لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران

لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران شامل چه چیزهایی هست؟ تمامی کالاهای صادراتی که برای بودن در بازارهای جهانی از ایران ما به سایر کشورها صادر می‌شوند، توانایی این را دارند که پیشرفت‌های اقتصادی ایجاد کنند. به همین دلیل، این که چه کالاهایی ارسال و چه میزان سود از دریافت این کالاها دریافت شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران

همین امر باعث شده است که لیستی با عنوان لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران به وجود آید که در آن نام تمامی کالاهایی که در کشور ما مجاز به صادر شدن هستند، نوشته شده است‌. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم در مورد اقلام صادراتی که در این لیست ذکر شده‌اند، با شما صحبت کنیم.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

فهرست عناوین مطلب لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران:

 • اهمیت صادرات کالا به کشورهای دیگر
 • اسامی کشورهای موجود در لیست صادراتی گمرک ایران
 • مهم ترین اقلام صادراتی ایران
 • کالاهای صنعتی صادراتی
 • سایر محصولات صادراتی
 • صادرات انواع کالا به کشورهای دیگر با وانیکس

اهمیت صادرات کالا به کشورهای دیگر

افزون بر پیشرفت‌های اقتصادی، صادرات کالا از کشوری به کشور دیگر باعث می‌شود که تعاملات و ارتباطات سالمی در جهان شکل بگیرد. امروزه یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصاد تجاری کشورها را صادرات کالا می‌دانند که نمی‌توان به سادگی از آن رد شد. کشور ما از نظر اقلام مختلف صادراتی، کشوری غنی است و تقریبا در هر چهار فصل، محصولاتی را برای صادر کردن به کشورهای دیگر در خود پرورش می‌دهد. اگر شما هم می‌خواهید به عنوان یک صادر کننده با بازارهای جهانی در ارتباط باشید، باید با لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران هم آشنایی داشته باشید.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

اهمیت صادرات کالا به کشورهای دیگر
اهمیت صادرات کالا به کشورهای دیگر

اسامی کشورهای موجود در لیست صادراتی گمرک ایران

تجارت با کشورهای دیگر اینطور نیست که شما با هر کشوری که دلتان خواست، رابطه تجاری برقرار کنید، بلکه لازم است که با لیست کشورهای مجاز برای صادر کردن کالا هم آشنایی داشته باشید و سپس تعاملات تجاری خود را به کمک همین کشورها پیش ببرید.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کشورهایی مثل بحرین، روسیه، قطر، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان، قزاقستان، افغانستان، بلغارستان، آذربایجان، امارات، چین، عراق، کویت، گرجستان، اردن، عمان و ارمنستان از جمله سرزمین‌هایی هستند که در لیست تجارت کشور ما قرار دارند. شما عزیزانی که در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید سوالات خود را از ما در وانیکس بپرسید و به پاسخ آن‌ها برسید.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مهم ترین اقلام صادراتی ایران

کالاها و اقلام صادراتی کشور ما به دو دسته کالاهای نفتی و غیر نفتی تقسیم می‌شوند. برخی از این کالاها، به صورت مداوم و در حجم بالا، صادر می‌شوند اما برخی دیگر، صادرات کمی دارند.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 برای مثال، کالاهایی مثل روغن‌های سبک و میعانات گازی از جمله کالاهایی هستند که طرفداران زیادی در بازار جهانی دارند. پس از این کالاها، متانول است که هر ساله در حجم‌های بالا به کشورهای همسایه یا کشورهایی که در لیست صادرات وجود دارند، ارسال می‌شوند. بر این اساس، محصولات مختلف نفتی و شیمیایی، محصولاتی مهم برای صادرات به شمار می‌آیند و درصد بالایی از صادرات کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مهم ترین اقلام صادراتی ایران
مهم ترین اقلام صادراتی ایران

مشتقات نفتی و میعانات گازی

در رده اول صادرات، فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی را می‌بینیم. در واقع حدود ۱۷ درصد از اقلام صادراتی کشور ما ایران را، همین مشتقات نفتی و میعانات گازی در بر می‌گیرند که این میزان، درصد قابل توجهی است. در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران، این اقلام رتبه اول صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 • روغن‌های سبک: از دیگر فرآورده‌های نفتی می‌توانیم به روغن‌های سبکی اشاره کنیم که حدود سه درصد از سهم کل صادرات جهانی ایران را به خود اختصاص داده‌اند. این روغن‌ها پس از میعانات گازی و نفت، به عنوان دومین کالای صادراتی پر فروش و پر مصرف، شناخته شده‌اند که در ایران هم کاربرد زیادی دارند.
 • پلی اتیلن گرید فیلم: رتبه سوم کالاهای پر مصرف صادراتی در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران به گرید فیلم‌ها اختصاص پیدا کرده است. در سال ۹۷ تقریبا سه درصد از حجم کل صادرات کشورمان، مخصوص همین پلی اتیلین گرید فیلم‌ها بود.
 • پروپان مایع: پروپان مایع نیز رتبه چهارم را کسب کرده است.‌ پروپان مایع برای انجام فرآیندهای شیمیایی و صنعتی و ساخت لوازم و تجهیزات مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی هم دارد. سهم پروپان مایع در صادرات حدود ۹۸/۲ است.
 • متانول: از دیگر کالاهای صادراتی مهمی که حدود سه درصد از صادرات کلی را به خود اختصاص داده است، متانول است. این کالا از ارزش زیادی برخوردار است و از جمله مهم‌ترین اقلام تجاری است که می‌تواند اقتصاد کشور ما را تحت تاثیر قرار دهد. از متانول اغلب در صنایع شیمیایی و دارویی بهره گرفته می‌شود.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مصالح ساختمانی

پس از مشتقات نفتی، مصالح ساختمانی صادراتی جزو مهم‌ترین اقلام صادراتی کشور ما به شمار می‌آیند. اقلامی همچون سنگ مس، خاک سرخ، سنگ مرمر و روی، سنگ گچ و مواد ساختمان‌سازی مثل سیمان، شن، ماسه کرومیت و انواع آجرهای تزئینی به طور قابل توجهی به کشورهای دیگر ارسال می‌شوند. اغلب اوقات، مصالح ساختمانی ایران به کشورهایی همچون امارات، عراق و کویت منتقل می‌شوند.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

کالاهای معدنی

با توجه به این که ایران یکی از کشورهای غنی از نظر داشتن منابع معدنی است، می‌تواند علاوه بر برطرف کردن نیاز مردم خود، بخشی از این کالاها را نیز صادر کند. انواع سنگ مرمر و نمک طعام از جمله کالاهای معدنی هستند که در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران وجود دارند.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کالاهای دامی و کشاورزی

از قدیم الایام تا کنون، کالاهای دامی و کالاهای کشاورزی ایران در فرنگ و در کشورهای اروپایی، طرفداران زیادی داشته‌اند. برای مثال کالاهایی مثل مغز بادام، زیره، پسته، زعفران، سیب، هندوانه، خرما، انار و انجیر همواره در فصل‌های  مربوطه به کشورهایی نظیر عمان، چین و امارات ارسال می‌شوند.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کالاهای دامی نیز، کالاهایی همچون کرک، پوست، چرم، کراست، خاویار، ماهی و میگو را در بر می‌گیرند که برای تاجران سود زیادی را هم به ارمغان می‌آورند. این کالاها را شما می‌توانید به کمک وانیکس به کشورهای دیگر، صادر کنید.

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کالاهای دستی و صنایع دستی

انواع فرش‌های ایرانی، انواع گلیم‌های دست‌باف، انواع سفال‌های زیبا، گلابتون، ظروف مسی و تابلو فرش‌های جذاب از جمله اقلام غیر نفتی هستند که جایگاه ویژه‌ای را در تجارت جهانی کسب کرده‌اند. این اقلام، جزو پرفروش‌ترین اقلام صادراتی در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران هم هستند.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

اکثر اوقات، فرش‌ها و گلیم‌های ایرانی را به کشورهایی همچون آمریکا، ایتالیا، فرانسه، ژاپن و انگلستان صادر می‌کنند و البته سود زیادی را هم از انجام این تجارت، به دست می‌آورند.

به طور کلی در سر تا سر جهان حدود ۴۶۰ رشته برای ساخت انواع صنایع دستی وجود دارند که ایرانی‌ها به ۳۷۰ مورد از این رشته‌ها، تسلط پیدا کرده و حتی به درجه صادرات کارهای دستی خود نیز رسیده‌اند. بنابراین، با مدیریت صحیح و هدایت درست، می‌توان از این پتانسیل برای بهبود اقتصاد کشور و افزایش اشتغال، بهره گرفت.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

لازم به ذکر است که در زمینه تولید انواع صنایع دستی، ایران توانسته است ۲۷۳ مدرک و نشان را از یونسکو دریافت کند. این مدارک در زمینه‌های مختلف مثل ساخت کلاه نمدی، دولچه‌دوزی، گلابتون‌سازی، قلمکاری و نساجی  کسب شده‌اند.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

نساجی و صادرات پوشاک

از دیگر اقلام غیر نفتی که در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران به چشم می‌خورند، می‌توانیم به انواع لباس اشاره کنیم.

 در سال ۹۷، صادرات انواع لباس با رشد ۲۶ درصدی مواجه شد. این در حالی بود که زمینه‌های دیگر صادراتی رشد بسیار کمی داشتند. در زمینه نساجی اگر ما بتوانیم تکنولوژی‌های پیشرفته را به کار بگیریم، قطعا به یکی از برترین کشورها در صادرات انواع البسه تبدیل خواهیم شد.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

کالاهای صنعتی صادراتی

از جمله کالاهایی که در زیر مجموعه اقلام صادراتی کشور ما قرار می‌گیرند، کالاهای صنعتی نظیر رادیو، تلویزیون، انواع وسایل ارتباطی، کاغذ و مبلمان هستند که در ادامه در مورد آن‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد:

 • رادیو، تلویزیون و کالاهای ارتباطی: به لطف فناوری‌های نوین و تکنولوژی‌های پیشرفته، کشور ما ایران توانسته است کالاهای ارتباطی هوشمند را نیز در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران قرار دهد. در بخش کالاهای صنعتی، تلویزیون و رادیو رتبه اول را کسب کرده‌اند. یعنی این اقلام بیشتر از سایر کالاهای صنعتی، به خارج از کشور صادر می‌شوند.
 • کاغذ و فرآورده‌های آن: از دیگر کالاهای صنعتی که امروزه به طور گسترده به کشورهای دیگر مثل عراق و ارمنستان ارسال می‌شوند، می‌توانیم به کاغذ و فرآورده‌های کاغذی اشاره کنیم‌ در سال‌های اخیر، صادرات کاغذ با رشد ۷۱ درصدی مواجه شده است؛ بنابراین، افق‌های روشنی را به روی اقتصاد صادراتی کشور در زمینه صادرات کاغذ، می‌بینیم.
 • مبلمان: مبلمان هم از دیگر کالاهای صادراتی هستند که شما می‌توانید به کمک وانیکس آن‌ها را از ایران به سایر کشورها ارسال کنید. مبلمان ایرانی، آوازه زیادی دارند. به خصوص اگر از متریال‌های با کیفیت و بهترین چوب ایرانی تولید شده باشند، البته امروزه مبلمان در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران، درصد کمی از صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

سایر محصولات صادراتی

از مشتقات نفتی، کالاهای خوراکی، انواع صنایع دستی و کالاهای دامی و صنعتی که بگذریم، به کالاهای متفرقه اما پرطرفداری می‌رسیم که صادرات آن‌ها سود زیادی را برای افراد به دنبال دارد. توتون و تنباکو و انواع شکلات و فرآورده‌های کاکائویی، از جمله این اقلام صادراتی هستند.

سایر محصولات صادراتی
سایر محصولات صادراتی
 • توتون و تنباکو: امروزه در بخش‌های شمالی کشور ما یعنی استان‌هایی مثل گیلان، مازندران، گلستان و قسمت‌های شمالی غربی مثل آذربایجان غربی، توتون و تنباکو کشت می‌شود. این ماده‌ی دخانیاتی در بازار کشورهایی همچون عراق، افعانستان و روسیه، از طرفداران زیادی برخوردار است و به طور گسترده تقاضا می‌شود. یکی از پردرآمدترین اقلام صادراتی که در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران وجود دارد، همین توتون و تنباکو است.
 • انواع بستنی، شکلات و اقلام کاکائویی: صادرات شکلات و بستنی از ایران به سایر کشورها نیز در چند سال اخیر رشد نسبتا زیادی داشته است. در لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران، انواع شکلات، شیرینی و انواع بستنی وجود دارند که به کشورهای مختلفی مثل فرانسه، چین و عراق ارسال می‌شوند.

صادرات انواع کالا به کشورهای دیگر با وانیکس

در چند سال اخیر، لیست کالاهای صادراتی گمرک ایران پربارتر از گذشته شده است. قبلا صادرات ایران به مشتقات نفتی و صنایع دستی محدود می‌شد، اما با گسترش ابعاد مختلف در کشور، کالاهای صادراتی هم افزایش پیدا کردند.

کشور ما ایران، هم اکنون پتانسیل تولید انواع و اقسام محصولات دامی، صنعتی، کشاورزی، شیمیایی و خوراکی را دارد. شما عزیزانی که می‌خواهید محصولاتی که تولید کرده‌اید را صادر کنید، می‌توانید از مشاورین ما در وانیکس کمک بگیرید و بهترین مسیر صادراتی را انتخاب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما در تماس باشید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

74 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست