صادرات پسته در سریع ترین زمان و با بهترین هزینه با وانیکس

با توجه به شرایط اقلیمی ایران، کاشت و برداشت انواع محصولات رواج دارد. اغلب این محصولات را می‌توان در بازارهای خارجی با قیمت مناسبی به فروش رساند. از جمله این محصولات می‌توان به پسته اشاره کرد که در چند سال اخیر صادرات پسته افزایش چشم گیری داشته است. برای صادرات پسته و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات پسته

برای صادرات پسته و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات پسته به شکل‌های گوناگون از جمله خام، خشک و مغز پسته صورت می‌گیرد. فرایند صادرات این محصول برای اکثر بازرگانان و تجار اهمیت دارد. با توجه به اهمیت این موضوع شرکت وانیکس قصد دارد در این مقاله در مورد موارد زیر اطلاعات کامل و کافی درباره صادرات پسته را در اختیار شما قرار دهد:

 • موارد کلی صادرات پسته
 • چگونه صادرات پسته را شروع کنیم
 • بهترین کشورها برای صادرات پسته
 • برای صادرات پسته چه مجوزهایی لازم است؟
 • مدارک مورد نیاز برای صادرات پسته
 • حداقل سرمایه برای صادرات پسته
 • سود صادرات پسته چقدر است؟

موارد کلی صادرات پسته

پسته از جمله خشکبار پرطرفدار و با ارزش در سطح جهان بوده و ایران هم یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصول در سطح جهان به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که مقادیر قابل‌توجهی از پسته تولیدی ایران به سایر کشورها صادر می‌شود.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

پارزش پسته صادراتی ایران سالانه به طور میانگین ۱.۲ میلیارد دلار است. ترکیه و آمریکا هم جزء بزرگترین تولیدکنندگان پسته هستند.با وجود اینکه پسته تولیدی در آمریکا در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده، اما همچنان مقدار صادرات پسته ایران بیشتر است.

موارد کلی صادرات پسته
موارد کلی صادرات پسته

چون بخش زیادی از پسته تولیدی در آمریکا صرف تأمین نیاز بازار داخلی می‌شود. با توجه به حجم زیاد پسته تولیدی در ایران، تجارت پسته می‌تواند گزینه عالی برای بازرگانان باشد. کیفیت پسته ایران بسیار عالی است؛ این موضوع سبب شده تا تقاضا برای این محصول زیاد باشد.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

 امروزه کشورهای ویتنام، هنگ‌کنگ، امارات، هند، آلمان، عراق خواهان خرید پسته ایران هستند. برای موفقیت در زمینه تجارت پسته، باید در مرحله اول بازار هدف را شناسایی کرد؛ تا مطابق با نیازهای بازار کشور مقصد، انواع پسته را صادر کرد.

ارقام پسته صادراتی

پسته صادراتی ایران انواع گوناگونی دارد که هرکدام در منطقه خاصی کشت می‌شود، این ارقام مختلف، از نظر شکل ظاهری و قیمت هم باهم تفاوت داشته و بازار فروش و میزان تقاضای آنها هم یکسان نیست. از مهم‌ترین ارقام پسته صادراتی ایران می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • پسته فندقی
 • پسته احمد آقایی
 • پسته اکبری
 • پسته کله‌قوچی
 • پسته بادامی
 • مغز پسته
 • مغز پسته سبز

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

چگونه صادرات پسته را شروع کنیم؟

برای شروع صادرات این محصول و ورود به این عرصه باید نیاز مشتری و بازار هدف را مدنظر داشت. برای مثال کشورهای عربی به ظاهر و کیفیت پسته توجه ویژه دارند و قیمت برایشان زیاد اهمیت ندارد. کشورهای اروپایی به کیفیت و استاندارد بودن آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

همچنین باید دقت کرد که نوع پسته صادراتی باید با استانداردهای مدنظر مشتری و گمرک مبدأ و مقصد مطابقت داشته باشد. از طرف دیگر چون پسته در لیست مواد غذایی قرار دارد، بعضی از کشورها، مقررات سختگیرانه‌ای برای واردات آن دارند و صادرکنندگان باید با این قوانین آشنایی داشته باشند و طبق آن محصول را تأمین و صادر کنند.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

بعد از تهیه و تأمین بار، باید بسته‌بندی مناسبی جهت حمل آن در نظر گرفته شده و تمام اطلاعات شرکت و بار بر روی بسته‌بندی‌های مربوطه قید شود؛ البته اکثرا پسته به‌صورت فله‌ای صادر می‌شود که در این حالت اطلاعات را روی گونی نوشته و یا اطلاعات به شیوه لیبل زدن درج می‌شود.

بعد از بسته‌بندی محصول و اخذ مجوزهای لازم و استاندارد نوبت به بارنامه شدن پسته می‌رسد .به علت وجود تعداد زیادی شرکت‌های فعال در زمینه حمل‌ونقل بین‌المللی، این مرحله دشواری چندانی ندارد و به‌راحتی می‌توان شرکت معتبری جهت حمل بار یافت .

چگونه صادرات پسته را شروع کنیم؟
چگونه صادرات پسته را شروع کنیم؟

بعد از یافتن شرکتی برای حمل و نقل، نسبت به بررسی تمامی مراحل اقدام کنید. ابتدا کانتینری که پسته در آن قرار می‌گیرد را با دقت بررسی و ضدعفونی کنید. در صادرات پسته طبق عرف تجارت بین‌الملل، بعد از ارائه پیش‌نویس حاوی مشخصات خریدار به شرکت حمل‌ونقل، نسبت به تسویه حساب نهایی اقدام می‌شود. در تسویه حساب نهایی، بارنامه و باقی اسناد همراه محموله جهت ترخیص، به خریدار ارسال می‌شود.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

بهترین کشورها برای صادرات پسته

به‌طورکلی صادرات این محصول ایرانی به کشورهای گوناگون به دلیل تحریم‌ها و نبود ثبات در نرخ ارز، با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است.باتوجه‌به اینکه تنوع پسته صادراتی ایران زیاد است، کشورهای مقصد هم باتوجه‌به بازار خود انواع مختلفی از پسته را خریداری می‌کنند.در بخش فوق، اقلام متفاوت پسته صادراتی را برای شما آوردیم، در ادامه کشورهای خریدار انواع مختلف این محصول را برسی می‌کنیم:

 • پسته احمد آقایی: در کشورهای شرق آسیا و برخی کشورهای اروپایی به‌ویژه یونان و ایتالیا
 • پسته بادامی: چین، افغانستان و روسیه و چین
 • پسته اکبری: کشورهای عربی و حاشیه خلیج‌فارس به‌ویژه قطر، امارات و کویت
 • پسته فندقی و کله‌قوچی: کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان

همچنین قابل ذکر است که کشورهای مختلف به علل متفاوتی پسته‌های مختلف را از ایران خریداری می‌کنند؛ در ادامه به توضیح برخی علل پرداخته‌ایم:

 • صادرات به اروپا
 • کشورهایی اروپایی به رعایت استانداردهای بهداشتی خیلی حساس هستند و آن را امری جدی و مهم تلقی می‌کنند. مناسبترین پسته برای صادرات به اروپا، پسته فندقی و کله قوچی است.
 • صادرات به کشورهای عربی و حاشیه خلیج‌فارس.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

کشورهای عربی بر خلاف کشورهای اروپایی برای صادرات قوانین خاص و سخت‌گیرانه‌ای ندارند. از جمله کشورهای عربی که بیشترین پسته را وارد می‌کنند قطر، کویت و امارات و عمان را می‌توان نام برد.

از قدیم‌الایام تاکنون کشورهای عربی، برترین نوع و به‌اصطلاح لوکس‌ترین نوع پسته را خریداری می‌کنند. مناسب‌ترین پسته برای صادرات به کشورهای عربی: پسته‌های صادراتی اکبری و احمد آقایی

 • صادرات به کشورهای CIS همانند روسیه

در این کشورها، قیمت تمام شده برایشان از اهمیت زیادی برخوردار است. روسیه از جمله کشورهای CIS است که بیشترین پسته را وارد می‌کند. مناسب‌ترین پسته برای صادرات به روسیه، پسته آبخندان است. مناسب‌ترین پسته برای صادرات به کشورهایCIS  پسته آبخندان، احمد آقایی و مکانیک خندان و فندقی هستند.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

برای صادرات پسته چه مجوزهایی لازم است؟

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای طی مراحل گمرکی، بهره‌بردن از ظرفیت‌های گمرکی محل تأمین بار است که برای صادرکردن پسته می‌توان از گمرک جهت طی‌کردن پروسه ارائه اظهارنامه و استانداردها بهره گرفت. در طی این مراحل برای اخذ مجوزهای لازم، گمرک و همچنین اداره استاندارد، صادرکنندگان پسته را ملزم به اخذ تأییدیه‌های بهداشتی محصول و مقدار آفلاتوکسین موجود می‌کنند.

 البته در شرایطی که پسته صادراتی به شکل بسته‌بندی کامل شرکتی بوده و تمام مجوزهای بهداشتی مربوط به شرکت بسته‌بندی را گرفته باشد؛ لزومی ندارد که تأییدیه مجدد را بگیرد؛ این روش مخصوص صادرات پسته به شکل فله‌ای است. برای گرفتن تأییدیه استاندارد و تأییدیه بهداشتی، اول از محموله موجود نمونه‌گیری شده و سپس به استاندارد و آزمایشگاه مواد غذایی ارجاع داده می‌شود تا گواهی بهداشت و سلامت نباتات را بگیرد.

 مدارک مورد نیاز برای صادرات پسته

بعد از تأیید شدن پسته و اطمینان از اینکه محصول عاری از هرگونه سم است باید مدارک مربوطه را به گمرک تحویل داد که شامل:

 • اظهارنامه نوع محصول، وزن، و سایر مشخصات
 • فاکتور
 • اخذ مجوز سلامت پسته در گمرک

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

این مجوز با گواهی استاندارد که در بالا اشاره شد تفاوت دارد. جهت دریافت مجوز سلامت، از محصول صادراتی به‌صورت کاملاً تصادفی نمونه‌برداری شده و در صورت تأیید محموله، گواهی سلامت صادر می‌شود.

سایر مدارک:

۱- ارائه گواهی مبدأ، مدارک گمرکی لازم، برنامه زمانی حمل‌ونقل به گمرک

۲- کارت بازرگانی معتبر به اسم صادرکننده

۳- اخذ مجوز صادرکردن پسته

البته این مجوز درصورتی‌که از طرف وزارت بازرگانی برای صدور محصول موافقت کلی اعلام نشده باشد نیاز است.

۴- داشتن گواهی بهداشت و قرنطینه

این مجوز برای سایر محصولات دامی، نباتی هم نیاز است.

۵- گواهی استاندارد

۶-  تهیه Packing List

در صادرات محصولاتی که تنوع دارند موردنیاز است.

۶گواهی مبدأ و فاکتور

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

حداقل سرمایه برای صادرات پسته

پسته جزو محصولات با ارزش بوده و سرمایه‌گذاری در این بخش، جزو کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها محسوب می‌شود. برای ورود به این عرصه، می‌توان با سرمایه‌گذاری در سطح کم، متوسط و زیاد اقدام  کرد.سرمایه اولیه در صادرات این محصول کشاورزی به عوامل متعددی بستگی دارد؛ از جمله مقدار پسته‌ای که خریداری می‌شود، نوع پسته خریداری شده، کیفیت پسته، نوع بسته‌بندی، دستگاه‌های مورد نیاز در کارخانه جهت بسته‌بندی یا اقدامات دیگر و تجهیزات گوناگون استفاده شده  در بخش‌های متفاوت از جمله آزمایشگاه کنترل کیفیت.

سود صادرات پسته چقدر است؟

برای تخمین سود حاصل از تجارت پسته باید قیمت‌های دریافتی تولیدکننده‌ها و پرداختی مصرف‌کننده‌ها را مقایسه کرد تا فهمید که چقدر از سود حاصل از تولید و صدور پسته، نصیب تاجران پسته می‌شود؟ به بیان دیگر تولیدکنندگان که نقش اصلی در تولید این محصول دارند، کمترین سود را از تولید پسته در ایران به دست می‌آورند.

مشکلات زیاد مالی، مشکلات تأمین نقدینگی، شرایط بی‌اعتماد حاکم، همه اینها سبب شد که کشاورزان ارتباط مستقیم با صادرکنندگان را رها کرده و محصول خود را با دلال‌ها معامله کنند، درحالیکه از این معامله سود کمتری نصیبشان می‌شود.

سود صادرات پسته چقدر است؟
سود صادرات پسته چقدر است؟

تجار با صادر کردن هر کیلو پسته می‌توانند ۳۰ الی ۴۰ درصد سود خالص نصیب خود کنند. برای مثال اگر یک تاجر در هر ماه حداقل ۵۰ میلیون فروش داشته باشد، با در نظر گرفتن سود ۳۵ درصد می‌تواند سالانه حداقل ۲۱۰ میلیون سود خالص کسب کند.

باید توجه داشت که پسته تولیدی ایران یک محصول کاملاً صادراتی است؛ پس قیمت‌گذاری آن در داخل کشور با توجه به قیمت بین‌المللی آن تعیین می‌شود. پسته ایرانی در سال‌های اخیر حدوداً ۸ تا ۱۵ دلار قیمت‌گذاری شده است که میانگین آن حدود ۱۲ دلار می‌شود.

سخن پایانی با وانیکس

همانطور که گفتیم، صادرات پسته از جمله محصولات پرسود بوده و ورود به این عرصه از حساسیت زیادی برخوردار است. اگر شما از جمله افرادی هستید که قصد ورود به این عرصه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از راهنمایی یک شرکت معتبر و صاحب‌نام که در این زمینه تجربه کافی دارد، بهره بگیرید. شرکت وانیکس با داشتن کادر مجرب و کاربلد می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد و بهترین خدمات را در این زمینه ارائه دهد.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

49 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست