لیست کالاهای صادراتی معاف از مالیات

یکی از منابع تامین مالی کشورها مالیات است. بسیاری از کارها و کالاها مشمول مالیات می‌شوند و از این طریق هزینه‌های کشور تامین می‌شود. کالاهای صادراتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای صادرات و واردات یک کالا باید مالیات پرداخت کنید. برای صدور برخی از کالاها نیازی به پرداخت مالیات نیست و ما قصد داریم در ادامه کالاهای صادراتی معاف از مالیات را معرفی کنیم.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کالاهای صادراتی معاف از مالیات

مالیات صادرات مبلغی است که کشور مقصد در ازای عوارض و ورود یک کالا به آن کشور دریافت می‌کند. تا سال‌های قبل صادرکنندگان از پرداخت مالیات معاف بودند. درآمدهای صادرکنندگان به دلیل ارزآوری به کشور شامل مالیات نمی‌شد. همانطور که در ابتدا گفته شد به برخی از محصولات مالیات تعلق نمی‌گیرد .

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

شرکت بازرگانی وانیکس قصد دارد لیست کالاهای صادراتی معاف از مالیات را در ادامه مطلب ارائه دهد.

 • کالاهای صادراتی معاف از مالیات کدامند؟
 • قانون معاف مالیات برای کالاهای صادراتی چیست؟
 • سامانه نیما چیست؟
 • محاسبه مالیات صادرات برای دارندگان کارت بازرگانی
 • قوانین مالیات صادراتی برای سایر کالاها
 • مالیات صادرات و واردات به چه مالیاتی گفته می شود؟
 • خدمات وانیکس؛ واردات بدون گمرک

کالاهای صادراتی معاف از مالیات کدامند؟

کسانی که دارای کارت بازرگانی هستند باید از قوانین مالیات آگاه باشند که در آخر مقاله به آن می‌پردازیم. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مالیات به تامین هزینه‌های مالی کمک می‌کند. مالیات بیشتر روی کالاهای وارداتی اعمال می‌شود، اما قوانین و مقرراتی هم وضع شده که مالیاتی را برای کالاهای صادراتی در نظر می‌گیرند.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

کالاهای صادراتی معاف از مالیات کدامند؟
کالاهای صادراتی معاف از مالیات کدامند؟

برای تمامی کالاهای تولید شده در کشور مالیات در نظر گرفته می‌شود، البته در این میان برخی از کالاها نیز هستند که از این قاعده پیروی نمی‌کنند. اما چرا؟ به این دلیل که آنها به تسهیل فرآیند صادرات کمک کرده و موجب وارد کردن دلار و در نتیجه رونق اقتصاد کشور می‌شوند. کالاهای صادراتی معاف از مالیات عبارتند از:

 1. کالاهای وارد شده توسط مسافران (در صورت عدم مازاد)
 2. اموال غیرمنقول
 3. خدمات حمل و نقل
 4. خدمات آموزشی و پژوهشی
 5. کالاهای خاص مانند فرش دستباف، صنایع دستی و زعفران
 6. خدمات بانکی
 7. کود، نهال، سم و انواع بذر
 8. کالاهای بلاعوض و هدایا به موسسات دولتی و غیردولتی و وزارت‌خانه‌ها
 9. محصولات فرآوری نشده کشاورزی
 10. روغن نباتی، شیرخشک کودکان، شیر، گوشت،آرد، سویا، قند، پنیر و حبوبات
 11. لوازم و خدمات درمانی و حمایتی، انواع دارو
 12. لوازم مورد نیاز برای نیروی انتظامی و وزارت دفاع
 13. تجهیزات وزارت راه و امور اقتصادی
 14. آبزیان، دام و طیور زنده، زنبور عسل، خوراک دام و طیور

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

قانون معاف مالیات برای کالاهای صادراتی چیست؟

بر اساس تبصره ۱ ماده ۱۴۱ قانون مالیات مستقیم، تمام درآمدهایی که به صورت عبور از ترانزیتی ایران به دست آمده شامل مالیات با نرخ صفر هستند. البته بر اساس سیاست‌های ارزی سال ۹۸ اگر صادرکننده برای تزریق ارز به سامانه نیما اقدامی نکرده باشد از مالیات معاف نخواهد شد.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

به بیان ساده اگر شرکت یا فرد درآمد حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور وارد نکند باید مالیات بپردازد. اگر صاحب کسب و کار مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند،گواهی ترخیص کالا از گمرک را دریافت کرده و در ازای آن مالیات خود را از سازمان مالیات کشور پس می‌گیرد.

قانون معاف مالیات برای کالاهای صادراتی چیست؟
قانون معاف مالیات برای کالاهای صادراتی چیست؟

صادرات کالا در ایران شامل مالیات بر ارزش افزوده نخواهد شد. تاجران و کسب و کارهایی که قصد ورود به بازار تجارت جهانی و بین المللی را دارند باید نسبت به مالیات و قوانین مربوط صادرات و واردات آگاه شوند، در غیر این‌صورت با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

سامانه نیما چیست؟

نیما مخفف “نطام یکپارچه‌ی معاملات ارزی” است. هدف از راه اندازی این سامانه ایجاد فضای امنیتی میان خریدار و فروشنده و تامین ارز کشور است. در این سامانه خریداران ارز درخواست خود را از طریق این شبکه به اطلاع فروشندگان می‌رسانند و فروشنده با توجه به شرایط و در صورت تمایل به نیاز شخص خریدار پاسخ می‌دهد به بیان ساده، نیما پلتفرم آنلاین برای خرید و فروش ارز است.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

محاسبه مالیات صادرات برای دارندگان کارت بازرگانی

مالیات صادرات به داشتن یا نداشتن کارت بازرگانی بستگی ندارد و برای کالاهایی که مالیات به آنها تعلق می‌گیرد فرد وارد کننده یا صادرکننده باید مالیات آن را بپردازد. بر اساس قانون مالیات مستقیم، دارندگان کارت بازرگانی باید ۴% مالیات بپردازند. اما در این‌باره نیز استثناهایی وجود دارد که آنها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

 • کالاهایی که جنبه تجاری ندارند
 • دارندگان کارت بازرگانی طلایی
 • وزارت‌خانه‌های کشور، موسسات دلتی و دستگاه‌های اجرایی
 • افراد خوش حساب و دارای گواهی مفاصا حساب مالیاتی
 • کالاهای ماده ۱۱۹ گمرک
 • واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

قوانین مالیات صادراتی برای سایر کالاها

قوانین مالیات برای هر کالایی با دیگری فرق می‌کند. کسانی که قصد صدور فرش و محصولات کشاورزی را دارند، بر اساس ماده ۱۴۱ قوانین مالیات مستقیم باید مالیات با نرخ صفر پرداخت کنند.

 • صنایع دستی، شرکت‌های تعاونی و فرش دستباف نیز از جمله کالاهای صادراتی معاف از مالیات هستند.
 • صادرات زعفران نیز از قوانین مالیاتی خاصی برخوردار است. برای صدور زعفران به کشورهای دیگر باید آن را در بسته‌های ۳۰ گرمی ارسال کرد.
 • میوه نیز در دسته محصولات فاسد شدنی قرار دارد و در صورت عدم پرداخت مالیات و انبار محصولات ضرر زیادی به کشور وارد می‌شد. بنابراین صادرات میوه نیز معاف از مالیات هستند.

صادرکنندگانی که ارز خروجی را به اقتصاد کشور باز می‌گردانند نیز معاف از مالیات بوده و می‌توانند تجارت بدون مالیات داشته باشند.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

مالیات صادرات و واردات به چه مالیاتی گفته می‌شود؟

مالیات‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: ۱- مالیات مستقیم ۲- مالیات غیرمستقیم

مالیات صادرات و واردات به چه مالیاتی گفته می‌شود؟
مالیات صادرات و واردات به چه مالیاتی گفته می‌شود؟
 • مالیات مستقیم به مالیات‌هایی که به طور مستقیم از درآمد افراد و دارایی آنها دریافت می‌شود، اشاره دارد. اجاره ملک در این دسته قرار می‌گیرد.
 • مالیات‌های غیرمستقیم نیز مالیات‌های متعلق به خدمات و کالاهای مصرفی است. یکی از مالیات‌های غیرمستقیم مالیات صادرات و واردات است. مالیات صادراتی نیز مالیاتی است که از صادرکننده یا وارد کننده دریافت می‌شود.

خدمات وانیکس؛ واردات بدون گمرک

زمانی که تصمیم به وارد کردن یک کالا یا خدمات برای نیاز شرکت می‌گیرید احتمالا گمرک به یکی از دغدغه‌های مهم شما تبدیل می‌شود. یک خبر خوب برای افرادی که این دغدغه‌ی ذهنی برای آنها ایجاد شده این است که شرکت بازرگانی وانیکس به سادگی و در کمترین زمان ممکن کالا را وارد کرده و درب انبار به شما تحویل می‌دهد.

همچنین اگر قصد دارید هزینه کمی برای واردات پرداخت کنید، وانیکس این کار را برای شما انجام می‌دهد. یکی از مزایای وانیکس نسبت به رقبا این است که شرکت در قبال انجام کار چک تضمین به شما می‌دهد، از این رو دیگر نیازی نیست نگران چیزی باشید. فقط کافی است با مشاوران وانیکس تماس بگیرید. تیم مشاوره با صبر و حوصله تمامی مراحل و موارد نیاز را به شما توضیح می‌دهند و شما در کمترین زمان ممکن به کالا و خدمات خود را وارد می‌کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

100 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست