چگونه میتوان مجوز صادرات گرفت

همه شما از پیچیدگی مراحل صادرات کالا آگاه هستید. یکی از این پیچیدگی‌ها مربوط به اخذ مجوز صادرات بوده که تبدیل به یکی از سؤالات و دغدغه‌های اساسی تاجران شده است. بازرگانان به تخصص و تجربه بالایی جهت طی مراحل اخذ مجوز صادرات محصول و به فروش رساندن آن در کشورهای خارجی نیازمندند. بازرگانان باید در ابتدا نسبت به پیداکردن بازار هدف و فروش کالای خود اقدام کرده و بر روی قوانین موجود در کشور مربوطه، تسلط کافی داشته باشند. همچنین آنان باید از مسیرهای موجود برای اخذ مجوز صادرات آگاه بوده و نسبت به تهیه آنان اقدام نمایند.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

مجوز صادرات

در عصر حاضر، گستردگی تجارت موجب وضع قوانین و مقررات خاصی برای صادرات انواع مختلف کالاها شده است؛ علاوه بر قوانین متفاوت برای انواع کالا، باتوجه‌به کشور صادرکننده و کشور مقصد نیز این قوانین و مقررات، بسیار متفاوت خواهند بود. تاجران باید از تمامی این قوانین آگاهی لازم داشته باشند تا بتوانند به نحو احسن مراحل صادراتی کالای خود را طی کنند. همان‌طور که در فوق نیز اشاره کردیم، یکی از سؤالات اساسی بازرگانان در حوزه صادرات این است که چگونه می‌توان مجوز صادرات گرفت. در این مقاله از وبلاگ وانیکس قصد داریم به طور مفصل به بررسی پاسخ این پرسش بپردازیم و شمارا در این امر مهم یاری دهیم. با ما همراه باشید.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

لیست موارد آورده شده در مقاله چگونه می‌توان مجوز صادرات گرفت:

 • تعریف کلی مجوز صادرات
 • چه نکاتی برای اخذ مجوز صادرات مواد غذایی وجود دارد؟
 • مجوزهای لازم برای صادرات
 • شرایط دریافت مجوز صادرات
 • سامانه دریافت مجوز صادرات
 • نحوه دریافت مجوز صادرات
 • مدارک لازم برای دریافت مجوز صادرات

تعریف کلی مجوز صادرات

مجوز صادرات، سندی الزامی برای انجام صادرات، است. سایت گمرک، سامانه اخذ این مجوز است. پس از مراجعه حضوری به گمرک و ثبت‌نام در سامانه مذکور، با پرداخت هزینه‌های مربوطه، مجوز صادرات دریافت می‌شود. همچنین اخذ مجوز از ارگان‌هایی که در این‌ رابطه فعالیت دارند از جمله مراحل دیگر در خصوص نحوه صادرات کالا است که به آن نیاز دارید. به‌صورت کلی و ساده این‌گونه بیان کنیم که برای صدور محصول نیاز به یک سری مجوز است که بدون آن‌ها، امکان صدور هیچ کالایی وجود نخواهد داشت. مراحل موجود برای اخذ مجوزهای صادرات دررابطه‌با کالاها و محصولات مختلف، متفاوت است.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

از جمله مهم‌ترین ارگان‌های صادر کننده مجوز در این حیطه:

تعریف کلی مجوز صادرات
تعریف کلی مجوز صادرات

وزارت کشاورزی، وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد.

یک نکته قابل‌ذکر دراین‌خصوص این است که برخی شرکت‌های بازرگانی به دلیل اهمیت اخذ مجوز صادرات، دوره‌های آموزش برگزار می‌کنند و مراحل آن را به افراد می‌آموزند؛ همچنین این شرکت‌ها می‌توانند با داشتن وکالت از سوی صاحب کالا خودشان نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایند.

چه نکاتی برای اخذ مجوز صادرات مواد غذایی وجود دارد؟

با توجه به قرار گرفتن صنعت مواد غذایی در کل دنیا، ایران نیز در چند سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه داشته است. هرچه رشد فزاینده‌ای در زمینه اخذ مجوز صادرات مواد غذایی داشته باشیم، نشان‌دهنده این است که کیفیت محصولات و مواد غذایی کشورمان بیشتر شده است. قوانین سختگیرانه‌ای در کشورهای مختلف در مورد مواد غذایی اخذ شده است؛ پس ضروری است قبل از اخذ مجوز صادرات، باتوجه‌به نوع مواد غذایی، تمام گواهی‌های لازم شیمیایی و بهداشتی مربوط به آن دریافت شود.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

به‌عنوان‌مثال تأییدیه‌های متفاوتی برای مجوز صادرات پسته و مجوز صادرات زعفران وجود دارد؛ چون جنس آنها با یکدیگر متفاوت است. در کشورهای مقصد نیز آزمایش‌هایی زیادی بر روی مواد غذایی انجام می‌شود که باتوجه‌به آنها در کشور صادر کنند نوع مجوزها و تأییدیه‌ها تغیر می‌کند. در مثال بالا پسته و زعفران از مرغوب‌ترین محصولات غذایی صادراتی ایرانی محسوب می‌شوند که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی دارند؛ بنابراین کیفیت این‌گونه محصولات موجب رونق تجارت گشته و صادرات آن‌ها را افزایش می‌دهد.

تاجران باید در اخذ مجوزهای مربوط به مواد غذایی، بیش از سایر کالاها توجه و دقت داشته باشند؛ چون این‌گونه موارد رابطه مستقیم با سلامت انسان را دارند. اکنون که به طور جامع با تعریف مجوزهای صادرات و اهمیت آنان آشنا شدید در مطلب بعدی می‌خواهیم مجوزهای لازم برای صادرات را به‌طورکلی نام ببریم.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

مجوزهای لازم برای صادرات

برای دریافت مجوز صادرات کالا، باید یکسری مدارک لازم را مرحله‌به‌مرحله اخذ کنید. دریافت کارت بازرگانی به نام شخص صادرکننده محصول اولین مرحله است. زمانی که برای صادرات یک محصول، توسط وزارت بازرگانی موافقت اعلام نشده باشد، برای خارج‌کردن آن از کشور اخذ مجوز صدور نیز لازم است.

مجوزهای لازم برای صادرات
مجوزهای لازم برای صادرات

از گزینه‌های بعدی می‌توان اخذ گواهی استاندارد، قرنطینه، گواهی بهداشت و تهیه صورت عدل‌بندی را نام برد که باید از مراکز ذی‌ربط تهیه شوند.

شرایط دریافت مجوز صادرات

در بخش قبل، مجوزهای لازم برای صادرات کالا را به طور مختصر، بررسی کردیم. ازآنجاکه اخذ مجوزهای نام‌برده‌شده در فوق، مستلزم دارابودن شرایطی است، در این بخش از مقاله، به بیان این شرایط خواهیم پرداخت.

از جمله شرایط لازم برای دریافت مجوز صادرات:

 • ممنوع‌المعامله نبودن صاحب کالا از کشور
 • داشتن گواهی استاندارد برای آن دسته از کالاهای صادراتی که مشمول مقررات اجباری استاندارد صدور هستند.
 • داشتن کارت بازرگانی
 • ایجاد و فعال‌سازی حساب کاربردی در سامانه گمرک
 • اخذ مجوز از ارگان‌های مربوطه، مانند معدن و تجارت، کشاورزی یا صنعت، وزارت بهداشت

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

سامانه دریافت مجوز صادرات

همان‌طور که تا الان متوجه شدید، کارت بازرگانی، مجوز گمرک و گواهی استاندارد، از اصلی‌ترین مجوزهای قابل اخذ برای صادرات کالا هستند. در بخش فوق، از شرایط لازم برای اخذ مجوز، به ثبت‌نام در سامانه گمرک اشاره کردیم؛ در ادامه مطلب می‌خواهیم به برسی دقیق‌تر این سامانه اینترنتی بپردازیم. در سال ۱۳۹۳، سامانه گمرک epl.irica.gov.ir، با هدف تسریع و تسهیل روند امور گمرکی با ارائه ۳۴ خدمت گمرکی، راه‌اندازی شد.  Electronic Packing List یا همان به‌اختصار (EPL) به معنای لیست بسته‌بندی الکترونیکی است. راه‌اندازی این سامانه، در کاهش میزان فرارهای مالیاتی و قاچاق محصول، نقش به سزایی داشته است.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

امکانات سامانه گمرک epl.irica.gov.ir، به‌طورکلی شامل ساده‌سازی تشریفات قانونی گمرک و ترخیص بار، ثبت محصول، بارگذاری اسناد حقوقی و یا شخصی، ارسال اینترنتی مانیفست، کامل نمودن اظهارنامه گمرکی، ارزش‌گذاری محصولات صادراتی و وارداتی و آماده‌سازی اسناد مربوط به ترخیص کالا است. ازآنجاکه برای دریافت مجوز صادرات، به برخی تأییدیه‌های دیگر نیز نیاز است، بنابراین لازم است افراد به برخی از سامانه‌های فرعی نیز مراجعه کنند که این سامانه‌ها عبارت‌اند از:

سامانه دریافت کارت بازرگانی و سامانه دریافت گواهی استاندارد، با عنوان سامانه واردات و صادرات با آدرس  coc.isiri.gov.ir، برای ارزیابی کیفیت محصولات وارداتی و صادراتی و صادرکردن مجوزهای مربوط به استاندارد، سامانه cscs.chambertrust.ir یا همان سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند.

نحوه دریافت مجوز صادرات

برای اخذ هریک از مجوزهای اشاره شده در مطالب بالا، مراحل خاصی باید طی شود که در این بخش، به بررسی آنها، خواهیم پرداخت.

مراحل اخذ مجوز از سایت گمرک

 ابتدا فرد برای استفاده از امکانات موجود در سایت گمرک به آدرس epl.irica.gov.ir باید به همراه‌کارت ملی خود، به بخش IT نزدیک‌ترین گمرک مراجعه کرده و کدهای موردنیاز خود را از جمله نام کاربری، رمز عبور و شناسه کد شناسایی را با ثبت درخواست خود، دریافت نماید. در مرحله بعد فرد می‌تواند با استفاده از این کدها وارد سامانه شده و اقدامات لازم را جهت اخذ مجوز و ادامه فرایند، انجام دهد.

مراحل دریافت کارت بازرگانی

برای طی‌کردن مراحل دریافت کارت بازرگانی ابتدا فرد باید وارد سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند، به آدرس اینترنتی cscs.chambertrust.ir شود و بعد از ورود، روی گزینه ثبت درخواست صدور کارت عضویت، کلیک نماید.

در این مرحله و بعد از کلیک روی گزینه گفته شده فرد باید شماره ملی، کد پستی، شماره همراه و نام شعبه را در قسمت‌های مشخص وارد کند و بعد، دکمه ثبت را انتخاب نماید. پس از کلیک روی گزینه ثبت کد تأییدی به همان شماره همراه که وارد کردید، ارسال می‌شود که باید آن کد را در کادر مشخص شده وارد نمایید.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

پس از انجام این مراحل، وارد کارتابل شخصی خود می‌شوید و کلمه عبور اختصاص‌یافته به شما نیز به همان شماره همراهتان، ارسال می‌شود. از این کلمه عبور هنگام ورود به کارتابل الکترونیکی در دفعات بعدی، استفاده می‌شود. بعد از ثبت‌نام در این سامانه و دریافت کلمه عبور، شما می‌توانید وارد صفحه اصلی آن شده  و روی بخش صدور یکپارچه کارت عضویت حقیقی، ویژه اتاق تهران، کلیک نمایید.

پس از انتخاب آن گزینه، صفحه‌ای شامل مشخصات تکمیلی و مشخصات دارنده کارت، به نمایش درمی‌آید که ضروری است موارد خواسته شده در آن تکمیل شود. پس از اینکه مشخصات متقاضی وارد گردید و مدارکی از قبیل:

 • عکس پرسنلی رنگی با پشت زمینه سفید با حداکثر حجم ۳۰۰ کیلوبایت
 • مشخصات تماس و آدرس فرد
 • فرم‌های گواهی
 • مشخصات ثبتی مطابق با برگه اظهارنامه
 • مشخصات کسب‌وکار
 • پیوست مدارک، از جمله تصویر کارت ملی، اسناد مالی، گواهی عدم سوءپیشینه کیفری، فیش‌های پرداختی

بارگذاری شد، درخواست تاجر به تأیید نهایی می‌رسد.

اخذ مجوز از سامانه صادرات و واردات

برای این کار نیز باید به آدرس اینترنتی coc.isiri.gov.ir، مراجعه کرده و بر اساس نوع کالا، یکی از موارد شرکت‌های بازرسی یا کاربران آزمایشگاه را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه، با واردکردن نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانید وارد سامانه شده و مجوز لازم را اخذ نمایید.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

مدارک لازم برای دریافت مجوز صادرات

در بخش‌های قبل به طور جزئی به برسی چگونگی دریافت مجوز صادرات پرداختیم و شرایط لازم و سامانه‌های مربوط به این امر را برای شما بیان کردیم. اما همان‌طور که می‌دانید همه این مراحل، مستلزم ارائه مدارکی هستند. در این بخش می‌خواهیم به بررسی این مدارک بپردازیم.

مدارک لازم برای دریافت مجوز صادرات
مدارک لازم برای دریافت مجوز صادرات

مدارک لازم، جهت ثبت‌نام و فعال‌سازی حساب کاربری شرکت‌های حقوقی، در سامانه  EPL

 • مدارک شرکت از جمله: اساسنامه شرکت، آگهی تأسیس، آگهی تغییرات
 • برگه کد اقتصادی
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • حضور مدیرعامل شرکت و صاحبان امضا، به همراه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه

مدارک لازم جهت ثبت‌نام و فعال‌سازی حساب کاربری اشخاص حقیقی، در سامانه EPL

 • گواهی عدم سو پیشینه
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه شخص متقاضی

مدارک لازم برای دریافت کارت بازرگانی

 • مدرک تحصیلی فرد متقاضی
 • کارت پایان خدمت مدیرعامل و یا هیئت‌رئیسه
 • داشتن سابقه فعالیت اقتصادی
 • پروانه کسب
 • سند مالکیت یا اجاره‌نامه رسمی، مبتنی بر داشتن دفتر کار
 • ارائه مدارک جهت نشان‌دادن عدم ورشکستگی
 • داشتن حداقل ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه در حساب

یک نکته مهم و قابل‌ذکر دراین‌خصوص مربوط به مجوزهای صادرات در مناطق آزاد است که با شرایط گفته شده کمی متفاوت است. مجوز فعالیت اقتصادی مناطق آزاد، اجازه‌نامه‌ای است که ازطرف سازمان منطقه آزاد مربوطه، صادر می‌شود.

بهره‌مندی از مزایای مناطق آزاد تجاری مثل معافیت‌های مالیاتی صادرات، منوط به داشتن این مجوز است. دریافت و تمدید مجوز فعالیت در مناطق آزاد، از طریق سامانه خدمات مناطق آزاد ویژه ایران، به آدرس اینترنتی freezones.ir، انجام می‌شود.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

سخن پایانی با وانیکس

هر اقدامی که در زندگی انجام می‌شود، برای موفقیت نیاز به برخی تخصص‌ها دارد. هرچه نوع فعالیت جدی‌تر و مهم‌تر می‌شود نیاز به تجربه و تخصص نیز به نسبت آن افزایش می‌یابد. یکی از امور مهم که امروزه نیز بیشتر موردتوجه قرار دارد، امر صادرات کالا به کشورهای دیگر است. این امر اگر با رعایت قوانین و اخذ مجوزهای لازم انجام شود باعث سوددهی زیادی به تجار می‌شود.

باتوجه‌به اهمیت زیاد این کار و حساسیت آن، اغلب بازرگان مراحل انجام آن را به شرکت‌های بازرگانی معتبر می‌سپارند. یکی از شرکت‌های بازرگانی فعال در این حوزه، شرکت تجاری وانیکس است؛ این شرکت با داشتن کادری متخصص و آگاه از همه مراحل اخذ مجوز صادرات، می‌تواند شمارا در این امر مهم یاری دهد.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

65 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست