لیست صادرات ایران به ترکمنستان

ابتدا قبل از اینکه به لیست صادرات به ترکمنستان پرداخته و نحوه صادرات و مسائل مرتبط به آن را بیان کنیم، بهتر است با کشور ترکمنستان یک آشنایی کلی داشته باشیم. ترکمنستان، یکی از همسایه‌های شمالی ایران بوده و واقع در آسیای میانه است. این کشور از نظر تولید نفت و گاز، در بین چهار کشور برتر دنیا قرار دارد. همچنین طبق آمارهای به دست رسیده، ترکمنستان در چند سال اخیر ۵ درصد رشد اقتصادی داشته که درصد بسیار خوبی است. برای صادرات ایران به ترکمنستان با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات ایران به ترکمنستان

برای صادرات ایران به ترکمنستان با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

بیشترین تولید این کشور پنبه بوده و به‌خاطر همین محصول خود، در بین کشورهای دیگر معروف است. از محصولات دیگر این کشور می‌توان به قالی‌های دست‌بافت اشاره کرد. در خصوص شغل مردم نیز، بیشتر مردمان ترکمنستان به دامپروری و کشاورزی مشغول‌اند. ترکمنستان کشور غنی بوده و بزرگ‌ترین معادن مواد خام سیمان، در آنجا واقع هستند. با این تفاسیر گفته شده، نتیجه می‌گیریم کشور ترکمنستان یک کشور غنی محسوب شده و با ذخیره‌های معدنی فراوان یک پشتوانه قوی دارد؛ بنابراین در روابط تجاری با این کشور، باید نهایت دقت را داشته و در انتخاب کالا برای لیست صادرات ایران به ترکمنستان و بازاریابی در آن، موارد گفته شده در بالا را در نظر بگیریم تا محصول صادراتی ما در بازارهای ترکمنستان به فروش برسد.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

اگر علاقه‌مند به تجارت با ترکمنستان هستید و دوست دارید از لیست صادرات ایران به ترکمنستان باخبر شوید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله از وبلاگ وانیکس همراه ما باشید. مباحث بیان شده در مقاله لیست صادرات ایران به ترکمنستان:

 • صادرات کالا به ترکمنستان
 • لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان
 • دلایل مهم بودن صادرات به ترکمنستان
 • مشکلات تجارت و صادرات به ترکمنستان
 • برخی از قوانین موجود برای صادرات به ترکمنستان
 • قوانین بانکی در تجارت با ترکمنستان
 • قوانین گمرکی در تجارت با ترکمنستان

صادرات کالا به ترکمنستان

مانند صادرات به هر کشوری، صادرات به ترکمنستان نیز پیچیدگی‌های خودش را دارد. همان‌طور که می‌دانید آشنایی با راه‌های ارتباطی و حمل محصول بین کشور مبدأ و مقصد از اهمیت زیادی در تجارت برخوردار است. در صادرات به ترکمنستان نیز اصلی‌ترین و مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کنید، طریقه حمل کالا به این کشور است. ایران با ترکمنستان مرز خاکی داشته و با آن ازطریق خطوط راه‌آهن در ارتباط است. این خط ارتباطی از سرخس به بندرعباس کشیده شده و از خود بندرعباس می‌توان مستقیماً به ترکمنستان کالا صادر کرد. همچنین استان خراسان رضوی به دلیل داشتن چند شهر مرزی با ترکمنستان، می‌تواند آسان‌ترین و بهترین راه برای صادرکردن کالاهای تجاری باشد.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صادرات کالا به ترکمنستان
صادرات کالا به ترکمنستان

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان

حال که با طریقه حمل کالا بین ایران و ترکمنستان آشنا شدید، بهتر است با لیست صادرات ایران به ترکمنستان نیز یک آشنایی کلی داشته باشید. مهم‌ترین کالاهای صادراتی از ایران به ترکمنستان عبارت‌اند از:

 • فلزات
 • مواد غذایی
 • صنایع سبک
 • لوازم برقی
 • لوازم و تجهیزات خانگی
 • مصالح ساختمانی
 • لوازم برقی
 • سیب‌زمینی
 • لوله و شیلنگ‌های پلی‌اتیلن
 • سیب
 • موسیر

علاوه بر این کالاها، ایران در زمینه صادرات پوشاک و برخی خدمات فنی، مهندسی به ترکمنستان نیز می‌تواند حضور فعال داشته باشد.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 دلایل مهم بودن صادرات به ترکمنستان

در طی سال‌های اخیر، مراودات و روابط تجاری بین ایران و ترکمنستان روند صعودی و افزایشی به خود گرفته است؛ به‌گونه‌ای که در بین ۲۰ کشوری که بیشترین واردات محصولات ایرانی را دارند، ترکمنستان نیز قرار گرفته است. تاجران ایرانی نیز علاقه زیادی به تجارت با این کشور نشان می‌دهند؛ اما چرا؟

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در ذیل برخی از دلایل آن آورده شده است:

 • وجود داشتن مرزهای مشترک زیاد بین این دو کشور (حدود ۴ مرز رسمی)
 • وجود خط راه‌آهن بین ترکمنستان و ایران
 • پایین بودن هزینه حمل کالاها از ایران به ترکمنستان

همه این دلایل باعث شده‌اند تا ایران در سال‌های گذشته حدود ۳ میلیون دلار از طریق صادرات به ترکمنستان درآمد داشته باشد. این مبلغ با گذشت زمان به ۵۰۰ میلیون دلار با صادرات ۲ تنی محصولات رسیده است.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان
لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان

در بخش‌های بالا تنها از سهولت روابط تجاری ایران و ترکمنستان حرف زدیم؛ اما باید بدانید شرایط همیشه فوق‌العاده نبوده و مشکلاتی نیز پیش‌روی تاجران در زمینه صادرات به ترکمنستان قرار دارد. در ادامه به برخی از مشکلات موجود اشاره کرده‌ایم.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مشکلات تجارت و صادرات به ترکمنستان

در تجارت با هر کشوری طبیعتاً مشکلاتی وجود دارد؛ مثلاً برای داشتن کنترل بیشتر بر روی بازارهای خارجی معمولاً شرکت‌ها و بازرگانان اقدام به تأسیس دفتری در کشور مقصد کرده یا یک نماینده قانونی به آن کشور فرستاده و کارهای خود را از طریق او دنبال می‌کنند. اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که برخی کشورها این امکانات را در اختیار تاجران خارجی قرار می‌دهند؛ اما برخی کشورها نه! تاجیکستان و قزاقستان از جمله کشورهایی هستند که این شرایط را برای تاجران مهیا می‌کنند؛ اما ترکمنستان نه!

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

اغلب اهالی و دولت ترکمنستان دوست دارند که کارها و مسائل مربوط به کشورشان را خودشان پیگیری نمایند و این اجازه را به سایر تجار و شرکت‌های خارجی نمی‌دهند که وارد بازارهای آنان شده و کنترل بازار را بر عهده بگیرند.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 یکی دیگر از مشکلات موجود بر سر راه تاجران در صادرات به ترکمنستان، به تصویب رسیدن قانون‌های خلق الساعی است. به دلیل پیچیدگی‌های که در دستگاه‌های کشور ترکمنستان وجود دارد، برخی قانون‌ها فوری و بدون اطلاع قبلی به تصویب رسیده و اجرا می‌شوند و این باعث به وجود آمدن موانع زیادی بر سر راه تاجران ما می‌شود.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 مثلاً ممکن است تاجران از یک قانون به تصویب رسیده بی‌اطلاع باشند و تریلی حامل کالاهای صادراتی آنها به طور ناگهانی از طرف دولت ترکمنستان متوقف و پلمب شده و ضررهای زیادی به بار آورد. این مورد باعث شده تا اکثر تاجران تمایلی به تجارت با این کشور نداشته باشند.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

از دیگر مشکلات موجود بر سر راه تاجران، بحث تهیه ویزا است. معمولاً ویزایی که ترکمنستان به تاجران خارجی می‌دهد محدود بوده و یک یا دو روزه است؛ همچنین با این ویزا، تاجران فقط می‌توانند در محدوده شهر عشق‌آباد رفت‌وآمد کرده و برای رفتن به بقیه شهرها و ارتباط با آنان باید اجازه‌نامه سفر تهیه کنند. قابل ذکر است که این مسائل ربطی به تحریم‌های موجود بر علیه ایران نداشته و سیستم مدیریتی ترکمنستان به طور کل همانگونه است.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مشکلات تجارت و صادرات به ترکمنستان
مشکلات تجارت و صادرات به ترکمنستان

برخی از قوانین موجود برای صادرات به ترکمنستان

هر کشوری قوانین خاص خودش را برای واردات دارد؛ در کشور ترکمنستان نیز برخی از قوانین گمرکی و بانکی متفاوت با سایر کشورها هستند که در ذیل آورده شده است.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

قوانین بانکی در تجارت با ترکمنستان

قوانین خاصی در بانک‌های این کشور حاکم است، یکی از قوانینی که باید مورد توجه تجار باشد این است که تاجران باید برای برداشت و جابه‌جایی پول در بانک‌های ترکمنستان، یک قرارداد تحت عنوان قرارداد تجارت و خرید به بانک ارائه دهند. بانک‌های این کشور فقط با واحد پولی ترکمنستان یعنی منات کار می‌کنند. بازرگانان قبل سفر به ترکمنستان حتماً باید از طریق صرافی‌ها برای تبدیل واحد پولی خود به منات اقدام کنند.

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

قوانین گمرکی در تجارت با ترکمنستان

در گمرک ترکمنستان قانون خاصی وجود نداشته و این واحد، خودش قوانین را وضع می‌کند. یکی از مشکلات اساسی موجود در گمرکات این کشور، بی‌تفاوتی به فاکتورهای ایران و ایرانی است. خودروهای ایرانی اجازه تردد در این کشور را ندارند مگر با داشتن اقامت ۶ ماهه؛ اما دولت ایران چنین قانونی را برای خودروهای ترکمنستانی وضع نکرده و آنان می‌توانند تا یک ماه آزادانه در ایران بچرخند.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

همچنین در طی صادرات به این کشور، اگر محصولات شما فاسدپذیر باشد و گمرک ترکمنستان بنا به دلایلی اجازه ورود به شما نداده و کالا خراب شود، گمرک هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده نگرفته و پاسخگو نمی‌باشند.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس به بررسی لیست صادرات ایران به ترکمنستان پرداخته و مشکلات موجود بر سر راه تجار را نیز بیان کردیم. باید توجه داشته باشید که در کنار این مشکلات تجار می‌توانند از تجارت با ترکمنستان سودآوری زیادی هم داشته باشند. اما برای این کار باید تجربه لازم را داشته و یا از یک شرکت معتبر در این حوزه کمک بگیرند.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

شرکت تجاری وانیکس با داشتن کادر مجرب و با تجربه می‌تواند شما را در تمام مراحل صادرات یاری کرده و سودآوری زیادی برای شما داشته باشد. پیشنهاد ما به شما تاجران محترم این است با توجه به پیچیدگی مراحل صادراتی، این کار را سهل نشمرده و نسبت به کسب دانش لازم اقدام فرمایید.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

44 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست