ماندگاری برنج چند سال است؟

ماندگاری برنج چند سال است؟ نشانه های برنج تاریخ گذشته  چیست؟ تاریخ مصرف برای برنج چند وقت است؟ برنج پخته شده را چه مدت می‌توانیم نگهداری کنیم؟ برای جلوگیری خراب‌شدن برنج چه باید بکنیم؟ تمام محصولاتی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم دارای تاریخ تولید و تاریخ مصرف هستند که بسیار حیاتی است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

ماندگاری برنج

برنج سرشار از کربوهیدرات و مواد معدنی که برای سلامتی مفید است. غله اصلی و بسیار بااهمیت برای ایرانیان است و سؤالاتی که گفته شد شاید در ذهن شما هم شکل گرفته باشد؛ اما پاسخی برای آن‌ها نیافته‌اید، ما به همه این سؤالات پاسخ خواهیم داد. برنج دارای یک تاریخ مصرف است و مطابق با آن باید خورده شود. درصورتی‌که برنج طی تاریخ مصرفی خود خورده نشود، ارزش غذایی خود را از دست داده و ممکن است مواد سمی از خود انتشار دهد.  در ادامه به بررسی تاریخ مصرف، تولید و موارد دیگر درمورد برنج‌ها خواهیم پرداخت.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

برای حمل دریایی از چین با وانیکس کلیک کنید

موضوعات زیر در مطلب ماندگاری برنج چند سال است؟ مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • نشانه های برنج تاریخ گذشته چیست؟
 • تاریخ مصرف برنج
 • تاریخ تولید برنج
 • تاریخ مصرف برنج طبخ شده
 • ماندگاری برنج سفید چند سال است؟
 • ماندگاری برنج قهوه‌ای چقدر است؟
 • چگونگی جلوگیری از فاسد شدن برنج
 • سخن پایانی

نشانه های برنج تاریخ گذشته  چیست؟

همان‌طور که بیان شد، برنج‌ها دارای تاریخ مصرف هستند و در صورت عدم مصرف آن طی این مدت به‌عنوان برنج  تاریخ گذشته شناخته می‌شوند. در واقع برنج تاریخ گذشته کیفیت لازم را نداشته و ممکن است منجر به بیماری شود. اما نشانه های برنج تاریخ گذشته  چیست؟ علائم متفاوتی برای تشخیص برنج سالم و خراب وجود دارد که چند مورد شایع را شرح خواهیم داد.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

نشانه های برنج تاریخ گذشته  چیست؟
نشانه های برنج تاریخ گذشته  چیست؟

برای واردات بدون کارت بازرگانی با وانیکس با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان کلیک کنید

 • برنج تاریخ گذشته به‌راحتی می‌شکند؛ برای اینکه بدانید برنج‌ سالم است و تاریخ آن نگذشته است، تنها کافی است مقداری از آن را کف دست بریزید و کمی فشار دهید، اگر برنج‌ها به‌سادگی خرد شدند این احتمال وجود دارد که برنج فاسد شده و قابل خوردن نباشند.
 • برنج بوی ناخوشایند داشته و طعم خوبی ندارد؛ بوی ناخوشایند و طعم بد اغلب هنگام پخت و موقع سرو مشخص می‌گردد در واقع این از علائم برنج فاسد است. برنج سالم هنگام سرو عطر ملایمی دارد که به‌راحتی می‌توان سالم بودن آن را تشخیص داد.
 • برنج‌های تاریخ گذشته رنگی کدر و متمایل به زرد دارند؛ برنج‌های تازه دارای رنگ روشن و شفاف هستند، این در حالی است که برنج‌های  تاریخ گذشته رنگ کدری داشته و به هنگام پختن، تیره‌تر نیز می‌شوند.
 • از نشانه‌های مهم برنج تاریخ گذشته پوک شدن و حشره زدن آن است؛ در این برنج‌ها حشراتی وجود دارند که باعث ایجاد بوی نامطبوع شده و باعث می‌شوند که برنج دیگر قابل خوردن نباشد.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

تاریخ مصرف برنج

برنجی که به‌تازگی از شالیزار برداشت شده قابل پخت نیست، چرا که به‌راحتی جوش نمی‌خورد. این باعث می‌شود که برنج در نهایت شفته شده و کیفیت اصلی خود را نداشته باشد. به همین خاطر فروشنده‌های برنج تمایل به خرید برنج کهنه دارند. اما در اینجا سؤالی مطرح می‌شود که برنج تا چه زمان می‌تواند مورد مصرف قرار بگیرد؟ در این قسمت با این موضوع خواهیم پرداخت.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

برخی از افراد معتقدند که برنج هیچ تاریخ مصرفی ندارد یا به عبارتی دیگر، تا مدتی که در برنج نشانه‌ای مبنی بر فاسدشدن آن دیده نمی‌شود می‌توان از آن استفاده کرد‌. اما باید گفت که واقعیت چیز دیگری است، برنج؛ مانند هر ماده دیگری دارای تاریخ مصرف است. بیشتر افراد گمان می‌کنند تاریخ درج شده بر روی کیسه برنج صرفاً یک عدد است و کاربردی ندارد این در حالی است که تاریخ برنج یکی از فاکتورهای مهم برای نشان‌دادن سالم بودن آن است.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

تاریخ مصرف به این معناست که باید برنج در مدت مشخص شده مصرف گردد؛ اگر تاریخ آن گذشته باشد حتی درصورتی‌که محصول کپک نزده یا بو نگرفته باشد، ارزش غذایی قبل را ندارد. در این صورت باید این احتمال را در نظر گرفت که برنج سمی شده، پس بهتر است تاریخ مصرف برنج جدی گرفته شود. برنج فاسد شده به‌راحتی قابل تشخیص است. عمر مصرف برنج به نوع و طرز نگهداری آن بی‌تأثیر نخواهد بود.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

تاریخ تولید برنج

زمان کشت برنج در بیشتر نقاط کشور اغلب در فصل بهار است. از کاشت تا برداشت، برنج با توجه به نوع بذر آن، ۹۰ روز زمان لازم است. در بعضی از مناطق در فصل پاییز برنج کشت می‌شود. تاریخ تولید برنج را از میانه تابستان تقریباً مردادماه درج می‌کنند، البته برای برنج‌های پاییزه تاریخ تولید اواسط پاییز و ماه آبان است. توجه به تاریخ تولید به هنگام خرید بسیار مهم است و خریداران حتماً باید به آن توجه کنند. این موضوع به‌خصوص برای افرادی که قرار است مدت بیشتری برنج را نگهداری کنند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

تاریخ مصرف برنج طبخ شده

برنجی که در محیط با دمای ۳۷ درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد تنها تا ۲۴ ساعت قابل نگهداری و خوردن است. به عبارتی دیگر، بهتر است برنج بلافاصله پس از پختن صرف شود. این به دلیل مشکلاتی است که ممکن است در این نوع برنج‌ها به وجود بیاید. در واقع درصورتی‌که برنج را ساعات بیشتری نگه داشته شود، ممکن است عوارضی همچون مسمومیت، حالت تهوع، اسهال، گرفتگی عضلات و موارد دیگر را به دنبال داشته باشد.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

تاریخ مصرف برنج طبخ شده
تاریخ مصرف برنج طبخ شده

برخی افراد برنج پخته شده را چند روز در یخچال نگهداری می‌کنند. نکته مهمی که در اینجا لازم است بیان گردد، این است که برنج پخته شده در یخچال تنها تا ۳ روز قابل خوردن است و پس از این مدت، برنج فاسد می‌شود که برای سلامت بدن مضر است. می‌توان از اضافه‌های برنج برای پخت در غذاهای دیگر استفاده نمود.

برای حمل هوایی از چین با وانیکس کلیک کنید

ماندگاری برنج سفید چند سال است؟

ماندگاری برنج سفید رابطه مستقیمی با شرایط نگهداری آن دارد. اگر برنج در شرایط مناسب ذخیره شود؛ مانند بسیاری از غلات ماندگاری طولانی‌مدت خواهد ‌داشت. این موضوع به این معناست که می‌توان بدون واهمه برنج‌های قدیمی را پخت کرده؛ اما به‌شرط آنکه برنج‌ها در شرایط مناسبی نگهداری شده باشند. برنج سفید درصورتی‌که در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و در محوطه ایزوله شده نگه داشته ‌شود تا ۳۰ سال ارزش غذایی خود را از دست نخواهد ‌داد. حتی امکان دارد که برنج طعم بهتری نیز پیدا کند. در این نوع برنج آفت و سموم نیز وجود ندارد.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

منظور از محوطه ایزوله محیطی بدون نور خورشید، بدون اکسیژن و بدون رطوبت است. این شرایط را نمی‌توان در خانه یا حتی انبارهای ذخیره برنج مهیا کرد؛ به همین خاطر ماندگاری برنج تا حدی کاسته می‌شود. اگر برنج سفید را در محیط خشک و دور از نور خورشید نگه‌داری شوند، تا ۵ سال ارزش غذای خود را حفظ خواهد کرد.

برای آشنایی با اصطلاحات بازرگانی کلیک کنید.

ماندگاری برنج قهوه‌ای چقدر است؟

 امروزه برنج قهوه‌ای به دلیل خواص فراوانی که دارد، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید که ماندگاری برنج قهوه‌ای از برنج سفید کمتر است. ماندگاری برنج قهوه‌ای در دمای محیط ۶ تا ۸ ماه است و اغلب استفاده از این برنج پس‌ از این زمان غیرممکن است. برنج قهوه‌ای را می‌توان در یخچال یا فریزر نگهداری کرد. ماندگاری برنج در یخچال ۱۲ ماه و در فریزر به ۱۸ ماه نیز می‌رسد. ذکر این نکته را ضروری است که این برنج هیچ نوع علائم خرابی ندارد.

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

چگونگی جلوگیری از فاسد شدن برنج

با وجود همه عواملی که منجر به فاسد شدن برنج‌ها می‌شود، راهکارهایی وجود دارد که از فاسد شدن زودهنگام آنها، جلوگیری خواهد کرد. در این بخش به بررسی راهکارهایی که از فاسد شدن برنج‌ها جلوگیری می‌کند، پرداخته خواهد شد.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

چگونگی جلوگیری از فاسد شدن برنج
چگونگی جلوگیری از فاسد شدن برنج
 • یکی از دلایل فاسد شدن برنج رطوبت و گرما است. بهتر است برنج‌های که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته در فضای خشک و خنک و کاملاً به‌دور از رطوبت نگه‌داری شوند.
 • کیسه برنج باید در فاصله از زمین و دیوار قرار گیرند، زیرا در این حالت مقداری رطوبت از زمین و دیوار خارج می‌شود و جذب کیسه می‌گردد.
 • برای جلوگیری از کرم زدن و شپشک درون کیسه‌های برنج از سیر، میخک، فلفل خشک یا ساییده شده، نمک، زنجبیل و انواع ادویه می‌توان استفاده کرد.
 • اکسیژن از عوامل مؤثر در جذب انواع حشرات و انواع آفت‌ها است با جلوگیری از ورود اکسیژن به کیسه‌های برنج می‌توان از آسیب‌دیدن برنج جلوگیری نماید.
 • برای نگهداری برنج بهتر است از ظروف پلاستیکی استفاده نشود.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

سخن پایانی

برنج یکی از غلاتی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. موضوع مهمی که وجود دارد، تاریخ مصرف برنج است در واقع سؤالی که مطرح می‌شود این است که ماندگاری برنج چند سال است؟ با توجه به انواع برنج، ماندگاری آنها نیز متفاوت است. ماندگاری انواع برنج به عوامل زیادی همچون شرایط نگهداری، نوع برنج، طبخ یا پخته شده و موارد دیگر بستگی دارد. درصورتی‌که تاریخ مصرف برنج گذشته باشد، طعم و عطر برنج متفاوت بوده و خاصیت اولیه خود را نیز ندارد. برای عمر بیشتر برنج‌ها می‌توان با دور نگه‌داشتن آنها از زمین، عدم نگهداری در ظروف پلاستیکی و موارد دیگر استفاده نمود.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

50 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست