مشکل چین با هند چیست

مشکل چین با هند چیست ؟ در سال ۱۹۱۴ میلادی کنفرانسی میان کشور بریتانیا و هند در شهر شیملای ایالت هیماچال پرادش این کشور به دلیل حل اختلافات مرزی در منطقه هیمالیا برگزار شد. دولت مکار بریتانیا خط مرزی مک‌ماهون را که میان کشور هند و تبت تقسیم بندی شده بود، ترسیم کرد. نمایندگان کشور چین در این کنفرانس ضمن خودداری از امضا یا به رسمیت شناختن این توافق پذیرفتند که تبت به وسیله کشور چین اداره شود.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

مشکل چین با هند

بر این اساس سرزمین‌های تبت حق سازش با کشور دیگری به دست نیاورد. هند پس از استقلال در اوایل سال ۱۹۴۷ میلادی،‌ خط مک‌ماهون را به رسمیت شناخت. با این حال، پس از کنترل تبت به وسیله چینی‌ها در سال ۱۹۵۰ میلادی، این خط به موضوع اختلاف برانگیز بین ۲ کشور باقی مانده است. کشور چین خط مک‌ماهون را غیرقانونی، استعماری و دستوری می‌داند و کشور هند آن را یک مرز بین‌المللی می‌داند. در طول نیم قرن اخیر، کشور هند و چین بیش از ۲۰ بار برای حل و فصل این اختلاف با هم مذاکرات کرده‌اند، ولی توفیق زیادی حاصل نشده است. این دو کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی به موجب اختلاف مرزی در ایالت آندرا پرادش در شمال شرق کشور هند که دارای جمعیت انبوهی از تبتی‌هاست، با هم جنگیدند که به شکست کشور هند منجر شد. در ادامه با مقاله مشکل چین با هند چیست با تیم وانیکس همراه شوید.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

با مقاله مشکل چین با هند چیست به موضوعات زیر می‌پردازیم:

  • درباره جنگ چین با هند
  • وحشت هند تا چه حد به واقعیت نزدیک است
  • آیا رابطه ایران با چین، بر روابط چین و هند تاثیرگذار است؟
  • علت بی تفاوتی غربی ها نسبت به مناقشه هند و چین چیست
  • مقایسه قدرت نظامی چین و هند
  • واردات انواع کالا از چین با وانیکس

درباره جنگ چین با هند

روابط دهلی‌نو و پکن در سال‌های گذشته تقریبا پایدار بوده، ولی تنش‌هایی نیز میان طرفین اتفاق افتاده است. دلیل این امر این است که کشور چین درحال رقابت با ایالات متحده به‌ عنوان شریک تجاری برتر کشور هند است. و دیگر اینکه؛ دولت این کشور جلوگیری از توسعه نظامی و اقتصادی کشور چین در منطقه، به خصوص کشور پاکستان می‌شود و واشنگتن نیز در این زمینه با دهلی‌نو همکاری کامل می‌کند.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

کشور هند و چین در هیمالیا دارای مرز مشترک و اختلافی قدیمی بر سر آن هستند و یکدیگر را مقصر این موضوع می‌دانند. کشور چین در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع در منطقه شمال شرقی کشور هند را تحت کنترل دارد. بنا به ادعای مسئولین دهلی‌نو، کشور چین ۳۸ هزار کیلومترمربع از قلمرو هند در بخش اعظم منطقه متروک آکسایی‌چن در رودخانه کاراکاش را که زمانی مسیر تجار بوده و دارای اهمیت استراتژیک تجاری است، به اشغال خود درآورده است

مهندسان چینی در سال ۲۰۱۷ میلادی تلاش کردند جاده‌ای را در منطقه در مرز کشور چین، هند و بوتان احداث کنند که به مقابله نظامی ۷۳ روزه در این ناحیه منجر شد. تصمیم کشور چین برای احداث جاده و نتایج آن دلیل اصلی تنش‌ و درگیری حال حاضر میان دو کشور است.

درباره جنگ چین با هند
درباره جنگ چین با هند

کشور هند در ماه مه سال ۲۰۲۰ مدعی شد که نظامیان کشور چین از سه ناحیه وارد قلمرو کشور هند شده و بدون توجه به هشدار یک پاسگاه ایست بازرسی در آنجا تشکیل دادند. اخبار درگیری‌های اخیر میان نیروهای ارتش ۲ کشور در گالوم گلوچ و سنگسار و غیره، به وسیله رسانه‌های هندی و شبکه‌های اجتماعی انتشار پیدا کرد. بیست هندی در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۲۰ بر اثر درگیری شدید در دره گلوان در شرق لداخ به کام مرگ رفتند. کشور چین آمار سربازان خود را که در این درگیری‌ها کشته شده‌اند، به هیچ عنوان منتشر نکرده است.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

۴۸ ساعت پس از این درگیری‌ها وزرای امور خارجه کشور چین و هند طی گفت‌ و گوی تلفنی توافق کردند که برای اطمینان از برقراری صلح در مرز مورد نظر هیمالیا، به توافق‌های ۲ جانبه موجود جامع عمل بپوشانند. بعد از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده پیشنهاد میانجی‌ گری میان کشور چین و هند را اعلام کرد که با توجه به روابط تیره واشنگتن و چین، مورد پذیرش کشور چین قرار نگرفته است.

لازم به ذکر است که کشور هند مشغول احداث جاده استراتژیکی در دره گالان برای اتصال منطقه با یک ناو هوایی می‌باشد. کشور هند در اوت سال ۲۰۱۹، با تصمیمی یکجانبه منطقه لداخ را از کشمیر اشغالی جدا و آن را قلمرو فدرال خود اعلام کرد. کشور چین این اقدام را به شدت محکوم و موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است. نکته حائز اهمیت دیگر همکاری کشور پاکستان با چین در زمینه تنش‌ میان اسلام آباد-دهلی‌نو است. اقدامات چین به نوعی حمایت از اسلام‌ آباد به شمار می‌شود. با این حال تنش‌های اخیر میان کشور چین و هند یادآور لزوم یک توافق دو جانبه جدید در منطقه است، چرا که هرگونه جنگ احتمالی می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی را برای کشور چین، پاکستان و هند به همراه داشته باشد.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

وحشت هند تا چه حد به واقعیت نزدیک است

نشانه هایی هست که نشان می دهد نگرانی کشور هند بی مورد نبوده است. جدیدا اعلام شده که این کشور از پروژه خط آهن چابهار به کلی کنار گذاشته شده است و رسانه های این کشور می نویسند و رسانه های این کشور این طور القا می کنند که دلیل این اتفاق قراردادی میان ایران و چین بوده که در آستانه بسته شدن بصورت کامل است. به هر حال نگرانی هندی ها و حساسیت شان به نسبت رفتارهای کشور چین در حال افزایش است و در چنین شرایطی تنش های مرزی دور از ذهن نیست.

وحشت هند تا چه حد به واقعیت نزدیک است
وحشت هند تا چه حد به واقعیت نزدیک است

ولی امری که باید به آن توجه کرد این است که تنش های مرزی بین هند و چین هر چند خونبار باشد، ولی باعث قطع کامل روابط نشده و روابط سیاسی ۲ طرف را مختل نخواهد کرد. دو کشور در طول هفتاد سال اخیر نشان داده اند که می توانند نشست توافقی برگزار کنند و به یک موضع مشترک در مورد مرزهایشان برسند. در حال حاضر هم چنین صحبت هایی میان فرماندهان نظامی در منطقه در جریان است و قالبا دولت مرکزی در هر دو کشور به نتیجه این گفتگوها تن در می دهد. کشور چین و هند آیتم‌های در هم تنیده و در ارتباط با یکدیگر دارند که قابل فراموشی نیست.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

آیا رابطه ایران با چین، بر روابط چین و هند تاثیرگذار است؟

کشور ایران نمی‌تواند چندان در روابط میان دو کشور همسایه که منافع تنگاتنگی با هم دارند، موثر باشد. مسائل میان آن دو کشور و رقابت هایشان موضوعات فراتری است که تنها قسمتی از آن به کشور ایران و قرارداد چین و ایران برمی گردد. در حال حاضر کشور چین به دنبال موضوع آسیا پاسیفیک است که بر مبنای آن می خواهند طرح یک کمربند جدید و یک جاده استراتزیک را اجرایی کنند.

آنها کم کم کشورهای منطقه و کشورهایی مانند ایران را درگیر این پروژه می کنند و این نخستین نشانه های تغییر قدرت از سوی ایالات متحده آمریکا به سمت کشور چین است. در مقابل کشور هند به دنبال طرح آینده یا پاسیفیک است. ایالات متحده می خواهد به وسیله هند، اقیانوس هند را به اقیانوس آرام وصل کند و در صورت انجام چنین پروژه عظیمی آنها وارد حوزه امنیتی کشور چین خواهند شد. این موردی است که ریشه اصلی رقابت ها میان این دو کشور است.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

علت بی تفاوتی غربی ها نسبت به مناقشه هند و چین چیست

تاثیر تحولاتی که در حال رخ دادن است، بیشتر بر جنوب قاره آسیاست و بر دیگر نواحی دنیا در آن ابعاد اثری ندارد. از طرفی دیگر کشور پاکستان کشوری است که از اختلافات میان دو کشور سود می برد. این کشور متوجه شده که ایالات متحده آمریکا دیگر توجهی به آن ندارد و کم کم مقدار کمک های مالی که به پاکستانی ها می کرد را بسیار اندک کرده. برای همین دارد به کشور چین نزدیک می شود. ولی در بین کشورهای دیگر این وضعیت از اهمیت بسیاری برخوردار نیست. آنها می دانند که اختلافات مرزی به پایان می رسند .ولی به عنوان مثال برای ایالات متحده آمریکا و کشور پاکستان اوضاع بسیار جدی تر است و مسائل را  سانت به سانت دنبال می کنند و منافع خود را هم در قبال این روابط تحلیل می‌کنند تا دست به نقش آفرینی بزنند که منافعشان را از خطر دور کنند.

مقایسه قدرت نظامی چین و هند

جمعیت چین یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر و در مقابل جمعیت کل هند در حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر می باشد. تعداد کل پرسنل نظامی چین دو میلیون و هشتصد هزار نفر و در مقابل تعداد کل پرسنل نظامی هند سه میلیون و ششصد هزار نفر می باشد. در معقوله نیروی هوایی و تعداد هواپیماهای نظامی چین در حدود سه هزار و دویست و سی عدد و در مقابل آن هند دو هزار و صد و سی فروند هواپیما دارد. جت های جنگنده کشور چین حدود هزار و دویست و سی و دو و در مقابل آن کشور هند پانصد و چهل و سه فروند می باشد.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

تعداد هلکوپترهای کشور چین نهصد و یازده فروند و در مقابل کشور هند هفتصد و سی فروند هلکوپتر دارد. هرچند در جنگ های امروزی کمتر پیش می‌اید که از توپ و تانک استفاده شود ولی در جنگ احتمالی این ادوات جنگی ملاک قدرت محسوب می‌شود. تعداد تانک های ارتش چین سه هزار و پانصد و در مقابل کشور هند در حدود چهار هزار و سیصد عدد می باشد. تعداد توپخانه خودران چین سی و سه هزار عدد و در مقابل کشور هند دویست و سی عدد می‌باشد. تعداد لانچر موشکی کشور چین حدود دو هزار و ششصد عدد و در مقابل آن هند دویست و هفتاد دستگاه می‌باشد.

مقایسه قدرت نظامی چین و هند
مقایسه قدرت نظامی چین و هند

نیروی دریایی کشور چین دارای هفتصد و هفتاد و هفت فروند کشتی جنگی می‌باشد و در مقابل کشور هند دویست و هشتاد و پنج فروند کشتی جنگی دارد. لازم به ذکر است که کشور چیت دارای سه ناو هواپیمابر و در مقابل کشور هند دارای یک ناو هواپیمابر می باشد. همچنین کشور چین دارای سی و شش فروند ناو شکن و کشور هند دارای ده فروند ناوشکن می‌باشد. کشور چین دارای هفتاد و شش فروند زیردریایی و در مقابل کشور هند دارای شانزده عدد زیردریایی می‌باشد.

در بحث مقایسه قدرت نظامی هر کشور آیتم اقتصادی بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد. بصورتی که اگر جنگی تمام ایار رخ دهد این قدرت اقتصادی است که از کل نیروهای نظامی و همچنین مردم پشتیبانی می‌کند. مصرف نفت روزانه کشور چین حدود ۱۳/۵۰۰/۰۰۰ بشکه در روز و در مقابل میزان استفاده نفتی هند ۵/۰۰۰/۰۰۰ بکشه نفت در روز می باشد. کشور چین در حدود بیست و دو عدد بندر تجاری و در مقابل کشور هند بات سیزده عدد بندر تجاری می‌باشد. تعداد فرودگاه های فعال کشور چین ۵۰۷ عدد و در مقابل کشور هند دارای ۳۴۶ عدد فرودگاه فعال می‌باشد. بودجه نظامی و دفاعی کشور چین ۲۴۰ میلیارد دلار و در مقابل هند ۶۵ میلیارد دلار می‌باشد.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

بدهی خارجی کشور هند یک تریلیون و ششصدر میلیارد دلار و در مقابل کشور هند پانصد و نود و هشت میلیارد دلار می باشد. ذخایر ارزی بصورت طلا برای کشور چین حدود سه تریلیون دلار و در مقابل کشور هند حدود چهارصد میلیارد دلار می باشد.

نتیجه گیری

کشور چین از منظر قدرت اقتصادی چندین برابر کشور هند توان دارد و این یک موضوع کاملا استراتژیک در شرایط این دو کشور می‌باشد. زیر ساخت های نظامی کشور چین نسبت به هند بسیار مستحکم تر و بومی سازی شده تر می‌باشد. بصورتی که ارتش پیشرفته‌‌ترین کشور دنیا یعنی ارتش ایالات متحده آمریکا تمایلی به رویارویی نظامی با چین را ندارد. کشور هند جنگ افزارهای پیشرفته خود را از کشورهای دیگر خریداری می‌کند ولی در نقطه مقابل کشور چین خود یک صادرکننده تسلیحات نظامی با دنیا می‌باشد.

واردات انواع کالا از چین با وانیکس

شما تاجران و بازرگانان ایرانی می‌توانید کالای مورد احتیاج خود را از طریق شرکت‌های مورد اعتماد که در کشور چین دارای دفتر معتبر و انبار هستند وارد کنید. شما می‌توانید به وسیله شرکت وانیکس واردات را به خودیه خود انجام دهید. شرکت بازرگانی وانیکس ارائه دهنده خدمات وارداتی از صفر تا صد می‌باشد. شما می‌توانید واردات خود را از ۲ کشور چین و دبی انجام دهید. واردات کالای مورد نظر به وسیله شرکت بازرگانی وانیکس دارای ضمانت صد در صدی کالا می‌باشد. به این صورت که شما در زمان بستن قرارداد واردات هر کالایی با شرکت تجاری و بازرگانی وانیکس، چک ضمانت به اندازه ارزش کالای وارداتی خود دریافت کنید.

درباره وانیکس

شرکت حمل و نقل بین المللی شهریار سازان سرمستان با نام تجاری وانیکس فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با هدف تسهیل فرآیند واردات آغاز نمود. شرکت وانیکس از انتخاب تامین کننده و خرید کالا برای شما در کشورهای چین امارت و هند سپس حمل و نقل آن از کشور انتخابی و تحویل کالا درب انبار در کنار شما می باشد و به سرتاسر ایران نیز خدمات می دهد. تفاوت کار با وانیکس این است که این شرکت بازرگانی برای گارانتی به مشتریان خود چک تضمین می هد.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

6 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست