صادرات نمک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس

ایران یک کشور سرشار ذخایر و معادن است؛ به‌طوری‌که از نظر تنوع ذخائر، با داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی در رتبه دهم جهان قرار گرفته است. یکی از انواع این معادن گفته شده، مربوط به معادن نمک است. این ماده مصارف گوناگونی در سطح جهان دارد که از جمله آنها می‌توان به استفاده در صنایع پتروشیمی و استفاده در پخت انواع غذا اشاره کرد. ایران از نظر تنوع معادن نمک در سطح جهان، رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است. همچنین کشور ما ازلحاظ تولید و استخراج این ماده معدنی نیز جزو کشورهای برتر دنیا محسوب می‌گردد. از این رو صادرات نمک در ایران رونق خاصی دارد. برای صادرات نمک با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات نمک

برای صادرات نمک با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

با این تفاسیر تا الان متوجه شدید که ایران از پتانسیل صادراتی خوبی برای صادرات نمک برخوردار بوده و می‌تواند این ماده را به کشورهای دیگر ارسال کند. اما متأسفانه باید بگوییم سهم کشور ما از تجارت جهانی نمک تنها ۳ درصد است. رقبای تجاری ایران در این بازار، کشورهای آمریکا، چین و هند هستند.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در عصر حاضر که تجارت و تعاملات با کشورهای مختلف جزو اوامر ضروری و حیاتی در هر کشوری به شمار می‌رود باید برای افزایش صادرات منابع معدنی خودمان تلاش کرده و این محصولات را در سطح جهانی عرضه کنیم. با این کار هم خودمان سود می‌بریم و هم نقشی در بهبود اقتصاد کشورمان ایفا می‌کنیم.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

یکی از پرسودترین و مهم‌ترین تجارت‌ها در هر کشوری، همین صادرات مواد معدنی است. بیشتر بازرگانان موفق در زمینه صادرات، در همین تجارت مواد معدنی فعالیت می‌کنند. تاجران ما نیز می‌توانند باتوجه به پتانسیل‌های تولید ماده معدنی نمک در ایران، دست به صادرات این ماده زده و ارزآوری زیادی کنند.

از همین رو در این مقاله از سری مقالات صادراتی شرکت وانیکس، به بررسی مراحل و موارد مرتبط به عرضه نمک در بازارهای بین‌المللی پرداخته و سعی می‌کنیم اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان ارائه دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی فرمایید.

لیست موارد آورده شده در مقاله صادرات نمک:

 • چگونه صادرات نمک را شروع کنیم
 • بهترین کشورها برای صادرات نمک
 • برای صادرات نمک چه مجوزهایی لازم است
 • مدارک مورد نیاز برای صادرات نمک
 • حداقل سرمایه برای صادرات نمک
 • سود صادرات نمک چقدر است
 • برای صادرات نمک چه باید کرد
 • آیا صادرات نمک ممنوع است
 • صادرات نمک با وانیکس

چگونه صادرات نمک را شروع کنیم

اصولاً قبل از انجام هر کاری، باید برای چگونگی شروع آن، برنامه‌ریزی کرد. این موضوع در کارهایی مثل تجارت که از حساسیت زیادی برخوردارند بیشتر مطرح بوده و همه تجار و افراد علاقه‌مند به این حیطه به دنبال راهی برای افزایش آگاهی خود هستند. همان‌طور که در بخش بالا نیز اشاره کردیم یکی از انواع کالاهای صادراتی که توجه تاجران را به خود جلب کرده نمک است؛ پس در این بخش، تیم تجاری وانیکس به طور مختصر مواردی را که باید در شروع تجارتتان رعایت کنید را آورده است.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

اول از همه باید بگوییم، شما برای کسب اطلاعات بیشتر به مشورت با افراد باتجربه نیاز دارید؛ در این باره همچنین می‌توانید از یک شرکت بارگانی معتبر نیز کمک بگیرید. این شرکت‌ها مثل شرکت وانیکس چون سال‌ها این مسیر پر پیج خم تجارت را طی کرده‌اند، بیشتر از سایر افراد می‌توانند راهنمای شما باشند. علاوه بر این، شما می‌توانید تمام مراحل کار خود را به این شرکت‌ها  واگذار کنید. توجه نمایید که همه شرکت‌های موجود در این حوزه معتبر نبوده و نباید به هر شرکتی اعتماد کنید.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چگونه صادرات نمک را شروع کنیم
چگونه صادرات نمک را شروع کنیم

بعد از اینکه توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی اطلاعات خود را درباره تجارت افزایش دادید، نوبت این می‌رسد که با قوانین تجاری آشنا شده و درباره ممنوعیت و محدودیت‌های ارسال نمک به خارج از کشور اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید. اگر از شرکت‌های معتبر کمک بگیرید حتماً قوانین موجود را دقیق و جز به جز به شما بیان خواهند کرد.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 علاوه بر اینکه تجار ملزم به رعایت برخی قوانین تجاری هستند، باید برخی مدارک و مجوزهای لازم برای صدور نمک را از سازمان‌های ذیربط اخذ کرده و برای ترخیص کالا به گمرک ارائه دهند. اگر این اسناد و مجوزها ناقص باشند، موجب انبار شدن کالای شما در گمرک شده و حتی موجب می‌شود ارزش و کیفیت کالای شما افت کند. بعد از اینکه تمام موارد گفته شده در بالا را رعایت کردید، باید روش حمل‌ونقل متناسب با نوع کالای خود را انتخاب کرده و نسبت به بیمه محموله خود در برابر خطرات احتمالی اقدام نمایید.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چند مطلب مهم قابل‌توجه دیگر برای شروع روند تجاری عبارت‌اند از:

 • شناخت کشورهایی که بیشترین واردات نمک از ایران را دارند (این مورد را به‌صورت جزئی‌تر در ادامه بررسی کرده‌ایم).
 • مشتری یابی و انجام تعاملات با خریداران خارجی.
 • شناخت سلایق و میزان تقاضای بازارهای هدف.

بهترین کشورها برای صادرات نمک

برخی از کشورها تمایل زیادی به واردات نمک از ایران دارند. تجار با شناسایی این کشورها و میزان تقاضای آنها، برنامه‌ریزی دقیقی برای صادرات خود انجام داده و در کار خود موفق‌تر عمل می‌کنند.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در طی چند سال‌ گذشته، کشور عراق به‌عنوان مهم‌ترین بازار صادراتی نمک ایران شناخته می‌شود. شاید برایتان سؤال باشد که عراق چرا با وجود معادن نمکی در کشور خودش، باز اقدام به واردات این محصول می‌کند؟ در پاسخ باید بگوییم این کشور در طی سال‌های متمادی با جنگ و تحریم‌ها درگیر بوده، به همین علت زیرساخت‌های لازم را برای بهره‌گیری از این معادن ندارد.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

همچنین کشورهای افریقایی که از نظر ذخایر نمک ضعیف هستند، می‌توانند بازار مناسبی برای فروش نمک ایران داشته باشند. از دیگر بازارهای عمده صادراتی نمک، می‌توان به بازار کشورهای ارمنستان، امارت و قطر، ترکمنستان و ترکیه اشاره کرد.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

برای صادرات نمک چه مجوزهایی لازم است

هر کاری اصول و قواعد خاص خودش را دارد. در صادرات انواع کالا به سایر کشورها نیز دریافت مجوزهای لازم، از جمله اصول این کار به شمار می‌روند. همان‌طور که می‌دانید اکثر کاربرد نمک در آشپزی و پخت انواع غذاها است.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

برای صادرات نمک چه مجوزهایی لازم است
برای صادرات نمک چه مجوزهایی لازم است

از همین رو به دلیل ارزش غذایی این محصول و تأثیری که می‌تواند در سلامت افراد داشته باشد، هم از سوی کشور مبدأ و هم از سوی کشور مقصد استانداردهای برای صادرات آن تعین شده است.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

از جمله این مجوزها و استانداردهای مهم موجود برای تجارت نمک :

 • مجوز صدور
 • مجوزهای وزارت بهداشت و قرنطینه
 • غذا
 • دارو

مدارک مورد نیاز برای صادرات نمک

تجار برای اخذ مجوزهای لازم و ترخیص کالا از گمرک نیاز به برخی مدارک دارند که با ارائه آنها، از سازمان‌های ذیربط مجوزها را دریافت کرده و اجازه خروج کالا از کشور را می‌گیرند.

این اسناد و مدارک موردنیاز برای تجارت نمک، به شرح زیر هستند:

 • کارت بازرگانی و مالکیت معنوی

این کارت در واقع به منزله اجازه تجارت است. تجار می‌توانند با دریافت این کارت از سازمان تجارت، صنعت و معدن، شخصاً به تجارت مشغول شوند. این کار محدودیت زمانی داشته و تنها یک سال بعد از صدور اعتبار دارد.

 • صدور پروفرما یا پیش‌فاکتور برای کشور مقصد یا خریدار کالا

در این پیش‌فاکتور، همه مشخصات نمک صادراتی، مثل نام خریدار و فروشنده، کشور مقصد و مبدأ، نوع کالا، روش حمل‌ونقلی، وزن و نوع بسته‌بندی آورده شده و به خریدار ارسال می‌شود.

 • اخذ گواهی بازرسی کالا

 این گواهی تأییدیه‌ای است برای قرار داشتن محصولات ارسالی در شرایط مناسب و دارا بودن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز آن‌ها. همچنین گواهی بازرسی تأیید می‌کند که حجم اعلامی محموله هنگام خارج شدن از بندر ایران، درست است.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 • اخذ گواهی استاندارد

اگر نوع نمک صادراتی مشمول دریافت گواهی اجباری استاندارد باشد، این گواهی اخذ می‌شود.

 • اخذ گواهی مبدأ و صدور فاکتور

برای محصولات صادراتی، یک گواهی توسط اتاق بازرگانی هر کشور تنظیم و برای هر مورد صادرات، صادر می‌شود که این سند همان گواهی مبدأ است.

 • فرم عقد قرارداد حمل و بیمه محصول برای صادرات

این فرم، زمانی که با یک شرکت حمل‌ونقل جهت جابه‌جایی بار صادراتی‌تان قرارداد می‌بندید، صادر می‌شود. این شرکت‌ها خودشان اقدام به بیمه کالای صادراتی شما نیز می‌کنند.

 • فرم اظهارنامه

این فرم توسط صادرکننده به گمرک تحویل داده می‌شود. همه مشخصات کالا در این فرم به گمرک اظهار می‌شود و بازرسان گمرک موارد آورده شده در این فرم را با کالاهای ارسالی مطابقت می‌دهند. اگر بین فرم اظهارنامه و محموله صادراتی مغایرتی باشد، از خروج کالا جلوگیری می‌شود.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 • اخذ واریزنامه و یا گواهی صدور

این گواهی در مرحله آخر صادر شده و اجازه بارگیری را به تجار می‌دهد.

حداقل سرمایه برای صادرات نمک

اکثر افراد دوست دارند با هزینه‌های کم، به سوددهی بیشتر برسند؛ برای همین، یکی از سؤالات اساسی آنان در هر کسب‌وکاری این است که با حداقل چه سرمایه‌ای می‌توانند وارد آن حیطه شوند. در مسئله تجارت نیز یافتن پاسخ این سؤال خیلی مهم است؛ چون اگر سرمایه گذاشته شده روی این کار با سود حاصل، همخوانی نداشته باشد منجر به نا امیدی تاجر از ادامه راه می‌شود.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

حداقل سرمایه برای صادرات نمک
حداقل سرمایه برای صادرات نمک

در رابطه با سرمایه لازم برای معاملات جهانی نمک نیز باید بگوییم حداقل سرمایه مورد نیاز متغیر بوده و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مثلاً نوع نمک صادراتی و برندسازی شما در این رابطه، نوع وسیله حمل‌ونقلی که اگر به‌صورت هوایی باشد هزینه بیشتری می‌خواهد.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 هزینه‌های انبارداری، هزینه‌های لازم برای اخذ مجوزها و مدارک لازم، فاصله کشور مبدأ و مقصد، هزینه‌های بسته‌بندی از جمله موارد دخیل در سرمایه لازم هستند. علاوه بر همه این موارد، عامل دیگری که مهم‌ترین تأثیر را روی حداقل سرمایه و سود لازم می‌گذارد، تغییرات ارزی و نوسانات آن در ایران است. شما برای یک برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارید که اطلاعات به روزی از این تغییرات ارزی داشته باشید.

سود صادرات نمک چقدر است

بدون شک همه افراد برای سوددهی کسب‌وکار خود تلاش می‌کنند و همواره دوست دارند میزان این سود را افزایش دهند؛ از همین رو، مقدار سود حاصل در صادرات نمک، به یکی از دغدغه‌های اصلی تاجران تبدیل شده است. معمولاً همه مراجعان شرکت وانیکس، این سؤال را از کادر ما پرسیده‌اند. در این رابطه لازم است بدانید که مقدار سود حاصل نیز همانند حداقل هزینه لازم برای تجارت، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مثلاً یک نوع نمک در یک کشوری خواهان زیادی دارد، روشن است که با فروش این نمک به بازار کشور مدنظر، میزان فروش افزایش یافته و سوددهی نیز به نسبت آن بیشتر می‌شود.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 همچنین تجار می‌توانند با شناسایی رقبا در حوزه تجاری خود در بازارهای جهانی نمک،کیفیت محصولات صادراتی خود را به آنها نزدیک کرده و میزان فروش و سوددهی خود را ارتقا دهند. در سال گذشته به‌طور کلی، ایران از معاملات نمک با سایر کشورها،۳,۱۵۵,۰۶۷,۰۰۰ دلار سرمایه کسب کرده که این رقم پیوسته در حال افزایش است.

برای صادرات نمک چه باید کرد

در این بخش از مقاله، قصد داریم شما را با مراحل صادرات نمک آشنا کرده و یک توضیحات کلی در این باره ارائه دهیم. اگر می‌خواهید بدانید که برای تجارت نمک چه کاری باید انجام دهید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

 • اولین مرحله برای فروش نمک به بازارهای جهانی، انتخاب نوع نمک صادراتی و برندینگ آن است. در انتخاب نوع نمک، باید پتانسیل‌های صادراتی آن را در نظر داشته و اگر تولیدات این محصول مازاد بر نیاز بازار داخلی است دست به صادرات آن بزنید.
 • در دومین مرحله صادراتی، شما باید نسبت به انتخاب کشور مقصد اقدام کنید. برای این کار بهتر است از اتاق بازرگانی، سفارت خانه‌های آن کشور در ایران و سایت‌های اینترنتی کمک بگیرید تا با یک انتخاب درست، آینده تجارت خود را رقم بزنید.

بعد از اینکه کشور مقصد را انتخاب کردید، باید با مشتریان و خریداران خارجی وارد گفتگو شده و درباره وضعیت بازار کشور مدنظر، اطلاعاتی از قبیل میزان تقاضا،نوع فرهنگ و سلایق آنها به دست آورید. برای این کار نیاز دارید تقریباً به یک تسلط کافی از زبان کشور مقصد برسید.

بعد اینکه با مشتریان خارجی به توافق رسیده و به مرحله عقد قرارداد رسیدید، اغلب مشتریان از شما نمونه محصول درخواست می‌کنند که با ارسال آن نمونه، خریداران از کیفیت نمک آگاه شده و در صورت تمایل با شما قرارداد می‌بندند.

در مرحله بعد از عقد قرارداد، شما باید با یک شرکت حمل‌ونقل جهت جابه‌جایی نمک‌های صادراتی خود و بیمه آن، قرارداد ببندید. در همه این مراحل، لازم است شما همزمان با رویه‌ها و قوانین گمرکی ارسال کالا نیز آشنا شده و نسبت به اخذ مدارک و مجوزهای لازم صادراتی، اقدام نمایید.

در آخرین مرحله، شما باید با نحوه نقل و انتقالات ارزی آشنا شده و تفاوت‌های حقوقی و بانکی بین ایران و کشور مقصد را بررسی کنید. این مرحله برای انجام تراکنش‌های بانکی الزامی است.

آیا صادرات نمک ممنوع است

معدن و فراورده‌های آن مثل نمک‌ها از موارد مهمی هستند که برای توسعه و اقتصاد هر کشوری ضروری هستند. صادرات محصولات به‌دست‌آمده از این معادن تأثیر زیادی در اقتصاد کشور می‌گذارد؛ بنابراین دولت همیشه به فکر افزایش فروش این محصولات به کشورهای خارجی بوده است.

آیا صادرات نمک ممنوع است
آیا صادرات نمک ممنوع است

اما گاهی اوقات پیش می‌آید که به دلیل ضعف در بخش‌های مختلف و عدم مزیت در تولید محصول، صادرات آن نیز با اختلال مواجه می‌شود. این موارد در نتیجه، محدودیت صادرات را در پی داشته و موجب از دست رفتن بازار کشورهای هدف می‌شوند.

این موضوع، در مورد صادرات نمک نیز صدق می‎کند و متأسفانه باید گفت سهم و وضعیت ایران در تجارت نمک درخور پتانسیل‌های این بازار نیست؛ هرچند ممنوعیتی نیز اعمال نشده است!

صادرات نمک با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم در باره نحوه فروش نمک به بازارهای جهانی اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. اما همانگونه که می‌دانید تجارت چیزی بیشتر و پیچیده‌تر از موارد آورده شده در این مقاله است که بیان همه مطالب آن در این نوشتار نمی‌گنجد.

 پیشنهاد ما به شما تجار عزیز این است که هرگز بدون علم و آگاهی کافی به این مسیر گام نگذارید؛ چون نتیجه‌ای جز ضرر مالی زیاد، نصیب شما نمی‌شود. پس بهتر است قبل شروع این کار با مشاوران با تجربه و کار درست مشورت نمایید. شرکت تجاری وانیکس یک مجموعه معتبر در حوزه صادرات و واردات است که با داشتن کادری مجرب و متعهد، در هر زمان آماده خدمت‌رسانی به شما تجار عزیز و علاقمندان به صادرات و واردات است.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

35 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست