صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا صندوق ETF چیست؟

یک صندوق ETF می‌تواند به‌گونه‌ای طراحی شود که هر چیزی، از قیمت یک کالای خاص گرفته تا مجموعه‌ای بزرگ و متنوع از اوراق بهادار را ردیابی کند. ETFها حتی می‌توانند برای ردیابی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خاص، ساختاربندی شوند. اولین ETF، SPDR S&P 500 ETF (SPY) بود که شاخص S&P 500 را ردیابی می‌کند و امروزه به‌عنوان یک ETF فعال معامله می‌شود. در مقاله صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس از وانیکس به توضیح این صندوق می‌پردازیم.

 

 

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا صندوق ETF

ETF، صندوق قابل معامله در بورس نامیده می‌شود؛ زیرا درست مانند سهام در بورس معامله می‌شود. قیمت سهام یک ETF در طول روز، با خرید و فروش سهام در بازار تغییر خواهد کرد. این موضوع، برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که در بورس معامله نمی‌شوند و تنها یک‌بار در روز پس از بسته شدن بازارها معامله می‌شوند. علاوه بر این، صندوق ETF در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مقرون به صرفه‌تر و نقدشونده‌تر هستند. صندوق ETF می‌توانند شامل انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سهام، کالاها، اوراق قرضه یا ترکیبی از انواع سرمایه‌گذاری باشند.

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا صندوق ETF

یک ETF می‌تواند صدها یا هزاران سهام در صنایع مختلف داشته باشد، یا می‌تواند به یک صنعت یا بخش خاص، اختصاص داشته باشد. برای مثال، ETF های متمرکز بر بانکداری شامل سهام بانک‌های مختلف در سراسر صنعت است. صندوق ETF یک اوراق بهادار قابل فروش است، به این معنی که دارای قیمت سهم است که امکان خرید و فروش آسان آن را در صرافی‌ها در طول روز فراهم می‌کند.

 

 

انواع صندوق ETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

انواع مختلفی از ETFها در دسترس سرمایه‌گذاران هستند که می‌توانند برای ایجاد درآمد، سفته‌بازی و افزایش قیمت استفاده شوند. در اینجا توضیح مختصری از برخی از ETF های موجود در بازار امروز است.

ETF های غیرفعال و فعال

صندوق ETF معمولا به‌عنوان منفعل یا فعال شناخته می‌شوند. ETF های فعال معمولا شاخصی از اوراق بهادار را هدف قرار نمی‌دهند، بلکه مدیران سبدهای سرمایه‌گذاری را مجبور می‌کنند که در مورد اوراق بهادار، تصمیم بگیرند. این صندوق‌ها نسبت به ETF های غیرفعال مزایایی دارند؛ اما برای سرمایه‌گذاران گران‌تر هستند. در زیر صندوق ETF فعال را بررسی می‌کنیم:

ETF های اوراق قرضه

ETF اوراق قرضه، امکان داشتن یک درآمد منظم برای سرمایه‌گذاران را فراهم می‌کنند. توزیع درآمد آنها، به عملکرد اوراق قرضه اساسی بستگی دارد و ممکن است شامل اوراق قرضه دولتی، شرکتی و دولتی و محلی باشند که به آنها اوراق قرضه شهرداری می‌گویند. ETF های اوراق‌قرضه تاریخ سررسید ندارند.

 

 

ETF های سهام

سبدی از سهام است که برای پیگیری آن در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، یک ETF سهام ممکن است سهام خودرو یا سهام خارجی را ردیابی کند. برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سهام، ETF های سهام کارمزد کمتری دارند و شامل مالکیت واقعی اوراق بهادار نمی‌شوند.

ETF های صنعت/بخش

وجوهی هستند که بر یک بخش یا صنعت خاص تمرکز دارند. به عنوان مثال، یک صندوق ETF بخش انرژی شامل شرکت‌هایی می‌شود که در آن بخش فعالیت می‌کنند. یکی از نمونه‌ها، بخش فناوری است که در سال‌های اخیر شاهد هجوم سرمایه‌ها بوده است. در عین حال، عملکرد ناپایدار سهام نیز در ETF کاهش می‌یابد؛ زیرا آنها مالکیت مستقیم اوراق بهادار را شامل نمی‌شوند.

انواع صندوق ETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

ETF های کالا

همان‌طور که از نام آنها مشخص است، در کالاهایی از جمله نفت خام یا طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. ETFهای کالا مزایای متعددی را ارائه می‌دهند. اولا، آنها سبد سهام را متنوع و پوشش رکود را آسان‌تر می‌کنند. ثانیا، نگهداری سهام در یک صندوق ETF کالا ارزان‌تر از تملک فیزیکی کالا است. به این دلیل که اولی شامل هزینه‌های بیمه و ذخیره‌سازی نمی‌شود.

ETF های ارز

ابزارهای سرمایه‌گذاری تلفیقی هستند که عملکرد جفت ارزها را که متشکل از ارزهای داخلی و خارجی هستند و اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. می‌توان از آنها برای حدس و گمان قیمت ارزها بر اساس تحولات سیاسی و اقتصادی یک کشور استفاده کرد. آنها همچنین برای تنوع بخشیدن به یک سبد یا به عنوان پوششی در برابر نوسانات در بازارهای فارکس توسط واردکنندگان و صادرکنندگان استفاده می‌شوند. برخی از رمز ارزها برای جلوگیری از ایجاد تورم مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی یک مدل از ETF نیز برای بیت‌کوین وجود دارد.

 

 

ETF معکوس

نوع معکوس تلاش می‌کنند با کوتاه‌کردن سهام، از کاهش سهام، سود کسب کنند. شورتینگ فروش سهام، انتظار کاهش ارزش و خرید مجدد آن با قیمت کمتر است. یک صندوق ETF معکوس از مشتقات برای کوتاه کردن سهام استفاده می‌کند. هنگامی که بازار کاهش می‌یابد، یک ETF معکوس به میزان متناسبی افزایش می‌یابد.

سرمایه‌گذاران باید بدانند که بسیاری از ETF های معکوس، اسکناس‌های مبادله‌ای (ETN) هستند و ETF های واقعی نیستند. ETN یک اوراق قرضه است اما مانند یک سهام معامله می‌شود و توسط ناشری مانند بانک حمایت می‌شود. حتما با کارگزار خود مشورت کنید تا تعیین کنید آیا ETN مناسب برای سبد سهام شما است یا خیر.

ETF های اهرمی

یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به دنبال بازگشت چند برابری (مثلاً ۲ یا ۳ برابری) در بازده سرمایه‌گذاری‌های اساسی است. به عنوان مثال، اگر S&P 500 ، یک درصد افزایش یابد، یک ETF S&P 500 2 برابری، بازدهی ۲ درصدی خواهد داشت (و اگر شاخص ۱٪ کاهش یابد، ETF  ۲ درصد ضرر می‌کند).

در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به دنبال چه چیزی باشیم؟

پس از ایجاد یک حساب کارگزاری، سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری در ETF، آن حساب را تأمین مالی کنند. روش‌های دقیق تامین مالی حساب کارگزاری شما به کارگزار بستگی دارد. پس از تامین مالی حساب خود، می‌توانید ETF ها را جستجو کنید و به همان روشی که خرید و فروش سهام را انجام می‌دهید، معامله کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای محدود کردن گزینه‌های صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، استفاده از ابزار غربالگری است. بسیاری از کارگزاران این ابزارها را به‌عنوان راهی برای مرتب کردن هزاران پیشنهاد ETF ارائه می‌کنند. شما می‌توانید ETFها را با توجه به برخی از معیارهای زیر جستجو کنید:

  • حجم معاملات: حجم معاملات در یک دوره زمانی خاص به شما امکان می‌دهد محبوبیت صندوق‌های مختلف را مقایسه کنید. هر چه حجم معاملات بیشتر باشد، ممکن است معاملات آن صندوق آسان‌تر باشند.
  • هزینه‌ها: هرچه نسبت هزینه کمتر باشد، سرمایه شما کمتر به هزینه‌های اداری اختصاص می‌یابد.
  • عملکرد: درحالی‌که عملکرد گذشته نشانه‌ای از بازده آتی نیست، بااین‌وجود این معیار، یک معیار رایج برای مقایسه ETFها است.
  • کمیسیون: بسیاری از صندوق‌های ETF بدون کمیسیون هستند، به این معنی که می‌توان آنها را بدون هیچ کارمزدی برای تکمیل معامله، معامله کرد.

در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به دنبال چه چیزی باشیم؟

حساب ETF چیست؟

در بیشتر موارد، برای سرمایه‌گذاری در ETFها نیازی به ایجاد حساب خاصی نیست. یکی از جذابیت‌های اولیه صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس این است که می‌توان آنها را در طول روز و با انعطاف‌پذیری سهام معامله کرد. به همین دلیل، معمولا می‌توان با یک حساب کارگزاری اولیه در ETFها سرمایه‌گذاری کرد.

 

 

مزیت های صندوق ETF

ETF هزینه‌های متوسط ​​کمتری را ارائه می‌کند؛ زیرا برای سرمایه‌گذار بسیار پرهزینه است که بخواهد تمام سهام موجود در یک سبد صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس را به‌صورت جداگانه خریداری کند. سرمایه‌گذاران فقط باید یک تراکنش را برای خرید و یک تراکنش برای فروش انجام دهند که منجر به کمیسیون کمتر کارگزاری می‌شود. کارگزاران معمولا برای هر معامله پورسانت دریافت می‌کنند. برخی از کارگزاران حتی معاملات بدون کمیسیون را در برخی از ETF های کم‌هزینه ارائه می‌دهند که هزینه‌های سرمایه‌گذاران را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF ها، راهی مقرون‌به‌صرفه برای قرار گرفتن در معرض طیف وسیعی از اوراق بهادار حتی با داشتن بودجه محدود هستند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان شرکت بازرگانی وانیکس، به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های واردات و صادرات کالا صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *