درباره مشکلات واردات از چین چه می‌دانید؟

درک نکردن روش تجارت چینی‌ها یکی از مشکلات واردات از چین

یکی از مشکلات واردات از چین که اغلب تاجران نوپا با آن مواجه می‌شوند، عدم درک روش‌های تجارت چینی‌ها است. بدون ارتباط مناسب نمی‌توانید تجارت کنید. این در مورد هر تاجری از هر کشوری که سعی در انجام یک معامله تجاری دارد، صدق می‌کند.

 

 

چین کشور بسیار وسیعی است که فرهنگ‌ها، آداب و رسوم و زبان‌های مختلف را در خود جای داده است. حداقل هشت گروه زبانی مختلف با لهجه‌های متفاوت در این کشور وجود دارد. زبان رسمی ماندارین است، اما این بدان معنا نیست که برای تجارت با یک تاجر چینی باید به زبان ماندارین روان صحبت کنید (اگرچه این امر به شما کمک زیادی می‌کند). اما اگر به دنبال ایجاد یک رابطه طولانی مدت با تاجر چینی هستید، مکالماتی فراتر از عبارات مقدماتی بسیار مفید خواهد بود.

درک نکردن روش تجارت چینی‌ها

همچنین فرهنگ چینی و روش انجام تجارت را در نظر داشته باشید. چیزی که برای شما مودبانه به نظر برسد، ممکن است برای چینی‌ها بی‌ادبی باشد و برعکس. قطعاً شما نمی‌خواهید که برای یک سوء تعبیر یک معامله بزرگ را از دست بدهید.

عدم رسیدگی به قوانین و مقررات مربوط

دانستن قوانین تجارت محصولی که وارد می‌کنید بخشی از هر فرآیند واردات و صادرات است. اما هنگام واردات از چین، بهتر است احتیاط بیشتری انجام دهید. غیر معمول نیست که تامین کنندگان چینی کالاهایی را تولید کنند که با استانداردهای بین‌المللی مطابقت ندارند. در واقع، گزارش شده است که در برخی صنایع، تنها ۵ درصد از تامین‌کنندگان چینی دستورالعمل های اجرا شده توسط اتحادیه اروپا را رعایت می‌کنند.

بسته به اینکه قصد دارید کالا را به کدام کشور وارد کنید، توصیه می‌کنیم نه تنها قوانین واردات کشور واردکننده، بلکه مقررات مربوط به محصول را نیز به درستی بررسی کنید. به این ترتیب، شما دقیقا می‌دانید که هنگام انتخاب تامین‌کننده در چین به دنبال چه چیزی باشید تا اطمینان حاصل کنید که محصولاتی که وارد می‌کنید با استانداردهای مناسب مطابقت دارند. این به جلوگیری از مشکلات در ترخیص کالا از گمرک و تاخیر کمک می‌کند.

بنابراین برای آنکه با یکی از مشکلات واردات از چین که بسیار هم رایج است، روبه‌رو نشوید یک منبع اطلاعاتی خوب از قانون تجارت ایران و چین بیابید و از قوانین فعلی با خبر شوید.

 

 

انتخاب اشتباه اینکوترم

اینکوترمز مجموعه‌ای واضح از شرایطی است که هر دو واردکننده و صادرکننده موظف به رعایت آنها در هر معامله بین‌المللی هستند. این از تفسیر نادرست و سردرگمی در مورد هزینه‌ها، ریسک‌ها، مدیریت و مسئولیت‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین زمانی که تصمیم می‌گیرید کالا از چین وارد ایران کنید، بسیار توصیه می‌شود که به مزایا و معایب اینکوترمی که انتخاب می‌کنید نیز توجه کافی داشته باشید. سه مورد از رایج‌ترین اینکوترم‌های مورد استفاده برای واردات از چین FOB، CIF و EXW Incoterm هستند. با این حال، هر یک از این موارد مزایا و معایبی دارند که می‌توانند نقش زیادی در هزینه کلی واردات شما ایفا کنند. CIF Incoterm به دلیل هزینه‌های کم و مسئولیت‌های نسبتا کمتر ممکن است گزینه بهتری به نظر برسد.

انتخاب اشتباه اینکوترم

اما این ممکن است در ادامه برای شما نتیجه عکس داشته باشد. زیرا با کنترل محدود، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود به هر چیزی که تأمین‌کننده‌تان تصمیم می‌گیرند، متعهد شوید که ممکن است هزینه‌های بسیار بالاتری را برای شما به همراه داشته باشند. به طور کلی، ما توصیه می‌کنیم FOB Incoterm را انتخاب کنید زیرا شرایط کنترل بیشتری بر کل فرآیند واردات و هزینه‌های آن برای شما فراهم می‌کند.

 

 

انتخاب تامین‌کنندگان غیر قابل اعتماد

یکی دیگر از مشکلات رایجی که واردکنندگان محصولات از چین با آن روبه‌رو هستند، انتخاب یک تامین‌کننده غیر قابل اعتماد است. به عنوان یک واردکننده، شما مسئول محصولی هستید که وارد می‌کنید. این بدان معناست که در صورت بروز مشکل در واردات شما به گمرک پاسخگو هستید و در صورتی که محصول شما باعث آسیب به مصرف کننده شود نیز مسئول خواهید بود. با این حال، انتخاب تامین‌کنندگان قابل اعتماد از چین بسیار مهم است.

قبل از امضای قرارداد با یک تامین‌کننده، مطمئن شوید که تحقیقات مناسبی در مورد فرآیند تولید آن انجام داده‌اید. شما می‌توانید پیش از بستن قرارداد با مجموعه‌ای از تامین‌کنندگان و شرکت‌های وارداتی بزرگ آشنا شوید و با آن‌ها تماس بگیرید. با این شیوه از آن‌ها لیست قیمت دریافت کنید و به مقایسه قیمت‌های آن‌ها بپردازید.

بهتر است به عنوان یک تاجر ایرانی که قرار است از چین کالا وارد کنید بدانید مواد محصولاتی که خریداری کرده‌اید از کجا تهیه می‌شود. حتی با واردکنندگان دیگری که همان محصولات را وارد می‌کنند هم وارد صحبت شوید. برای اکثر محصولات، تفاوت‌های ظریف زیادی در یک محصول وجود دارد که بر قیمت یک محصول تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند شامل مواد، اجزا، نوع رنگ، ابعاد یا سایر مشخصات باشد. این مشکل، زمانی که کسی محصول را به خوبی می‌شناسد، کمتر است. اما حتی در این موارد، زمانی که شما در فرآیند منبع‌یابی عمیق‌تر هستید، تفاوت بین تامین‎کنندگان بیشتر برای شما برجسته خواهد شد.

گاهی هم ممکن است جهت کسب اطمینان بیشتر به چین سفر کنید. متخصصی را در نظر بگیرید که فرآیند تولید محصولی را که وارد می‌کنید، درک کند. او بهتر می‌تواند در مورد مشکلات احتمالی که ممکن است پیش بیاید شما را راهنمایی کند.

یکی از راه‌های مقابله با این موضوع، صرف تحقیقات اولیه و درک جزئیات دقیق و همچنین مشکلات کیفی مورد انتظار آن محصول است. پرسیدن بسیاری از سوالات خوب در مورد آرایش محصول، از چند تامین‌کننده اول که با آنها صحبت می‌کنید نیز موثر خواهد بود.

سفارش فورییکی دیگر از مشکلات واردات از چین

معمولا واردکنندگان نوپا از چین انتظار دارند که بلافاصله پس از ارسال ایمیل، سفارشات را سریع دریافت کنند. در حالی که شور و نشاط برای راه‌اندازی کسب و کار جدید متکی به واردات کاملاً قابل درک است، اما دریافت سریع سفارش ممکن است یک فاجعه باشد. این فوریت اغلب منجر به این می‌شود که الزامات محصول و بسته‌بندی به اندازه کافی و ویژه نباشد و رویه‌های کنترل کیفیت به سادگی رد شود.

ممکن است بعضی کارخانه‌ها رویه‌ها را برای کاهش زمان تولید محصولات نادیده بگیرند. آخرین مشکلی که به خاطر سفارش فوری با آن ممکن است روبه‌رو شوید، از دست دادن تامین‌کنندگان خوب است. تامین‌کنندگانی که ممکن محصولات بهتری تولید کنند و به خاطر فوری بودن، سفارش شما را رد کنند. زیرا آن‌ها معتقدند که در هر صورت باید کالاهای با کیفیت تولید کنند.

همه این‌ها ممکن است منجر به کاهش کیفیت تولیدات شود که ضرر ناشی از آن بسیار بیشتر از از دست دادن زمان خواهد بود. چیز دیگری که معمولاً در چنین مواردی می‌بینیم این است که مردم به شدت در مورد دوره و زمان تحویل مذاکره می‌کنند. معمولا تاجران نوپا به دنبال تامین‌کنندگانی هستند که به آن‌ها وعده تحویل سفارش در زمان کوتاه‌تری را می‌دهند، حتی در زمانی کمتر از استانداردهای تعیین شده توسط صنعت جهانی.

در بسیاری از این موارد، برخی از تامین‌کنندگان چینی تمایل دارند زمان تحویل کوتاه‌تری را برای بستن قرارداد اعلام کنند. آن‌ها ممکن است فرآیندها را برای سرعت بخشیدن به تولید نادیده بگیرند که می‌تواند منجر به مشکلات کیفی شود.

برآورد بیش از حد حاشیه سود در یک محصول

این یک مشکل بسیار رایج در هنگام شروع واردات از کشور چین است و معمولاً به دلیل ماهیت تجارت بین‌المللی اتفاق می‌افتد. حتی در یک معامله تجارت بین‌المللی ساده، چندین طرف درگیر هستند که می‌توانند محاسبه بهای تمام شده یک محصول و در نتیجه سود مورد انتظار را دشوار کنند.

برآورد بیش از حد حاشیه سود در یک محصول
برآورد بیش از حد حاشیه سود در یک محصول

واردکنندگان جدید اغلب هزینه‌های خود را بر مبنای هزینه محصول، تدارکات و بازرسی قرار می‌دهند. با این حال، اغلب هزینه‎های نه چندان واضح دیگری وجود دارد که بر حاشیه سود یک محصول تأثیر می‌گذارد. این مشکل می‌تواند برای موارد غیر منتظره مانند هزینه بازرسی‌های گمرکی تصادفی در بندر بارگیری یا بندر مقصد یا موارد احتمالی برنامه‌ریزی شده مانند هزینه بازگشت مورد انتظار باشد.

عدم آگاهی از میزان قیمت نهایی محصول

این مسئله برای هر واردکننده‌ای مشکل است و عادت به واردات از چین مدتی طول می‌کشد. همچنین زمانی که نوبت به محاسبه هزینه‌های نهایی محصول شما می‌رسد، این مورد بسیار مهم است. هنگام درخواست قیمت از کارخانه‌های چینی، اولین سوالی که باید بتوانید پاسخ دهید این است که چقدر می‌خواهید هزینه کنید. پاسخ به سوال‌های زیر روی قیمت نهایی محصول تاثیر خواهد گذاشت:

  • آیا تامین‌کننده به ایمیل شما پاسخ خواهد داد یا خیر
  • قیمتی که از تامین‌کننده دریافت می‌کنید (بالا یا کم)
  • سطح خدماتی که دریافت خواهید کرد
  • گزینه‌های سفارشی‌سازی شما (برچسب سفید، بسته بندی و غیره)
  • هزینه تدارکات شما در هر واحد

همه این موارد تأثیر قابل توجهی بر هزینه نهایی و کیفیت محصول شما خواهد داشت. هزینه لجستیک برای هر محصول مهمترین مورد است. اغلب در حمل و نقل دریایی به دلیل اشتباهات متعدد، میزان قابل توجهی از سود حاشیه خود را از دست می‌دهند.

از قبل برنامه‌ریزی نکردن

یکی دیگر از مشکلات واردات از چین، عدم وجود برنامه‌ریزی است. زمان عامل مهمی برای هر وارداتی است که از چین انجام می‌دهید. هر یک از خطاهای ذکر شده در بالا به تنهایی می‌تواند باعث تاخیر و اختلال در زنجیره تدارکات شما شود، چه رسد به اینکه دو یا چند خطا رخ دهد. با در نظر گرفتن این موارد، همیشه یک برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید.

 توصیه می‌کنیم حداقل از سه ماه قبل برای واردات خود برنامه‌ریزی کنید. بسته به بندر چین که از آن وارد می‌کنید و نقطه مقصد، زمان‌های ترانزیت ممکن است بسیار متفاوت باشد. همچنین زمان مورد نیاز برای حمل و نقل داخلی را نیز در نظر داشته باشید. یک شیوه معمول این است که حداقل از هفته‌ها قبل برای ثبت سفارش و خدمات لجستیک آن اقدام کنید. این به شما زمان اضافی می‌دهد تا همه چیز طبق برنامه و منظم پیش رود.

رفع مشکلات واردات از چین به کمک وانیکس

با وجود مشکالاتی که در مورد آن‌ها صحبت شد، در واردات از چین می‌توانید چالش‌های بخصوص خود را داشته باشد. با این حال شرکت وانیکس با بوجود آوردن مراحلی بسیار ساده برای واردات از چین می‌تواند در جهت حل این مشکلات کمک بزرگی به شما عزیزان کند. شرکت بازرگانی وانیکس به خودی خود، برای شما استعلام قیمت از کالی مورد نظر در چین می‌گیرد و در صورت توافق نهایی، به شما به مبلغ کالای خریداری شده چک تضمین می‌دهد تا زمانی که کالای سفارش داده شده به دست شما برسد. سپس وانیکس محصول شما را در چین خریداری می‌کند و پس از بسته بندی و ارسال به انبار‌های ایران، کالای شما را درب انبارتان تحویل می‌دهد. تیم قدرتمند وانیکس به شما پشتیبانی ۲۴ ساعته ارائه می‌دهد.

سئوالات متداول درباره مشکلات واردات از چین

عمده مشکلات واردات از چین شامل چه چیزهایی می‌باشد؟

مسافت دور – هزینه نسبتا بالای حمل و نقل – فروش محصولات تقلبی و مشکل‌دار ( در صورتی که در خرید از چین بی تجربه هستید، حتما با شخصی که به امور خرید در چین تجربه دارد مراجعه کنید). مدت زمان زیاد تحویل بار نسبت به کشورهای همسایه –

برای جلوگیری از انواع مشکلات هنگام واردات از چین چکار کنیم؟

کسانی که قصد واردات از چین را دارند و تجربه کافی برای انجام این کار را ندارند، می‌توانند همین حالا به وسیله کارشناسان بازرگانی وانیکس، صفر تا صد مراحل واردات خور را در امن ترین شرایط ممکن انجام دهند. شرکت وانیکس با سابقه ۱۰ ساله خود در واردات و صادرات صفر تا صد واردات و صادرات را با بهترین شرایط برای مشتریان خود به ارمغان می‌آورد.

بعد از پیدا کردن کالای مورد نظر برای پرداخت و یا حواله ارز چکار کنیم؟

شرکت وانیکس به وسیله صرافی‌های مجاز و قانونی عملیات حواله ارز را برای مشتریان خود انجام می‌دهد. این در حالی است که حتی کوچکترین کارمزدی بابت انجام این عملیات از مشتریان خود دریافت نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *