لیست محصولات صادراتی پتروشیمی ایران

محصولات صادراتی پتروشیمی ایران طی فرایندهایی از ترکیب هیدروکربورهای نفت یا گاز طبیعی با سایر مواد تولید می‌شوند. در واقع نفت و گاز بر اثر تغییر شکل و یکسری فعالیت‌های شیمیایی است که می توانند، زمینه‌ساز پیدایش انواع مواد پتروشیمی می‌شوند. پتروشیمی مخفف دو کلمه پترول و شیمی به معنای مواد شیمیایی حاصل از نفت است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

محصولات صادراتی پتروشیمی ایران

صادرات مواد پتروشیمی، از گسترده و متنوع‌ترین قسمت‌های صادراتی ایران است. صادرات محصولات پتروشیمی طیف گسترده‌ای از مواد غذایی تا انواع مواد شیمیایی را شامل می‌شود. از آنجایی که ایران یک کشور نفت خیز است، می‌تواند در زمینه محصولات صادراتی پتروشیمی بسیار ظاهر شود.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در ادامه مطلب لیست محصولات صادراتی پتروشیمی ایران به مباحث زیر می‌پردازیم:

 • صنایع پتروشیمی به چند دسته تقسیم می شوند؟
 • صادرات پتروشیمی چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟
 • لیست محصولات صادراتی پتروشیمی
 • ایران به کدام کشورها محصولات پتروشیمی صادر می‌کند؟
 • نحوه خرید از پتروشیمی برای صادرات
 • صادرات مواد پتروشیمی با وانیکس

صنایع پتروشیمی به چند دسته تقسیم می شوند؟

محصولات و فراورده‌های پتروشیمی را می‌توان به ۵ دسته تقسیم‌بندی کرد:

 • محصولات بالادستی: ماده اولیه محصولات بنیادی هستند، شامل هیدروکربن‌های سبک اشباع و غیراشباع موجود در نفت یا گاز است، که از پالایشگاه‌های پتروشیمی به این واحد فرستاده می‌شود.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

محصولات بنیادی: این محصولات پایه و اساس بسیاری از مواد پتروشیمی است مانند گوگرد، آمونیاک، بنزین، اتیلن.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صنایع پتروشیمی به چند دسته تقسیم می شوند؟
صنایع پتروشیمی به چند دسته تقسیم می شوند؟
 • محصولات میانی: ماده اولیه محصولات نهایی هستند که از محصولات بنیادی ساخته می‌شود: مانند ملامین، پلی کلروروینیل.
 • محصولات نهایی: این محصولات برای تولید انواع صنایع کاربرد دارد. مثل: پلاستیک، لاستیک، الیاف مصنوعی.
 • محصولات پایین دستی: محصولات نهایی در این قسمت به محصولات مصرفی تبدیل می‌کنند.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صادرات پتروشیمی چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟

صنعت پتروشیمی از پرسودترین قسمت‌های اقتصادی کشور است؛ زیرا این مواد و فراورده‌های آن می‌تواند درصد زیادی از بودجه کشور را تامین کند. به دلیل ارزان و فراوان بودن نفت می‌توان از مشتقات آن در صنعت پتروشیمی استفاده کرد.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

تامین مواد اولیه صنایع مختلف، احداث پالایشگاه‌های بزرگ تاثیر به‌سزایی در اشتغال‌زایی، افزایش ارزش افزوده و پیشرفت اقتصادی در یک کشور دارند. صنعت پتروشیمی رتبه ششم را در صنعت اقتصادی کشور دارد.

صادرات پتروشیمی چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟
صادرات پتروشیمی چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟

در صنعت پتروشیمی درآمد ایجاد شده به بانک‌ها می‌رود. بانک‌ها با این سرمایه، به مردم وام می‌دهند تا کسب و کارهای جدید و درآمدزایی داشته باشند. این روند باعث پیشرفت اقتصاد کشور، توسعه صنایع و ایجاد مشاغل زیادی می‌شود.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

لیست محصولات صادراتی پتروشیمی

محصولات پتروشیمی را به ۳ دسته متنوع تقسیم می‌کنیم:

 • دسته اول؛ محصولات بنیادی هستند که شامل اتیلن، پروپیلن، گوگرد، بنزین، آمونیاک می‌شوند.  در واقع اساس و بنیاد کار تولید در پتروشیمی را تشکیل می دهند.
 • دسته دوم؛ شامل موادی همچون اتیلن گلیکول، ملامین است. این دسته از محصولات پتروشیمی، دسته اول را برای تبدیل به محصول نهایی آماده می‌کنند. این دسته را محصولات واسطه می‌گویند.
 • دسته سوم؛ شامل مواردی همچون الیاف مصنوعی، لاستیک، وسایل پلاستیکی، کودهای شیمیایی و وسایل پزشکی است. این محصولات برای مصارف عمومی و صنایع مختلف، در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صادرات این محصولات به سایر کشورها از جانب ایران می‌تواند در طیف گسترده‌ای انجام شود و اولویت با کشورهای همسایه است. محصولات پتروشیمی می‌توانند شامل انواع لباس، مواد غذایی، پزشکی، کشاورزی و غذایی باشند.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ایران به کدام کشورها محصولات پتروشیمی صادر می‌کند؟

عمده محصولات پتروشیمی به هند، امارات، ترکیه، چین، فیلیپین، عراق و بعضی کشورها مانند مصر، نیجریه، افغانستان و سنگال صادر می‌شود. صادرات به روسیه هم طی یک سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. در سال‌های اخیر شاهد مبادلات زیادی بین ایران و روسیه بودیم، صادرات محصولات پتروشیمی به روسیه در حال گسترش می‌باشد.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

ایران به کدام کشورها محصولات پتروشیمی صادر می‌کند؟
ایران به کدام کشورها محصولات پتروشیمی صادر می‌کند؟

مراحل خرید از پتروشیمی برای صادرات

بدون شک نقش صادرات در بنیان اقتصادی یک کشور نقش پر رنگ و با ارزشی دارد. از همین رو صادرات محصولات نفتی برای آینده کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف نفت در جهان تحت شعاع متغیرهای زیادی از جمله جغرافیا و اثرات محیطی است. جالب است بدانید پالایشگاه‌های پتروشیمی عموماً درصدی از صادرات غیرنفتی و صنعتی را، خود شخصاً بر روی آن نظارت دارند. بعد از صادرات نفت، صنعت پتروشیمی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. نحوه خرید از پتروشیمی طبق چند مورد زیر انجام می‌گیرد:

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

۱.    تعهدات خریدار

با داشتن تنوع و گستردگی در بازارهای فروش کشور، می‌توان یک خرید به صرفه و درستی را از این پالایشگاه‌ها برای صادرات خود داشته باشید. باید طبق آیین‌نامه‌های اجرایی و مقرراتی که دولت خرید انجام شود. حق مالکیت نیز تاثیر خود را روی خرید از پالایشگاه می‌گذارد و به‌همین‌ جهت تعهدات زیادی باید وجود داشته باشد؛ از جمله:

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 در هنگام خرید جبران خسارتی که بر محیط زیست وارد می‌شود، هم‌چنین در کنار آن آلودگی‌ها که به‌خاطر بسیاری از فرآورده‌های نفتی به وجود می‌آید را باید لحاظ کرد. نقش حمل و نقل با بیمه در این میان نقش پررنگی را نیز ایفا می‌کند. معمولا خرید نفت به‌صورت بشکه‌ای محاسبه می‌شود. قیمت در زمان تحویل باید با کیفیت و ارتقاء درستی معلوم گردد، زیرا سوخت‌ها و فرآورده‌هایی که از این محصول به دست می‌آید هر کدام با قیمت خاصی به نتیجه می‌رسد.

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

۲.    توجه به استراتژی های مختلف در صادرات پتروشیمی

صنعت پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی سالیان طولانیست که در رأس فرآورده‌های صادراتی کشور قرار گرفته‌اند. این محصولات در هنگام فروش هرکدام تابع قوانین خاصی هستند. به‌ علت دوام و استقامت بالای اقتصادی ارزش صادرات این محصولات بالاست. در هنگام صادرات محصولات پتروشیمی باید نگاهی درست به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور صادرکننده و کشور وارد‌کننده داشته تا استراتژی درستی با ساختارهای اقتصادی مناسب به وجود آید.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در صنعت پتروشیمی زنجیره‌ای که محصولات به یکدیگر وابسته هستند، نرخ تورم و تحریم بر هدف‌مندی صادرات این فراورده‌ها تاثیر‌گذار است. پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های دولتی قوانین خاص خود را برای محصولات غیرنفتی و نفتی بیان و هرکدام از شیوه‌های خاصی در هنگام خرید تبعیت می‌کنند. معمولا کشور در هنگام صادرات انواع محصولات پتروشیمی تا حدی از مزیت‌های خاصی برای کالاهای صنعتی استفاده می‌کند. این ایده که در تجارت جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، در ایران نیز برای خرید از روش‌های خاصی پیروی می‌کند.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در هنگام خرید محصولات نفتی با کیفیت از پالایشگاه و پتروشیمی‌های دولتی، کشور به اولویت‌های خاصی که در هنگام خرید دارد، توجه می‌کند. بدین علت ممکن است شاخص‌ها هر یک به‌ صورت یکنواخت با فیلترهای خاصی اضافه یا کم شود که هرکدام در مراحل مناسبی طبقه‌بندی می‌شوند.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

۳.    بازار هدف خود را بشناسید!

 شناخت بازارهای هدف محصولات، از ضروریات تدوین روش‌های بازاریابی کارآمد است. این موضوع از یک طرف از اتلاف هزینه‌های صادرکنندگانی که قصد حضور مداوم در بازار را دارند، جلوگیری می کند و از سوی دیگر، کمک به مسئولین اجرایی در تدوین شیوه‌های بازرگانی و انجام مذاکرات تجاری دوجانبه را دارد.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

بازار هدف را برای داشتن یک صادرات درست و عاقلانه مورد بررسی قرار داده تا بدانید با چه کیفیتی باید خرید خود را در داخل کشورانجام دهید. کالاهای پتروشیمی و محصولات نفتی هر کدام با کدهای خاص و منظم و براساس تنوع طبقه‌بندی می‌شوند. مصوبه‌های مالیات و عوارض طبق تبصره‌ها و ماده‌های خاصی در کشور که برای خرید محصولات وجود دارد، انجام می‌شوند.

۴.    آشنایی با قوانین در آیین نامه‌ها

در هنگام خرید محصولات طبق آیین‌نامه‌هایی که از سمت دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی تایید و تنظیم می‌شود. همچنین باید اختلاف قیمت فرآورده‌های نفتی از انواع پالایشگاه پتروشیمی‌های دولتی که برای صادرات انتخاب می‌شوند، هزینه‌های خود را معادل‌سازی کنند.

 صنعت پتروشیمی یکی از گروه‌های اصلی دانش شیرین شیمی است که برای تبدیل نفت خام و فراورده‌های گاز طبیعی به وجود آمده است. چرا که برای استقرار انواع مشتقات نفتی و گاز بهترین نوع صادرات برای بسیاری از کشورها با قیمتی سودمند و ارزشمند است. مشخصه‌هایی که برای کشور در این زمینه وجود دارد را دولت در هنگام خرید همیشه لحاظ می‌کند. محصولات پتروشیمی ظرفیت بسیار بالایی دارد و به‌همین‌خاطر در برنامه‌ هر ساله کشور نیز مطرح می‌شود.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صادرات انواع کالا با وانیکس

اگر در زمینه صادرات و واردات کالا فعال یا علاقه‌مند به ورود به این دنیای گسترده هستید، ابتدا باید در این زمینه اطلاعات کامل را به دست آورید. شرکت وانیکس با سال‌ها تجربه در زمینه تجارت بین‌المللی بهترین گزینه برای شما عزیزان است.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

86 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست