نحوه اخذ مجوز استاندارد کالا

در ایران هم سازمان استاندارد ملی بر کیفیت محصولات تولیدی بر اساس قوانین تعیین شده نظارت می‌کند. از همین رو اگر در زمینه تولید محصولات و کالاهای مختلف فعالیت می‌کنید اخذ مجوز استاندارد کالا به صورت جدی در دستور کار شما قرار می‌گیرد؛ بنابراین مطالعه نکات گفته شده در این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

استاندارد اجباری و استاندارد تشویقی

هر تولیدکننده‌ای که در زمینه ساخت و تولید کالاهای صنعتی فعالیت می‌کند مجبور است که مجوز استاندارد کالا را اخذ کند. مثلاً مواد بهداشتی و مواد غذایی باید حتماً نشانه استاندارد داشته باشند و هیچ استثنایی در این زمینه برای هیچ کالایی وجود ندارد. دریافت نشان استاندارد باید قبل از اقدام برای تولید محصول انجام شود تا تولیدکنندگان محصول بر اساس استانداردهایی که در جهان وجود دارد آن را به بازار عرضه کنند. برخی از محصولات تولیدی نیازمند نشان استاندارد و اخذ مجوز استاندارد نیستند؛ بنابراین در صورت وجود کیفیت بالا در عرضه محصولات خود نشان استاندارد تشویقی به آنها داده می‌شود و تا روی محصول خود درج کنند.

استاندارد اجباری و استاندارد تشویقی

رعایت اصول استاندارد ملی

تقریباً در هر نقطه از دنیا قوانین یکسانی برای تولید محصولات بر اساس معیارهای استاندارد موجود وجود دارد؛ اما اجرای دقیق آن قوانین به عواملی مانند فرهنگ یک جامعه و عوامل دیگر بستگی دارد. نقش مردم در زمینه قوانین مربوط به مجوز استاندارد بسیار پررنگ است؛ اگر مردم به کالاهایی که دارای نشان استاندارد هستند توجه خاص نشان بدهند آن‌گاه تولیدکنندگان برای جلب مشتری به سمت استاندارد کردن محصولاتشان می‌روند.

 

 

فواید اخذ استاندارد در ایران

برای گرفتن مجوز استاندارد کالا مانند هر عملیات دیگر نیاز به پروژه‌های مختلف و کارآمد وجود دارد. با استفاده از این مراحل شما می‌توانید برای کالای خود مجوز فروش و برای کارخانه خود مجوز فعالیت بگیرید. بر اساس این توضیحات دولت هر کشور معیارهای خاصی برای تولیدکننده تعریف می‌کند تا طبق همان معیارها به تولید خود بپردازد تا فرهنگ توجه به استانداردها و رعایت قوانین به تمام مردم آموزش داده شود. باید به این نکته توجه کنید که به جز سازمان ملی استاندارد هیچ نهاد دیگری وظیفه اعطای نشان استاندارد به شرکت‌های متقاضی را ندارد و این استاندارد به شرکت‌هایی داده می‌شود که طبق قوانین و مقررات سازمان ملی اقدام به تولید و یا فعالیت کنند.

فواید اخذ استاندارد در ایران

بعد از تأیید کیفیت محصولات و تولیدات توسط سازمان ملی ایران و رعایت تمام اصول از سوی تولیدکننده نشان استاندارد کالا به یک محصول تعلق می‌گیرد. باید توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌ها و تولیدات نیاز به اخذ استاندارد ندارند و برخی دیگر مجبور به اساس استاندارد ایران هستند شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی تجهیزات پزشکی و دارویی که مستقیم و سلامت مردم در ارتباط هستند مجبور به اخذ استاندارد ایران هستند.

 

 

زمان اقدام اخذ مجوز استاندارد کالا

زمانی برای اخذ استاندارد ایران اقدام کنید که زمان و هزینه زیادی را برای مناسب‌سازی مواد اولیه طرح محصول و محیط کارخانه خود صرف کرده باشید. اگر کیفیت محصولات تولیدی و سلامت محیط شما تضمین شود نشان استاندارد کالا به تولیدات و کارخانه شما داده نخواهد شد؛ بنابراین اگر در خصوص شرایط اخذ استانداردها سؤال دارید می‌توانید برای پاسخ مناسب با مشاوران مجموعه وانیکس در ارتباط باشید.

مراحل اخذ مجوز استاندارد کالا در ایران

 • در مرحله اول شما باید برای هر محصولی که تولید می‌کنید کلیه مجوزهای لازم برای فعالیت‌های خود را داشته باشید و به این طریق ثابت می‌کنید که کلیه تولید و کسب‌وکار شما بر اساس قوانین است.
 • مرحله دوم بر این اساس است که محصولی را که تولید می‌کنید باید مکان مناسبی برای آن در نظر بگیرید. امکانات کافی و لازم برای تولید شما موجود باشد تا در زمان بازرسی کارشناسان استاندارد مورد بررسی قرار بگیرد.
 • مرحله سوم شامل مراجعه تولیدکنندگان و صاحب این شرکت‌ها به سازمان استاندارد شهر خود است یا درخواست خود را به صورت کتبی و از طریق پرکردن فرم‌ها برای کسب نشان استاندارد اقدام و برای مدت یک‌ساله مجوز تولید آزمایشی کالای خود را دریافت کند.
 • مرحله چهارم پذیرش قوانین مربوط به استانداردهای تولید و رعایت آنها بر مبنای اصول درج شده در قانون استاندارد است.
 • در مرحله پنجم شرکت یا سازمان متقاضی باید کنترل کیفی خود را به سازمان استاندارد استان خود معرفی کند.
 • در مرحله ششم شرکت تولیدی باید گواهی مالکیت علامت تجاری خود را برای اثبات مالکیت به سازمان استاندارد ارائه کند. توجه داشته باشید که علامت تجاری باید در سازمان ثبت علامه کشور به ثبت رسیده باشد.
 • مرحله هفتم یکی از مهم‌ترین شرایطی است که باید یک واحد تولیدی آن را رعایت کند. آن هم این است که باید آزمایشگاه کنترل کیفیت خود را ایجاد کند و آن را به سازمان ملی استاندارد ارائه دهد.

 

 

 • در مرحله هشتم متقاضی گرفتن نشان استاندارد باید نظام‌نامه کنترل کیفیت خود را که شامل دستورالعمل‌های لازم برای حفظ کیفیت کالای تولیدی است تدوین کند.
 • اگر در مرحله نهم در شرکت متقاضی کلیه مراحل بالا را طی کرده باشد مجوز استاندارد یک‌ساله برای وی صادر می‌شود. زمانی که اعتبار این مجوز پایان می‌رسد شرکت باید برای تمدید آن اقدامات لازم را انجام دهد

مراحل اخذ مجوز استاندارد کالا در ایران

بازدید از شرکت

یکی از نکات مهمی که همه تولیدکنندگان شرکت‌ها باید آن را رعایت کنند این موضوع است که وقتی نشان استاندارد خود را دریافت می‌کنید هرچند وقت یک‌بار کارشناسان سازمان استاندارد برای ارزیابی محصول تولیدی شما به‌صورت سرزده به مراکز تولید مراجعه می‌کنند تا همه چیز را بر اساس قوانین استاندارد ملی بسنجند. اگر فردی بر خلاف قوانین عمل کرده باشد پروانه استاندارد واحد تولید باطل خواهد شد.

مدارک لازم برای اخذ مجوز استاندارد کالا

 • کپی برابر اصل آگهی ثبت شرکت خدماتی در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل آگهی آخرین تغییرات شرکت موردنظر در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل پروانه تأسیس، بهره‌برداری و پروانه فعالیت از مراجع قانونی همراه با رونوشت آخرین تغییرات
 • کپی برابر اصل آگهی رسمی ثبت‌نام در روزنامه رسمی کشور در طبقه فرآورده موردنظر
 • ارائه مدارک مرتبط با نام تجاری شرکت

استاندارد کالا در ایران تا چه مدت اعتبار دارد؟

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در رابطه با علامت استاندارد به وجود می‌آید مدت اعتبار آن است. باید به این موضوع توجه داشته باشید که اگر بعد از مراحلی که در بخش‌های قبل گفته شد، مجوز استاندارد کالا را دریافت کردید این مجوز برای شما تنها به مدت یک سال اعتبار خواهد داشت و بعد از آن باید به تمدید آن اقدام کنید که در غیر این صورت منجر به پیگرد قانونی خواهد شد.

 نکته مهم این است که استاندارد اخذ شده باید مهر تأییدی بر تولید کالای با کیفیت باشد؛ بنابراین می‌توانید هر کالایی با هر کیفیتی که می‌خواهید تولید کنید؛ زیرا بازرس‌های سازمان استاندارد کاملاً اتفاقی به بخش‌های تولیدی شما سر می‌زنند. اگر شما از موارد ذکر شده در نظام‌نامه استاندارد سرپیچی کنید یا کالای باکیفیت پایین تولید کنید استاندارد شما باطل خواهد شد و جریمه‌های سنگین برای شما در نظر گرفته می‌شود.

سخن پایانی

زمانی که محصول را عرضه می‌کنید وجود تضمین و کیفیت برای آن محصول یکی از وظایف شماست. فردی که اقدام به خرید محصول می‌کند با دیدن نشان استاندارد بر روی محصول شما اعتماد بیشتری نسبت به آن محصول پیدا می‌کند. صنایع مختلف استانداردهای مخصوص به خود را دارند؛ بنابراین شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر از شرایط اخذ مجوز استاندارد کالا با مشاورین وانیکس تماس حاصل کنید.

 

 

سؤالات متداول مجوز استاندارد کالا

 • استاندارد اجباری و استاندارد تشویقی کالا چیست؟

هر تولیدکننده‌ای که در زمینه ساخت و تولید کالاهای صنعتی فعالیت می‌کند مجبور است که مجوز استاندارد را اخذ کند و استثنایی در این زمینه برای هیچ کالایی وجود ندارد. برخی از محصولات تولیدی نیازمند نشان استاندارد و اخذ مجوز استاندارد نیستند؛ بنابراین در صورت کیفیت بالا در عرضه محصولات خود نشان استاندارد تشویقی به آنها داده می‌شود و تا روی محصول خود درج کنند.

 • مدارک لازم برای اخذ مجوز استاندارد کالا چیست؟

 • کپی برابر اصل آگهی ثبت شرکت خدماتی در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل آگهی آخرین تغییرات شرکت مورد نظر در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل پروانه تأسیس، بهره‌برداری و پروانه فعالیت از مراجع قانونی همراه با رونوشت آخرین تغییرات
 • کپی برابر اصل آگهی رسمی ثبت‌نام در روزنامه رسمی کشور در طبقه فرآورده مورد نظر
 • ارائه مدارک مرتبط با نام تجاری شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *