Federal Reserve یا فدرال رزرو چیست؟

فدرال رزرو برای ارائه یک سیستم پولی و مالی امن، انعطاف‌پذیر و با ثبات برای کشور تأسیس شد. هیئت‌مدیره‌ای که متشکل از هفت عضو است. شرکت بازرگانی وانیکس، در این مقاله به بررسی نحوه کار این سیستم مالی پیشرفته در دنیا و توضیحاتی در مورد آن با تیم بازرگانی وانیکس همراه شوید.

 

 

درک سیستم Federal Reserve

بانک مرکزی، یک موسسه مالی است که بر تولید و توزیع پول و اعتبار برای مردم یک کشور کنترل ویژه دارد. در اقتصادهای مدرن، بانک مرکزی معمولاً مسئول تدوین سیاست پولی و کنترل بانک‌های عضو است. Federal Reserve متشکل از ۱۲ بانک منطقه‌ای است که هر کدام مسئول یک منطقه جغرافیایی خاص از ایالات متحده آمریکا هستند. FR در ۲۳ دسامبر ۱۹۱۳ تاسیس شد. پیش از آن، ایالات متحده دچار اختلالات شدید اقتصادی به دلیل ورشکستگی بانک‌ها و ورشکستگی تجاری شده بود. یک بحران مالی بزرگ در سال ۱۹۰۷ منجر به ایجاد نهادی شد که از ورشکستگی و اختلال جلوگیری کند. FR وظیفه را دارد که از ثبات مالی در سیستم مالی کشور اطمینان حاصل کند. این سیستم همچنین تنظیم‌کننده اصلی موسسات مالی کشور است. ۱۲ بانک منطقه‌ای این سیستم در بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، کلیولند، ریچموند، آتلانتا، شیکاگو، سنت لوئیس، مینیاپولیس، کانزاس‌سیتی، دالاس و سانفرانسیسکو مستقر هستند.

درک سیستم Federal Reserve

منابع درآمد فدرال رزرو

منبع درآمد اصلی FR از اوراق بهادار دولتی ایالات متحده است که از طریق عملیات بازار آزاد به دست آورده است. سایر منابع درآمدی عبارت‌اند از سود سرمایه‌گذاری‌های ارزی خارجی، سود پرداخت وام به مؤسسات سپرده‌گذاری و کارمزد خدمات ارائه شده به این مؤسسات مانند تسویه چک و انتقال وجوه. پس از پرداخت هزینه‌ها، FR بقیه درآمد خود را به خزانه‌داری ایالات متحده منتقل می‌کند. سیستم پرداخت FR، تحت عنوان Fedwire شناخته می‌شود. روزانه تریلیون‌ها دلار بین بانک‌ها در سراسر ایالات متحده از طریق این سیستم پرداخت نابجا می‌شود.

 

 

دستورات و وظایف سیستم فدرال رزرو

هدف کلی این سیستم در یک جمله خلاصه می‌شود:

“ایجاد یک شرایط اقتصادی که در انتها به ایجاد شغل بیشتر و پایداری قیمت‌ها منجر شود.” برای آنکه این هدف محقق شود باید دستورات و اجرای درست وظایف رعایت شود. به طور کلی وظایف FR را می‌توان در چهار دسته طبقه‌بندی کرد:

 • اجرای سیاست پول ملی از طریق تأثیرگذاری بر شرایط پولی و اعتباری در اقتصاد ایالات متحده برای اطمینان از حداکثر اشتغال، ثبات قیمت‌ها و نرخ بهره بلندمدت متعادل.
 • نظارت کامل بر موسسات بانکی برای اطمینان از امنیت سیستم بانکی و مالی ایالات متحده و حمایت از حقوق اعتباری مصرف‌کنندگان.
 • سیستم مالی را در حالت ثبات نگه دارد.
 • ارائه خدمات مالی، از جمله نظارت دقیق بر اجرای سیستم پرداخت ملی، مؤسسات سپرده‌گذاری، دولت ایالات متحده و مؤسسات رسمی خارجی.

ساختار سازمانی سیستم فدرال رزرو

اعضای شورای حکام هفت نفر هستند. این افراد توسط رئیس‌جمهور معرفی و توسط سنای ایالات متحده تأیید می‌شوند. هر فرماندار حداکثر ۱۴ سال خدمت می‌کند. انتصاب آنها برای محدودکردن قدرت رئیس‌جمهور به مدت دو سال متوالی است.

اعضای هیئت‌مدیره فدرال Federal reserve (ژانویه ۲۰۲۲)
رئیس Jerome H. Powell
نایب‌رئیس Lael Brainard
عضو هیئت‌مدیره Michelle W. Bowman
عضو هیئت‌مدیره Lisa D. Cook
عضو هیئت‌مدیره Philip N. Jefferson
عضو هیئت‌مدیره Christopher J. Waller
عضو هیئت‌مدیره Seat Currently Empty

ساختار سازمانی سیستم فدرال رزرو

 

 

 

علاوه بر رؤسای هیئت‌مدیره، هر یک از ۱۲ بانک منطقه‌ای رئیس خود را دارند.

رؤسای بانک‌های منطقه‌ای (ژانویه ۲۰۲۲)
محل بانک – منطقه نام رئیس
بوستون – ۱ Kenneth C. Montgomery
نیویورک – ۲ John C. Williams
فیلادلفیا – ۳ Patrick T. Harker
کلیولند – ۴ Loretta J. Mester
ریچموند – ۵ Thomas I. Barkin
آتلانتا – ۶ Raphael W. Bostic
شیکاگو – ۷ Austan Goolsbee
سنت لوئیس – ۸ James Bullard
مینیاپولیس – ۹ Neel Kashkari
شهر کانزاس – ۱۰ Esther L. George
دالاس – ۱۱ Meredith Black
سانفرانسیسکو – ۱۲ Mary C. Daly

استقلال سیستم FR

استقلال بانک مرکزی به این موضوع اشاره دارد که آیا ناظران سیاست پولی باید به طور کامل از قلمرو دولت جدا شوند؟ FR یک ارگان مستقل تلقی می‌شود؛ زیرا تصمیمات آن نیازی به تأیید رئیس‌جمهور یا هر مقام دولتی دیگری ندارد. بااین‌حال، همچنان تحت نظارت کنگره است و باید در چارچوب اهداف سیاست اقتصادی و مالی دولت کار کند.

سیستم فدرال رزرو (FR) در مقابل کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)

هیئت حکام FR مسئول تنظیم الزامات ذخیره مالی است. ذخیره مالی، درواقع مقدار پولی است که بانک‌ها باید نگه دارند تا اطمینان حاصل کنند که برای برداشت‌های ناگهانی و اضطراری پول به‌قدر کافی دارند. همچنین نرخ تنزیل را تعیین می‌کند که میزان نرخ بهره‌ای است که FR برای وام‌های داده شده به مؤسسات مالی و سایر بانک‌های تجاری اعمال می‌کند.

از سوی دیگر، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)، نهاد اصلی سیاست‌گذاری پولی FR است و مسئولیت انجام عملیات بازار آزاد از جمله خریدوفروش اوراق بهادار دولتی را بر عهده دارد. این انجمن و سیستم مالی بزرگ، مسئول تصمیمات سیاست پولی است که عمدتا در سه حوزه طبقه‌بندی می‌شوند:

 1. حداکثر کردن اشتغال‌زایی
 2. تثبیت قیمت‌ها
 3. تعدیل نرخ بهره بلندمدت

 

 

Federal Reserve یک بانک مرکزی است، به چه معناست؟

بانک مرکزی یک نهاد مالی است که وظیفه نظارت بر نظام پولی و سیاست مالی یک کشور را بر عهده دارد. بانک مرکزی نحوه عرضه پول را تنظیم می‌کند و نرخ‌های بهره را تعیین می‌کند. بانک‌های مرکزی سیاست‌های پولی را نیز وضع می‌کنند. بانک‌های مرکزی با کاهش یا تشدید عرضه پول، به دنبال حفظ یکنواختی اقتصاد یک کشور هستند.

Federal Reserve یک بانک مرکزی است، به چه معناست؟

سوالات متداول درباره Federal Reserve یا فدرال رزرو چیست؟

 • چه کسی مالک FR است؟

سیستم FR متعلق به کسی نیست. این بانک در سال ۱۹۱۳ برای خدمت به‌عنوان بانک مرکزی کشور ایجاد شد.

 • آیا FR پول ایالات متحده را چاپ می کند؟

اگرچه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده سکه صادر می‌کند؛ اما بانک مرکزی یا FR پول کاغذی را چاپ و مدیریت می‌کند. Federal Reserve در حال حاضر اسکناس‌های ۱، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری منتشر می‌کند. بزرگ‌ترین اسکناسی که FR تا کنون منتشر کرده، اسکناس ۱۰۰۰۰ دلاری بوده است.

 • آیا Federal Reserve مالیات جمع‌آوری می کند؟

خیر. Federal Reserve تنها مسئول سیاست پولی و نظارت بر سیستم بانکی است. مالیات‌های فدرال منحصراً توسط کنگره تأیید و جمع‌آوری می‌شود. مالیات‌های ایالتی و محلی نیز توسط ایالت‌ها یا شهرداری‌ها جمع‌آوری می‌شود.

 • FR کجا قرار دارد؟

مقر Federal Reserve در واشنگتن‌دی‌سی است. بانک‌های منطقه‌ای زیر نظر این مؤسسه نیز در بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، کلیولند، ریچموند، آتلانتا، شیکاگو، سنت لوئیس، مینیاپولیس، کانزاس‌سیتی، دالاس و سانفرانسیسکو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *