آیا به صادرات مالیات تعلق می‌گیرد؟

یکی از راه‌های مهمی که دولت با استفاده از آن به تأمین منابع مالی مورد نیاز و پوشش هزینه‌های خود می‌پردازد، مالیات است. مالیاتی پرداختی دائمی و بلاعوض است که مؤسسات، کسب‌وکارها و اشخاص مشمول آن می‌شوند. مالیات به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود که سازمان امور مالیاتی متولی دریافت مالیات از پرداخت‌کنندگان است. انواع مالیات وجود دارد که مالیات صادرات یکی از آنهاست.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

مالیات بر صادرات

مالیات بر صادرات، همان‌طور که از نام آن مشخص است، بر روی صادرات وضع می‌شود. این نوع مالیات مبحثی است که در سال‌های اخیر دچار تغییر و تحولاتی زیادی شده است و در برخی از موارد، صادرات مشمول معافیت مالیاتی می‌شود. شرایط معافیت مالیاتی کالاهای مختلف دارای تفاوت‌هایی است. اگر تا پایان همراه ما باشید با شرایط معافیت مالی آشنا خواهید ‌شد. مواردی که در این محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

 • مالیات بر صادرات چیست؟
 • آیا صادرات معاف از مالیات است؟
 • کالاها با معافیت مالیاتی در صادرات کدام است؟
 • مالیات ارزش افزوده صادرات چیست؟
 • مالیات صادرات با کارت بازرگانی به چه صورت حساب می‌شود؟
 • قانون معافیت مالیاتی صادرات
 • سخن پایانی

مالیات بر صادرات چیست؟

صادرات به ارسال کالاها از یک کشور به کشور دیگر گفته می‌شود. در واقع کشورها برای اینکه نیاز خود را در برخی کالاها مرتفع سازند، به روابط تجاری با یکدیگر روی می‌آورند. در این بین برخی کشورها دارای منابع بیشتر در یک سری کالاهای خاص بوده و می‌توانند آن را به دیگر کشورها ارسال کنند. با ارسال این کالاها، ارز کشور مقابل به کشور صادرکننده وارد می‌شود.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

مالیات بر صادرات چیست؟
مالیات بر صادرات چیست؟

صادرات یکی از راه‌های مناسب برای ارزآوری به کشور است که کمک شایانی به اقتصاد آن نیز می‌کند. دولت که بخش زیادی از درآمدهای خود را با مالیات به دست می‌آورد، بر درآمد حاصل از صادرات نیز، مالیات وضع کرده است. این مالیات بسته به نوع کالاها متفاوت بوده و برخی از آنها نیز مشمول معافیت مالیاتی خواهند شد.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

آیا صادرات معاف از مالیات است؟

صادرکنندگان در صورتی از معافیت‌های مالیاتی برخوردار می‌شوند که ارز حاصل از صادرات را مطابق قوانین و مقررات بانک مرکزی به چرخه اقتصادی برگردانند. اگر صادرکنندگان تابع قوانین نباشند معافیت مالی شامل آنها نمی‌شود. تا قبل از سال ۱۳۹۷ صادرکنندگان به طور کامل از پرداخت مالیات معاف بودند و همان اعتبار مالیات بر ارزش افزوده را که در فرآیند خرید کالاها پرداخت کرده بودند را پس از یک ماه استرداد می‌کردند. از سال ۱۳۹۷ با ایجاد تغییرات زیادی که در سیاست‌های ارزی پدید‌ آمد، کلیه صادرکنندگان و واردکنندگان کالاها موظف به ثبت معاملات خود در سامانه نیما شدند. استرداد عوارض و مالیات پرداختی صادرکنندگان نیز مشروط به عامل‌هایی شد که از جمله آنها بازگشت ارز توسط صادرکنندگان بود. شیوه‌های بازگشت را بانک مرکزی هر ساله به صادرکنندگان اعلام می‌کند.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

بسته‌های سیاستی بانک مرکزی روش بازگشت ارز و چگونگی رفع تعهدات ارزی را به سازمان امور مالیاتی ابلاغ کرد. در سال ۱۳۹۷ همه صادرات کالاها و خدمات مشمول بازگشت ارز بودند اما در قانون بودجه ۱۳۹۸ فرآورده‌های کشاورزی و صادرات خدمات فنی مهندسی از زیر بار تعهد بازگشت ارز خارج ‌شدند. صادرات کالا به خارج از کشور می‌توانند از پرداخت مالیات معاف شوند. برای معاف شدن از پرداخت مالیات، لازم است تا موارد زیر را داشته باشد:

 1. صادرات از راه قانونی باشد.
 2. پروانه ثبت گمرک یا برگ خروجی داشته باشد.
 3. به تأیید نزدیک‌ترین نمایندگی رسمی جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد رسیده باشد.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

کالاها با معافیت مالیاتی در صادرات کدام است؟

بر انواع کالاهای صادراتی مالیات وضع می‌شود. میزان مالیات و معافیت آنها بسته به نوع کالا و روال صادرات آنها متفاوت است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، برخی از کالاها مشمول پرداخت مالیات بر صادرات نمی‌شوند. در واقع به دلیل شرایط خاصی که برای این دسته از اقلام وجود دارد، آنها را از پرداخت مالیات صادرات معاف کرده است. در زیر به بررسی چند مورد از کالاها با معافیت مالیاتی می‌پردازیم.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

کالاها با معافیت مالیاتی در صادرات کدام است؟
کالاها با معافیت مالیاتی در صادرات کدام است؟

مالیات صادرات زعفران

برای صادرات زعفران نیاز به کارت بازرگانی و گرفتن مجوز از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی است. گواهی وزارت بهداشت و گواهی قرنطینه دامی و گیاهان حسب مورد برای صادرات زعفران نیز لازم است. اما طبق ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی قانون صادرات و واردات، صادرکردن زعفران برای افراد مبتدی برای دوره ۶ ماهه آغاز کار با مجوز وزارت صمت امکان‌پذیر است. اما به طور کلی صادرات زعفران حقوق گمرکی، عوارض و مالیات ندارد. صادرات زعفران فله محدودیت‌هایی دارد که برای دریافت سود بیشتر بهتر است زعفران در بسته‌بندی‌های ۳۰ گرمی بسته‌بندی شود.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

مالیات صادرات فرش و محصولات کشاورزی

طبق ماده ۱۴۱ قانون مالیات مستقیم، ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات کشاورزی و همچنین ۲۰ درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر است. علاوه بر این موارد، فرش دستبافت و صنایع‌دستی و شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های مربوط به آن نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

مالیات صادرات میوه

صادرات میوه و تره‌بار به‌خاطر سود کم و موانع زیاد، دارای چالش‌های زیادی است. از آنجا که میوه و صیفی‌جات جزو محصولات فاسدشدنی هستند، در صورت نبود زیرساخت‌های مناسب مانند کامیون یخچال‌دار، آسیب‌دیده و سودی نصیب صادرکننده نمی‌کند. از سوی دیگر به دلیل نبود ارتباط بانکی با کشورهای دیگر پرداخت دلار به جای ریال با موانع جدی روبه‌رو است؛ بنابراین صادرات میوه جزو محصولاتی که از قانون بازگشت ارزی معاف شدند و لزومی به بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی نیست.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

مالیات ارزش افزوده صادرات چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده تفاوت بین ارزش کالا و خدمت ارائه شده با ارزش کالا یا خدمت خریداری شده است. در مصوبات تازه مجلس برای حل مشکل ارزش افزوده تعلق گرفته به کالاهای صادراتی قانونی تصویب شد که طبق این قانون، کالا و خدماتی که به گمرک وارد می‌شوند، اگر به وسیله افراد حقیقی خریداری شده و به منظور استفاده برای مصارف شخصی باشد، مشمول مالیات ارزش افزوده خواهند شد. درصورتی‌که کالا خریداری شده برای استفاده شغلی باشد مشمول پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده نخواهد‌ بود.

مالیات صادرات با کارت بازرگانی به چه صورت حساب می‌شود؟

کارت بازرگانی یک مجوز رسمی و تضمینی است که همه تاجران می‌توانند اقدام به دریافت آن نمایند. این کارت بازرگانی را هم اشخاص حقیقی هم اشخاص حقوقی در اختیار دارند تا بتوانند از مزایای این کارت برای انجام دادن صادرات و واردات در کشور استفاده کنند. ایران جزو کشورهایی است که تاجران و بازرگانان آن تنها با استفاده از کارت بازرگانی می‌توانند اقدام به صادرات و واردات کالا داشته باشند.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

مالیات صادرات به دارا بودن کارت بازرگانی وابسته نیست و تمام کالاهایی که مشمول مالیات هستند، در صورت واردات یا صادرات آنها توسط اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات لازم را پرداخت نمایند. مطابق قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاصی که کارت بازرگانی دارند باید به میزان ۴ درصد علی‌الحساب واردات قطعی مالیات بپردازند. اما با این وجود برخی موارد خاص نیز در خصوص مالیات صادرات با کارت بازرگانی وجود دارد که از جمله آنها باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالاهایی که مطابق ماده ۱۱۹ قانون گمرکی مشخص شده‌اند.
 • کالاهایی که مسافران وارد کشور می‌کنند یا از راه پست وارد کشور می‌شود و جنبه تجاری ندارند.
 • اشخاصی که کارت بازرگانی طلایی دارند و آن کارت توسط اتاق صنایع و معادن تأیید شده است. 
 • وارداتی که از طرف همه مؤسسات دولتی، وزارتخانه‌ها و دیگر دستگاه‌های اجرایی کشور انجام می‌شود. 
 • واردکنندگانی که از سمت سازمان امور مالیاتی گواهی مفاصاحساب مالیاتی با نام خوش‌حساب دریافت کرده‌‌اند. 
 • واحدهای تولیدی که دارای پروانه بهره‌برداری هستند و از وزارتخانه‌های مربوطه مجوز دریافت کرده‌اند. 

قانون معافیت مالیاتی صادرات

مطابق تبصره ۱ ماده ۱۴۱ این قانون، تمام درآمد‌هایی که از صادرات کالا به صورت عبور ترانزیتی از ایران به دست می‌آید، مشمول مالیات با نرخ صفر هستند. طبق سیاست‌هایی ارزی که در سال ۱۳۹۸ در راستای بودجه ۹۸ تعریف شد، اگر صادرکننده‌ای اقدام به تزریق منابع ارزی صادرات خود به سامانه نیما نکند، شامل معافیت از مالیات نخواهد شد. پس بدین صورت اگر صادرکننده‌ای منابع حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازنگرداند، شامل معافیت مالیاتی صادرات نیست.

برای آشنایی با کشور چین کلیک کنید.

قانون معافیت مالیاتی صادرات
قانون معافیت مالیاتی صادرات

از طرف دیگر، اگر صادرکننده‌ای مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده باشد، می‌تواند برگه گواهی ترخیص کالا از گمرک را ارائه داده و مقدار مالیات بر ارزش افزوده کالای صادراتی را از سازمان مالیات کشور پس بگیرد. صادرات کالا در ایران، شامل مالیات بر ارزش افزوده نخواهند شد که این میزان مالیات معادل ۹ درصد در سال ۱۳۹۹ بود. تاجرانی که مایل‌اند وارد بازار تجارت شوند، نیاز است در خصوص مقدار مالیات‌های تعیین شده برای واردات و صادرات کالا اطلاعات لازم را به دست آورند. در غیر این صورت امکان دارد به با مشکلات عمده‌ای در این زمینه مواجه شوند.

سخن پایانی

مالیات یکی از راه‌های کسب درآمد برای دولت است. مالیات بر صادرات از انواع مالیات است که بر کالاهای صادراتی وضع می‌شود. معافیت مالیاتی از جمله امتیازهایی است که به برخی از کالاها تعلق می‌گیرد. این نوع کالاها مطابق با قانون و وجود برخی از شرایط، معاف از پرداخت مالیات خواهند شد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که کالاها با معافیت مالیاتی بر صادرات اگر به مصارف شخصی برسند، مشمول این نوع معافیت مالیاتی نمی‌شوند. امروزه در برابر سیاست‌های ارزی مالیات مرتبط با صادرات و واردات کالاها دچار تغییراتی شده است که باید بازرگانان آنها را مد نظر قرار دهند. به طور کلی بهتر است در زمان پرداخت مالیات نسبت به همه قوانین و مقررات مربوطه آگاهی‌های لازم وجود داشته باشد.

 

۵/۵ (۱ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

28 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست