مشکل چین و تایوان بر سر چیست

مشکل چین و تایوان بر سر چیست ؟ این موضوع باید از گذشته مورد بررسی قرار بگیرد. تایوان که با اسم‌های چین تایپه، چین ملی و فرمز نیز شناخته می‌شود، نقطه‌ای در طرف شرق آسیا است که از جزایر تایوان، پنگهو، کینمن، ماتسو و تعداد زیادی جزیره کوچک دیگر متشکل شده است که همگی در سواحل طرف شرق کشور چین هستند. این جزیره به وسیله دریا از غرب با جمهوری خلق چین، از سمت شمال شرق با کشور ژاپن و از جنوب با کشور فیلیپین همسایه است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

مشکل چین و تایوان

مشکل چین و تایوان موضوعی است که حاصل اتفاقات تاریخیست. گفتنی است که پرتقالی‌ها در سال ۱۵۹۰ میلادی این جزیره را کشف و نام آن را فورموزا (Formosa) به معنی چشم نواز گذاشتند. در سال ۱۶۲۴ میلادی هلندی‌ها در جنوب و اسپانیایی‌ها در قسمت شمالی جزیره قلعه‌هایی ساخت و ساز کردند. هلندی‌ها در سال ۱۶۴۱ میلادی مستعمران اسپانیایی‌ها را از این جزیره بیرون بردند و تا سال ۱۶۶۱ میلادی کنترل تایوان را به عهده داشتند.

در سال ۱۶۶۱ میلادی شخص ژنرال کوژینگا (General Koxinga) بصورت یک پادشاهی کاملا مستقل قدرت را در این منطقه در دست گرفت. در سال ۱۶۸۳ میلادی دودمان چینگ بر این جزیره پر حادثه تسلط یافت. با شروع جنگ میان کشور چین و کشور ژاپن در سال ۱۸۹۵ میلادی چینی‌ها شکست سختی خوردند و جزیره تایوان به دست ژاپنی‌های آن زمان افتاد. ژاپنی‌ها در زمان حاکمیت خود بر جزیره تایوان نقش بسیار زیادی در توسعه و گسترش این جزیره داشتند.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

در ادامه با این مقاله با موضوعات زیر با وانیکس همراه باشید:

  • مداخله ایالات متحده در موضوع تایوان
  • قدرت ارتش تایوان و چین
  • بودجه نظامی ارتش تایوان
  • بودجه نظامی ارتش چین
  • واردات انواع کالا از چین با وانیکس

مداخله ایالات متحده در موضوع تایوان

مشکل چین و تایوان و روابط آنها از زمان به قدرت رسیدن «ماینگ جیو» در سال ۲۰۰۸ میلادی تقویت یافت. در سال ۲۰۰۹ میلادی شخص ماینگ جیو و رهبر کشور چین پس از شصت سال بصورت مستقیم پیام‌هایی (در قالب وظیفه‌های حزبی و نه در نقش رهبرگونه) مبادله کردند. ۱ سال بعد از آن این دو شخص یک پیمان تجاری تاریخی امضا و اعمال کردند.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

در پی این اتفاق، مسئولین مربوطه کشور چین و تایوان در تاریخ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی پس از شصت و شش سال در کشور سنگاپور با یکدیگر بصورتی حضوری ملاقات داشتند. ولی پس از روی کار آمدن رئیس جمهور ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ میلادی ایالات متحده و مداخله در کلیه امور آنها، بار دیگر روابط کشور چین و جزیره تایوان از هر لحظه دیگری به سرعت تیره و تار شد.

مداخله ایالات متحده در موضوع تایوان
مداخله ایالات متحده در موضوع تایوان

در کل اگرچه ایالات متحده سال‌ها پیش قرارداد اصل چین واحد را امضا و مورد تایید قرار دادند اما همچنان گوشه چشمی به این جزیره پر حواشی دارد و می‌خواهد از آن به عنوان برگ برنده ای برای اهرم کردن فشار بر چین استفاده کند؛ به خصوص اینکه در دوره ترامپ رییس جمهوری پیشین ایالات متحده این وضعیت بسیار شدیدتر شد و چالشها بین ۲ کشور بر سر ارتباط ایالات متحده با جزیره تایوان افزایش یافت. تاکنون آمریکا نیز با فروش عظیم تسلیحات مورد احتیاج تایوان برای یک جنگ تمتم عیار، امنیت و تمامیت ارضی کشور چین را مورد تعرض قرارداده و باعث تحریک شدید رهبران چینی شده است.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

جدیدا که تنش‌ها میان کشور چین و تایوان افزایش یافته، ایالات متحده از یک سوی دیگر مدعی است که به سیاست و قرارداد اصل چین واحد پایبند و متعهد است ولی از سوی دیگر ادعا می‌کند در صورت بروز هر گونه جنگ نظامی بین کشوز چین و تایوان از این جزیره دفاع تمام قد خواهد کرد؛ موضوعی که باعث خشم بیشتر رهبران چین شده است.

گفتنی است که جزیره تایوان مرکز تولید بردهای الکترونیکی در جهان می‌باشد. و اگر در آن جنگی در بگیرد سریعا بردهای الکترونیکی نایاب و قیمت آن سر به فلک می‌کشد. و کشور چین با رتبه دوم در تولید بردهای الکترونیکی در دنیا این بازار را در دست می‌گیرد. و این موضوع معادلات قدرت در دنیا را کمی جابجا می‌کند. و البته شوک اولیه این موضوع دنیا را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

قدرت ارتش تایوان و چین

پرسنل نظامی آماده به رزم در تایوان به تعداد ۱۶۳ هزار نفر می‌باشد و در مقابل پرسنل نظامی آماده به رزم چینی در حدود ۲ میلیون نفر است. تجهیزات مربوط به نیروی هوایی در تایوان وبصورت مخلوط در حدود ۵۶۸ عدد می‌باشد و در مقابل چین دارای ۳۳۳۰ عدد جنگنده آماده و اورهال شده دارد. نیروی دریایی تایوان دارای ۴ عدد زیر دریاییست و در مقابل کشور چین ۵۹ عدد زیردریایی دارد. ارتش تایوان در بخش نیروی دریایی دارای ۲۶ ناوچه جنگی می‌باشد و همچنین در مقابل کشور چین و نیروی دریایی چین دارای ۱۰۷ عدد ناوچه جنگی می‌باشد. نیروی زمینی تایوان دارای ۶۶۵ عدد تانک و در مقابل نیروی زمینی چین دارای ۵۸۵۰ تانک می‌باشد.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

موشک‌های زمین به زمین در تایوان حدود ۲۰ عدد و در چین حدود ۸۰۳ عدد گزارش شده. البته این آمارها زیاد دقیق نیست. زیرا این آمارها را هر کشوری خودش اعلام می‌کند و سازکاری برای سندیت داشتن آنها وجود ندارد. پس ممکن است در موقع ضرورت از موارد گزارش نشده و سری خود رونمایی کند و سرنوشت جنگ را تغییر دهد. مثلا آمریکی چندین بار اعلام کرده در موقع درگیری چین و تایوان به یاری تایوان می‌رود. این موضوع باعث می‌شود این آمار و ارغام‌ها در جنگ واقعی مقدار زیادی تغییر کند.

قدرت ارتش تایوان و چین
قدرت ارتش تایوان و چین

اگر مشکل چین و تایوان به هر دلیلی به جنگ ختم شود یقینا تایوان است که بیشترین صدمه به او وارد می‌شود. ولی این نوع طرز فکر در موقع درگیری روسیه و اوکراین هم شامل بود. اما به لحاظ دخالت و حمایت غرب و کشورهای خاص رویه این جنگ استحلاکی شد و روسیه شدیدا قافلگیر شد. این موضوع باعث شد چین در تصمیم خود در رابطه با حمله و تصرف تایوان تامل کند. به عبارتی دیگر حمایت غرب و آمریکا از اوکراین باعث جلوگیری حمله چین به تایوان شد. چین بسیار کشور محتاتی در اعمال سیاست های خود است. زیرا درگیری نظامی خیلی سریع و برق آسا به اقتصاد در حال رشد چین آسیب میزند. چه بسا تصمیم غرب برای مهار غول اقتصادی چین همین باشد.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

بودجه نظامی ارتش تایوان

کشور چین پس از سفر شخص نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده به تایوان به برگزاری عظیم ترین مانورهای نظامی خود در نزدیکی کشور تایوان دست زد؛ چین این جزیره خودگردان را قسمتی از قلمروی کشور خود به حساب می‌آورد. منابع مالی در نظر گرفته شده برای امور نظامی که از سوی کابینه تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری کشور تایوان پیشنهاد شده است، افزایش ۱۴ ٪ سالانه را در نظر گرفته تا بودجه به رقم عظیم ۵۸۶.۳ میلیارد دلارتایوان معادل ۱۹.۵ میلیارد دلار آمریکا دست یابد.

بودجه نظامی ارتش تایوان
بودجه نظامی ارتش تایوان

این بودجه شامل ۱۰۸.۳ میلیارد دلار تایوان دیگر برای جت‌های جنگنده و سایر تجهیزات و همچنین (صندوق خاص) برای وزارت دفاع است. اداره کل بودجه، حسابداری و آمار تفکیک مشخصی از محل مصرف پول ارائه نکرده است. این بودجه نظامی برنامه‌ریزی شده، که بی‌سابقه است و باید مورد تایید پارلمان تایوان قرار بگیرد، ششمین سال متوالی رشد هزینه‌های نظامی این جزیره از سال ۲۰۱۷ را نشان می‌دهد. افزایش دو رقمی بودجه در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با رشد هزینه‌های دفاعی این جزیره در سال‌های اخیر، افزایش شدیدی را نشان می‌دهد. رشد سالانه از سال ۲۰۱۷ زیر چهار درصد بوده است.

کارت بازرگانی دقیقا چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

بودجه نظامی ارتش چین

بودجه نظامی کشور چین در سال ۲۰۲۲ میلادی به اندازه ۷.۱ ٪ به نسبت سال گذشته افزایش می‌یابد. نخست‌ وزیر کشور چین هم خواستار افزایش پیشرفت در فناوری های نوین در حوزه نظامی به منظور حراست از حاکمیت، امنیت و منافع کلی این کشور شده است. این منابع مالی نظامی به میزان ۱.۵ تریلیون یوان (۲۲۹.۶۸ میلیارد دلار) که امسال در چارچوب بودجه ملی کشور چین منتشر و تصویب شده است، از سوی همسایگان کشور چین و در واشنگتن که نگران تقویت ارتش قدرتمند چین هستند، رصد می‌شود.

افزایش ۷.۱ ٪ سال آتی، هفتمین افزایش متوالی تک رقمی را گزارش می‌دهد، ولی سریع‌ترین روند از زمان پیشنهاد ۷.۵ ٪ برای سال ۲۰۱۹ میلادی است. این بودجه همچنین بالاتر از رشد اقتصادی کند هدف‌گذاری شده در حدود ۵.۵ ٪ است. کشور چین نگران چالش‌هایی از جناح‌های متعدد است، از جزیره تایوان گرفته تا ماموریت‌های هوایی و دریایی ایالات متحده آمریکی در آبهای جنوبی چین مورد مناقشه و در نزدیکی جزایر تحت امر کشور چین و مناقشه مرزی با کشور هند.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

واردات انواع کالا از چین با وانیکس

شما تاجران و بازرگانان ایرانی می‌توانید کالای مورد احتیاج خود را از طریق شرکت‌های مورد اعتماد که در کشور چین دارای دفتر معتبر و انبار هستند وارد کنید. شما می‌توانید از طریق شرکت وانیکس واردات را به خودیه خود انجام دهید. شرکت بازرگانی وانیکس ارائه دهنده خدمات وارداتی از صفر تا صد می‌باشد. شما می‌توانید واردات خود را از ۲ کشور چین و دبی انجام دهید. واردات کالای مورد علاقه به وسیله شرکت بازرگانی وانیکس دارای ضمانت صد در صدی کالا می‌باشد. به این صورت که شما در حین بستن قرارداد واردات هر کالایی با شرکت تجاری و بازرگانی وانیکس، چک ضمانت به اندازه ارزش کالای وارداتی خود دریافت کنید.

کشورهای بزرگی همچون چین مبدا مناسبی برای تجارت و واردات به کشورمان محسوب می‌شود. زیرا بودجه‌های نجومی در نظر گرفته شده باعث می شود تا اقتصاد و صنایع این کشور زیر چتر حمایتی حکومت به کار خود ادامه دهند. امنیت در تجارت و جلوگیری از هرج و مرج حرف اول را در جذب سرمایه گذاری و انواع واردات و صادرات می‌زند. مشکل چین و تایوان در طول تاریخ پر از فرازو نشیب های مختلف بوده و از این به بعد هم خواهد بود.

درباره وانیکس

شرکت حمل و نقل بین المللی شهریار سازان سرمستان با نام تجاری وانیکس فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با هدف تسهیل فرآیند واردات آغاز نمود. شرکت وانیکس از انتخاب تامین کننده و خرید کالا برای شما در کشورهای چین امارت و هند سپس حمل و نقل آن از کشور انتخابی و تحویل کالا درب انبار در کنار شما می باشد و به سرتاسر ایران نیز خدمات می دهد. تفاوت کار با وانیکس این است که این شرکت بازرگانی برای گارانتی به مشتریان خود چک تضمین می هد.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

39 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست