضروری است.

کسی که می‌خواهد در این آزمون شرکت کند باید یکسری ویژگی‌ها داشته باشد؛ از جمله:

 • داشتن شرایط سنی که حداقل ۲۵ سال است.
 • داشتن شرایط تحصیلی که حداقل مدرک کاردانی در امور گمرکی و یا کارشناسی سایر رشته‌ها است.
 • فرد متقاضی در حال حاضر نباید کارمند دولت باشد.
 • فرد متقاضی نباید هرنوع سابقه کیفری و یا قاچاق کالا داشته باشد.

درصورتی‌که فرد شرایط ذکر شده در فوق را داشته و در آزمون شرکت کند، در صورت قبولی می‌تواند کارت حق‌العمل‌کاری را دریافت کرده و شرکت خود را به شرکت ترخیص کالا تبدیل کند. این کارت از سوی گمرک کشور صادر می‌شود پس فرد باید مدارک را به اداره گمرک مربوطه تحویل دهد؛ اما اگر فرد خواستار آن است که در چندین گمرک کشور به فعالیت بپردازد، باید مدارک را به اداره کل گمرکات تحویل دهد. کارت حق‌العمل دارای اعتبار یک‌ساله بوده و قابلیت تمدید دارد به‌طوری‌که اگر شرکت تمام کارها را طبق قرارداد و قانونی انجام دهد، می‌توان آن را ۴ یا ۵ سال تمدید کرد.

 

 

شرایط جهت ثبت شرکت ترخیص کالا

ضروری است فرد:

تابع کشور ایران باشد.

 متدین به یکى از ادیان رسمى کشور باشد.

سابقه کیفری نداشته باشد.

سابقه اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشد.

وظیفه سربازی خود را تمام کرده یا دارای کارت معافیت باشد.

 از شرایط تحصیلی، حداقل دیپلم کامل متوسطه را داشته باشد.

از شرایط سنی، حداقل ۲۵ سال تمام داشته باشد.

حداقل ۵ سال سابقهٔ کار در زمینهٔ حمل‌ونقل بین‌المللى را داشته باشد؛ این سابقه توسط یکى از راه‌هاى زیر احراز خواهد شد:

 • تأییدیه سازمان یا وزارتخانهٔ مربوطه براى سابقهٔ کار دولتى.
 • تأییدیه از سازمان تأمین اجتماعى مبنى بر پرداخت حق بیمه.

 

 

مدارک جهت ثبت شرکت ترخیص کالا

 • داشتن سابقه کار و مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر از آن.
 • داشتن مدرک تحصیلى کارشناسى و بالاتر در رشته‌هاى تخصصى حمل‌ونقل، مدیریت اداری، بیمه و بانکداری، مدیریت بازرگانی، گمرک، اقتصاد و ترافیک، بدون سابقهٔ کار
 • گذراندن دورهٔ مدیریت حمل‌ونقل بین‌المللى و داشتن گواهى آن.
 • عدم اشتغال در سایر شرکت‌ها (توضیح اینکه مدیرعامل یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللى نمى‌تواند در سمت مدیرعامل سایر شرکت‌ها باشد.)

مدارک جهت ثبت شرکت ترخیص کالا

تعهدات شرکت ترخیص کالا

 • تعهد عضویت در اتاق بازرگانى و صنایع و معادن ایران
 • تعهد برای نوشتن نام شرکت در دو طرف وسیلهٔ نقلیهٔ مربوط به شرکت.
 • انتخاب نام ایرانى و فارسی غیرمشابه با نام سایر شرکت‌هاى حمل‌ونقل.
 • شرکت باید متعهد شود بعد ۱۵ روز از ثبت، یک نسخهٔ کامل از مدارک ثبتى و آگهى تأسیس شرکت که به تأیید ادارهٔ کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجارى رسیده به سازمان مربوطه ارسال کند.
 • هیئت مؤسس و مدیرعامل منتخب باید متعهد شوند که آمار فعالیت شرکت را هر شش ماه یک‌بار به سازمان مربوط ارسال کنند. (پایان ماه‌هاى شهریور و اسفند)
 • هیئت مؤسس شرکت باید یک تعهد رسمی بدهند مبنى بر اجراى کلیه دستورالعمل‌هاى صادره از طرف سازمان حمل‌ونقل.
 • هیئت مؤسس باید یک تعهد رسمی بدهند مبنى بر اینکه هرگونه تغییرات در شرکت، قبل از اعلام به اداره ثبت شرکت‌ها باید با اطلاع و کسب نظر قبلى از سازمان حمل‌ونقل مربوطه انجام پذیرد.
 • یک تعهد رسمى از طرف هیئت مؤسس با دلالت بر اینکه اعضاى هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت در هیچ‌یک از ادارات و مؤسسات دولتى شاغل نیستند.
 • ارسال سه نسخه اساسنامه.
 • ارسال سه نسخه اظهارنامه.
 • ارسال سه نسخه شرکت‌نامه.
 • ارسال چند نسخه از اولین صورت‌جلسه‌های مجمع‌عمومی مبنى بر انتخاب مدیرعامل و معرفى امضاهاى مجاز و سایر تصمیمات گرفته شد.
 • ارسال مشخصات شامل نشانى و نقشهٔ دقیق محل سکونت فعلى مدیرعامل، سهام‌داران و اعضاى هیئت‌مدیره و شماره‌تلفن آنها و همچنین ضمیمه کردن کپی تمام صفحات شناسنامه اعضای اصلی شرکت.
 • ارائه گواهی‌های از قبیل عدم اعتیاد به مواد مخدر، عدم سابقه کیفری و کارت پایان خدمت با معافیت از سربازی کارکنان بعلاوه مدرک تحصیلی آنان.
 • ارائهٔ اسناد رسمى دفتر کار بعلاوه سند تلفن دفتر با ذکر شماره آن.

یکی از فرایندهای مهم در زمینه گمرک و صادرات و واردات، ترخیص کالای وارداتی است؛ ترخیص کالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا به‌موجب آن فرد واردکننده یا نماینده قانونی وی کالاها را از انبار گمرک خارج می‌کنند. کوچک‌ترین مسئله و مشکل در زمینه ترخیص می‌تواند ضررهای مالی زیادی به تجار بزند؛ با یک مثال اهمیت این قضیه را برایتان روشن‌تر می‌کنیم؛ فرض کنید می‌خواهید یک ماده غذایی را از خارج وارد کشور کنید و این ماده زمان انقضای محدودی دارد و اگر زودتر به بازار نرسد ممکن است کلاً فاسد شده و غیرقابل‌مصرف شود در این حین در هنگام ترخیص آن، مدارک لازم را ندارید یا از روند ترخیص به‌درستی آگاهی نیستید و این موضوع سبب طولانی‌تر شدن روند ترخیص شده. در این حین شرکت‌های ترخیص کالا به کمک شما می‌آیند؛ شاید این سؤال برایتان پیش بیاید این شرکت‌ها چه ویژگی‌ها و وظایفی دارند؟ در ادامه به برسی جواب این سؤال و سودی که شرکت‌های ترخیص کالا به بازرگانان می‌رساند می‌پردازیم.

وظایف شرکت ترخیص کالا

این شرکت‌ها یعنی شرکت ترخیص کالا می‌توانند محدوده وسیعی از وظایف را تحت پوشش قرار دهند؛ از بازاریابی و مشاوره‌های قبل خرید گرفته تا ترخیص کالای خریداری شده این یعنی از صفر تا صد واردات کالا. به‌طورکلی می‌توان گفت شرکت‌های ترخیص کالا، دارای افراد زبده و ماهر در زمینه تجارت و آشنا به روندهای اداری و…ترخیص کالا هستند. این افراد دارای کارت بازرگانی معتبر هستند و از مهارت و توانایی‌های خود جهت تسهیل امر دادوستد استفاده کرده و روند ترخیص را آسان‌تر می‌کنند.

وظایف شرکت ترخیص کالا

همان‌طور که در مطالب فوق اشاره کردیم شرکت ترخیص کالا به‌عنوان نماینده قانونی صاحب کالا، تمام مراحل ثبت و اظهار آن را انجام داده و تا رسیدن کالا به انبار صاحبش آن را پیگیری می‌نماید.

اگر مدارک و مستندات لازم جهت ترخیص تکمیل بوده و ترخیص‌کار نیز مهارت کافی را داشته باشد، این امر کار مشکلی به نظر نمی‌رسد؛ اما بااین‌حال با توجه با مسائل و مشکلات روزافزون کشور ما، مخصوصاً تحریم‌ها، ممکن است موانع ریزودرشتی در مقابل تجار قرار بگیرد؛ شرکت‌های ترخیص کالا با آشنایی از قوانین و مقررات و همچنین محدودیت‌ها و فرصت‌ها، در این حین به کمک تاجران آمده و با پیش‌بینی مشکلات احتمالی، در صورت بروز هرگونه مشکل مسئولیت آن را پذیرفته و جهت رفع آن تلاش می‌کنند.

در نتیجه باتوجه‌به موارد اشاره شده در بالا، بازرگانان می‌توانند درباره همه مراحل تجارت، از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های شرکت‌های ترخیص کالا بهره‌مند شوند. علاوه بر همه اینها شرکت ترخیص کالا امانت‌دار مشتریانش است و همه مسئولیت‌های خود را در کمال صداقت انجام می‌دهد.

 1. در زیر، یک خلاصه کلی از تمام موارد گفته شده در بالا مربوط به خدمات شرکت ترخیص کالا آورده شده است:
 2. انجام تمام تشریفات گمرکی
 3. انتقال ارز و ثبت سفارش کالا
 4. تنظیم اظهارنامه ترخیص محصول
 5. محاسبه و پرداخت هزینه‌های گمرکی و عوارض و حقوق ورودی
 6. اخذ مجوز‌ها و استانداردهای لازم
 7. ترانزیت و حمل‌ونقل کالا در داخل و خارج
 8. بارگیری محصول از گمرک و رساندن آن به انبار صاحبش
 9. پیگیری مسائل حقوقی مربوط و اعتراض به تصمیم‌های گرفته شده
 10. مشاوره درباره مسائل مختلف صادرات و واردات

سخن پایانی با وانیکس

همان‌طور که در این مقاله خواندید ترخیص کالا یک فرایند تخصصی و حیاتی برای بازرگانان است؛ به‌خاطر همین حساسیتی که این فرایند دارد شرکت‌های تأسیس شده‌اند که تاجران را در زمینه ترخیص یاری کنند و خدمات تخصصی در این حوزه را در اختیار آنان قرار دهند؛ اگر می‌خواهید برای امور تجاری خود با یک شرکت در این زمینه قرارداد ببندید باید به اعتبار و خوش‌نامی شرکت موردنظر توجه کنید.

شرکت وانیکس آماده است تا به همه سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهد پس می‌توانید برای آگاهی بیشتر در مورد شرکت‌های ثبت کالا و سایر امور تجاری با شرکت ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *